2007/2008

WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY
rok szkolny 2007/2008

koniecrokumZakończenie Roku Szkolnego 2007/2008

Dzień zakończenia roku szkolnego jest zwykle dla większości dzieci jednym z najbardziej radosnych dni w roku. Także i tego roku ,20 czerwca, uczniowie przyszli do szkoły
jeszcze w odświętnych ubraniach, ale już w wakacyjnych nastrojach. Nieschodzący z twarzy uśmiech zwiastował zbliżający się czas odpoczynku i zabawy. Nie wszystkim jednak towarzyszyły tak jednoznaczne uczucia. Była grupa uczniów, którzy, z pewnością, cieszyli się z nadchodzących wakacji, ale ich radość przyćmiewał smutny fakt konieczności pożegnania szkoły, w której spędzili swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze. To uczniowie klasy III gimnazjum, dla których rok szkolny 2007/2008 był ostatnim rokiem nauki w naszej szkole. I to głównie oni, przy wsparciu ze strony uczniów klasy VI , przygotowali część artystyczną uroczystości zakończenia roku szkolnego, w której to części najpierw przypomnieli sobie i innym swoje początki w szkole, czasy „podstawówki” i gimnazjum, a następnie złożyli podziękowania za lata nauki i opieki dyrekcji, swoim wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.
O kończących szkołę podstawową i gimnazjum nie zapomnieli ich następcy. Uczniowie klasy V SP oraz II Gimnazjum skierowali do „odchodzących” ciepłe słowa oraz przygotowali dla nich symboliczne upominki.
Po części artystycznej przyszła pora na rozdanie świadectw z wyróżnieniem, wręczenie nagród książkowych oraz dyplomów za różnego rodzaju osiągnięcia, także sportowe.
Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie nagrody specjalnej – komputera ufundowanego przez Zakłady Mięsne „Aleksandria” dla wzorowego, osiągającego wysokie noty w nauce ucznia. W tym roku nagrodę z rąk naszego gościa, Pana Moczarskiego, odebrała uczennica klasy VI – Karolina Wilk.

Karina Bekus


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zakończenie Roku Szkolnego 2007/2008 w Przedszkolu

19 czerwca 2008 r. o godz. 14.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w przedszkolu. Na uroczystości obecna była pani Dyrektor GOKSTiP w Konopiskach Dorota Skoczylas i pani Dyrektor Anna Ankowska.
Przedszkolaki z obydwu grup zaprezentowały program artystyczny. Grupa pięciolatków wierszykami i piosenkami żegnała starszych kolegów idących w szkolne progi. Po występach pani Dyrektor Anna Ankowska podziękowała dzieciom i rodzicom za całoroczną pracę i zaangażowanie w coraz lepsze funkcjonowanie placówki. Na zakończenie uroczystości wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki i słodkie upominki.

Urszula Cierniak


rezerwatmWycieczka do Parku Krajobrazowego „Lasy nad górną Liswartą”


Pożegnalne ognisko klasy V

W środę 18 czerwca uczniowie klasy piątej wraz ze swoją wychowawczynią p. Bissinger zorganizowali pożegnalne spotkanie przy ognisku. Dzięki niemu mogliśmy lepiej się poznać i spędzić więcej czasu poza szkołą. Pogoda dopisała, humory uczestników również. Piekąc kiełbaski i chleb mogliśmy ze sobą porozmawiać o zbliżających się wakacjach oraz podsumować sukcesy i porażki naszej klasy w mijającym roku szkolnym. Ta nietypowa godzina wychowawcza na długo zostanie nam w pamięci.

Lidia Bissinger


rowerymWYCIECZKA ROWEROWA

18 czerwca klasa II gimnazjum wraz z opiekunami: Ewą Chudzik i Joanną Lewandowską wyruszyła na wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy. Ulicą Gościnną, a później Sosnową dotarliśmy do miejsca, gdzie 100 lat temu przebiegała granica zaboru prusko – rosyjskiego.
Później leśnymi drogami dojechaliśmy do Olszyny – wioski, która prawdopodobnie była założona już w XIII wieku i podporządkowana Piastom opolskim. Najpierw zatrzymaliśmy się przy krzyżu, który znaczy miejsce pochówku osób zmarłych na dżumę i cholerę, później podziwialiśmy pomnik przyrody – rosnący przy kościele jawor, na którym podobno w czasach pańszczyźnianych wisiał dzwon wzywający poddanych do pracy „na pańskim”. Duże zainteresowanie wzbudził w uczestnikach wycieczki „diabelski kamień”, który w 1911 roku złożono na grobowcach olszyńskich panów. W Kalinie zatrzymaliśmy się przy siedzibie Parków Krajobrazowych „Lasy nad Górną Liswartą”. Budynek, w którym pierwotnie była szkoła, pochodzi z 1908 roku.
Następnie dotarliśmy do najmłodszej z odwiedzanych, powstałej w II połowie XIX wieku miejscowości Herby. W drodze powrotnej do Aleksandrii zapaliliśmy znicz na grobie ośmiu saperów, którzy zginęli w 1945 roku podczas rozminowywania okolicznych lasów oraz zatrzymaliśmy się przy mogile radzieckiego pilota, zestrzelonego w styczniu 1945 roku przez uciekających żołnierzy niemieckich.
Kolejnym etapem wycieczki była najstarsza dzielnica Aleksandrii – Cztery Kopy, z którą związana jest legenda o skarbie ukrytym pod czterema bukami.
Rowerowy rajd pobudził nasze pragnienie i apetyt, dlatego wyjątkowo dobrze smakowały nam napoje chłodzące i grillowana kiełbaska, kończące wycieczkę po najbliższej okolicy.

Ewa Chudzik


Pożegnalne grillowanie

W ostatni piątek 13 czerwca uczniowie klasy VI wraz ze swoją wychowawczynią p. Bekus spotkali się w przyszkolnym ogródku na pożegnalnym grillu. Do końca nie mieliśmy pewności, czy uda się go zorganizować, ponieważ prognozy pogody na to piątkowe popołudnie nie były zbyt optymistyczne. Na szczęście aura dopisała i jedynie silny wiatr utrudniał nam biesiadowanie. Rekompensatą były jednak pyszności z grilla, pieczołowicie przygotowywane przez Panią Sobczyk i Panią Kuliberdę (obydwu Paniom oczywiście serdecznie dziękujemy!), które dbały o to, aby każdy został do syta nakarmiony.
Świeże powietrze, wyśmienite jedzenie oraz muzyka sprawiły, że atmosfera była bardzo sympatyczna, wszyscy świetnie się bawili i chyba zapomnieli, że to było przecież pożegnalne spotkanie.

Karina Bekus


BIWAKmBiwak w Kulach

Klasa I gimnazjum wraz z opiekunkami – p. Joanną Lewandowską i p. Ewą Chudzik – spędziła 3 dni w Ośrodku ODKSW w Kulach. Był to wyjazd typowo rekreacyjny, nastawiony na dobrą zabawę i wszelkie formy aktywności fizycznej. Uczestnicy biwaku mieli do swojej dyspozycji (bezpłatnie): basen, saunę, siłownię, bilard, korty tenisowe, halę sportową, stoły do tenisa stołowego oraz rowery. Staraliśmy się maksymalnie wykorzystać dostępne obiekty i sprzęt, by być razem i w ruchu. Wraz z ratownikiem wybraliśmy się na wyprawę rowerową by podziwiać zakola rzeki Liswarty. Mieliśmy też ognisko z kiełbaskami, a w wolnych chwilach (nie było ich za wiele) zajęcia jęz. angielskiego na świeżym powietrzu. A że pogoda i humory dopisały, wyjazd był udany i pozostaje nam wierzyć, że kolejny jeszcze bardziej nas zintegruje.

