2011/2012

Wydarzenia roku szkolnego 2011/2012

ZakonczenieRokuSzkolnego20112012WSzkolePodstawowejZakończenie roku szkolnego 2011/2012 w Szkole Podstawowej

29 czerwca uczniowie szkoły podstawowej oficjalnie zakończyli rok szkolny 2011/2012 i udali się na długo wyczekiwane wakacje. Był to wyjątkowy dzień zwłaszcza dla szóstoklasistów, którzy w nowym roku szkolnym rozpoczną kolejny etap edukacyjny.

Zebranych w sali gimnastycznej szkoły gorąco powitał dyrektor – p. Paweł Bekus, kierując słowa podziękowania do rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz zaproszonych na tę uroczystość gości. Swą obecnością tego dnia zaszczycili nas: ks. proboszcz Henryk Pacud, siostry Misjonarki Świętego Antoniego Marii Klareta – Joanna Dresler, Ewa Narolska; p. Zenon Skwara – sołtys Aleksandrii; p. Henryk Żydek, były dyrektor szkoły w Kopalni; obecnie trener uczniów w tenisie stołowym i instruktor symultany szachowej; emerytowane nauczycielki – p. Danuta Budzik, p. Alicja Łuczyńska, p. Elżbieta Antys.

W kolejnej części uroczystości absolwenci oraz reprezentanci poszczególnych klas szkoły podstawowej, osiągający najwyższe wyniki w nauce i w różnych dyscyplinach sportowych, otrzymali świadectwa, nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe.

Następnie szóstoklasiści w krótkim programie artystycznym podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich edukację, a młodszym kolegom i koleżankom życzyli powodzenia i wielu sukcesów. Absolwentów wspierali uczniowie klasy V, którzy żegnając starszych kolegów przygotowali specjalnie na tę okoliczność humorystyczne wierszyki, prezentację multimedialną i symboliczne podarunki. Po zakończonej uroczystości uczniowie klasy szóstej złożyli podpisy w kronice szkoły.

Dariusz Herman


ZakonczenieRokuSzkolnego20112012WGimnazjumDo zobaczenia w dorosłym życiu… – uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 w gimnazjum.

W czwartkowe popołudnie pożegnaliśmy uroczyście uczniów trzeciej klasy naszego gimnazjum. Nie obyło się bez wspomnień wielu radosnych chwil przeżytych w murach tej szkoły, ale i łez wzruszenia na wspomnienie tego, co na zawsze zostanie w pamięci absolwentów, ich przyjaciół i nauczycieli.

Uroczystość rozpoczęło wystąpienie dyrektora p. Pawła Bekusa, który przywitał uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców oraz przybyłych na uroczystość gości, a wśród nich: radnego powiatu częstochowskiego – p. Mieczysława Chudzika, przedstawicielkę organu prowadzącego – sekretarz gminy Konopiska – p. Barbarę Ankowską – Lis, nadzorującą projekt To jest gimnazjum – p. Jolantę Domalewską – Krocz, przedstawicielkę sponsora szkoły – Zakładów Mięsnych Aleksandria – p. Alicję Atłasik, przewodniczącą Rady Rodziców – p. Renatę Szczurek, p. Mariolę Krakowiak, a także sołtysa Aleksandrii – p. Ryszarda Skoczylasa.

Po oficjalnej części uroczystości gimnazjaliści otrzymali upragnione świadectwa. Do rąk uczniów z wysokimi wynikami w nauce, osiągnięciami sportowymi, artystycznymi, a także do tych zasłużonych w działalności na rzecz szkoły, trafiły nagrody książkowe oraz inne cenne nagrody rzeczowe. W tym roku szkolnym nagrodę główną – laptop – za wybitne wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia naukowe i artystyczne – otrzymała uczennica klasy III gimnazjum – Gabrysia Bissinger.

W części artystycznej absolwenci gimnazjum pożegnali się z obecnymi na uroczystości, prezentując humorystyczne scenki; ofiarując nauczycielom wierszowane podziękowania i udzielając wskazówek młodszym kolegom, a także prezentując film pełen nostalgicznych wspomnień, będący zarazem podsumowaniem ich pobytu w murach tej szkoły. Z kolei uczniowie klasy II gimnazjum rozstali się ze swymi starszymi kolegami, w miłych słowach wspominając razem spędzony czas, dzieląc się z nimi garścią cennych aforyzmów oraz obdarowując ich specjalnie przygotowanymi na tę okazję upominkami. Na koniec mogliśmy zobaczyć prezentację ilustrującą proces powstawania i działalność koła teatralnego funkcjonującego w ramach projektu To jest gimnazjum.

Uwieńczeniem uroczystości były pamiątkowe fotografie i wpisy do kroniki szkoły. Absolwentom życzymy powodzenia i sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym.

Sylwia Herman


WycieczkaDoKrakowaKoATeatralnegoWRamachProjektuToJestGimnazjumWycieczka do Krakowa koła teatralnego w ramach projektu „To jest gimnazjum”

„Teatr, a tym samym warsztaty teatralne mają za zadanie pokonywanie barier, łamanie stereotypów, nawiązywanie kontaktów. „Proces twórczy” jest zdarzeniem w oparciu o który można skutecznie ukazywać piękno sztuki scenicznej, nie krzywdząc nikogo, ale i nie rozbudzając fałszywych wyobrażeń o własnych umiejętnościach. „Proces twórczy” oparty jest o to co w człowieku się znajduje, niczego nie wtłacza się z zewnątrz, pozwala się na odkrywanie sztuki tkwiącej w człowieku. Pracując w oparciu o tego typu metody młodzież wyrabia nawyk, że w pracy zespołowej nie istnieją żadne bariery typu wiek, płeć, poziom intelektualny kolegi. Pracując wspólnie na jeden efekt młodzi ludzie zapominają o tym co może je dzielić w życiu codziennym, a skupiają się na tym co razem mogą osiągnąć.”

W związku z realizacją w naszej gminie i szkole projektu ” To jest gimnazjum”, w ramach kół teatralnych 27.06.2012r grupa młodzieży uczestniczyła w warsztatach teatralnych w teatrze Teatr Hothaus, prowadzonych przez aktorów Wojciecha Terechowicza oraz Marlenę Topolską.
Warsztaty obejmowały pracę w zakresie poznania techniki zawodu aktora w oparciu o wybrane elementy procesu twórczego:
• Wyobraźni, koncentracji i uwagi
• Odczuć indywidualnych
• Gestu, mimiki
• Głosu
• Ciała aktora – jako nośnika emocji
• Etiud aktorskich

Udział w warsztatach, wyzwolił mnóstwo emocji, młodzież przekonała się, że dojście na scenę to pot, żmudna praca, pokonywanie słabości oraz współpraca.
Wspólny obiad i krótki spacer na krakowskim rynku dały wytchnienie i pozwoliły na wtopienie się w tę niepowtarzalną artystyczną krakowską aurę.

Anna Ankowska


DSCN8637Wycieczka klasy IV do wiejskiej zagrody

W dniu 27 czerwca 2012r. uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w pieszej wycieczce po swojej miejscowości pod opieką nauczycielki przyrody Zdzisławy Kowalik i wychowawczyni Magdaleny Wolskiej-Majchrzak. W trakcie zajęć terenowych uczniowie mieli możliwość zastosowania swojej wiedzy teoretycznej w praktyce. Rozpoznawali rośliny i zwierzęta różnych siedlisk przyrodniczych.
Dzięki uprzejmości państwa Kopiców mogli poznać organizację i pracę w gospodarstwie rolnym. Doskonałym przewodnikiem po gospodarstwie była pani Monika Kopica, która w sposób ciekawy i bardzo przystępny przekazywała uczniom informacje dotyczące swojej codziennej, trudnej pracy. Pani Monika umożliwiała również dzieciom bezpośredni kontakt z hodowanymi zwierzętami. Dodatkową atrakcją jaką przygotowała było obejrzenie źródełka znajdującego się w obrębie gospodarstwa oraz rozlewiska utworzonego przez bobry na cieku wodnym.
Zmęczeni, pełni wrażeń, zachwyceni urokliwymi miejscami w Aleksandrii uczniowie wraz z opiekunami wrócili do szkoły. Dzięki tej wyprawie nie tylko pogłębili swoją wiedzę przyrodniczą, ale odkryli nieznane do tej pory zachwycające zakątki swojej miejscowości.

