2006/2007

 Wydarzenia z życia szkoły – rok szkolny 2006/2007

Zakończenie roku szkolnego 2006/2007koniecroku_small

„ … i choć upływa szybko czas,
nie zapomnimy nigdy Was.”

               22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2006/2007. Choć przeciwności losu zdawały się nie sprzyjać prawidłowemu przebiegowi akademii (brak energii elektrycznej), to jednak nasi młodzi artyści stanęli na wysokości zadania.
Każdy koniec, pożegnanie niosą ze sobą wiele wzruszeń, przywołują wspomnienia i wywołują łezkę w oku… . Tak było i tym razem, bowiem mury naszej szkoły opuściło piętnaścioro gimnazjalistów, by rozpocząć nowy etap w swoim życiu. Nowy etap edukacyjny, tyle że nadal w murach naszej szkoły, rozpoczną również w nowym roku szkolnym szóstoklasiści, którzy dzielnie wtórowali gimnazjalistom podczas akademii pożegnalnej, na której nie zabrakło zaproszonych gości. Uroczystość uświetnili swą obecnością Przewodnicząca Rady Gminy – p. Danuta Budzik, radny Powiatu Częstochowskiego – p. Mieczysław Chudzik, ks. proboszcz – Henryk Pacud, przewodniczący Rady Rodziców – p. R. Skoczylas. Honorowym gościem była p. Karolina Moczarska – sponsor nagrody dla „najlepszego” ucznia.
Jak co roku, najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Ponadto, w tym roku szkolnym najgrzeczniejszą uczennicą okazała się być Paula Starczewska, która otrzymała rower górski, zaś główna nagroda – komputer – trafiła do uczennicy klasy VI – Martyny Chętkowskiej.
Szóstoklasiści i gimnazjaliści zapewniali nas, że zostaniemy w ich wspomnieniach. Rewanżujemy się podobnym zapewnieniem. Dziękując naszym wychowankom za kilka wspólnie spędzonych lat, życzymy im wielu sukcesów w nowych szkołach.


oswiecim_small (1)Wycieczka: Oświęcim – Brzezinka – Pszczyna

           19 czerwca uczniowie z klas I, II, i III gimnazjum oraz kl. VI szkoły podstawowej wyjechali na zorganizowaną prze Panią Ewę Chudzik oraz Panów Pawła Bekusa i Wojciecha Krauze wycieczkę. Celem wyjazdu było zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i hitlerowskiego obozu pracy w Brzezince, poznawanie historii Polaków i innych narodów, budzenie uczuć patriotycznych oraz szacunku dla ludzi, którzy ponieśli śmierć podczas II wojny światowej (przybliżenie postaci św. Maksymiliana Kolbe – patrona parafii w Aleksandrii oraz Damazego Jeziorskiego – byłego Kierownika Szkoły w Aleksandrii). Chociaż młodzież była przygotowana na to, że zobaczy miejsce szczególne – były obóz zagłady, to jednak dowody hitlerowskiego okrucieństwa, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Z należytą powagą i w skupieniu uczniowie ZS-P zwiedzali ten chyba największy na świecie cmentarz, a przed ścianą śmierci złożyli wiązankę kwiatów, zapalony znicz i oddali hołd zamordowanym.
W Pszczynie młodzież zwiedziła zamek myśliwski w dawnej siedzibie Piastów śląskich, magnatów węgierskich, rodziny Promniców, książąt Anhalt-Kőthen i hrabiów von Hochberg. Największy zachwyt zwiedzających wzbudziła sala lustrzana i trofea myśliwskie.


czerwony kapturek 009.mWYRÓŻNIENIE ZA „CZERWONEGO KAPTURKA” W JĘZYKU ANGIELSKIM

         Z przyjemnością oznajmiamy, iż grupa teatralna, składająca się z uczniów klasy VI, zdobyła wyróżnienie i nagrodę finansową za przedstawienie „Little Red Riding Hood”, które zaprezentowali w ramach III Przeglądu Małych Form Teatralnych Meeting Drama w Częstochowie. Grupa w składzie:
Martyna Wręczycka
Marta Ociepa
Martyna Chętkowska
Klaudia Gała
Klaudia Nowak
Justyna Sobiech
Magdalena Musiał
Monika Gajzner
Piotr Święcicki
Norbert Czaja
Przemysław Poks
nie zamierza poprzestać na dotychczasowym sukcesie, ale zmierzyć się z tekstem literackim w języku angielskim za rok.


wycieczka_krakow 055_smallWycieczka do Krakowa

              15 czerwca odbyła się wycieczka do Krakowa, którą zorganizowały panie L. Jeziorska i L. Bissinger. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas III, IV i V. Celem wycieczki było zwiedzenie najciekawszych zabytków Krakowa. Pierwszym odwiedzonym miejscem było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, później Wawel, a na nim: Katedra Wawelska, groby królów polskich, dzwon Zygmunta i dziedziniec Zamku Królewskiego. Niemałą atrakcją dla naszych uczniów było przejście Smoczą Jamą i widok ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, ale chyba największą był rejs statkiem po Wiśle. Na Krakowskim Rynku uczniowie mieli okazję wysłuchać hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i podziwiać piękno renesansowych Sukiennic. W drodze do autokaru zwiedziliśmy jeszcze Collegium Maius – najstarszą budowlę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miłą niespodzianką dla uczestników wycieczki okazał się przejazd w drodze powrotnej Doliną Prądnika i obejrzenie z okien autokaru najciekawszych obiektów Ojcowskiego Parku Narodowego, m.in.: ruin Zamku Pieskowa Skała, Kaplicy Na Wodzie, Bramy Krakowskiej i Maczugi Herkulesa. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do Aleksandrii, gdzie czekali na swoje pociechy stęsknieni rodzice. 

Dziękujemy paniom M. Wolskiej – Majchrzak i J. Ering za pomoc i opiekę w czasie wycieczki.


wycieczka5Poznajemy historię najbliższej okolicy

              13 czerwca odbyła się w naszej szkole wycieczka rowerowa kl. V, przygotowana i zorganizowana przez panią Ewę Chudzik i wychowawcę klasy Pawła Bekusa , której celem było poznanie najbliższej okolicy. Uczniowie wysłuchali historii miejscowości Aleksandria , w tym historii szkoły i tutejszej parafii. Szlak rowerowy wiódł polnymi i leśnymi traktami do miejsc, z którymi wiążą się tutejsze legendy, występują zabytkowe budowle, pomniki lub osobliwości przyrodnicze. Oprócz Aleksandrii uczniowie zwiedzili jeszcze okoliczne miejscowości: Kalinę, gdzie znajduje się siedziba Parków Krajobrazowych nad Górną Liswartą oraz Olszynę.
Na końcu kilkunastokilometrowej trasy w ciężkich warunkach po piaszczystych drogach, w 30 stopniowym upale, czekała na wszystkich uczestników nagroda. Państwo Kuliberdowie na swojej posesji przygotowali pyszny poczęstunek składający się z grilowanych kiełbasek, ciasta, napojów i truskawek. Siedząc w drewnianej altanie, rozkoszując pysznościami kulinarnymi, uczniowie słuchali opowieści o tradycjach i zwyczajach okolicznych mieszkańców.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tej wycieczki, w tym w szczególności Pani Ewie Chudzik i Państwu Kuliberdom.