Joanna Lewandowska


festyn08mWOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO MŁODOŚCI – FESTYN RODZINNY – ALEKSANDRIA

08 czerwca 2008 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii odbył się trzynasty festyn rodzinny.
Już o godzinie 1100 zainaugurował go mecz piłki nożnej juniorów młodszych „Alkas” Aleksandria – „Sparta” Siedlec Duży. Od tego momentu na boisku szkolnym było głośno i wesoło. Dobrej zabawie służyła aura, która w poprzednich latach wcale nas nie rozpieszczała. Młodzi gospodarze spisali się świetnie , ustanawiając wynik meczu 2:0. Niestety szczęście nie dopisało starszej drużynie piłkarskiej z Aleksandrii, tj. Zakładom Mięsnym „Aleksandria”, które przegrały z drużyną zakładową „Akant – Metaloplastyka”. Tak więc puchar Wójta Gminy Konopiska, o który walczą corocznie piłkarze zakładowych drużyn sponsorów, powędrował w tym roku do Blachowni.
Ideą organizowanego corocznie festynu jest połączenie trzech pięknych świąt – Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca, a zatem wspólne spotkanie się uczniów i ich rodziców w różnego rodzaju zmaganiach zręcznościowych i sportowych, dlatego w programie przewidziano turniej sportowo – rekreacyjny „Potyczki rodzinne”.
W części artystycznej publiczności zaprezentowały się dzieci i młodzież Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im J. Kochanowskiego w Aleksandrii oraz laureaci gminnych przeglądów artystycznych.
Można było podziwiać wspaniałe układy taneczne, zdolności wokalne najmłodszych i popisy kabaretowe gimnazjalistów.
Gromkimi brawami został przyjęty także zespół śpiewaczy KGW z Aleksandrii.
Kolejną atrakcją był występ klubu sportowego „Capoeira” z Częstochowy.
Podczas festynu na boisku zagościła „Wioska Indiańska” i można było obejrzeć pokaz kultury Indian Ameryki Północnej.
W symultanie szachowej, jak co roku, próbowali wygrać z Panem Adamem Pfangerem miejscowi szachiści.
Zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym uczestnikom festynu, wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyły karuzele, dmuchańce, euro – bangee i profesjonalna ściana wspinaczkowa.
Od godziny 14.00 ruszyły: loteria fantowa, stoiska z napojami, grillowaną kiełbasą i mięsem, ciastami, goframi, chlebem ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Tak więc było coś dla ciała i dla ducha.
Najwięcej emocji wzbudziło tradycyjnie losowanie nagród na bilety wstępu. W tym roku szczęśliwcy wygrali: aparat cyfrowy, odkurzacz, rower górski i karnet fitness clubu.
O godzinie 2045 wszyscy kibice zajęli miejsca przed ustawionym na boisku ekranem, aby wspólnie obejrzeć transmisję meczu Mistrzostw Europy 2008 Polska – Niemcy.
Wraz z nastaniem zmroku zaczęła się pod gwiazdami zabawa taneczna, która trwała do północy.
Przez cały czas trwania festynu nad naszym zdrowiem czuwało pogotowie ratunkowe i policja konna.
Trzynasty rodzinny festyn w Aleksandrii odbył się dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich pracowników i nauczycieli naszej szkoły, rodziców, sponsorów oraz strażaków z OSP i sportowców LKS „Alkas”, którym za trud i włożony wkład pracy tą drogą bardzo dziękujemy.

Ewa Chudzik


dzdzieckamDzień Dziecka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii

Dnia 02.06.2008r. dzieci, wytypowane przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konopiskach, po raz kolejny wzięły udział w „Integracyjnym Festynie Sportowym” zorganizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii.
Aby “wszystko grało”, potrzebna była ogromna praca bardzo wielu osób. Wykonali ją nauczycieli i pracownicy szkoły przy wsparciu sponsorów i dyrekcji szkoły. Impreza odbyła się na terenie boiska przed szkołą. Program obfitował w liczne atrakcje.
Uczniowie i zaproszeni goście – niepełnosprawni z terenu gminy – uczestniczyli w specjalnie przygotowanych na tę okazję konkurencjach sportowych. Konkurencje przygotowane były tak, aby każdy zainteresowany mógł wziąć w nich udział. Na poszczególnych stacjach, nadzorowanych przez nauczycieli, młodzi sportowcy, mogli sprawdzić swoje umiejętności, zmagając się z różnymi konkurencjami, takimi jak: przeciąganie liny, rzut do kosza, odbijanie balona w kole, wyścig z piłeczką na talerzyku itp. Za udział w tych konkurencjach każdy uczestnik otrzymywał słodką nagrodę w postaci cukierka.
Pogoda dopisała, dzieci i opiekunowie bawili się wyśmienicie. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, prezenty dla każdego zaproszonego dziecka i medale wręczane przez przewodniczącą Rady Gminy – panią Danutę Budzik, zastępcę dyrektora szkoły Pawła Bekusa oraz pedagoga szkolnego Joannę Ering.
Ponadto na uczniów i gości czekał poczęstunek: kiełbaski, herbata i ciasteczka. Wzruszeń dostarczył i uradował słuchaczy występ dziecięcego zespołu tanecznego. Trudno wymienić wszystkich i ich role w organizacji tego przedsięwzięcia, które okazało się “że jest dobre”, potrzebne i oczekiwane.
Szczególne podziękowania należą się pani Ewie Kołaczyk z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konopiskach, która co roku wspiera nas w tej inicjatywie. Radość z efektywnie spędzonego czasu, doskonale oddaje atmosferę tego spotkania i pozwala mieć nadzieję na następne.
Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom za wspólną zabawę.

Joanna Ering


Z okazji „Dnia Rodziny” odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. „Dla Was Kochani Rodzice”. Brali w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły i przedszkole. Komisja w składzie:
p. dyr. Anna Ankowska
p. Zdzisława Kowalik
p. Dariusz Herman
przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
Grupa najmłodsza – „maluchy” i grupa „0” otrzymały wyróżnienia i słodkie lizaki
Grupa I -III szkoły podstawowej – I miejsce – Julia Fonfara kl. II
II miejsce – Roksana Mrowiec kl. III
III miejsce – Klaudia Ceglarek kl. III
wyróżnienie – Arek Szczurek kl. I
Grupa IV – VI szkoły podstawowej – I miejsce – Gabriela Bissinger kl. V
II miejsce – Dajana Góra kl. V
III miejsce – Weronika Góra kl. V
III miejsce – Roksana Osadnik kl. IV
wyróżnienia – Weronika Łukasiewicz kl. IV
– Wiktoria Zalewska kl. IV
– Agata Hadrian kl. V
Grupa I – III gimnazjum – wyróżnienia – Agnieszka Trybulec kl. II
– Magdalena Ankowska kl. III
– Martyna Wręczycka kl. I
Konkurs literacki pt. „Wiersz dla mamy”:
Magdalena Wilk – I miejsce
Karolina Wilk – II miejsce
Delfina Kozak – III miejsce
Katarzyna Żochowska – wyróżnienie
Aleksandra Żochowska – wyróżnienie

Magdalena Wolska Majchrzak i Beata Nowak


dzjeuropejskichmWizyta Adeliny Bevan z Wielkiej Brytanii zakończona

W ubiegłym tygodniu gościliśmy w naszej szkole nauczycielkę z zaprzyjaźnionej szkoły w Wielkiej Brytanii. Adelina Bevan była naszym gościem po raz drugi (mamy nadzieję, ze nie ostatni). Przez ostatnie dwa lata szkoła przeszła wizualną metamorfozę, toteż zmiany w jej wyglądzie zostały natychmiast dostrzeżone przez naszego gościa.
Pierwszego dnia wizyty klasa I gimnazjum zaprosiła panią Adelinę na ognisko klasowe, na którym bawiliśmy się, konwersowaliśmy po angielsku i piekliśmy kiełbaski. Podczas drugiego dnia p. Adelina była gościem honorowym uroczystości szkolnej z okazji Dnia Języków Europejskich. Spotkanie rozpoczęła klasa I gimn. przedstawieniem w języku angielskim pt. „Little Red Ridding Hood”. Następnie wszyscy uczniowi mieli możliwość sprawdzenia swojego poziomu języka angielskiego podczas wywiadu z gościem. Nagrodą za odwagę w zabieraniu głosu były angielskie słodycze. Dzięki naszym tłumaczom – Klaudynie Poks i Szymonowi Ankowskiemu – treść wywiadu była też zrozumiała dla najmłodszych odbiorców.
Panie K. Bekus i A. Trzepizur przygotowały wraz z uczniami część poświęconą Unii Europejskiej, jej historii i symbolom. Dzieciom z pewnością spodobała się pouczająca, ale i zabawna prezentacja multimedialna. Elementem kończącym uroczystość była piosenka „Heal the world” w wykonaniu chóru szkolnego.
Pani Bevan uczestniczyła też w lekcji języka polskiego kl. II gimn, prowadzonej przez p. Ewę Chudzik. Po zajęciach pani Adelina wyraziła swój zachwyt poziomem nauczania oraz dyscypliną podczas zajęć.
Pani Adelina podziwiała też ruiny zamku w Olsztynie, a wieczorem delektowała się staropolską kuchnią, która przypadła Jej do gustu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wizyty, a jednocześnie na decyzję Agencji Narodowej w sprawie pracy nad wspólnym projektem w ramach współpracy Comenius.