Magdalena Wolska – Majchrzak


SymultanaSzachowaZPHenrykiemZydkiemSymultana szachowa z p. Henrykiem Żydkiem


WieczorekTeatralnyWieczorek teatralny

27 czerwca 2012 r sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w teatralną scenę. Licznie przybyli goście obejrzeli przedstawienie pt. „ W teatrze” w wykonaniu uczniów klas I-III oraz spektakl przygotowany przez gimnazjalistów pt. „ Wędrówką życie jest człowieka”.
Występ młodszej grupy nagrodzony został gromkimi brawami, co wywołało prawdziwą euforię wśród najmłodszych aktorów, ich radość i słowa:„ warto było tak się natrudzić”, „ nigdy jeszcze nie dostaliśmy takich braw” były potwierdzeniem założeń projektu „ Aktywny uczeń”.
Bohaterami drugiej części występów była młodzież gimnazjalna. Przywitali oni widownię tymi słowami:

„Jesteśmy członkami koła teatralnego z gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. Bierzemy udział w projekcie „To jest gimnazjum”. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić nasz spektakl pod tytułem „Wędrówką jest życie człowieka”.
W każdej części naszego przedstawienia istnieje „główny bohater”, który wraz z upływającym czasem ciągle się zmienia.
Kierowaliśmy się emocjami i wyobraźnią. Wszystko to, co zawarte jest w naszym przedstawieniu od początku tworzyliśmy wspólnie, wyrażając poprzez autorskie teksty, taniec, poezję , malarstwo, humor nasze talenty, bo przecież wszyscy jesteśmy zdolni.
Chcieliśmy przekazać to, jak świat i życie wygląda z naszej perspektywy. Przygotowania umożliwiły nam wspólnie spędzenie czasu, wywołały wiele emocji, stworzyły więzy . Już nie mogliśmy się doczekać dzisiejszego dnia. Myślę, że dla każdego z nas dzisiejszy występ jest bardzo ważny. Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy dadzą również wam wiele radości . Zapraszamy ”.
Skupienie, które trwało w trakcie występu i cisza, która poprzedziła brawa na stojąco wyraziły wzbudzone emocje.
Dziękuję wszystkim dzieciom i młodzieży, za radość, którą mi dostarczyły. Wasze pomysły, zaangażowanie i radość są inspiracją do dalszej pracy. Zawsze bądźcie królami:)

Anna Ankowska


PrezentacjaProjektuEdukacyjnegoZReligiiUczniowKlasyIIGimnazjum
Prezentacja projektu edukacyjnego z religii uczniów klasy II gimnazjum

„Mega bohaterowie – Współcześni świadkowie wiary „ – praca uczniów kl. II gimnazjum Agaty Fonfary, Kariny Piotrowicz, Bartka Kaczmarka będąca częścią projektu edukacyjnego z religii.


WycieczkaDoPszczynyIOswiecimia19062012Wycieczka klas I – III gimnazjum do Pszczyny i Oświęcimia – 19.06.2012

19 czerwca 2012 r. uczniowie gimnazjum wyjechali na jednodniową wycieczkę do Pszczyny i Oświęcimia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zamku, którego historia sięga XV wieku. Uczniowie obejrzeli zabytkowe przedmioty sztuki zdobniczej, zachowane z czasów panowania rodziny Hochberg. W Muzeum zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. Zamek w Pszczynie należy do nielicznych muzeów w Polsce, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Gimnazjaliści oprócz pięknie zdobionych komnat zwiedzili także zbrojownię, w której zgromadzono europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI po początek XX wieku.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i hitlerowskiego obozu pracy w Brzezince. Uczniowie w skupieniu i zadumie oglądali poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów. Szczególne wrażenie na uczestnikach wywarły wystawy, przedstawiające historię zagłady oraz warunki egzystencji więźniów obozu, a także los obywateli tych państw, z których naziści kierowali do KL Auschwitz transporty z deportowanymi.

Ewa Chudzik


biegi12

XI Międzypowiatowe Biegi Przełajowe Zawody Grand Prix – Konopiska 20.06.2012


WojewodzkieSwietoMOdosciFestyn2012WOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO MŁODOŚCI

Po raz kolejny mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć Państwa na festynie „Wojewódzkie Świeto Młodości”, który odbył się 17.06.2012r. Piękna pogoda i bogaty program przyciągnęły tłumy mieszkańców i gości, by wspólnie bawić się do późnego wieczora przy muzyce na żywo. Jak co roku, odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Konopiska – Pana Jerzego Sochy, a także turniej tenisa ziemnego oraz symultana szachowa.
Na scenie zaprezentowali się uczniowie w ramach projektu „Aktywny uczeń” oraz zepoły taneczne z terenu gminy Konopiska. Mogliśmy podziwiać też formację taneczną ze Studia Tańca i Ruchu IMPACT oraz długo oklaskiwany zespół o ludowych korzeniach „Częstochowa”.
Niewątpliwie smacznym akcentem każdego naszego festynu są wyśmienite ciasta pieczone przez rodziców naszych uczniów. Po uczcie dla ciała można było oddać się innym atrakcjom, np. wspinać się na ściance wspinaczkowej, kręcić na karuzeli, skakać na trampolinie, skorzystać z przejażdżki konnej, a później bawić się do późnych godzin przy muzyce na żywo. Punktem kulminacyjnym jest zawsze losowanie zwycięzców nagród głównych, wśród których były karnety do fitness klubu „Planet”, karnety na wybrany kurs tańca w Studio Ruchu i Tańca „Impact”, rasowy szczeniak, zestaw ogrodowy, przeglądy auta czy też rower.
A wszystko to było możliwe dzięki ogromnej pracy rodziców, grona pedagogicznego, pracowników szkoły, uczniów oraz wsparciu sponsorów, którym raz jeszcze serdecznie dziękujemy, licząc na współpracę w kolejnych latach.
Do zobaczenia za rok!

Joanna Lewandowska


WycieczkaDoTeatruWOdziWRamachProjektuAktywnyUczenWycieczka do teatru w Łodzi w ramach projektu „Aktywny uczeń”


ZielonaSzkoAEba2012„Zielona Szkoła”- Łeba 2012

W pierwszych dziewięciu dniach czerwca zorganizowany został wyjazd na „Zieloną Szkołę” do Łeby. W wyjeździe uczestniczyło 41 uczniów oraz 4 nauczycieli z naszej szkoły.

„Zielona Szkoła” stanowi okazję do nauki tego, na co nie mamy czasu ani warunków w szkole. Rozwija w uczniach pasję i ciekawość do poznawania nowych regionów naszego kraju poprzez obserwację i doświadczanie. Wspólne przebywanie poza domem daje możliwość lepszego poznania się oraz sprawdzenia siebie w wielu nowych sytuacjach, usamodzielnienie oraz przeżycie wielkiej przygody.

Mieszkaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym „Bałtyckie Marzenie”, blisko morza. Warunki lokalowe (pokoje 2-, 3- os. z łazienkami, TV) i posiłki (w formie „szwedzkiego stołu”) były bardzo dobre. W dniu naszego przyjazdu wiał silny wiatr, ale i tak wszyscy zdołaliśmy się przywitać z morzem. Pogoda poprawiała się, wiatr tracił siły z dnia na dzień i mogliśmy odpoczywać na plaży, rzeźbić w piasku, biegać, grać w piłkę, a nawet pochwalić się nowymi strojami kąpielowymi czy wykąpać się w morzu.

Program „Zielonej Szkoły” obfitował w wiele wycieczek. Zwiedziliśmy największy w Polsce ( pow. 20 ha) Park Dinozaurów. Przez kilka godzin obcowaliśmy z budzącymi grozę bohaterami słynnego „Parku Jurajskiego” Spielberga. Odwiedziliśmy nawet Flinstonów, którzy użyczyli nam swoich pojazdów. Na placu zabaw też wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie! Poniedziałek, 04. czerwca, spędziliśmy w Słowińskim Parku Narodowym. Najpierw jechaliśmy bajkową kolejką, potem płynęliśmy statkiem po Jeziorze Łebskim, następnie zwiedziliśmy Wyrzutnię Rakiet. Na ruchomych wydmach spędziliśmy trochę czasu podziwiając cudowny nadmorski krajobraz, ale nie tylko… Wszyscy poczuliśmy się nagle dziećmi i… wykorzystaliśmy „odpowiednio” ogromną górę piachu. Następnego dnia odbyła się wycieczka do Gdańska i Gdyni. Zaczęliśmy zwiedzanie od Gdyni, a więc: Oceanarium, potem port i ORP „Błyskawica”(zasłużony i odznaczony niszczyciel z czasów II wojny światowej), a następnie molo w Orłowie. W Gdańsku nasz zachwyt wzbudziła nie tylko piękna Starówka, którą podziwialiśmy przez prawie trzy godziny, ale także współczesny Gdańsk – Miasto Gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie przed stadionem!

Na terenie ośrodka uczniowie brali udział w wielu różnych zajęciach: plastycznych, sportowych, dyskotekach, mogli korzystać z boisk sportowych, placów zabaw. Dzieci szczególnie polubiły „Podchody” w pobliskim lesie.

„Zielona Szkoła” była wyjątkowo udanym wyjazdem. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia, no i trochę zrelaksowani. Możemy chyba zacząć myśleć o powtórce… Do czerwca 2013 roku już niedaleko! 😀

Grażyna Kubis


IntegracyjnyDzienDzieckaAleksandria2012Integracyjny Dzień Dziecka

31 maja odbył się u nas Integracyjny Dzień Dziecka. Impreza przyciągnęła jak zwykle oprócz przedszkolaków i uczniów naszej placówki niepełnosprawne dzieci wraz z rodzinami.
W tym roku konkurencje sportowe i atrakcje przygotowywaliśmy wspólnie z firmą Decathlon Wszyscy uczestnicy zmagali się w prostych konkurencjach sportowych a były to: rzuty do kosza, strzały na bramkę, rzuty do celu, wyścigi na hulajnogach, wyścigi z pluszakiem itp, można było również nauczyć się żonglować oraz wymalować na buzi bajeczne wzory. Największą atrakcją cieszyła się trampolina przywieziona przez firmę Decathlon.
Dzięki uprzejmości Waldemara Trószyńskiego- prezesa Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Ich Rodzin i Przyjaciół „Prometeus” odbyły się również rozgrywki gry boccia, jest to paraolimpijska dyscyplina sportowa o prostych zasadach dla każdego. Osoby niepełnosprawne otrzymały medale oraz upominki, które na zakończenie wręczali im p. Sylwia Badora i p. Waldemar Trószyński.
Końcowym akordem obchodów były występy taneczne i kabaretowe uczniów ZSP w Aleksandrii oraz poczęstunek – pieczona kiełbaska z bułką i herbata. Dzień upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze, w duchu zdrowej, sportowej rywalizacji. Twarze uczniów i zaproszonych gości były roześmiane. Dopisała pogoda oraz humory wszystkich uczestników. Wszyscy byli zadowoleni.
Organizatorzy dziękują pracownikom GOPS – u za pomoc w organizacji tego dnia.

Ilona Marczak


PrezentacjaOsiagniecUczniowWRamachProjektuToJestGimnazjumI PREZENTACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW Z PROJEKTU „TO JEST GIMNAZJUM”


MiedzygimnazjalnyKonkursWiedzyOUniiEuropejskiejMiędzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

30 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Hutkach przeprowadzono kolejną edycję Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej – Hutki 2012. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy polegał na rozwiązaniu testu z zakresu Unii Europejskiej, jej historii , instytucji oraz krajów członkowskich, drugą część stanowiły przygotowane wcześniej przez uczestników konkursu prezentacje multimedialne ukazujące walory krajobrazowe i turystyczne wybranego kraju europejskiego.
Reprezentantką naszej szkoły była uczennica klasy III gimnazjum Gabriela Bissinger. Gabrysia zaprezentowała naszego południowego sąsiada – Czechy i poprawnie napisała test, co, po podsumowaniu punktów z obydwu części rywalizacji, dało jej I miejsce w konkursie. Gratulujemy!

Karina Bekus


DzienJezykowEuropejskichDZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

Każdego roku obchodzimy w naszej szkole Dzień Języków Europejskich. Podobnie było i w tym roku, choć zmieniliśmy nieco jego formułę. Tegoroczne obchody rozpoczęła Gabrysia Bissinger, przypominając zebranym historię wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz najważniejsze fakty z tym związane.
Główną część uroczystości stanowiły prezentacje dwóch projektów edukacyjnych z języka angielskiego (pod opieką p. Joanny Lewandowskiej) i geografii (pod opieka p. Małgorzaty Jeziorowskiej). Pierwsza grupa uczniów kl. II g przygotowała piękne przedstawienie w języku angielskim pt. „The Little Match Girl” do samodzielnie skonstruowanego scenariusza. Uroku bajce dodawała nastrojowa muzyka, multimedialna i tradycyjna dekoracja oraz efekty specjalne – padający śnieg czy ogień. Pokaz projektu zakończył się prezentacją zabawnego filmu, dokumentującego pracę nad przygotowaniem bajki.
Grupa uczennic z kl. III g przygotowała prezentację multimedialną pt. „Teenagers’ world”, którą oparła na wynikach przeprowadzonej wśród kolegów ankiety. Pytania zawarte w ankiecie dotyczyły spraw bliskich nastolatkom, zarówno ich zainteresowań, podejścia do wielu spraw oraz zagrożeń czy obaw.
Obydwie grupy spisały się doskonale, biorąc pod uwagę fakt, że przygotowały prezentacje w języku angielskim. Duże brawa dla nich.
Trzecią prezentację przedstawiły uczennice kl. IIIg, a dotyczyła ona walorów krajoznawczych Tatr.
Dzień Języków Europejskich został ubarwiony piosenką w jęz. angielskim w wykonaniu sióstr Bissinger.

Joanna Lewandowska


DzienRodzinyDzień Rodziny

Dnia 26.05.2012 r. na placu szkolnym obchodziliśmy uroczyście Dzień Rodziny w ramach kampanii „Postaw na Rodzinę”. Nad przebiegiem uroczystości czuwała Pani Ewa Chudzik. Na uroczystość przybyli rodzice, nauczyciele, a także zaproszeni goście. Wszystkich zebranych powitał dyrektor Pan Paweł Bekus.
Pierwszym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zatytułowanego „Moja Rodzina” i wręczenie laureatom nagród i pamiątkowych dyplomów. Następnie miał miejsce występ artystyczny w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz dzieci przedszkolnych. Dzieci recytacją, śpiewem i tańcem dziękowały swoim ukochanym rodzicom za miłość i cierpliwość , którą okazują im na każdym kroku. Na zakończenie rodzice zostali obdarowani kwiatami i zaproszeni na kiełbaski z grilla.
Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.