Festyn_small03.06.2007 odbył się już po raz dwunasty festyn w Aleksandrii pod nazwą „Wojewódzkie Święto Młodości” – festyn rodzinny. Impreza przygotowana została przez: Radę Rodziców, Radę Pedagogiczną ZS-P w Aleksandrii, Radę Sołecką, Koło Gospodyń z Aleksandrii, OSP w Aleksandrii, LZS „Alkas”.
Bardzo atrakcyjny program imprezy sprawił, że mimo niesprzyjającej pogody przybyło wielu gości, którzy świetnie bawili się do późnych godzin wieczornych.

Na scenie bawili nas:
– Cygańskie Gwiazdy „DZIANI”
– mali artyści – uczniowie naszej szkoły, którzy swoimi występami uczcili Dzień Matki i Ojca
– młodzież gimnazjalna, która zaprezentowała się w nowoczesnych tańcach
– panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrii
– laureaci Przeglądu Piosenki Dziecięcej w Konopiskach
– młodzieżowy zespół muzyczny „Flames” z Konopisk
Atrakcjami dnia były także pokazy:
– sportowy Capoeiry
– mody szkolnej i komersowej
– tańca z ogniem w wykonaniu zespołu SOLIX-NOX


dziendziecka_smallDzień Dziecka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii

             1 czerwca w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii, był nie tylko okazją do złożenia życzeń wszystkim dzieciom, ale także, co stało się już tradycją, do zorganizowania Integracyjnego Festynu Sportowego.
Uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście – niepełnosprawni z terenu gminy- uczestniczyli w specjalnie przygotowanych na tę okazję konkurencjach sportowych. Na poszczególnych stacjach, nadzorowanych przez nauczycieli, młodzi sportowcy, po uprzednim odebraniu kart startowych, mogli sprawdzić swoje umiejętności, a przy okazji znakomicie się bawić, łącząc przyjemne z pożytecznym. Tak, więc wszyscy zgromadzeni na boisku przyszkolnym zmagali się z różnymi konkurencjami, takimi jak: rzut do celu, unihokej, sztanga, strzał na bramkę, odbijanie balona w kole, przeciąganie liny itp.
Wysiłki dzieci zostały docenione i nagrodzone medalami oraz drobnymi upominkami, wręczanymi przez dyrekcję szkoły – p. Annę Ankowską i Pawła Bekusa oraz obecnych na festynie przedstawicieli różnych gminnych instytucji – p. Dorotę Skoczylas, p. Danutę Budzik, p. Ewę Kołaczyk.
Ponadto na nasze młodsze pociechy i gości czekał poczęstunek: kiełbaski, herbata i ciasteczka, a na gimnazjalistów, dzięki sponsorowi – Urzędowi Gminy w Konopiskach – wyjątkowa niespodzianka – wyjazd na pole golfowe. Uczniowie gimnazjum nie kryli zadowolenia z faktu, iż mogli spróbować swoich sił w tym trudnym sporcie. Po zmaganiach z kijami golfowymi gimnazjaliści zostali zaproszeni na lody.
Wyrażamy zadowolenie, że Dzień Dziecka upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze, a uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili swoją postawą, iż rozumieją znaczenie słowa „tolerancja”.


zdjecia_z_dni_konopisk_135m                Hasłem przewodnim tegorocznych Dni Gminy Konopiska było podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej i kulturowej. Z tej okazji wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy miały zaprezentować jeden region Polski. Nasza szkoła promowała Podlasie.
Wystrój przygotowanego przez nas, ogrodzonego płotkiem z drewnianych bali stoiska, stanowiły wyroby rękodzieła ludowego (stolarstwa, garncarstwa, tkactwa i plecionkarstwa) oraz żywe i suszone kwiaty. W centralnej części stoiska umieszczona była wielkoformatowa mapa Polski z wyeksponowanym Podlasiem. Odwiedzający nasze stoisko goście mogli popróbować potraw regionalnych. Przygotowaliśmy pyszne zucielki, okrasę puszczańską, ogórki kiszone herbowe, bułoczki z syrom, cebulniaczki oraz barszcz.
Dni Gminy Konopiska są także doskonałą okazją do promowania szkoły, dlatego przygotowaliśmy wystawę pt. „Zespół Szkolno – Przedszkolny im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii w obiektywie w roku szkolnym 2006/2007”. Galeria zdjęć dokumentująca najważniejsze wydarzenia z życia szkoły cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestników festynu.
W drugim dniu imprezy zaprezentowali się na scenie w krótkim programie artystycznym uczniowie, chór szkolny i Zespół Folklorystyczny działający w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii.


sadzenie drzew_smallAkcja „Posadź Swoje Drzewko”

               11 maja 2007 uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii uczestniczyli w akcji „ Posadź Swoje Drzewko” . Na placu przedszkolnym posadzono klony w różnych odmianach oraz jabłoń ozdobną, wokół parkingu thuje szmaragd, berberysy oraz głogi, natomiast przed budynkiem szkoły iglaste krzewy ozdobne: świerk, cyprys i thuje. Łącznie posadzono 183 szt. drzew i krzewów. W akcji brali udział uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum, nauczyciele oraz personel gospodarczy szkoły – około 35 osób.
W realizacji projektu bierzemy udział po raz pierwszy. Akcja ta zmobilizowała do pracy społeczność szkolną: jedni porządkowali teren wokół szkoły, personel gospodarczy przygotował miejsca nasadzeń, uczniowie wraz z nauczycielami sadzili drzewa i krzewy, na koniec uczennice podlewały wsadzony już materiał szkółkarski.
Dzięki akcji teren szkoły został wzbogacony o nowe gatunki drzew i krzewów, a jednocześnie otoczony nowym pasem zieleni odgradzającym od ruchliwej drogi. Uczestnicy akcji po przez praktyczne działanie nauczyli się dbałości, odpowiedzialności i troski za środowisko naturalne i za swoje otoczenie.
Akcja „Posadź Swoje Drzewko” mogła zostać przeprowadzona tylko dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Ekologicznej SILESIA i pracy społeczności szkolnej.


Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

               16 maja w Gimnazjum w Konopiskach odbył się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej dla młodzieży gimnazjalnej, pod patronatem pani prof. Genowefy Grabowskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Mateusz Węgierek, Igor Serafin, Maciej Polak i Martyna Jeziorska pod opieką p. Anny Trzepizur. Jesteśmy zadowoleni z wyników konkursu, gdyż nasza uczennica – Martyna zajęła II miejsce. W nagrodę pojedzie do Brukseli i będzie miała okazję zobaczyć siedzibę Parlamentu Europejskiego. Gratulujemy !!!


I GMINNY KONKURS PLASTYCZNY pod patronatem Wójta Gminy Konopiska
„GMINA KONOPISKA W PRZYSZŁOŚCI”
Komisja w składzie: Przewodnicząca – Anna Ankowska
– Magdalena Wolska – Majchrzak
– Dariusz Herman
po ocenie prac konkursowych przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:
a. przedszkola z zerówką
I miejsce – Paweł Cuglewski – SP w Jamkach – Korzonku
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – nie przyznano
b. klasy młodsze I – III
I miejsce – Klaudia Nalewajka – ZSP w Rększowicach
II miejsce – Amanda Pasternak – ZSP w Aleksandrii
III miejsce – Grzegorz Walentek – SP w Jamkach – Korzonku
c. klasy starsze IV – VI
I miejsce – Michał Bednarek – ZSP w Konopiskach
II miejsce – Kamila Bąk – SP w Jamkach – Korzonku
– Magdalena Klimczak – ZSP w Rększowicach
III miejsce – Katarzyna Wrońska – ZSP w Konopiskach
– Klaudia Czernik – SP w Łaźcu
d. klasy gimnazjalne
I miejsce – Artur Boczkowski – Gimnazjum w Konopiskach
II miejsce – Kamil Badora – Gimnazjum w Hutkach
III miejsce – Artur Halemski – Gimnazjum w Konopiskach

Gratulujemy laureatom i ich opiekunom oraz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie!!!


czerwony kapturek 009.m„CZERWONY KAPTUREK” W WERSJI ANGIELSKIEJ

”Little Red Riding Hood” to tytuł przedstawienia, jakie w języku angielskim przygotowała grupa teatralna, składająca się z uczniów klasy VI. Premiera miała miejsce 15. 05 w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie. Organizatorem i pomysłodawcą Przeglądu Małych Form Teatralnych W Języku Angielskim jest Regionalny Ośrodek Kulturalny w Częstochowie. Tegoroczny przegląd jest już trzecim spotkaniem (w ubiegłym roku przedstawiliśmy sztukę „Cinderella”). Przegląd ma na celu m.in. rozbudzenie w środowisku dziecięcym zainteresowania literaturą angielskojęzyczną, uwrażliwienie młodzieży na piękny sposób posługiwania się językiem obcym czy też konfrontację dokonań amatorskich grup teatralnych.
Nasza grupa teatralna była jednym z 11 zgłoszonych zespołów, ale jako jedyni mieliśmy multimedialną prezentację jako niekonwencjonalną dekorację. Powstała ona dzięki paniom A. Ankowskiej i L. Bissinger. Trema nas nie zżarła i staraliśmy się dać z siebie wszystko, by zaprezentować swoje aktorskie talenty i szkołę jak najlepiej. Brawa publiczności i uśmiech „reżysera” – p. Joanny Lewandowskiej świadczą o tym, że nasz wielomiesięczny trud nie poszedł na marne. A niewątpliwym plusem tego rodzaju zabawy w teatr jest fakt, że wzbogaciliśmy swoje słownictwo o angielskie zwroty, które teraz na pewno łatwiej zapamiętamy.
Lody w cukierni były słodką nagrodą za nasz wysiłek. Następny przegląd już za rok, więc…
WARTO SIĘ UCZYĆ JĘZYKÓW OBCYCH!


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

                  30 kwietnia 2007 r. w naszej szkole obchodziliśmy 216 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji odbyła się akademia, którą przygotowały p. A. Trzepizur, L. Bissinger, M. Wolska – Majchrzak.
Przedstawienie słowno – muzyczne zostało wzbogacone prezentacją multimedialną. W niej zostały zaprezentowane najważniejsze wydarzenia historyczne, które miały miejsce za panowania ostatniego naszego króla – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uwaga skoncentrowana była na obradach i decyzjach Sejmu Wielkiego, który podjął dzieło odbudowy i odnowy Rzeczpospolitej.


koszecinPoznajemy historię i zabytki najbliższej okolicy.

                30.04.2007 r. klasy I i II gimnazjum wyjechały na wycieczkę do Koszęcina. Celem wycieczki było zwiedzanie „naszej małej ojczyzny”, edukacja regionalna, poznawanie historii najbliższej okolicy: zespołu parkowo – pałacowego, zabytkowego kościoła św. Trójcy oraz muzeum Pana Jana Myrcika w Koszęcinie. Po bardzo ciekawej lekcji historii i regionalizmu, jaką przygotował nam miejscowy przewodnik i pasjonat dziejów Koszęcina i okolic Pan Jan Myrcik, było także coś dla ciała – przejażdżki konne i bryczką, ognisko, pieczenie kiełbasek.

 


krakowiakWYRÓŻNIENIE ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO

                  Wojewódzki Przegląd Szkolnych Zespołów Artystycznych (etap rejonowy) zakończył sie wyróżnieniem dla Zespołu Folklorystycznego działającego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii. Zaprezentowaliśmy krakowiaka według choreografii p. Joanny Lewandowskiej. Jesteśmy dumni z wyróżnienia, tym bardziej, że byliśmy wiekowo najmłodszym zespołem tanecznym (i nie chodzi tu o wiek instruktora) oraz jednym z dwóch, które mają w swoim repertuarze nie taniec nowoczesny, jak większość zespołów, ale folklor. Dodatkową i wyjątkowo smaczną nagrodą dla tancerzy były lody w kawiarni Milano (sponsorowane przez p. Sobczyk, której bardzo dziękujemy) i własnoręcznie pieczone przez opiekuna grupy francuskie ciasteczka. Nasza obecność w kawiarni wzbudziła zachwyt, bo mali tancerze w pięknych strojach ludowych wyglądali uroczo. Zwłaszcza, kiedy zajadali się pysznymi lodami. Mieszkańcy Częstochowy, którzy mijali nas, również żywo reagowali na nasz przemarsz główną ulicą miasta. Teraz już wracamy do rzeczywistości, a więc wizyty w zakładach pracy, autografy, trasy koncertowe po całym świecie. Ale nie martwcie się, bilety na nasze koncerty można zamawiać, wchodząc na internetową stronę szkoły. Najbliższe koncerty: Dni Konopisk, Festyn w Aleksandrii – Wojewódzkie Święto Młodości. Jeśli mowa o młodości, nie mogłoby nas zabraknąć. Mamy nadzieję, że i Was nie zabraknie. Do zobaczenia na koncertach!