Joanna Lewandowska


wieliczkamWycieczka Wieliczka – Wadowice – Inwałd

We wtorek 27 maja uczniowie klas IV, V i VI wraz ze swoimi opiekunami udali się na wycieczkę, której celem było zwiedzenie Kopalni Soli w Wieliczce , zobaczenie Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach oraz wizyta w Parku Miniatur w Inwałdzie.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od najstarszego na ziemiach polskich przedsiębiorstwa solnego, którego początki sięgają średniowiecza, czyli od Kopalni Soli. Zwiedzanie zaczęliśmy od wyrobisk górniczych usytuowanych na głębokości 64m i przemieszczaliśmy się w dół, aż do 135m. Na tym blisko 3,5 kilometrowym udostępnionym zwiedzającym odcinku obejrzeliśmy 18 komór, zobaczyliśmy wspaniałe kaplice, urodziwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, liczne rzeźby i płaskorzeźby, zachowane ślady prac górniczych dających wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołami, ich pracy, pasjach, wierzeniach.
Kolejnym etapem naszej wycieczki były Wadowice, miejscowość której sławę przyniósł papież Jan Paweł II. Tutaj zobaczyliśmy z bliska dom , w którym urodził się Karol Wojtyła, przeszliśmy krótką alejką handlową , gdzie można było kupić pamiątki, zwróciliśmy także uwagę na osławioną już kawiarenkę , w której to przyszły papież „zajadał” się kremówkami.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Inwałdzie, w mieszczącym się tam Parku Miniatur.
W ekspresowym tempie odwiedziliśmy największe i najpiękniejsze miasta świata i zobaczyliśmy modele najsławniejszych cudów architektonicznych: Świątynię Akropolu, Colosseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eifflla, Big Bena, Łuk Triumfalny, Sfinksa, Biały Dom. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25.
Po tej lekcji geografii i historii przyszedł czas na relaks. Auto scooter, zjeżdżalnia, kolejka, karuzela oraz kino trójwymiarowe to atrakcje miejscowego Mini Lunaparku , z których z pasją skorzystaliśmy. Zabawa była fantastyczna, ale nieubłaganie płynący czas, zmusił nas do powrotu. Mimo intensywnej podróży i męczącego słońca nie opadliśmy z sił ( no, może na krótko) i pełni energii dotarliśmy wieczorem do Aleksandrii.

Karina Bekus


drzewkomAkcja „Posadź swoje drzewko”

W dniach 19 – 21 maja 2008r. uczniowie wraz z nauczycielami posadzili 118 krzewów ozdobnych na boisku szkolnym i placu zabaw przedszkola. Fachową radą służyli: nauczyciel biologii pan R. Ociepa oraz leśniczy pan K. Wołczyk. Całość przedsięwzięcia zrealizowana była ze środków WFOŚ i GW w Katowicach.

Zdzisława Kowalik


wycieczkamWycieczka do Kazimierza Dolnego, Puław, Janowca, Nałęczowa i Czarnolasu

W dniach 12, 13, 14 maja 2008 roku uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii uczestniczyli w wycieczce turystyczno – krajoznawczej do Kazimierza Dolnego, Puław, Janowca, Nałęczowa i Czarnolasu.
Panoramę Kazimierza podziwialiśmy ze szczytu wzgórza zamkowego, gdzie wznosi się okrągła wieża z przełomu XIII i XIV wieku oraz ruiny zamku wybudowanego za panowania Kazimierza Wielkiego. Następnie zwiedziliśmy Kościół Farny z najstarszymi w Polsce organami, spacerowaliśmy po urokliwym Małym Rynku i Starym Rynku, oglądaliśmy pochodzącą z XVII wieku Kamienicę Białą przy ulicy Senatorskiej oraz Kamienicę Celejowską nazywaną inaczej pod św. Bartłomiejem, ponieważ na jej fasadzie, w attyce po prawej stronie znajduje się figura tego świętego. Panoramę Kazimierza i okolic mogliśmy także podziwiać podczas godzinnego rejsu statkiem spacerowym po Wiśle.
W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy w Janowcu, wybudowany ok. 1760 roku drewniany dwór, z dachem polskim, pobitym gontem. Budynek ten posiada regularnie rozplanowane wnętrze, charakterystyczne dla polskich dworów drugiej połowy XVIII wieku. Udostępniona do zwiedzania ekspozycja znajduje się w sześciu pomieszczeniach parteru: sieni, jadalni, salonie, pokoju Pani Domu, bibliotece i pokoju Pana Domu. Ponadto obejrzeliśmy budynki gospodarcze: spichlerz, stodołę i lamus. Następnie zwiedzano w Janowcu nad Wisłą zamek bastejowy, wzniesiony w latach 1508 – 1526 staraniem Mikołaja Firleja hetmana wielkiego koronnego. Zamek przez ponad 150 lat pozostawał we władaniu Firlejów – jednego z najpotężniejszych i wpływowych rodów ówczesnej Polski.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie w Puławach zespołu pałacowo-parkowego, którego dzieje sięgają XVII w. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Pałac Czartoryskich, Dom Gotycki, Świątynię Sybilli, podziwiali Altanę Chińską i Domek Żółty zwany też Aleksandryjskim oraz sarkofag z kararyjskiego marmuru. Zmęczeni turyści wrócili na nocleg do Bochotnicy – wsi, w której Bolesław Prus umiejscowił wydarzenia noweli „Antek”.
Trzeci dzień wycieczki poświęcono na zwiedzanie Nalęczowa. W tym znanym kurorcie spacerowaliśmy po założonym w XVIII w. parku zdrojowym, zobaczyliśmy późnobarokowy, zbudowany w latach 1771-73 Pałac Małachowskich, zwiedziliśmy muzeum B.Prusa i zbudowaną w 1905 Chatę Stefana Żeromskiego oraz degustowaliśmy „Nałęczowiankę” w pijalni wód.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy w Czarnolesie Muzeum Jana Kochanowskiego – patrona naszej szkoły. W parku obejrzeliśmy neogotycką kaplicę (1826-1846), wzniesioną w miejscu, gdzie według tradycji znajdować się miał dwór Jana Kochanowskiego. W miejscu słynnej lipy, pod którą według tradycji siadywał i pisał Jan Kochanowski stoi XIX-wieczny, kamienny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki, córki poety oraz popiersiem Piotra Kochanowskiego, bratanka Jana.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem do Aleksandrii.

Ewa Chudzik


IV Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

6 maja 2008 r. w Rększowicach odbyła się czwarta edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Nasz dom-Europa”, konkursu, który sprawdza znajomość historii, instytucji i symboli Unii Europejskiej, ale także wiedzę o jej krajach członkowskich. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice klasy VI: Aleksandra Płysa, Karolina Wilk i Aleksandra Żochowska, z których najlepiej zaprezentowała się Karolina Wilk, zajmując IV miejsce.
Jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji pojawiła się nieoficjalna informacja, że patronat nad konkursem zamierza objąć posłanka do Parlamentu Europejskiego prof. Genowefa Grabowska, co z pewnością, w przyszłości, podniosłoby jego rangę. Liczymy więc na to, ponieważ za rok również planujemy zmierzyć się „na wiedzę” o Unii Europejskiej z uczniami z pozostałych szkół naszej Gminy.

Karina Bekus


konstytucja_small30 kwietnia 2008 r. w naszej Szkole obchodziliśmy Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji została przygotowana akademia, która miała uroczysty i podniosły charakter. Montaż słowno – muzyczny został uatrakcyjniony inscenizacją obrad Sejmu Wielkiego oraz prezentacją multimedialną pt.,, Od ostatniej elekcji do III rozbioru Rzeczpospolitej”. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego, który zaprezentował pieśni patriotyczne. Swoim występem młodzież gimnazjalna starała się udowodnić, iż dzieło Sejmu Wielkiego pozostanie na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby i mądrości Polaków, a na młodych Polakach ciąży olbrzymia odpowiedzialność pielęgnowania tych symboli. Bo właśnie po to przypominamy karty historii, aby czerpać z nich siłę, mądrość, wartości, które pozwalały Polakom przetrwać ten trudny okres w naszych dziejach.