Urszula Cierniak


„O rety, kabarety” – I Powiatowy Przegląd Kabaretów Szkolnych

22 maja gimnazjaliści: Kinga Ociepa, Weronika Łukasiewicz, Damian Kozieł, Błażej Maroszek, reprezentowali naszą szkołę na I Powiatowym Przeglądzie Kabaretów Szkolnych „O rety, kabarety”, który odbywał sie w Zespole Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku.
Celem przeglądu było propagowanie szkolnych kabaretów i satyry scenicznej wśród młodzieży gimnazjum. Wykonawcy mogli prezentować dowolny repertuar – teksty własne lub aranżacje znanych tekstów satyrycznych. Dziewczęta przedstawiły interpretację skeczu kabaretowego Krzysztofa Piaseckiego i Stanisława Zygmunta „BORYNA – LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO”, zaś chłopcy aranżacje skeczów ze swojego żelaznego repertuaru -„GO, GO, GO” kabaretu „ANI MRU MRU” oraz „Urząd Pracy (Buba)” FORMACJI CHATELET. Jury, złożone z członków kabaretu „CZWARTA FALA” z Kielc, skupiało uwagę na doborze repertuaru, kulturze słowa, pomysłowości, wyrazie artystycznym i reakcji publiczności.
W konsekwencji przyznało reprezentantom Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii III miejsce i niecodzienną nagrodę – każdemu uczniowi pizzę w jednej z pizzerii w Złotym Potoku.
Niewątpliwą atrakcją przeglądu były występy gwiazd estrady – wspomnianego wcześniej kabaretu „Czwarta Fala” oraz lidera Formacji Nieżywych Schabuff – Olka Klepacza.

Sylwia Herman, Dariusz Herman


dnikonop

Występy uczniów podczas XI Dni Konopisk

profteatr

Konkurs Profilatyczny – „STOP PRZEMOCY – STOP UZALEŻNIENIOM”


jacwr„Wywiadówka profilaktyczna”

Nasilające się w ostatnich latach zagrożenia w procesie wychowania młodego pokolenia zmuszają do aktywności, do poszukiwania środków profilaktycznych. Zespół Szkolno – Przedszkolny im . Jana Kochanowskiego w Aleksandrii wychodząc temu naprzeciw zorganizował w dniu 15.05.2012r z udziałem rodziców i specjalisty „wywiadówkę profilaktyczną”.
„Wywiadówkę profilaktyczną” zorganizowaną w ramach kampanii „Postaw na rodzinę” prowadził Pan Jacek Wrona, biegły sądowy w zakresie kryminologii slangu narkotykowego i przestępczości narkotykowej Sądu Okręgowego w Częstochowie, autor wielu publikacji specjalistycznych z zakresu narkomanii. Pan Jacek Wrona od wielu lat zajmował się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Pracował w Centralnym Biurze Śledczym w Warszawie, prowadził wykłady dla pedagogów, funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej na temat przeciwdziałania narkomanii.
Publikacje książek „Narkotyki, narkomania: krótka analiza problemu”, „Dopalacze: demony naszych czasów” , „Riki – tiki narkotyki, czyli rozważania gliniarza”, „Narkotyki, narkomania: krótka analiza problemu” spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem czytelników.
Prelekcja dla rodziców oraz zajęcia profilaktyczne dla młodzieży gimnazjalnej w Aleksandrii również spotkała się z uznaniem zgromadzonych osób, gdyż niosły szereg przydatnych w praktyce, nowych i zaskakujących informacji.
Często rodzice chociaż boją się problemu są przekonani, że zjawisko narkomanii nie dotyczy ich dziecka, ponieważ zbyt mocno utrwaliło się w nich przekonanie, że po środki odurzające sięgają osoby ze środowisk patologicznych. Prowadzący podkreślał, że wiedza młodych ludzi, chociaż znacznie szersza, przeważnie opiera się na mitach krążących wśród rówieśników i autorytetach zaczerpniętych z mediów nie zawsze pozytywnie wpływających na postawy młodych ludzi.
Młodzi ludzie z reguły zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw wynikających z zażywania narkotyków, wychodzą jednak z założenia, że potrafią panować nad używaniem, narkotyki traktują na równi z alkoholem i papierosami, a przetwory konopi, i tzw. „dopalacze” uważają wręcz za mało szkodliwe używki.
Rozbieżność w spostrzeganiu problemu narkotyków przez młodzież i dorosłych, brak rzetelnej wiedzy, lęk wywołany przez narkotyki utrudniają dorosłym dyskusje z młodzieżą, a tym samym możliwość oddziaływań wychowawczych.
Można zatem oczekiwać, że ta prelekcja obudzi świadomość społeczną i zainicjuje szereg działań środowiskowych na rzecz profilaktyki narkomanii.

Pedagog szkolny
mgr Joanna Ering


II Międzygminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

Miesiąc maj upływa rokrocznie pod znakiem konkursów o tematyce europejskiej. 1 maja świętujemy rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 5 maja obchodzimy Dzień Europy , a 9 maja – Święto Unii Europejskiej. Nie bez przyczyny więc to właśnie w tym miesiącu organizowane są konkursy związane z tą tematyką.
8 maja w szkole podstawowej w Rększowicach odbyła się druga edycja Międzygminnego Konkursu Wiedzy o UE. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i miał formę testu sprawdzającego wiedzę m.in. z zakresu historii UE, jej ustroju i instytucji .
W tym roku naszą placówkę reprezentowały uczennice klasy szóstej Julia Fonfara i Paulina Łuszczyk.
Obydwie uczennice, przez cały miesiąc, sumiennie przygotowywały się do konkursu, a długi majowy weekend nie był dla nich czasem beztroskiego odpoczynku. Było warto! Julia Fonfara zajęła w konkursie I miejsce, a z wyniku Pauliny również możemy być dumni. Gratulujemy!!!

Karina Bekus


mitZ mitologią twórczo i na wesoło…

Kreatywni piątoklasiści, w ramach cyklu zajęć utrwalających i systematyzujących wiadomości z zakresu mitologii greckiej, przedstawili własne wizje dotyczące wyglądu wybranych bogów, bogiń i herosów starożytnej Grecji, wcielając się w ich rolę. Ponadto uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne stanowiące tło dla prezentowanych przez nich scenek dramowych, będących interpretacją wybranych fragmentów mitów. Mogliśmy podziwiać Syzyfa wtaczającego głaz pod górę, wybrane prace Heraklesa, Narcyza zakochującego się we własnym odbiciu, a także Ariadnę pomagającą Tezeuszowi znaleźć wyjście z Labiryntu. Niejednokrotnie, oprócz walorów dydaktycznych, wybrane prezentacje niosły ze sobą sporą dawkę akcentów humorystycznych, łączyły zatem przyjemne z pożytecznym.

Sylwia Herman


EgzaminyWGimnazjumEgzaminacyjny maraton zakończony! Teraz czekamy na wyniki!