Wielkanocny Konkurs

             4 kwietnia 2007 r. ukończył się Wielkanocny konkurs z języka angielskiego. Zadania podzielono na trzy kategorie wiekowe: klasy I – III, IV – VI i gimnazjum. Nagrody sponsorowane przez Wydawnictwo „Oxford” i Sklepik Szkolny, otrzymały następujące osoby:
1. Paulina Łuszczyk kl. I
2. Dominik Opara kl. I
3. Zuzanna Patynowska kl. I
4. Marek Budzik kl. I
5. Bartłomiej Tałajczyk kl. I
6. Justyna Ankowska kl. II
7. Kamil Wilk kl. II
8. Magdalena Wilk kl. II
9. Delfina Kozak kl. I
10. Emilia Jagusiak kl. IV
11. Aleksandra Płysa kl. V
12. Piotr Klecha kl. I G
13. Ewa Kozieł kl. I G
14. Agnieszka Trybulec kl. I G
15. Paula Starczewska kl. II G
16. Martyna Jeziorska kl. II G

Wszystkim uczestnikom gratulujemy nagród, a innych gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w podobnych konkursach organizowanych na naszej stronie internetowej.


szachy 1mSukcesy naszych uczniów z ostatnich dni – GRATULACJE!

            W dniu 02.03.07. odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej halowej (chłopcy kl.IV-VI).W zawodach uczestniczyły reprezentacje siedmiu szkół podstawowych z terenu gminy Konopiska. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja naszej szkoły, która odniosła 5 zwycięstw. Jedno spotkanie z drużyną z Konopisk, która zajęła II miejsce, zakończyło się remisem 1:1.
Zwycięską drużynę reprezentowali: Adrian Kuzior, Przemysław Poks, Norbert Czaja, Konrad Pilarski i Patryk Zawadzki.

            13.03.2007 w SP w Rędzinach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, solidnie przygotowani przez p. Mariana Zalewskiego. Zajęli oni drużynowo I miejsce w Gimnazjadzie Powiatu Częstochowskiego w szachach chłopców.
Uczeń klasy III Gimnazjum – Igor Serafin – zdobył I miejsce w kategorii indywidualnej.

22.03. odbyły się w Kłobucku Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. W Zawodach Rejonowych w tenisie stołowym dziewcząt III miejsce drużynowo zdobyły uczennice: Martyna Chętkowska, Daria Ociepa i Olga Serafin. Ola Serafin zajęła III miejsce indywidualnie. BRAWO!


logo_kangourouKonkurs matematyczny

             15 marca 2007 r. w naszej szkole odbyła się kolejna XVI edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur Europejski” i po raz pierwszy „Kangurek” adresowany do uczniów klasy II szkoły podstawowej. W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy II, III, IV, V i VI Szkoły Podstawowej oraz z klasy II Gimnazjum. Wyniki konkursu będą znane za pięć tygodni. Wszystkim uczestnikom życzymy wspaniałych nagród.


eur1mNasz Klub Europejski na Zlocie Klubów Europejskich we Wrzosowej

                2 marca 2007 roku Aleksandra Poks i Igor Serafin, jako przedstawiciele Szkolnego Klubu Europejskiego „Aleksandrus” pod opieka p. A. Trzepizur i p. M. Świeżej uczestniczyli w spotkaniu Klubów Europejskich, działających w szkołach powiatu częstochowskiego, które odbyło się w szkole we Wrzosowej. Spotkanie było doskonała okazją do nawiązania nowych znajomości i współpracy z innymi Klubami Europejskimi. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali osiągnięcia i przedsięwzięcia „Aleksandrusa”. Mieli także szansę porozmawiać z panią prof. Genowefą Grabowską – posłem do Parlamentu Europejskiego. Jako młodzi, pełnoprawni obywatele Europy zadawali pani profesor nurtujące ich pytania. Uzyskaliśmy od pani Grabowskiej wpis razem z dedykacją, dla naszej szkoły w Księdze Pamiątkowej.


zawoja 014mZimowisko Zawoja 2007

            W dniach 17 – 24 lutego 2007 r. odbył się obóz zimowy zorganizowany przez Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii oraz „ULKS” ALEKS. Uczestnikami wyjazdu były dzieci i młodzież ze szkół naszej gminy ( 40 osób). W tym roku miejscem pobytu była Zawoja w woj. Małopolskim. Jest to przepiękna miejscowość położona u stóp Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim w dolinie rzeki Skawicy. Zawoja jest największą pod względem powierzchni wsią w Polsce, posiadającą wybitne walory klimatyczne, krajobrazowe i turystyczne. Jest to idealne miejsce do wypoczynku, a także do uprawiania turystyki pieszej i raj dla miłośników białego szaleństwa.
W czasie pobytu uczestnicy mieli wypełniony cały dzień różnymi zajęciami tj. nauką i doskonaleniem jazdy na nartach, zwiedzaniem i poznawaniem okolicy, a także spotkaniami z miejscowymi artystami ludowymi. Każde z dzieci, które pierwszy raz założyło narty na nogi, opanowało umiejętność jazdy na nartach i ukończyło zawody zorganizowane na koniec obozu. Wielką frajdą było spotkanie z miejscowymi artystami i nauka regionalnych tańców, oraz robienia zabawek z siana. Bardzo cenna była wyprawa do Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie we wspaniałym ośrodku edukacyjnym, poznaliśmy problematykę związaną z ochroną przyrody, jak również specyfikę Parku, pod kątem walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych.
Obóz został uznany za bardzo udany i z niecierpliwością czekamy na następny.


biwakFerie z harcerzami

                   W czasie ferii, w dniach od 13 do 18 lutego 2007 r. w naszej szkole odbył się biwak zimowy, zorganizowany przez Krąg Instruktorski „Szaniec” – ZHP Częstochowa. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach przygotowanych i prowadzonych przez harcerzy, w szkole i w terenie. Aby zapoznać się, harcerze zorganizowali ognisko. Pieczono kiełbaskę, śpiewano harcerskie piosenki. Dużo ciekawych zabaw odbywało się na świeżym powietrzu ( marsze w terenie, zwiady terenowe, biegi na orientację, budowa szałasów ). Natomiast na terenie szkoły, uczniowie wspólnie z harcerzami brali udział w zajęciach plastycznych ( malowanie na folii), sportowych ( tenis stołowy, bambuko, tory przeszkód) i tanecznych. Nabyte umiejętności mogli zaprezentować na wieczornych dyskotekach.
Była to doskonała forma spędzania wolnego czasu oraz okazja do poznania nowych osób i zawiązania nowych przyjaźni. Uczniowie mogli zapoznać się z zasadami obowiązującymi w harcerstwie. Mamy nadzieję, że kontakt z harcerzami zostanie utrzymany i zaowocuje powstaniem grupy harcerskiej w naszej szkole.