Anna Trzepizur


konkurs_unia24 kwietnia 2008 roku w naszej Szkole odbył się I Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Głównym celem konkursu było:
– zainteresowanie uczniów sprawami dotyczącymi integracji europejskiej,
– rozwijanie umiejętności indywidualnego poszukiwania informacji na temat Unii Europejskiej i krajów wiedzy uczniów na temat historii i współczesności Unii Europejskiej,
– kształtowanie uczucia poszanowania dla dziedzictwa historycznego i kulturowego Europy,
– oraz umożliwienie uczniom konfrontacji własnych wiadomości i umiejętności z rówieśnikami, samodzielnego, świadomego i selektywnego korzystania z bogatego strumienia informacji, szczególnie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych (Internet).

Do konkursu przystąpiło 17 uczniów z Gimnazjum w Aleksandrii i Gimnazjum w Hutkach. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne, w których prezentowali walory historyczne, krajobrazowe i turystyczne wybranego państwa należącego do Unii Europejskiej oraz rozwiązywali test wiedzy.

I miejsce zdobyła Martyna Wręczycka z Gimnazjum w Aleksandrii
II miejsce zajęła Kamila Kamińska z Gimnazjum w Hutkach
III miejsce zajęła Marta Kamińska z Gimnazjum w Hutkach.

Uczniowie reprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności, dlatego Komisja Konkursowa postanowiła także wyróżnić prace: Pauliny Marchwińskiej i Patryka Jędrzejczyka z Gimnazjum w Hutkach oraz Darii Ociepy z Gimnazjum z Aleksandrii.

Wszystkim uczniom gratulujemy. Liczymy na udział w przyszłym roku!

Anna Trzepizur


ziemia.smallDZIEŃ ZIEMI

Co roku w kwietniu obchodzony jest „Dzień Ziemi”. W związku z tymi obchodami w naszej szkole 18 kwietnia 2008 odbyła się akademia, w której uczniowie klas piątej i szóstej przygotowali przedstawienie pod tytułem „Jak Koziołek Matołek uratował Ziemię”.
W przedstawieniu tym Koziołek radził co należy zrobić, aby nasz świat był czysty i ekologiczny. Zwracał również uwagę, aby nadmierna eksploatacja surowców i rozwój nowoczesnych technologii nie zniszczyły nieodwracalnie przyrody. Na koniec przedstawienia Koziołek zaproponował, aby wszyscy uczniowie pomogli mu w opracowaniu przykazań ekologicznych. Każda klasa napisała po jednym przykazaniu ekologicznym, zaś wspólnie odczytaliśmy je wszystkie.
Z relacji uczniów i nauczycieli wynika, że wspólna praca nad naszymi ekologicznymi postawami była bardzo zajmująca dla wychowanków. Mamy nadzieję, że to oznaka rodzenia się ekologicznej świadomości w młodych umysłach i ich troski o jakość jakże kruchego ekosystemu Ziemi.

Magdalena Wolska – Majchrzak


kobieta_small8 marca w naszej szkole

W piątek, 7 marca Samorząd Uczniowski przygotował miłą niespodziankę jaką było przedstawienie kabaretowe w wykonaniu uczniów gimnazjum naszej szkoły. Przed występami młodzieży Pan Bekus złożył życzenia z okazji Dnia Kobiet, a gimnazjaliści wręczyli czerwone tulipany zatrudnionym w szkole paniom. Przedstawienie składało się z pięciu skeczy, które w oryginale wykonywane są przez czołówkę polskich kabaretów. Sama tematyka skeczy miała obnażać stereotypowe wady zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Wszystkim zebranym występy uczniów bardzo się podobały, co można było łatwo rozpoznać po wybuchających często salwach śmiechu.
W przedstawieniu udział wzięli: Paweł Solecki, Szymon Ankowski, Kamil Cierpiał, Kacper Cierpiał, Adam Bryła, Maciej Polak, Marcin Brycht.

Paweł Bekus


efs_matematyka1„Matematyka to nie prawda, która sama przychodzi.
Aby ją umieć, trzeba się zdobyć na wysiłek.”

W dniu 25.02.2008 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji i Kultury w Koziegłowach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów matematycznych organizowanych w ramach projektu „Matematyka kluczem do sukcesu ucznia i wszechstronnego rozwoju wiejskiej szkoły” współfinansowanego ze środków EFS.
W uroczystości tej uczestniczyli wszyscy laureaci wraz z nauczycielami oraz goście: Dyrektor Częstochowskiej Delegatury Urszula Bauer, Rzecznik Kuratorium Oświaty Piotr Zaczkowski, Dyrektor Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego – Tomasz Macioł oraz władze samorządowe Gminy i Miasta Koziegłowy.
Uczniowie i nauczyciele – opiekunowie biorący udział w konkursach matematycznych otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody. Wśród nagrodzonych uczniów były też uczennice z naszej szkoły: Aleksandra Płysa kl. VI – za III miejsce w konkursie „Koziegłowy – mądre głowy” oraz uczennice klasy IV Weronika Łukasiewicz i Wiktoria Zalewska – za prace w konkursie matematyczno – plastycznym „Zamek moich marzeń”. Co więcej, uczniowie – finaliści tj.: Aleksandra Płysa, Jakub Płysa i Damian Kozieł zdobyli dla naszej szkoły roczną prenumeratę czasopisma „Świat Matematyki”.
Nasza szkoła, jako jedyna w gminie może pochwalić się tak dużą liczbą finalistów. Spośród 99 finalistów ogółem, to właśnie uczennica naszej szkoły, Aleksandra Płysa znalazła się wśród laureatów, zajmując trzecie miejsce. Ola po raz kolejny udowodniła, że matematyka nie sprawia jej żadnych trudności. Wspomnieć należy liczne wcześniejsze jej osiągnięcia. W roku szkolnym 2006/2007 zajęła I miejsce w IV Gminnym Konkursie Matematycznym w kategorii klas piątych. W marcu 2007 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie „Kangur”, a w obecnym roku szkolnym została laureatką III stopnia konkursu „Test Matematyka Plus VIII Edycja”.
projekt3smallPonadto, w konkursie matematyczno – plastycznym pt. „Zamek moich marzeń” zostało wyłonionych 14 prac z wszystkich 288 nadesłanych, w tym dwie – naszych uczennic: Wiktorii Zalewskiej i Weroniki Łukasiewicz.
Te liczne wyróżnienia w konkursach, to próbka najwyższych zdolności zaangażowanych uczniów i owoc pracy z nimi na zajęciach koła matematycznego oraz dodatkowych lekcji matematyki w ramach projektu.
Mamy nadzieję, że opisywane sukcesy przyczynią się do powiększenia grupy uczniów wierzących we własne możliwości w poznawaniu królowej nauk.

Lidia Bissinger


teatr1WYCIECZKA DO TEATRU

W czwartek 21 lutego uczniowie klas IV, V i VI naszej szkoły udali się częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, gdzie mogli zobaczyć sceniczną adaptację dzieła Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”. Nie był to jednak ich pierwszy kontakt z tym utworem. Już wcześniej na lekcjach języka polskiego „zmagali” się z losami rozpieszczonej sieroty Mary Lennox – teraz mieli możliwość konfrontacji własnych wyobrażeń o książce i jej bohaterach z wyobrażeniami twórców scenicznych tego niezwykle widowiskowego spektaklu muzycznego. Wzruszenie młodych widzów, ich śmiech i zachwyt w pełni potwierdziły sukces tego teatralnego przedsięwzięcia, a jednocześnie przypieczętowały niezaprzeczalną wysoka pozycję utworu F.H. Burnett w kanonie literatury światowej.
Edukacja tego dnia nie zakończyła się jednak wraz z opadnięciem kurtyny. Dzięki uprzejmości pracowników teatru uczniowie mieli możliwość wysłuchania jego historii, poznania procesu tworzenia spektaklu teatralnego od scenariusza po premierę, wreszcie zobaczenia kulis teatru oraz garderoby aktora. Z największym entuzjazmem spotkała się wizyta w pomieszczeniu mieszczącym kostiumy aktorskie. Średniowieczny rycerz , francuski żandarm czy … panna młoda – to role , w które, dzięki tym kreacjom, wcielili się na kilka minut nasi uczniowie.
Zabawa w „przebieranki’ była ostatnim etapem pobytu w teatrze, pobytu , podczas którego wychowankowie naszej szkoły mieli do odegrania dwie ważne role: najpierw kulturalnych, potrafiących się odpowiednio zachować widzów, a potem kreatywnych, pełnych spontaniczności aktorów. W obydwu wypadli bardzo dobrze.