Egzamin gimnazjalny rozpoczął się we wtorek, 24 kwietnia, od części humanistycznej. Uczniowie pisali test z historii i wiedzy o społeczeństwie, po przewie przystąpili do egzaminu z języka polskiego. W dniu 25 kwietnia najpierw sprawdzana była wiedza z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych: z biologii, chemii, fizyki i geografii, następnie uczniowie pisali egzamin z matematyki. 26 kwietnia uczniowie przystąpili do egzaminu z języka nowożytnego, na poziomie podstawowym i po przerwie: na poziomie rozszerzonym. Wszyscy nasi gimnazjaliści zdawali egzamin z języka angielskiego.
Egzamin gimnazjalny to ważne wydarzenie w życiu uczniów. Jego wynik brany jest między innymi pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku, po raz pierwszy będzie uwzględniany wynik z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie pomimo stresu i zdenerwowania, jakie było widać na ich twarzach, świetnie sobie poradzili. Uzyskane wyniki spełnią ich oczekiwania oraz pozwolą dostać się do wymarzonej szkoły średniej.

Lidia Bissinger


DzienZiemiDzień Ziemi

Dnia 20.04.2012 r. w ZS-P w Aleksandrii obchodziliśmy uroczyście Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z okazji tego święta uczniowie z kl. IV – VI i kl. IG pod kierunkiem pani Zdzisławy Kowalik przygotowali akademię, której myślą przewodnią był cytat:

„Świat jest dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany…”

Uczniowie recytując wiersze i śpiewając piosenki, uświadamiali swoim kolegom i koleżankom, że przyroda to MY- nie będzie przyrody, nie będzie też NAS… Walory przyrody i korzyści, jakie z niej czerpiemy są bezcenne, a my nie zawsze potrafimy naturze się za nie odwdzięczyć. Uczniowie sygnalizowali, jakie zagrożenia płyną z rąk człowieka wobec bezbronnej przyrody.
Podsumowaniem części artystycznej była zaśpiewana przez uczennicę kl.V Annę Bissinger piosenka: „Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście…”
Drugą część akademii stanowił quiz, w którym uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowe i gimnazjum, a standardy pytań zostały dostosowane do danej kategorii wiekowej. Nie było, co prawda, ocen, ale można było sprawdzić swoją wiedzę, odpowiadając na pytania związane z przyrodą i za każdą poprawną odpowiedź otrzymać 1 pkt. Trzecią część akademii stanowiła prezentacja multimedialna „Walory Gminy Konopiska” przygotowana przez uczniów kl. III G. Prezentacja przybliżyła i przedstawiła piękno otaczającej nas przyrody, naszą malowniczo położoną miejscowość i gminę, w której mieszkamy.
Dzień Ziemi zakończyliśmy wyjściem ze szkoły. Uczniowie wzięli udział w praktycznym działaniu dla środowiska, sprzątając zaśmiecone przydroża i fragmenty lasów w obrębie wsi. Klasy: I, II i III uporządkowały otoczenie szkoły i boisk sportowych oraz drogę gruntową prowadzącą od szkoły do ul. Zielonej. Klasa IV zbierała odpady w lesie przy ul. Strażackiej. Klasa V oczyściła ze śmieci fragment lasu sąsiadujący z przystankiem autobusowym przy skrzyżowaniu ul. Gościnnej z ul. Piaskową. Klasa VI wysprzątała przydrożne rowy przy ul. Piaskowej, natomiast klasy I i II Gimnazjum sprzątały tereny przylegające do ul. Akacjowej.

B. Nowak, Z. Kowalik


SwiatowyDzienKsiazkiIPrawAutorskichObchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii

23 kwietnia to na całym świecie dzień obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Po raz kolejny to święto, organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim, obchodzone było także przez wychowanków, uczniów i nauczycieli ZS-P w Aleksandrii.
Tydzień wcześniej zorganizowano wystawę poświęconą pomysłodawcom i twórcom tego kultywowanego już od ponad siedemdziesięciu lat święta oraz wywieszono zaproszenie dla wszystkich czytelników, zachęcające ich do odwiedzenia szkolnej biblioteki w dniu święta książki.
23 kwietnia od samego rana biblioteka przeżywała prawdziwe oblężenie. Odwiedziło ją ponad stu uczniów i wychowanków. Zarejestrowani czytelnicy, którzy wypożyczyli w tym dniu książkę, otrzymali w prezencie czerwoną różę oraz brali udział w losowaniu nagród książkowych. Wielu z nich napisało życzenia dla książki. Wychowankowie przedszkola również odwiedzili bibliotekę, otrzymali symbol obchodów Światowego Dnia Książki i wysłuchali fragmentów bajek, czytanych przez Panią Ering.

Ewa Chudzik


SprawdzianSzostoklasistySprawdzian szóstoklasisty

3 kwietnia uczniowie klasy szóstej pisali sprawdzian po szkole podstawowej. Był to pierwszy poważny egzamin w ich życiu. Rozwiązywali test, który miał sprawdzić ich wiedzę nabytą przez sześć lat nauki. Teraz czekają na wyniki.

Lidia Bissinger


W dniu 3 kwietnia 2012r. w siedzibie ZPKWŚ w Będzinie, odbył się Finał Wojewódzki XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Park Krajobrazowy „Lasy nad Górną Liswartą” reprezentowali zwycięzcy etapu parkowego, uczniowie Gimnazjum w Aleksandrii:
Dawid Bucki,
Marcin Ciuk,
Mateusz Maruszczyk,
Adrian Prokopowicz.
Nasi zawodnicy zmierzyli się w rozgrywkach finałowych z najlepszymi reprezentantami sześciu ośrodków edukacyjnych poszczególnych parków krajobrazowych Województwa Śląskiego uzyskując III miejsce w finale wojewódzkim konkursu.

Zdzisława Kowalik


ITyMozeszZostacStylistaUbioru„I Ty możesz zostać stylistą ubioru”. Wyjazd do Częstochowskiego Parku Przemysłowego w ramach Salonu Edukacji Technicznej i Zawodowej

30 marca 2012 r. odbył się wyjazd klas I – III Gimnazjum do Centrum Kształcenia Praktycznego w Częstochowie w ramach projektu „To jest gimnazjum”. Uczniowie wzięli udział w prezentacjach szkół technicznych z rejonu częstochowskiego oraz w finałowym pokazie VII Regionalnego Konkursu „I Ty możesz zostać stylistą ubioru”. W finale tegoż konkursu, uczennice naszej szkoły Joanna Gajzner, Ewa Kwietniowska i Dominika Duchowska zaprezentowały się w strojach przez siebie zaprojektowanych. Miło nam poinformować, że Joanna Gajzner zajęła III miejsce w tym konkursie. Gratulujemy i życzymy dalszych inspiracji do projektowania i tworzenia własnych niepowtarzalnych ubrań.

Lidia Bissinger


IMiedzyszkolnyKonkursNaEsejWJezykuAngielskimI Międzyszkolny Konkurs na Esej w Języku Angielskim

Uczennica klasy III gimnazjum – Gabriela Bissinger – zajęła III miejsce w organizowanym przez lingwistów z Liceum Akademickiego Akademii Polonijnej w Częstochowie, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Częstochowie oraz Akademii Polonijnej w Częstochowie w I -szym Międzyszkolnym Konkursie na Esej w Języku Angielskim. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych z Częstochowy oraz Powiatu Częstochowa. Dojrzałość wypowiedzi Gabrysi, jej umiejętności językowe oraz styl pracy nt.”My favourite teacher „or „My role-model in life” zostały docenione i zaowocowały III miejscem. Czytając pracę laureatki, sami możecie przekonać się, czym zachwyciła komisję. Esej dostępny w zakładce „Prace uczniów”.
Gratulujemy laureatce, życząc jednocześnie dalszych sukcesów lingwistycznych oraz radości z obcowania z językiem angielskim na tak wysokim poziomie.