IV Gminny Konkurs Języka Angielskiego

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Aleksandrii był gospodarzem IV Gminnego Konkursu Języka Angielskiego przeznaczonego dla uczniów klas IV – VI. Na konkurs w dniu 08. 02. 2007 przybyło 27 uczniów ze wszystkich szkół gminy Konopiska. Zadaniem uczestników konkursu było zdobycie jak największej liczby punktów w teście wielokrotnego wyboru. Najlepiej udało się to Hannie Pyrkosz ze szkoły w Konopiskach ( 46p/50); drugie miejsce zdobyła Agata Sucharska ( Kopalnia – 44p), a trzecie Magdalena Leśniczek (Kopalnia – 42p). Nasze uczennice zdobyły miejsca tuż za podium: Martyna Chętkowska z liczbą punktów 40 na IV miejscu, a Martyna Wręczycka na V z 39 punktami. W konkursie startowali też Przemysław Poks (33p) oraz Konrad Pilarski (32p). Wszyscy czworo są uczniami klasy VI. Nagrodami w konkursie były słowniki, readersy, długopisy, smycze, torby, kubki i zakładki. Gratulujemy zwycięzcom wiedzy, a wszystkim pozostałym życzymy wytrwałości w dążeniu do niej.


Pierwsze miejsce w powiecie

               31 stycznia 2007 r. zostały zorganizowane Igrzyska Powiatu Częstochowskiego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Do zawodów przystąpiło trzynaście szkół z terenu powiatu. Tegoroczne zawody odbyły się w nowej hali sportowej gimnazjum w Rędzinach. W kategorii dziewcząt naszą szkołę reprezentowały: Daria Ociepa, Olga Serafin, Martyna Chętkowska z klasy VI, a w kategorii chłopców: Przemysław Poks, Adrian Kuzior i Piotr Święcicki z klasy VI. Większość pojedynków była zacięta i wyrównana. Nasze dziewczęta stanęły na wysokości zadania i w klasyfikacji drużynowej zajęły I miejsce. Najwyżej została sklasyfikowana Daria Ociepa, która po bardzo zaciętym meczu o II miejsce uległa zawodniczce z Radostkowa. Olga Serafin zajęła IV miejsce, a Martyna Chętkowska V miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Chłopcy w kategorii drużynowej uplasowali się na 9 pozycji. Najwyżej z naszych zawodników został sklasyfikowany Przemysław Poks, który zajął 6 miejsce indywidualnie. GRATULACJE!!!


Dzień Babci i Dziadka
22 stycznia gościliśmy w murach naszej Szkoły osoby szczególnie bliskie sercom wszystkich dzieci najukochańsze Babcie i drogich Dziadków.
W miłej i serdecznej atmosferze, przy filiżance kawy i herbaty, z ogromnym wzruszeniem, a czasem i łezką w oku, zaproszeni goście, w liczbie ponad stu osób, obejrzeli występy swoich wnuków. Były życzenia, tańce, piosenki, wiersze i humorystyczne inscenizacje. Na scenie zaprezentowali się przedstawiciele Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
Na koniec uroczystości wszystkim Babciom i Dziadkom wręczono skromne kwiaty, a podziękowaniu za przybycie towarzyszyło zaproszenie do ponownego spotkania za rok.


Wizyta przygotowawcza w Wielkiej Brytanii

           Brockworth Enterprise School w Wielkiej Brytanii była gospodarzem spotkania w ramach Wizyty Przygotowawczej do Comeniusa. Uczestnikami spotkania, które odbyło się w dniach 13 – 17. 01. 07, byli przedstawiciele szkół partnerskich z Polski, Niemiec i Bułgarii. Reprezentantem Zespołu Szkolno – Przedszkolnego była p. Joanna Lewandowska. Początek wizyty miał charakter kulturalny. Goście zwiedzali Bath, Bristol, Gloucester i Cheltenham – urocze miejscowości, pięknie położone, zwłaszcza Brystol – nad rzeką Avon, wśród skalnych ścian, z portem i niezwykłymi uliczkami, których urok trudno opisać słowami. Ostatnie dwa dni wypełnione były pracą nad projektem, wspólnymi naradami i dyskusjami nad jego tematem i przebiegiem. Wspólnie wypełniony formularz aplikacyjny będzie teraz oczekiwał na akceptację Agencji Narodowej, która finansuje projekt. Efektem finalnym projektu ma być książka kucharska z przepisami na tradycyjne ciasta z każdego kraju, który bierze w nim udział wraz z tłumaczeniem na j. angielski. Przepisy nie mogą być wcześniej nigdzie publikowane. Książka zostanie wydana w szkole w Anglii, a następnie rozprowadzona w każdym z krajów, biorących udział w pracach nad projektem. Współpraca zakłada również wymianę uczniów i nauczycieli, ich wizyty w każdym partnerskim kraju. Według ustaleń podjętych w czasie Wizyty Przygotowawczej, pierwsza spotkanie gości ma odbyć się jesienią bieżącego roku w Aleksandrii, więc już dziś staramy się do niej przygotować. Będzie nam niezmiernie miło gościć reprezentantów Anglii, Niemiec i Bułgarii u nas i pokazać im jak funkcjonuje nasza placówka oraz pochwalić się naszymi osiągnięciami.


Przegląd kolęd i pastorałek
Dnia 16 stycznia 2007 r. odbył się Trzeci Przegląd Kolęd i Pastorałek „Aleksandria 2007”. Komisja w składzie: Michał Walczak, s. Ewelina Feliszek, Tomasz Kiepura po wysłuchaniu wszystkich uczestników, przydzieliła nagrody i wyróżnienia.
Grupa przedszkolna i zerówka: I miejsce – Izabella Wiśniewska – Konopiska
II miejsce – Estera Jarząbek – Konopiska
III miejsce – Anna Ziaja – Rększowice
Grupa szkolna I – III: I miejsce – Natalia Kosowska – Konopiska
II miejsce – Laura Jędrzejczak – Konopiska
III miejsce – Jagoda Kajdana – Kopalnia
Roksana Osadnik – Aleksandria
Grupa szkolna IV – VI: I miejsce – Rafał Picz – Rększowice
II miejsce – Marta Ociepa – Aleksandria
III miejsce – Marta Janusiak – Kopalnia
Gimnazjum: I miejsce – Katarzyna Kwak – Aleksandria
II miejsce – Aneta Poks – Aleksandria


Jasełka w szkole

                  22 grudnia w naszej szkole odbyły się szkolne jasełka. Uczniowie kl. VI pod opieką sióstr zakonnych przygotowali inscenizację pt. „Jasełka na dworcu PKP”. Piękna gra „młodych aktorów” bardzo trafnie ukazała głębokie przesłanie całego przedstawienia, nakłoniła do głębszej refleksji i wprowadziła w radosną, świąteczną atmosferę.
Następnie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami, oraz zaproszonymi gośćmi wspólnie kolędowali, łamali się opłatkiem i składali sobie najserdeczniejsze życzenia. Po wigilijnym poczęstunku rozeszliśmy się do swych domów, aby wraz z najbliższymi oczekiwać Bożonarodzeniowej Gwiazdki…


Wigilia w przedszkolu

             W bajkowej scenerii odbyło się 19 grudnia 2006 r. ” Spotkanie wigilijne” z udziałem dzieci ,rodziców i zaproszonych gości. Przedszkolaki zaprezentowały „Jasełka”, które wprowadziły wszystkich w bardzo ciepły, spokojny i świąteczny nastrój. Publiczność była zachwycona grą małych aktorów oraz ich pięknymi kostiumami.
Wspólne kolędowanie, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń dostarczyły rodzicom i ich pociechom wielu przeżyć i emocji oraz wzbudziły potrzebę pielęgnowania tradycji bożonarodzeniowych.
Dużą atrakcją imprezy była ,, Świąteczna loteria” ,z której dochód zostanie przeznaczony na zakup nowych gier i zabawek do przedszkola.