Karina Bekus


serce8WALENTYNKI

Dzień Zakochanych w naszej szkole był obchodzony w bardzo sympatycznej i zabawnej atmosferze. Już sama dekoracja oddawała nastrój tego dnia. Serca, miłosne aforyzmy i różne desenie czerwieni dawały o sobie znać. Tradycją stało się już roznoszenie przez walentynkowych listonoszy poczty dla zakochanych. Został również rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą i najbardziej pomysłową Walentynkę. Autorów najciekawszych prac nagrodzono upominkami.
Samorząd szkolny oraz klasy II i III gimnazjum, pod opieką pani Ewy Chudzik przygotowały dla wszystkich uczniów przedstawienie pt. „Randka w ciemno” oraz współczesną wersję „Romea i Julii”. Dzięki wspaniałej grze młodych aktorów, zostaliśmy wprowadzeni w miły nastrój, który towarzyszył nam do końca tego wyjątkowego dnia.

Beata Nowak


konkurs_j_angsmallKONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swą wiedzę w czasie V Gminnego Konkursu Języka Angielskiego, który miał miejsce 12. 02. 2008 r. Pytania konkursowe i 2 główne nagrody zostały przygotowane przez Szkołę Języków Obcych Empik w Częstochowie. Zdobywca pierwszego miejsca będzie doskonalić język angielski na rocznym kursie w Empiku. Nasze uczennice też dość wysoko – Karolina Wilk (kl. VI) – miejsce IV, Aleksandra Płysa (kl. VI) – miejsce V.
Zwycięzcom gratulujemy.

Joanna Lewandowska


zimasmallestZIMOWISKO 2008

Jak co roku, uczniowie gminy Konopiska mieli możliwość spędzić część ferii zimowych na nartach na organizowanym przez szkołę w Aleksandrii obozie zimowym. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, wypoczywaliśmy w uroczej miejscowości Zawoja, gdzie niedoświadczeni uczyli się jeździć pod okiem naszego instruktora –
p. Wojciecha Krauze, a zaawansowani doskonalili swe umiejętności na pobliskim stoku. A że wszyscy już po kilku dniach świetnie jeździli na nartach, spróbowaliśmy swych sił na cudownym, szerokim stoku Kotelnica w Białce Tatrzańskiej. To była frajda! 1400 m niepohamowanej radości! Wiatr we włosach i uśmiech na twarzy!
Ale jazda na nartach nie była jedyną atrakcją wyjazdu. Było ich tak wiele, że aż trudno wszystkie wymienić, m.in. dyskoteki, turniej tenisa stołowego, turniej japońskiej gry Gomoku, zawody narciarskie, spotkanie z góralami oraz regionalnymi twórcami ludowymi (podczas którego próbowaliśmy własnoręcznie malować drewniane ptaszki), a także podchody czy ognisko. Dużą atrakcją okazały się podchody wieczorową porą, a wykonywanie poleceń pozostawionych przez drużynę uciekającą przysporzyło wszystkim wiele radości. Nasi gimnazjaliści pomyślnie przeszli też szalenie skomplikowane testy do WSPB (w wolnym tłumaczeniu – Wyższa Szkoła Pasienia Baranów). Sito rekrutacyjne zorganizowali miejscowi górale. A to czego się dowiedzieli uczniowie o regionie, góralskich zwyczajach mogli sprawdzić w quizie, zorganizowanym w czasie Wielkiej Gali – wieczoru podsumowującego obóz. Szczególnie cieszyły też medale i dyplomy, a i występom uczniów końca nie było. Wszyscy, mali i duzi, świetnie bawili się też przy karaoke. Z rozrzewnieniem i łezką w oku wspominać będziemy minione już ferie w górach. I jakże tęsknie patrzeć będziemy w kalendarz, wypatrując kolejnych.
A więc – do zobaczenia znów za rok!

Joanna Lewandowska


dzienbabciDZIEŃ BABCI I DZIADKA

Uroczystość dla Babć i Dziadków odbyła się w naszej szkole już 10 stycznia, bo przed nami dwa tygodnie ferii. Zaproszenia zostały potraktowane poważnie, bowiem na kwadrans przed rozpoczęciem uroczystości prawie wszystkie miejsca przy stolikach były zajęte. Szacownych gości przybyło więcej niż w ubiegłym roku. Uśmiechy, serdeczne powitania, świadczą o tym, że dobrze się tu czują.
Zebranych przywitała pani dyrektor Anna Ankowska. Babcie i dziadkowie częstując się słodkościami, popijając kawę czy herbatę, oglądali występy swoich wnucząt.
Jako pierwsze zaprezentowały się przedszkolaki w „Jasełkach”. Po nich na scenę weszli pierwszoklasiści z wyuczonymi wierszykami i piosenką. Następnie zaprezentowali się tancerze w układach: ” Zasiali górale” i „Krakowiak”. Klasa druga przygotowała humorystyczne przedstawienie „Zielony Kapturek”, wierszyki i piosenki. Uczniowie klasy trzeciej urozmaicili gościom czas inscenizacją pt. „Noworoczne życzenia” oraz kolędą zaśpiewaną w języku angielskim. Na koniec wystąpił chór szkolny oraz Madzia Wilk i Martynka Chętkowska – laureatki IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Aleksandria 2008”, który odbył się kilka godzin wcześniej.
„Być aktorem – trudna sprawa – nie każdemu biją brawa.” To powiedzenie nie sprawdziło się na naszej uroczystości. Brawa, głośny śmiech, były. Było również kilka „wpadek” młodych, stremowanych aktorów, ale te spotkały się ze zrozumiałą tolerancją w naszej wielkiej rodzinie.
Po serdecznych, oficjalnych życzeniach Babcie i Dziadkowie otrzymali upominki wykonane przez uczniów. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania kolęd.
„Impreza” była udana. Przygotowywali ją wszyscy nauczyciele, przedszkolaki, uczniowie klas młodszych, gimnazjaliści.
Termin następnego spotkania – tradycyjnie – za rok. Wszyscy będziemy mieć okazję, by cieszyć się z tego, że mamy Babcie i Dziadków, a oni mają nas.