Joanna Lewandowska


efsscena

„Z EFSem na scenę” – wyjazd do RIALTO


PierwszyDzienWiosnyPierwszy Dzień Wiosny


DzienKobietDzień Kobiet


wyjzaddoczest

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej do Częstochowy


DSCN5605

Szkolny Konkurs Matematyczno – Plastyczny „Mistrz cyrkla”

Po raz kolejny odbył się w naszej szkole matematyczno – plastyczny konkurs „Mistrz cyrkla”. Zadaniem uczniów było wykonać rysunek o dowolnej tematyce, ale tylko i wyłącznie przy użyciu cyrkla. Uczniowie klasy czwartej, którzy pierwszy raz trzymali w swoich dłoniach cyrkiel, świetnie sobie poradzili. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac. Komisja konkursowa w składzie: Lidia Bissinger i Magdalena Wolska – Majchrzak wyłoniła zwycięzców. Są to: Oliwia Chłąd – I miejsce, Daria Kozak – I miejsce, Dawid Kosmala – I miejsce, Paweł Biś – II miejsce, Mateusz Kocik – II miejsce. Mamy nadzieję, że udział w konkursie sprawił, iż uczniowie ci, nie będą mieć kłopotów i trudności w posługiwaniu się cyrklem na lekcjach geometrii w klasach starszych. Nagrodzone prace można oglądać w sali nr 30.

Lidia Bissinger


KonkursRecytatorskiEliminacjeSzkolneKonkurs recytatorski – eliminacje szkolne


WystepyUczniowWRamachProjektuAktywnyUczenWKorzonkuWystępy uczniów w ramach projektu „Aktywny uczeń” w Korzonku


DyskotekaKarnawaOwaBalKarnawaOwyDlaNajmOdszychBal karnawałowy

24 stycznia w szkole w Aleksandrii odbył się bal karnawałowy/ maskowy. Mogli w nim uczestniczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły. Osobno umilały sobie czas klasy I – V szkoły podstawowej, zabawiane przez wodzireja, a osobno klasy VI szkoły podstawowej – III gimnazjum. Samorząd – organizujący dyskotekę – przygotował wiele zabaw, m.in. taniec z balonem, konkurs na pana i panią balu i inne. Impreza przebiegała zgodnie z planem. Pierwsza część dyskoteki rozpoczęła się o godz. 15:30, za to druga część zakończyła się o 19:30. Po zabawie wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.

Samorząd szkolny


VIIIGminnyPrzegladKoledIPastoraEkVIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Dnia 26 stycznia 2012 r. odbył się Ósmy Przegląd Kolęd i Pastorałek „Aleksandria 2012”. Komisja w składzie:
Tomasz Kiepura – przewodniczący komisji,
s. Ewa Narolska – członek komisji,
Marta Kiepura – członek komisji,
po wysłuchaniu wszystkich uczestników, przydzieliła następujące nagrody:
A. Grupa I – przedszkolna i zerówka:
I miejsce – Natalia Szkop
I miejsce – Julia Stachurska
III miejsce Klaudia Musik

B. Grupa II – szkolna I – III
I miejsce – Sophie Bruno
II miejsce – Emilia Kamińska
III miejsce – Monika Benduch

C. Grupa III – szkolna IV – VI
I miejsce – Natalia Kosowska
II miejsce – Paweł Bagrincew
III miejsce – Anna Bissinger

D. Grupa IV – Gimnazjum
I miejsce – Karolina Bąk
II miejsce – Martyna Kukuła
III miejsce – Roksana Piwek.

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Dariusz Herman


DzienBabciIDziadkaDzień Babci i Dziadka


PowtarzamyIProjektujemyPowtarzamy i … projektujemy

Jest wiele sposobów na skuteczne powtórzenie i utrwalenie materiału. Jednym z nich jest z pewnością praca metodą projektu. Na lekcjach historii uczniowie klasy piątej utrwalali wcześniej zdobytą wiedzę opracowując w formie plakatu zagadnienia historyczne: Polskę pierwszych i ostatnich Piastów oraz stosunki polsko-krzyżackie w XIII – XV w.
Grupy miały dużą dowolność w zakresie ujęcia tematu oraz części graficznej, ważna była natomiast poprawność merytoryczna przedstawianych treści. Ostatnim etapem pracy nad projektem była publiczna ( na forum klasy ) prezentacja jego efektów, której dokonali liderzy grup. Prace piątoklasistów można zobaczyć w pracowni historycznej, gdzie posłużą jako pomoc dydaktyczna także uczniom innych klas.

Karina Bekus


„Poznajemy parki krajobrazowe Polski”

Uczniowie Gimnazjum w Aleksandrii Dawid Bucki, Marcin Ciuk, Mateusz Maruszczyk, Adrian Prokopowicz reprezentowali Gminę Konopiska w etapie parkowym XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”. III etap konkursu odbył się 10 stycznia w Ośrodku Edukacyjnym Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą” w Kalinie. Nasi reprezentanci uzyskali I miejsce i zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się w kwietniu w Będzinie.

Zdzisława Kowalik


KlasoweWigilieISzkolneJaseKaSzkolne Jasełka

Czas świątecznej „gorączki” i wigilijnych przygotowań mamy już za sobą… czas pędzi do przodu, a my razem z nim… Warto jednak zatrzymać się na chwilę, by wspomnieć i docenić, to, co istotne… bo święta, to nie tylko porządki i prezenty. To Chrystus, który z miłości przychodzi na ziemię, by dzielić nasz los, i wskazać sens tego, czego nie potrafimy pojąć…

Tę prawdę przybliżyli nam uczniowie kl. VI naszej szkoły… poprzez przedstawione 22.XII jasełka. Wszyscy bardzo intensywnie przygotowywali się do tego przedstawienia: ucząc się, nawet bardzo rozbudowanych ról, przygotowując stroje oraz współtworząc scenerię wydarzeń sprzed niemal 2000 lat.

Poszczególne części sali gimnastycznej przemieniły się w pałac Heroda, pastwisko z pasterzami, czy też w ubogą betlejemską stajenkę. Nie mogło także zabraknąć kolęd, wypełniających muzyką przedstawiane treści (w pięknym wykonaniu: Kingi, Roksany, Kariny i Karoliny). Inscenizacja ta mogła mieć tak wspaniały przebieg i oddźwięk, dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób: Dyrekcji, Nauczycielom oraz wszystkim uczniom, szczególnie starszych klas.

Bardzo serdecznie wszystkim Wam dziękuję za okazaną pomoc i indywidualne zaangażowanie. W modlitwie przedstawiam prośby każdego z Was przed narodzonym Bogiem. S. Ewa, MC


ratujemy

Ratujemy i uczymy się ratować


mikolaj11

Mikołaj w naszej szkole


WystawaTematycznaPoswiecona30RocznicyWprowadzeniaWPolsceStanuWojennegoWystawa tematyczna poświęcona 30. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

Stan wojenny był wojskowym zamachem stanu przeprowadzonym w nocy 13 grudnia 1981 roku pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego, pełniącego wówczas władzę w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W zgodnej opinii konstytucjonalistów stan wojenny wprowadzono z pogwałceniem także PRL-owskiego prawa. Przez niemal dwa lata Polska znalazła się pod rządami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, klasycznej junty wojskowej składającej się z 22 oficerów pod kierownictwem Jaruzelskiego. Na ulicach pojawiły się patrole wojskowe, do zakładów pracy wkroczyła armia i SB (ponad 8 tysięcy komisarzy wojskowych. W całym kraju wprowadzono godzinę milicyjną. Oficjalnym powodem stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju. Po jego wprowadzeniu niewiele jednak w tej sprawie się polepszyło. Wręcz przeciwnie, rządy współpracowników Jaruzelskiego oznaczały zapaść gospodarczą. Stan wojenny i lata 80. kojarzyły się przecież Polakom głównie z pustymi półkami w sklepach i kartkami niemal na wszystkie towary.