Dzień Świętego Mikołaja!

                6 grudnia był dla uczniów naszej szkoły dniem pełnym atrakcji i humoru. W tym roku postanowiliśmy zaproponować dzieciom coś innego, niż samo spotkanie z Mikołajem.
Przedszkolakom zorganizowano wyjazd do Filharmonii w Częstochowie na audycję muzyczną pt : ,,Śladami świętego Mikołaja”. Ogromnym przeżyciem było dla nich spotkanie z głównym bohaterem przedstawienia, jak również z Mikołajem, który oczekiwał na ich powrót w przedszkolu .Dzieci w skupieniu odbierały prezenty dziękując za nie wierszykami i piosenkami, ale już po chwili otwierały je ze zrozumiałą niecierpliwością.
Uczniowie klas I-VI mieli możliwość obejrzenia ciekawej, animowanej komedii pt.: ,,Wpuszczony w kanał” emitowanej w Cinema City w Częstochowie. W drodze powrotnej wszyscy otrzymali słodki upominek od świętego Mikołaja. Gimnazjaliści, którzy spędzali ten dzień na terenie szkoły, wzięli udział w mikołajkowej zabawie, polegającej na wzajemnym obdarowywaniu się prezentami. Tak mile spędzony dzień wywołał szczerą radość i uśmiech na buziach wszystkich dzieci.


Konkurs matematyczny „TEST MATEMATYKA PLUS”

              24. listopada 2006 r. w naszej szkole odbył się po raz pierwszy międzynarodowy konkurs matematyczny „TEST MATEMATYKA PLUS” organizowany przez Polskie Media Amer.Com SA w Warszawie przy współpracy z Oxford Educational International – London. W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy III, IV, V i VI Szkoły Podstawowej oraz z klasy II Gimnazjum. W czasie 45 minut uczniowie rozwiązywali 25 zadań dostosowanych do swojej kategorii wiekowej. Po konkursie każdy z uczestników otrzymał nagrodę, były to: zegarek, film DVD „Quo vadis” lub album z płytą DVD „Wielka Kolekcja Sławnych Malarzy”. Wyniki konkursu będą znane w lutym 2007r. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie Lidia Bissinger i Longina Jeziorska.


Kontakt ze szkołą w Wielkiej Brytanii

               Jesteśmy bardzo dumni z tego, iż pod koniec ubiegłego roku szkolnego udało nam się nawiązać kontakt ze szkołą w Wielkiej Brytanii. Placówka znajduje się w pobliżu Gloucester, a uczy się w niej młodzież, która wiekiem odpowiada naszym gimnazjalistom. Dlatego też, z myślą o nich, o ich potrzebie nawiązywania kontaktów oraz możliwości szlifowania języka obcego, powstał projekt, nad którym pracujemy w tym roku. W maju odwiedziła nas przedstawicielka szkoły z Wielkiej Brytanii – p. Adelina Bevan, co było ogromnym przeżyciem dla nas wszystkich. Dzieci mogły pokazać, ile nauczyły się na zajęciach i sprawdzić swoją umiejętność porozumiewania się w jęz. angielskim w praktyce, w trakcie konferencji na żywo oraz pokazać sztukę „Cinderella”. Pani Bevan odpowiadała na czasem dość dociekliwe pytania uczniów, a także opowiadała im o swojej pracy, różnicach kulturowych, obyczajach i jej odbiorze Polski.
W tym roku, chcąc utrzymać kontakt z uczniami z UK, korespondujemy z nimi oraz przystąpiliśmy do realizacji całorocznego projektu. Składa się on z kilku części, tj. części geograficznej, wielokulturowej, historycznej i informatycznej. Efekty naszej całorocznej pracy zaprezentujemy pod koniec roku szkolnego na naszej stronie internetowej.
Naszym cichym marzeniem jest przystąpienie do programu Comenius, a prace wstępne rozpoczynamy już w styczniu, kiedy to rozpoczną się wstępne ustalenia, w których uczestniczyć mają przedstawiciele wszystkich państw, biorących udział w projekcie (Polska, Niemcy, Bułgaria, Wielka Brytania i być może Francja). Koordynatorem prac nad programem jest szkoła w Wielkiej Brytanii, gdzie ma tez odbyć się styczniowa wizyta przygotowawcza.


Odzyskanie Niepodległości

                W czwartek 9 listopada 2006 r. w naszej Szkole obchodziliśmy święto odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 r. Z tej okazji odbyła się akademia, która przybliżyła nam znaczenia tego Święta. Miała ona bardzo podniosły i uroczysty charakter. W imieniu polskiej młodzieży uczniowie naszej Szkoły złożyli hołd i podziękowali rodakom walczącym w czasie I wojny światowej za to, że żyjemy w wolnym kraju. Nad przygotowaniem uroczystości czuwali p. A. Trzepizur i p. P. Bekus, p. D. Herman, którzy przygotowali montaż słowno – muzyczny oraz prezentację multimedialną wybranych faktów, wydarzeń i postaci historycznych z okresu 1914 – 1918 r.