Grażyna Kubis


koledaIV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W ALEKSANDRII

„Kolęda jest wspólną własnością wszystkich, bez względu na poziom kultury duchowej i upodobania estetyczne (…)”. Mogliśmy się przekonać o prawdziwości tego stwierdzenia 10 stycznia 2008 r. podczas „Przeglądu kolęd i pastorałek” zorganizowanego już po raz czwarty w Zespole Szkolno –Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. Konkurs odbył się pod patronatem Urzędu Gminy Konopiska i Rady Rodziców ZSP w Aleksandrii.
Główny cel przeglądu stanowiła popularyzacja kolęd, pastorałek oraz pieśni związanych z Bożym Narodzeniem.
Wykonawcy, prezentując z dużym zaangażowaniem kolędy i pastorałki, dowiedli, że tradycja wspólnego śpiewania kolęd jest ciągle żywa wśród młodych ludzi.
Uczestnicy przeglądu występowali w czterech kategoriach wiekowych: grupa przedszkolna i klasa „0”, grupa szkolna I – III, grupa szkolna IV – VI i gimnazjum.
Profesjonalne jury, w którego skład weszli: s. Ewelina Feliszek, sprawująca nadzór nad grupą pantomimy „Ichtys” i scholą przy kościele w Aleksandrii; p. Tomasz Kiepura, basista jazzowy od ponad dziesięciu lat grywający z najlepszymi jazzmanami w Polsce, a także p. Mariusz Migas, perkusista, współpracujący niegdyś m.in. z zespołami „Maanam” i „Dżem”, bardzo wysoko ocenili poziom artystyczny wykonawców.
Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, poprawność wykonania linii melodyczno – rytmicznej, intonację i całokształt wykonania utworu, po wysłuchaniu wszystkich uczestników, przydzieliła następujące nagrody:
A. Grupa przedszkolna i zerówka:
I miejsce – Anna Ziaja (Rększowice)
II miejsce – Weronika Kołodziej (Rększowice)
III miejsce – Wiktoria Kozik (Konopiska)
B. Grupa szkolna I – III:
I miejsce – Magdalena Wilk (Aleksandria)
II miejsce – Paweł Bagrincew (Kopalnia)
III miejsce – Katarzyna Olszewska (Hutki)
C. Grupa szkolna IV –VI
I miejsce – Martyna Kukuła (Jamki – Korzonek)
II miejsce – Rafał Picz (Rększowice)
III miejsce – Agata Hadrian (Aleksandria)
D. Gimnazjum:
I miejsce – Martyna Chętkowska (Aleksandria)
II miejsce – Marta Kamińska (Hutki)
III miejsce – Olga Trzepizur (Konopiska).
Nagrodzone osoby otrzymały upominki rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy – wyróżnienia.
Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, którzy zadbali o przygotowanie artystyczne swoich podopiecznych: p. Alinie Dobosz, p. Oldze Włodarskiej, p. Urszuli Cierniak, p. Elżbiecie Cierpiał, p. Dariuszowi Hermanowi, p. Annie Stępniak, p. Piotrowi Synkiewiczowi, p. Monice Patynowskiej, p. Katarzynie Stajner, p. Krystynie Badora, p. Barbarze Kromołowskiej, p. Halinie Głogowskiej.
Tegoroczny „Przegląd kolęd i pastorałek” przysporzył widzom wielu niezapomnianych wrażeń i doznań estetycznych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnym przeglądzie.

Sylwia Frania


jaselkasmallJASEŁKA I SZKOLNA WIGILIA

„W żłobie leży, któż pobieży kolędować Małemu?”

21 grudnia społeczność naszej szkoły zebrała się na wspólnym kolędowaniu oraz jasełkach. Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas pokoju, czas w którym „nikną wszelkie spory”. Nic też dziwnego, że szóstoklasiści, którzy wspólnie z s. Eweliną i s. Karoliną przygotowywali spektakl jasełkowy starali się jak mogli, by zgodnie stworzyć tradycyjne przedstawienie. Były próby, trochę hałasu, ale przede wszystkim dużo radości, nawet wtedy, gdy dekoracja sceny kilka razy ulegała przeróbkom, albo przypadkowemu zniszczeniu ;).
Chór szkolny, wzbogacony o najmłodszych uczniów klas pierwszych, pod kierunkiem p. Dariusza Hermana, ćwiczył wytrwale tradycyjne kolędy. Ćwiczenie czyni mistrza – dlatego kolędy w ich wykonaniu były naprawdę piękne. Wzruszająca była również mniej tradycyjna piosenka z musicalu Metro – „Uciekali”, którą uczennice klas gimnazjalnych i podstawowych zaśpiewały na zakończenie jasełek.

W tym roku jasełka miały formę pantomimy. Mogliśmy więc mieć rzadką okazję zobaczenia „milczącej klasy szóstej” ;). Jednak tak naprawdę ta forma teatralna wymaga wiele skupienia i pracy, ponieważ w momencie, gdy milkną usta, ciało musi przejąć funkcję języka i „opowiedzieć” całą historię, i to jakże ważną historię wcielenia Syna Bożego. Dlatego tak istotny był każdy gest, każdy ruch, oraz muzyka i śpiew naszego chóru. Pantomima wydaje się może prosta i skromna, ale to co najprostsze jest najpiękniejsze, a możliwości człowieka, może nie zauważalne na co dzień i takie zwyczajne, podczas gry nabierają innego znaczenia. Chrystus urodził się w ubóstwie, ale nie naruszyło to Jego godności. Pasterze, Królowie weszli do ubogiej stajni i wykonali kilka najprostszych gestów – oddali pokłon… Działo się to ponad 2000 lat temu, a pamięć o tych wydarzeniach przetrwała do dzisiaj… i o tym właśnie opowiedzieli nam szóstoklasiści!

s. Ewelina Feliszek


jaselkaprzedszkolesmallJASEŁKA W PRZEDSZKOLU

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres oczekiwany nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. Tradycją naszego przedszkola jest przygotowanie i wystawienie Jasełek.
Przygotowania zaczęły się od ułożenia programu i ról na Jasełka. Następnie były próby, przygotowanie stroi i dekoracji. Pojawiła się scena z rozgwieżdżonym niebem, gwiazdą betlejemską i aniołkami. Dzieci zaangażowały się emocjonalnie w przygotowanie tej uroczystości. Kilka dni wcześniej wręczyły swoim bliskim zaproszenia na to spotkanie.
Przygaszone światła, mrok za oknami sprzyjał atmosferze Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci w pięknych strojach, przy taktach kolęd weszły do sali zapełnionej przez swoich najbliższych. Wystawiły Jasełka, w których każdy miał rolę. Wszystkie dzieci swoje role odegrały w sposób profesjonalny jak prawdziwi aktorzy. Wiele wzruszeń Rodzicom dostarczyło wysłuchanie kolęd i pastorałek w wykonaniu ich pociech.
Pani dyrektor mgr Anna Ankowska obecna na uroczystości złożyła świąteczne życzenia dzieciom i ich rodzicom.

Urszula Cierniak


policjasmallPRELEKCJA DOTYCZĄCA BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ

W dniu 03.12.2007 r policjanci z Komendy w Blachowni spotykali się z dziećmi i młodzieżą naszej szkoły. Przeprowadzili krótką prelekcję dotyczącą bezpiecznych zachowań, zasad ruchu drogowego, sposobów unikania zagrożeń. Podczas spotkania z młodzieżą, tematyka prelekcji obejmowała, także problemy patologii społecznej, odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny karalne oraz prawne aspekty wychowania w trzeźwości.

Joanna Ering


mikolajteatrsmallPRZEDSZKOLAKI W TEATRZE

W dniu 4.12.2007 r. zorganizowano dla przedszkolaków wyjazd do teatru na bajkę pt. „Jaś i Małgosia”. Wspaniała gra aktorów, piękne kostiumy i bajeczna scenografia przyciągały uwagę wszystkich dzieci w czasie spektaklu. Punktem kulminacyjnym było przybycie Świętego Mikołaja i wręczenie wszystkim dzieciom paczek. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

Urszula Cierniak


mikrofonsmallTO BYŁO ŚPIEWANIE…

28.11.2007 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbył się konkurs piosenki „Złoty mikrofon”. Wszystkie dzieci z powiatu częstochowskiego pięknie śpiewały, także dzieci z Przedszkola w Aleksandrii. Karolina Skoczyło zajęła II miejsce oraz Dawid Kosmala – wyróżnienie. Gratulujemy pociech.
Składamy podziękowania dla pana Mielczarka, który zawsze służy pomocą.

Monika Patynowska


WARSZTATY Z DZIEDZINY PREORIENTACJI ZAWODOWEJ

W dniach 03.10.2007 r, 14/28.11.2007 r z inicjatywy pedagoga szkolnego mgr Joanny Ering odbył się cykl zajęć grupowych w atrakcyjnej formie warsztatowej przeznaczonych dla klasy III Gimnazjum. Warsztaty dotyczyły umiejętności osobistych związanych z wyborem zawodu, dalszej drogi kształcenia oraz przygotowania młodzieży do wejścia na rynek pracy. Zajęcia prowadzone były przez profesjonalnych doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej oraz Klubu Pracy w Częstochowie. Nasi uczniowie mieli możliwość nabycia umiejętności aktywnego, elastycznego planowania dalszej drogi kształcenia, odkrywania własnych możliwości, przygotowania do planowania kariery zawodowej, wykonania badań zainteresowań i uzdolnień zawodowych z wykorzystaniem metod i technik psychologicznych.