W celu przybliżenia uczniom tego „mrocznego” okresu przygotowana została wystawa nawiązująca tematycznie do okoliczności wprowadzenia stanu wojennego i jego skutków dla polskiego społeczeństwa. Dzięki informacjom i zdjęciom w niej zawartych w przejrzysty sposób przedstawiono chronologię wydarzeń z lat 1981 – 1983, uwzględniając zarówno fakty pierwszoplanowe, jak i zwracając uwagę na polską codzienność początku lat 80.. Wystawa dała uczniom możliwość zrozumienia zawiłości relacji polsko- radzieckich w okresie komunistycznym , ale także pokazała im trud Polaków, którzy borykając się z problemami dnia codziennego i mając świadomość konsekwencji, mieli odwagę zawalczyć o „lepsze jutro” dla siebie i swoich dzieci.

Karina Bekus


SpotkanieZAktorkaTeresaDzielskaWRamachProjektuAktywnyUczenSpotkanie z aktorką Teresą Dzielską w ramach projektu „Aktywny uczeń”


bibliotI etap VII Regionalnego Konkursu „I Ty możesz zostać stylistą ubioru” organizowanego przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Częstochowie został już rozstrzygnięty. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych regionu częstochowskiego. Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie ubioru inspirowanego tematem: „Co w młodzieżowej szafie gra?” w formie rysunku.

Powołane przez organizatora konkursu jury wybrało z pośród nadesłanych plastycznych projektów te najciekawsze i zakwalifikowało do realizacji w Centrum Kształcenia Praktycznego. W gronie najciekawszych prac znalazły się projekty trzech naszych uczennic:
Dominiki Duchowskiej
Joanny Gajzner
Ewy Kwietniowskiej
Projekty zostaną zrealizowane w Centrum Kształcenia Praktycznego i zaprezentowane przez autorów podczas pokazu finałowego konkursu w trakcie trwania Salonów Edukacji Technicznej i Zawodowej, które odbędą się w Częstochowskim Parku Przemysłowym w marcu 2012 r.. Organizator zapewnia również kilkudniowe warsztaty „Sztuka prezentacji” przed pokazem finałowym.

Joanna Ering


SpotkanieZAktoremDariuszemStarczewskimProjekt TO JEST GIMNAZJUM realizowany jest „pełną parą”. Uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczą m. innymi w zajęciach koła teatralnego i informatycznego. W ramach projektu zostały zakupione liczne pomoce umożliwiające uatrakcyjnienie zajęć np.: kostiumy teatralne, aparaty fotograficzne. Nauczyciele ochoczo pracują, by zaciekawić jak największą liczbę uczniów fotografią czy aktorstwem.

I właśnie 28.11.2011 r w świetlicy środowiskowej w Konopiskach odbyło się spotkanie uczniów biorących udział w projekcie (po 10 osób z każdego gimnazjum) z aktorem Dariuszem Starczewskim. Jest to aktor Teatru Bagatela w Krakowie. W latach 1994-1997 związany był z Grupą Teatralną Rafała Kmity. Występował w krakowskich teatrach: Starym (1997) i STU (2000, 2002). W bardzo interesujący sposób aktor przybliżał swój zawód. Zapraszał uczniów do wykonywania śmiesznych etiud. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w „zabawach”, które proponował aktor. Można śmiało powiedzieć, że wielu gimnazjalistów wykazywało duże umiejętności aktorskie i chęci, by jak najwięcej dowiedzieć się o tym ciekawym zawodzie.

SpotkanieZFotografemPiotremDUbakiemPo spotkaniu z aktorem kolejna grupa 30 osób spotkała się ze znanym fotografem Piotrem Dłubakiem. Specjalizuje się on w portretach i na stałe współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Uczniowie mogli obejrzeć jego prace, które przywiózł ze sobą. Na zdjęciach można było zobaczyć m. innymi Piotra Machalicę, Adama Hanuszkiewicza, Agatę Mróz, Piotra Gruszkę. Oprócz swoich prac fotograf przywiózł także swój pierwszy aparat, na którym uczył się robić zdjęcia. Każdy z uczestników mógł wziąć ten aparat do ręki i zobaczyć jak działa. Na spotkaniu z fotografem nauczyciele opiekujący się grupą uczniów pokazali aparaty fotograficzne, które zostały zakupione w ramach projektu. Fotograf stwierdził, że uczniowie będą mieli, na czym uczyć się robić profesjonalne zdjęcia, gdyż zakupione aparaty są bardzo wysokiej jakości.

Zarówno spotkanie z aktorem jak i fotografem było bardzo ciekawe i inspirujące dla uczniów – z pewnością będą teraz z jeszcze większą ochotą uczestniczyć w zajęciach realizowanych w ramach projektu TO JEST GIMNAZJUM.

Agnieszka Kołodziejczyk
specj. d/s promocji i informacji


PierwszePodsumowanieProjektuAktywnyUczenPierwsze podsumowanie projektu „Aktywny uczeń”


029acec1a650Sukcesem dla naszych uczniów zakończył się organizowany w Konopiskach I GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III. Uplasowali się oni na wysokich miejscach.

W kategorii klas I Aleksandra Spyra zajęła II miejsce.
W kategorii klas II Aleksandra Nocoń zajęła I miejsce.
W kategorii klas III Wiktoria Nocoń zajęła III miejsce.
Wierzymy, że sukces pomoże im uwierzyć we własne możliwości, a język angielski będzie ich wielką pasją. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

Joanna Lewandowska


PowiatoweDruzynoweMistrzostwaZrzeszeniaLZSWTenisieStoOwymWKOmnicachTENISIŚCI OBRONILI SREBRO

W sobotę, 19 listopada, reprezentacja gminy w tenisie stołowym uczestniczyła w Kłomnicach w Powiatowych Drużynowych Mistrzostwach Zrzeszenia LZS. Był to dla nas najtrudniejszy występ od 13 lat, bo tyle razy po kolei występowaliśmy w tych rozgrywkach. Nasz obecny bilans to 7 zwycięstw drużynowych i 6 tytułów vicemistrza. Kolejny drużynowy puchar zapewniliśmy sobie dopiero po rozegraniu ostatniej kategorii wiekowej. Zawody wygrała Poczesna, która ma na swoim terenie profesjonalny klub tenisowy występujący obecnie w III lidze, umiejętności większości ich zawodników są poza zasięgiem rywali. Kolejne 3 gminy –Konopiska, Lelów i Mykanów – w końcowej tabeli dzieliło zaledwie kilka punktów. Poziom gry w powiecie częstochowskim bardzo się podniósł i wyrównał, przy niżu demograficznym, który wkroczył do naszych szkół, tenis stołowy zyskał na popularności. Zawody powiatowe rozgrywane są w 5 kategoriach wiekowych, szkolenie najmłodszych musi się zacząć w macierzystych szkołach, gdzie dzieci czują się najpewniej.

Do Kłomnic przyjechały reprezentacje dziewięciu gmin i ponad 160 zawodników, co jest nowym rekordem mistrzostw. Wróciliśmy do domu po 9 godzinach. Gminę Konopiska reprezentowało 19 z możliwych 20 zawodników i tylko jeden nie był mieszkańcem Aleksandrii. Szkoła w Aleksandrii nigdy nie zaniechała systematycznego szkolenia w tej dyscyplinie sportowej, cyklicznie odbywają się mini-turnieje dla dzieci szkolnych i młodzieży gimnazjalnej,70 % uczestników zajęć tenisowych w hali w Konopiskach to uczniowie z Aleksandrii. Dla nich udostępnienie do gry wszystkich posiadanych w szkole stołów i przeprowadzenie zawodów międzyklasowych nie jest wydarzeniem sportowym roku.