Remonty i inwestycje wykonane w 2005/2006 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii
1. Adaptacja pomieszczenia w szatni:
– wymiana hydrauliki
– wymiana instalacji elektrycznej
– tynkowanie, malowanie ścian
2. Malowanie pomieszczenia administracyjnego, wzmocnienie ścian przy futrynach łazienek szkolnych, malowanie zacieków w przedszkolu, w sali 31 i kuchni
3. Budowa magazynku gospodarczego
4. Wymiana części chodnika prowadzącego do szkoły
5. Założenie wykładzin klejonych w trzech klasach
6. Zakup stolików pod komputery w pracowni- biblioteka multimedialna
7. Wykonanie instalacji elektrycznej w pracowni – biblioteka multimedialna
8. instalacja biblioteki multimedialnej – 4 komputery, urządzenie wielofunkcyjne
9. Wymiana wieszaków w szatni
10. Naprawa sanitariatów w przedszkolu
11. Podłoga w zagospodarowanej szatni – wykładzina sportowa
12. Wykonanie drzwi wejściowych od strony boiska – witryna
13. Budowa parkingu przy szkole
14. Budowa boiska głównego
15. Budowa boiska treningowego
16. Remont gabinetu


Wizyta scenarzysty

             Dnia 13.11.2006 r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszych murach artystę, który jest autorem wielu scenariuszy programów radiowych, filmów fabularnych, czy też seriali telewizyjnych. Naszym gościem był p. Arkadiusz Borowik, autor scenariuszy do seriali „Adam i Ewa”, „Samo Życie”, „Rodzina zastępcza”, programów satyrycznych, np. „Dziennik telewizyjny” Jacka Fedorowicza, filmu napisanego wraz z Krystyną Jandą „Męskie-żeńskie”, czy filmu ”Jasne błękitne okna”, którego reżyserem jest Bogusław Linda, a który to film wejdzie wkrótce na ekrany kin. Nasz gość współpracował też z Jackiem Janczarskim i Maciejem Zembatym, pisząc skecze do radiowego programu „Zgryz”. Jest także autorem 51 odcinków komediowego programu „Daszek”.
Znalazł on czas, by w barwny i zabawny sposób opowiedzieć uczniom klas V – III gimnazjum o tajnikach powstawania scenariuszy, pozytywach tej pracy i jej ciężkich momentach. Jego opowieści, zabarwione humorem, zostały ciepło przyjęte przez uczniów, czego niezbitym dowodem były liczne pytania, padające z sali. Pan Borowik przywiózł ze sobą scenariusze 2 odcinków serialu „Samo życie”, które nie były jeszcze emitowane w telewizji, zdjęcia aktorów oraz foldery ze scenami z filmu animowanego „Roboty”. Wizyta zakończyła się rozdawaniem autografów i wpisem gościa do szkolnej księgi pamiątkowej.


Wycieczka do Muzeum Częstochowskiego i na Jasną Górę

            24 października 2006 r. klasy III i IV miały okazję oglądać pokonkursową wystawę sztuki ludowej „Pędzlem i dłutem” w Muzeum Częstochowskim. Prezentowane dzieła są efektem prac twórców ludowych, a ich tematyka jest zarówno świecka, jak i sakralna. Prezentacja zakończyła się wykonaniem przez uczniów pracy plastycznej, która ukazywała wybranego, wcześniej omawianego świętego. Drugą częścią wyjazdu było zwiedzanie w towarzystwie s. Anny Marciniak Jasnej Góry i jej zabytków. Dzieci miały okazję podziwiać panoramę Częstochowy z jasnogórskiej wieży.


Pasowanie na Ucznia

             13 października odbyła się uroczystość „Pasowania na Ucznia Klasy Pierwszej”. W atmosferze rycerskiego zamku pierwszoklasiści „śpiewająco” wykazali się swoją wiedzą o Ojczyźnie, umiejętnościami z zakresu przepisów ruchu drogowego. Po złożeniu ślubowania uczniowie zostali, tak jak rycerze – mieczem, pasowani przez p. Dyrektor, po czym otrzymali legitymacje szkolne, pamiątkowe dyplomy oraz czapki uczniowskie.
Na koniec były tylko uśmiechy, radość i prezenty – od pana Wójta Jerzego Sochy, od szóstoklasistów, no i oczywiście „rogi obfitości” od rodziców. Mimo zdawałoby się pechowej daty (piątek trzynastego) wszystko wspaniale „wyszło”, a przede wszystkim zdjęcia. Pan fotograf „uwijał się” przez całą imprezę i na pewno sfotografował wszystkich i wszystko. Uroczystość przygotowała wychowawczyni kl.I Grażyna Kubis.

Uczniowie klasy pierwszej:
Adrian Biś
Damian Budzik
Marek Budzik
Bartłomiej Dulski
Julia Fonfara
Paulina Kołodziejczyk
Paulina Koza
Delfina Kozak
Hubert Łukasiewicz
Paulina Łuszczyk
Dominik Opara
Amanda Pasternak
Zuzanna Patynowska
Klaudia Pilarska
Bartłomiej Tałajczyk
Kamila Wolańska
Karina Zamróz
Mateusz Zielonka


Otrzęsiny gimnazjalistów


Wycieczka po regionie

11 października, w ramach edukacji regionalnej, odbyła się objazdowa wycieczka, w której udział wzięła młodzież klas gimnazjalnych. Uczniowie mogli zwiedzić atrakcje turystyczne kilku miejscowości powiatu kłobuckiego oraz Częstochowy. Trasa wycieczki została opracowana przez nauczycielkę języka polskiego mgr Ewę Chudzik we współpracy z licencjonowaną przewodniczką dr M. Malewicą. Pierwszym punktem programu był drewniany kościół św. Mikołaja z połowy XV wieku w Truskolasach. Kolejny postój miał miejsce w Krzepicach, gdzie uczniów szczególnie zainteresowały potężne, miedziane drzwi w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, ufundowanym przez Kazimierza Wielkiego, na których została przedstawiona bogata historia tej miejscowości. W Dankowie gimnazjaliści podziwiali ruiny fortyfikacji tutejszego zamku oraz stojący w jego obrębie kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, w którym znajduje przepiękny koronowany obraz Matki Boskiej. W miejscowości Mokra uczniowie minutą ciszy oddali hołd poległym żołnierzom Wołyńskiej Brygady Kawalerii i wysłuchali krótkiej historii bitwy, jednej z nielicznych wygranych przez nasze wojska podczas kampanii wrześniowej. Kolejnym zabytkiem kultury sakralnej na szlaku wycieczki był kościół w Kłobucku, z historią którego łączy się życie i twórczość ks. Jana Długosza. Zwiedzających zachwycił również cudowny obraz Matki Boskiej Kłobuckiej, historię którego opowiedział obecny proboszcz parafii. Ostatnim punktem wycieczki był rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej w dzielnicy częstochowskiej Raków. Prastare cmentarzysko odkryte przypadkowo podczas prac budowlanych datowane jest 600-700 lat przed narodzeniem Chrystusa.
W przyszłym roku kalendarzom planowane są kolejne tego typu wycieczki, których głównym celem jest poznanie najbliższej okolicy.