Joanna Ering


malarzsmallKLASA I GIMNAZJUM W PRACOWNI MALARSKIEJ TOMASZA SĘTOWSKIEGO

20. 11. 2007 roku klasa I gimnazjum wybrała się wraz ze swoja wychowawczynią – p. Joanną Lewandowską do pracowni częstochowskiego malarza – p. Tomasza Sętowskiego. Twórców, o podobnym sposobie opisywania świata, zalicza się do nurtu „realizmu magicznego”. Jego podwodne światy i marzenia senne uwieczniane na płótnach maja bardzo szeroka rzeszę wielbicieli nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Potwierdzają to liczne wystawy organizowane w różnych miejscach świata i obrazy zdobiące ściany znanych osobistości.
Tomasz Sętowski oprowadził nas po swojej galerii, a także pokazał, jak wygląda pracownia malarska, praca nad niedokończonym jeszcze obrazem i zabawiał opowieściami dotyczącymi swego życia zawodowego. Malarz podkreślał, jak ważne jest mieć swoje pasje i dążyć do realizacji marzeń. Tomasz Sętowski – były sportowiec – cały czas dba o kontakt ze sportem; jest najlepszym malarzem wśród tenisistów i najlepszym tenisistą wśród malarzy.
Wielkie wrażenie zrobiła na nas jego galeria, miejsce absolutnie magiczne, gdzie wyobraźnia obserwatora ma szansę pracować ze zdwojoną mocą.
Na pożegnanie klasa I gimnazjum została obdarowana plakatem artysty z jego dedykacją. Plakat zawisł w klasie i będzie nam przypominał miłe chwile spędzone w magicznym miejscu.

Joanna Lewandowska


SUKCES W KŁOMNICACH

W sobotę 24 listopada na pięknej hali w Kłomnicach odbył się drużynowy turniej LZS powiatu częstochowskiego w tenisie stołowym. Jak co roku nie zabrakło na tych zawodach młodych tenisistów i tenisistek z naszej gminy. Kolejny raz udowodnili oni swoją niekwestionowaną pozycję lidera powiatu w tej dyscyplinie sportu.
Uczniowie z czterech gminnych klubów tj.: LUKS Konopiska, „Alex” Aleksandria, „Zawisza” Kopalnia i „Rex” Rększowice rozgromili konkurencję zajmując zespołowo I miejsce. Na drugim miejscu za Konopiskami z dużą stratą punktową uplasowali się zawodnicy Mykanowa i dopiero na trzecim znalazł się utytułowany klub sportowy z Poczesnej. Zawody przebiegały w przyjaznej i miłej atmosferze, której mogli by pozazdrościć organizatorzy wielu innych imprez sportowych, gdzie nie brakuje przejawów agresji i chamstwa. Ponad 100 osobowa grupa uczestników w sposób stosunkowo zdyscyplinowany i kulturalny rywalizowała w czterech kategoriach wiekowych. Zawodnicy sami liczyli sobie punkty przy stole a nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwało dwóch sędziów, sprawnie prowadzących cały turniej mimo początkowych problemów technicznych z nagłośnieniem. Organizatorzy zawodów zadbali również o poczęstunek, za co słowa podziękowania należą się panu Andrzejowi Śpiewakowi, członkowi zarządu LZS. Uroczystość wręczenia pucharów, statuetek i dyplomów dla najlepszych zawodników odbyła się przy współudziale Członka Zarządu Powiatu Częstochowskiego Jana Mierzyńskiego, który gratulował zwycięzcom i pokonanym wspaniałej sportowej rywalizacji. Z rąk Pana Mierzyńskiego puchar dla najlepszej drużyny odebrał zasłużony w tej dyscyplinie nauczyciel i trener, pan Henryk Żydek.
Ciesząc się z kolejnego sukcesu, zachęcamy dzieci i młodzież gminy Konopiska do uprawiania tej przecież bardzo widowiskowej dyscypliny sportu.
Najwięcej punktów dla gminy Konopiska zdobyli:
Żacy:
III m Arkadiusz Zaremba (Aleksandria)
IV m Mariusz Ciuk (Aleksandria)
V – VI Kurek Radosław (Aleksandria)
Żaczki:
II m. Kinga Ociepa (Aleksandria)
Młodziczki:
III m. Patrycja Nierobiś ( Kopalnia)
V – VI m Paulina Jagusiak (Aleksandria)
Młodzicy:
II m Patryk Dziubiński (Kopalnia)
IV m Robert Kowalik (Jamki Korzonek)
Kadetki:
II m. Olga Serafin (Aleksandria)
Kadeci:
II m. Klecha Adrian (Jamki Korzonek)
III m. Dawid Dziubiński ( Kopalnia)
V – VI m. Aleksander Żydek (Kopalnia)
Juniorki:
II m. Anna Osuchowska (Kopalnia)
III m. Milena Mikulska (Kopalnia)
V – VI m. Barbara Janusiak, Martyna Jagusiak (Kopalnia)
Juniorzy:
I m. Kordian Minkina (Kopalnia)
II m. Przemysław Dziubiński (Kopalnia)
V – VIm. Skoczylas Bartosz (Aleksandria)

Paweł Bekus


niepodlegloscsmallOjczyzna to ziemia i groby…
Gminna uroczystość w 89. rocznicę
odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

10 listopada w Konopiskach odbyło się gminne święto upamiętniające 89. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, prowadzonych przez Orkiestrę Dętą Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach. Przy dźwiękach muzyki okazały orszak sztandarów, m.in. Związku Kombatantów, poszczególnych szkół, Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, GLOS LOT Konopiska, Stowarzyszenia Górników oraz OSP, przemaszerował ulicą Sportową i uroczyście wkroczył do kościoła parafialnego. W przemarszu wzięli udział również : Wójt – Jerzy Socha, radni Gminy Konopiska, przedstawicielki KGW, dyrektorzy szkół oraz uczniowie i mieszkańcy gminy.
Uroczystą Mszę Świętą poprzedził krótki montaż muzyczno – poetycki w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. Wprowadził on zebranych w wyjątkową atmosferę tego dnia.
W trakcie Mszy Świętej fragment Kazania Wtórego księdza Piotra Skargi wygłosił jeden z uczniów Gimnazjum w Aleksandrii, przypominając zgromadzonym znaczenie słowa „ojczyzna”
i obowiązki każdego obywatela wobec własnego kraju. Na zakończenie Eucharystii usłyszeliśmy także recytację utworów dziękczynnych w wykonaniu uczniów naszego Gimnazjum, a także „Rotę” odśpiewaną przez chór szkolny. Swoje podziękowania kombatantom złożyło także KGW, ofiarując wiązankę utworów żołnierskich.
Po uroczystej Mszy Świętej uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik poświęcony zmarłym w obronie Ojczyzny, gdzie odbył się apel poległych.

Sylwia Frania


pasowanieczytelnik_smallPASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 6. listopada 2007 roku odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników. Uroczystość poprzedzona była zajęciami bibliotecznymi, podczas których uczniowie poznali zasady obowiązujące w naszej bibliotece. Po wspólnym rozwiązaniu „bibliotecznej krzyżówki” i zredagowaniu „Próśb książki”, pierwszoklasiści przystąpili do złożenia uroczystej przysięgi:
„My, uczniowie pierwszej klasy, Tobie ksiązko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy. Twoich rad i wskazówek, będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą. Przyrzekamy!”
I w ten sposób uczniowie klasy I zostali przyjęci do grono czytelników ZSP im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii.

Beata Nowak


dzienotwarty 013smallZAJĘCIA OTWARTE W PRZEDSZKOLU

W dniu 24.10.2007 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem „W krainie figur geometrycznych”. Rodzice wspólnie z dziećmi wzięli udział w zabawach i grach matematycznych. Zajęcia otwarte miały na celu pokazanie rodzicom, w jaki sposób można połączyć zabawę z nauką. Rodzice mogli również zobaczyć własne dziecko wśród rówieśników, ocenić jego wiadomości i umiejętności.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za obecność i wspólną zabawę. Już teraz zapraszamy na następne zajęcia!

Urszula Cierniak


pasowaniesmallPASOWANIE NA „PIERWSZAKA” 2007/2008

Od wielu lat w naszej szkole najbardziej oczekiwanym dniem przez pierwszoklasistów i ich rodziców jest uroczystość ślubowania. W tym roku odbyła się ona 12 października. W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas I-VI, ich wychowawcy, dyrekcja i rodzice ,,pierwszaków”. Swoją obecnością zaszczycili nas: wójt – p. J. Socha, przewodnicząca Rady Gminy – p. D. Budzik oraz przewodniczący Rady Rodziców – p. R. Skoczylas.
Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu nastąpiła część artystyczna. Pierwszoklasiści wcielili się w role marynarzy, natomiast uczniowie klasy VI,
z Kapitanem na czele, solidnie sprawdzali, czy kandydaci na uczniów rzeczywiście zasługują na takie miano. Zanim, więc odbyło się pasowanie, pierwszoklasiści musieli wykazać się wiedzą o szkole, zachowaniu, Polsce oraz zaprezentować wszystkim swoje umiejętności śpiewu i tańca.
W dalszej części uroczystości uczniowie z dużym przejęciem ślubowali „być dobrymi i uczciwymi, dbać o dobre imię szkoły, przyrzekali szanować nauczycieli i rodziców a nade wszystko kochać swoją ojczyznę” Po tak ważnym przyrzeczeniu pani Dyrektor wielkim ołówkiem pasowała nowych uczniów, a wychowawczyni wręczała dyplomy oraz legitymacje szkolne. Oficjalną część zakończyło wręczenie upominków od rodziców, wójta, a także uczniów klasy VI oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć. Po ceremonii ,,pierwszaki” wraz rodzicami i wychowawczynią udali się do klasy, aby dalej świętować ten szczególny dzień.
Od tej chwili wszyscy uczniowie klasy pierwszej stali się oficjalnie pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej.

Longina Jeziorska


wycokolWYCIECZKA PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

27 września 2007 r. 38 uczniów klasy II i III gimnazjum wyjechało na wycieczkę w ramach programu „ Cudze chwalicie, swego nie znacie” do pobliskiej miejscowości Herby.
Celem wyjazdu było zwiedzenie przyrodniczej ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Herby oraz muzeum kolejnictwa w Herbach Nowych.
Gimnazjaliści mieli okazję podczas tego wyjazdu obejrzeć zgromadzone w Izbie Edukacji Leśnej zbiory biblioteczne oraz rekwizyty związane z gospodarką leśną. Także spacer ścieżką edukacyjną, wzdłuż której znajdują się tablice informacyjne był okazją do pogłębienia wiedzy przyrodniczej.
Między innymi uczniowie dowiedzieli się, że Nadleśnictwo Herby powstało w 1921 r. Obecnie składa się z trzech obrębów: Herby, Panki i Kochanowice o łącznej powierzchni 17 697,97 ha. W całości położone jest w województwie śląskim w gminach: Blachownia, Ciasna, Herby, Konopiska, Kochanowice, Koszęcin, Panki, Poczesna, Przystajń i Wręczyca Wielka.
Następnie uczniowie gimnazjum zwiedzili unikalne muzeum znajdujące się w budynku dworcowym stacji kolejowej Herby Nowe. Twórcą i kustoszem „Sali Tradycji Magistrali Węglowej Śląsk – Porty” jest wieloletni zawiadowca tej stacji pan Henryk Dąbrowski, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił młodzieży szczegółową historię powstania przedstawionych magistrali, a także całego systemu kolejnictwa w tym regionie. Oprócz setek unikalnych eksponatów mogliśmy zobaczyć wiele pamiątek po głównym budowniczym tych linii inżynierze komunikacji Józefie Nowkuńskim (1868 – 1952) – którego imię nosi ta placówka.

Ewa Chudzik


ziemniak 005mŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W PRZEDSZKOLU

21 września 2007 – piątek ….
To było udane popołudnie. Dzieci z Przedszkola w Aleksandrii wraz z rodzicami bawili się na „Dniu Pieczonego Ziemniaka”. Było ognisko oraz tańce i śpiew. Nauczycielki zorganizowały szereg zabaw i zawodów. Na koniec wszyscy razem piekli kiełbaski, no i jak przystało na ten dzień, były pieczone ziemniaki w ognisku.

Monika Patynowska


spzataSPRZĄTANIE ŚWIATA 2007

Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!”.
Celem „Sprzątania świata” jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.
„Sprzątanie świata – Polska” w tym roku rozpoczyna wieloletnią ogólnopolską kampanię edukacyjną związaną z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, mądrym gospodarowaniem energią i zasobami naturalnymi, a także selektywną zbiórką odpadów i używaniem produktów z recyklingu.
Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości ekologicznej Polek i Polaków, poprzez zachęcenie wszystkich do stosowania w życiu codziennym prostych, ale w skali globalnej bardzo skutecznych działań. Będzie to sprzyjać efektywnej ochronie środowiska i zasobów naturalnych, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju naszego kraju.
Akcja sprzątania świata na trwale zadomowiła się wśród uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii. W tym roku 13 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami licznie uczestniczyli w porządkowaniu wybranych zakątków naszego środowiska przyrodniczego Aleksandrii. Społeczność szkolna sprzątała m.in. okolice ulicy Szkolnej, Strażackiej i Zielonej. Młodzież naszej szkoły bardzo chętnie i aktywnie uczestniczy w akcjach ekologicznych i konkursach poświęconych tej tematyce. Następna nasza akcja już w kwietniu. Do zobaczenia!

Magdalena Mońka


dzienpatrona 07mDZIEŃ PATRONA

18 września 2007 r. był dla naszej społeczności szkolnej dniem wyjątkowym. Uczniowie przyszli w strojach galowych, bowiem świętowaliśmy po raz drugi w historii szkoły „Dzień Patrona”, którym jest Jan Kochanowski. Okazją do tego była druga rocznica nadania imienia i wręczenia szkole sztandaru.
Na korytarzu wykonano okolicznościową gazetkę poświęconą J. Kochanowskiemu, a w uroczystej akademii, którą rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego, uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele. W montażu słowno – muzycznym wykorzystano „Pieśni’ wielkiego poety , muzykę renesansową i nagranie „Pieśni” w interpretacji Piotra Adamczyka. Chór szkolny oraz recytujący utwory Kochanowskiego uczniowie klas II i III gimnazjum wystąpili w bardzo eleganckich ubraniach galowych i w strojach nawiązujących do epoki renesansu. Akademię zakończono odśpiewaniem hymnu ZS-P w Aleksandrii.
Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele: Ewa Chudzik, Sylwia Frania i Dariusz Herman.

Ewa Chudzik


poczszkolaINAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2007/2008

03 września 2007 r. o godz. 8.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. M. Kolbe odbyła się msza św. w intencji społeczności szkolnej. Po liturgii uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się na boisku szkolnym, gdzie w asyście pocztu sztandarowego odbyła się inauguracja roku szkolnego 2007/2008.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie w galowych strojach, z powagą i zadumą zanucili pieśń naszych przodków. Otwarcia uroczystości dokonała dyrektor ZS-P Pani mgr Anna Ankowska, która ciepło powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy – mgr inż. Jerzego Sochę, przewodniczącą Rady Gminy – Panią Danutę Budzik, Księdza Proboszcza Henryka Pacuda, Przewodniczącego Rady Rodziców – Pana Ryszarda Skoczylasa, nauczycieli, pracowników szkoły, całą społeczność uczniowską, a w szczególności uczniów klasy pierwszej. W przemówieniu tym zawarte były słowa zachęty do pracy oraz życzenia samych sukcesów i wspaniałych osiągnięć. Pani Dyrektor w swym wystąpieniu zwróciła uwagę na fakt, iż rozpoczęcie roku szkolnego wiąże się z rocznicami: porozumień sierpniowych i wybuchu II wojny światowej.
Do tych wydarzeń nawiązali także uczniowie klasy II gimnazjum, którzy przygotowali krótki program artystyczny.
Wszystkich tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny i bronili honoru Polski uczczono minutą ciszy.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście:
Pan Wójt złożył uczniom i nauczycielom życzenia owocnej pracy i wielu sukcesów. Mówił także o wykonanych w budynku szkoły remontach i wyraził nadzieję, że w odnowionej placówce będzie się uczyć i pracować lepiej, chętniej i efektywniej.
Przewodniczący Rady Rodziców życzył wszystkim bardzo dobrego rozpoczęcia roku szkolnego i równie dobrego jego zakończenia.
Po wystąpieniach gości głos ponownie zabrała Pani Dyrektor, która zapoznała zebranych z przydziałem wychowawstw i sal. Na zakończenie uroczystości odprowadzony został sztandar szkolny, a uczniowie rozeszli się do sal lekcyjnych na pierwsze powakacyjne spotkanie z wychowawcami.

Oby nowy rok szkolny okazał się dla wszystkich uczniów, ich rodziców i nauczycieli pasmem radosnych przeżyć i sukcesów.

Ewa Chudzik