Spotkanie z Kanadyjką

             Dnia 10.10.2006 roku mieliśmy wielką przyjemność gościć w naszej szkole gościa z odległego Vancouver w Kanadzie. Brienne Armstrong – 24 – letnia, urocza studentka marketingu, która czasowo przebywa w Częstochowie wraz ze swoim narzeczonym – siatkarzem Skry Bełchatów, spotkała się z uczniami klasy VI oraz I – III gimnazjum.
Brie z ogromnym poczuciem humoru opowiadała uczniom o Kanadzie, odpowiadała na ich pytania, ale też zadawała im pytania, próbując zachęcić ich do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Uczennice kl. VI zaśpiewały „Heal the world” Michaela Jacksona, a Brie przeczytała im scenariusz bajki o Czerwonym Kapturku, który kl. VI będzie przygotowywać w tym roku, oczywiście w jęz. angielskim. Oprawą graficzną spotkania były projekty o Kanadzie wykonane przez uczniów. Niezastąpioną tłumaczką spotkania była uczennica kl. III gimn. – Aleksandra Poks. Brie pozostawiła po sobie miłe wspomnienia, wpis w kronice szkoły oraz pamiątkowe zdjęcia, wykonane przez nas w trakcie spotkania.


Wybory do Samorządu Szkolnego

        W dniu 26 września 2006 r. przeprowadzono wybory do samorządu szkolnego. W głosowaniu wzięło 151 uczniów z kl. II –VI SP oraz z kl. I –III Gimnazjum. Wybierano członków Samorządu Szkolnego i opiekuna .
Do Samorządu kandydowało 13 uczniów , w wyniku głosowania wybrano :
1. Bartosz Skoczylas – 60 głosów
2. Maciej Polak – 55 głosów
3. Aleksandra Poks – 53 głosy
4. Martyna Jeziorska – 46 głosów
5. Daria Ociepa – 31 – głosów
6. Kornel Góra – 25 – głosów
7. Martyna Chętkowska – 23 głosy
8. Damian Kozieł – 22 głosy

Opiekunem Samorządu został wybrany Wojciech Krauze.


Dzień Języków Europejskich

           Rada Europy, aby uczcić korzyści wynikające z wielojęzyczności, ogłosiła 26 września corocznym Europejskim Dniem Języków. W związku z tym w naszej szkole również 26 września odbyły się obchody tego Dnia. Spotkanie rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego, następnie przypomnieliśmy krótko historię Unii Europejskiej. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zaprezentowali spektakl „Pociągiem przez Europę”, w którym używali charakterystycznych dla danego kraju zwrotów językowych i form zachowań. W tym roku poznawaliśmy takie państwa jak: Niemcy, Francję, Holandię, Hiszpanię, Włochy, Grecję, Austrię, Finlandię i Wielką Brytanię. Nie zabrakło więc walca wiedeńskiego, zorby, torreadora, świętego Mikołaja. Na zakończenie spotkania chór szkolny odśpiewał hymn UE – „Odę do radości”. W bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas V i VI. Wszyscy uczestnicy wykazali się świetną znajomością tematu. Oto wyniki:

I Miejsce – Karolina Wilk ( 54 – max. ilość punktów !)
II Miejsce – Aleksandra Płysa i Martyna Wręczycka (52 pkt.)
III Miejsce – Kornel Góra ( 50 pkt. )

Dzień Języków Europejskich został zakończony rozdaniem dyplomów i nagród uczestnikom konkursu. Nad całością imprezy czuwały organizatorki: Joanna Lewandowska, Katarzyna Kromołowska – nauczycielki języka angielskiego, Małgorzata Świeża , Ilona Pasierbek – nauczycielki języka niemieckiego
Pamiętajcie, że znajomość języków obcych pomaga: podróżować i nawiązywać przyjaźnie, może dawać szansę lepszej pracy. W wielu zawodach jest ona wymogiem, w wielu innych oznaczać może szybszy awans i wyższe zarobki. Jest często niezbędna dla aktywnego uczestniczenia w regionalnych, krajowych i europejskich procesach demokratycznych.
Obywatele Unii Europejskiej mają prawo mieszkać i pracować w każdym kraju Unii Europejskiej. O wiele łatwiej jest korzystać z tego prawa, jeśli znamy język kraju lub regionu, do którego chcemy się udać.


Z Kochanowskim za pan brat, czyli Dzień Patrona w naszej szkole

                 23 września obchodziliśmy po raz pierwszy w historii naszej szkoły Dzień Patrona. Jan Kochanowski był wybitnym poetą renesansowym, ale także piewcą uroków życia. Toteż tego dnia uczniowie mogli z równym poecie entuzjazmem głosić radość życia, uczestnicząc w wielu przygotowanych na tę okazję konkursach, m. in. w konkursie wokalnym, recytatorskim, na najciekawszą karykaturę lub portret Jana z Czarnolasu; na najoryginalniejszy strój z epoki renesansu; a także w konkursie wiedzy o patronie „Jeden z 11”. W czasie trwania uroczystości usłyszeliśmy wykonanie psalmu Kochanowskiego na melodię Hymnu Szkoły, ujrzeliśmy wyjątkowe karykatury poety, a także zadziwiające stroje z epoki. Jury, usatysfakcjonowane zaangażowaniem i kreatywnością uczniów, nagrodziło najbardziej pomysłowych i utalentowanych upominkami.


Gminne Dożynki

              17.09.2006 r. w naszej szkole odbyły się doroczne Gminne Dożynki. Starostowie dożynek i Koła Gospodyń Wiejskich przekazały chleb upieczony z tegorocznych zbiorów staroście częstochowskiemu panu Mieczysławowi Chudzikowi, wójtowi gminy Konopiska panu Jerzemu Socha, przewodniczącej Rady Gminy Danucie Budzik oraz księdzu proboszczowi naszej parafii Henrykowi Pacudowi. Jednym z punktów tegorocznych dożynek był występ chóru szkolnego pod kierunkiem pana Dariusza Hermana i zespołu ludowego pod kierunkiem pani Joanny Lewandowskiej.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2006/2007 w Szkole Podstawowej i Gimnazjum

        4 września uczestniczyliśmy w uroczystej inauguracji roku szkolnego 2006/2007. Uczniowie naszej szkoły przywitali szkołę po wakacjach pełnym humoru słowem, recytacją, tańcem i piosenką, które składały się na scenariusz zatytułowany „W szkole może być wesoło”. W przedstawieniu uczniowie zaakcentowali 67. rocznicę wybuchu II wojny światowej, rocznicę porozumień sierpniowych, a także 40 –lecie istnienia szkoły. Młodzi aktorzy wyrazili nadzieję, że nowy rok szkolny przyniesie im wiele sukcesów w nauce, a nauczycielom równie dużo powodów do radości w związku z osiągnięciami ich wychowanków.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2006/2007 w Przedszkolu

               1.IX. 2006 r. w Publicznym Przedszkolu w Aleksandrii odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Pani dyrektor Anna Ankowska i wójt gminy Konopiska Jerzy Socha powitali przedszkolaków, rodziców i nauczycieli przedszkola. Następnie przedszkolaki wykazały się dużym talentem aktorskim: zatańczyły poloneza, wyrecytowały wierszyki i odśpiewały piosenki. Na koniec wystąpił zespół cheerleaderek.