Czołowa czwórka gmin :

1. POCZESNA 103 pkt.
2. KONOPISKA 70 pkt.
3. LELÓW 68 pkt.
4. MYKANÓW 67 pkt.

Gminę reprezentowali :

ŻACY: Martyna Kowalik IV miejsce indywidualnie, Emilia Skwara V, Damian Zaremba III, Kamil Zamróz IV.
MŁODZICY : Karina Zamróz II, Zuzanna Patynowska VII, Adrian Biś, Bartłomiej Tałajczyk.
KADECI : Kinga Ociepa III, Roksana Osadnik, Arkadiusz Zaremba III, Mateusz Kowalik.
JUNIORZY :Emilia Jagusiak VII, Paulina Jagusiak, Patryk Dziubiński III, Dawid Dziubiński IV.
SENIORZY : Dagmara Glińska IV, Przemysław Dziubiński III, Adrian Klecha VII.

Punkty dla swoich drużyn zdobywała pierwsza ósemka zawodników.

W roli rezerwowych i jednocześnie sędziów pojechali : Delfina Kozak, Konrad Nalewajka, Marek Budzik i Kamil Poks. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy zdobycia kolejnego tytułu dla Konopisk.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do Pani mgr Grażyny Kubis, która już kolejny raz zaoferowała swą pomoc pełniąc rolę nauczyciela-opiekuna i kierownika drużyny.

Henryk Żydek


KonkursLiterowaniaPoAngielskuKONKURS LITEROWANIA PO ANGIELSKU ROZSTRZYGNIĘTY

W kolejnej edycji KONKURSU LITEROWANIA PO ANGIELSKU wyłoniono mistrzów, którzy robią to bezbłędnie. W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas III, IV oraz V. Oto najlepsi z najlepszych:

KLASA III:
1. Natalia Błaszczyk i Zuzanna Sarnowska
2. Wiktoria Nocoń
3. Jakub Zaremba

KLASA IV:
1. Daria Kozak, Oliwia Chłąd, Piotr Pąchała oraz Dawid Kosmala

KLASA V:
1. Anna Bissinger, Bartłomiej Franczak oraz Dawid Gałuszka
2. Mateusz Kregulewski i Szymon Ból
3. Izabela Foltyńska

Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody, ale radość z wygranej – bezcenna.

Joanna Lewandowska


11ListopadaSwietoNiepodlegOsci11 listopada – Święto Niepodległości

„…jest takie miejsce, taki kraj…” Jan Pietrzak

Czym jest patriotyzm? Patriotyzm to postawa oparta na miłości do swego kraju i jego tradycji przy równoczesnym poszanowaniu tradycji i kultur innych narodów. W dzisiejszych czasach patriotyzm postrzegany jest nieco inaczej, niż kilkaset lat temu.
Dawniej patriotą nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra ojczyzny, walczył na rzecz swego kraju, z dumą obnosił się swą polskością. Dziś ojczyzna nie wymaga od swoich obywateli aż tak dużego poświęcenia, rzadziej też manifestujemy nasz patriotyzm. A przecież okazje ku temu mamy każdego dnia. Szacunek dla polskich symboli narodowych, języka, historii, dla polskiej kultury i tradycji to oczywiste przejawy współczesnego patriotyzmu, które powinny być bliskie każdemu z nas.
Patriotyzm nie istnieje bez pamięci historycznej. To ona nie pozwala nam zapomnieć o burzliwej przeszłości naszego kraju, przypomina o Polakach, którzy dla dobra ojczyzny skłonni byli zapłacić najwyższą cenę. Te wydarzenia i postaci wspominamy zawsze w przededniu narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.
10 listopada był zatem w naszej szkole Dniem Patriotyzmu. „Polskości” nie dało się z pewnością w tym dniu nie zauważyć: uczniowie i nauczyciele dumnie nosili biało- czerwone kotyliony, a ze szkolnego radiowęzła płynęły polskie pieśni patriotyczne oraz współczesne utwory muzyczne odwołujące się do patriotyzmu. Punktem kulminacyjnym dnia była uroczysta akademia, podczas której w niezwykle podniosły, ale i poruszający sposób uczniowie naszej szkoły przypomnieli wydarzenia, które spełniały wieloletnie marzenia Polaków o posiadaniu własnej ojczyzny.
Nikt chyba tego dnia nie miał wątpliwości, że „ …tu nasze miejsce, tu nasz kraj…”

Karina Bekus


FRUITSALADANDTASTYSANDWICHESFRUIT SALAD AND TASTY SANDWICHES

Okazuje się, że języka angielskiego można się też uczyć tak, czyli wspólnie przygotowując smaczne i pożywne potrawy. Ale żeby nie było tak łatwo, najpierw musieliśmy opanować niekończącą się listę słówek i wyrażeń ściśle połączonych z tematem, tzn FOOD AND DRINKS. Kolejnym etapem była lista składników,niezbędnych do przygotowania pożywnych kanapek (dzieło młodych kucharzy) oraz wyśmienitej sałatki owocowej z kleksem bitej śmietany i sosem tiramisu (popis kulinarny żeńskiej części klasy V). Spędziliśmy urocze 2 godziny, przygotowując i spożywając wytwory naszych rąk. Dumni z efektu końcowego, poczęstowaliśmy naszymi kolorowymi kanapkami i przepyszną sałatką dyrekcję, grono pedagogiczne oraz kolegów z innych klas. Teraz bez trudu możemy je przygotowywać w domu naszym rodzicom i rodzeństwu. Tylko spójrzcie na te zdjęcia…. Mniam mniam

Joanna Lewandowska, klasa V


AkcjaPosadzSwojeDrzewkoJesien2011Akcja „Posadź swoje drzewko” – Jesień 2011

W bieżącym roku nasza szkoła po raz czwarty uczestniczyła w Akcji „Posadź swoje drzewko” organizowanej i koordynowanej przez Fundację Ekologiczną „Silesia” w Katowicach. Dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Katowicach uzyskiwanej od kilku lat w ramach Akcji, możliwa stała się zmiana zagospodarowania terenów zielonych wokół szkoły. Kolejno zmienialiśmy wygląd placu zabaw dla dzieci, otoczenia boisk sportowych i parkingu.
W październiku tego roku dokonaliśmy nasadzeń nowych drzew i krzewów ozdobnych przed budynkiem szkoły od strony ulicy Gościnnej, nadając temu fragmentowi nowy, estetyczny wygląd. Był to kolejny etap kształtowania terenów zielonych w otoczeniu szkoły.

Zdzisława Kowalik


WYCIECZKADOWROCAWIAKOTANECZNYCHWRAMACHPROJEKTUAKTYWNYUCZENWYCIECZKA DO WROCŁAWIA KÓŁ TANECZNYCH W RAMACH PROJEKTU „AKTYWNY UCZEŃ”

Uczniowie naszej szkoły biorący udział w projekcie „ Aktywny uczeń” mieli możliwość wyjazdu do Wrocławia na spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” przedstawiany przez teatr muzyczny Capital. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” to spektakl zrealizowany z rozmachem, pełen barwnych kostiumów, efektów specjalnych i – nieodzownej szczególnie w bajkach dla dzieci – teatralnej magii, wspaniały musical. To baśń, którą trzeba pierwszy raz usłyszeć w dzieciństwie, później przeczytać ją samemu, a potem wracać do niej za każdym razem, kiedy zaczynamy w siebie wątpić. Urok starych baśni polega na tym, że można ich słuchać mając lat pięć i sto, bo pozwalają zachować wiarę, że istnieją prawdy, które nigdy nie tracą sensu, i wartości, które nigdy nie przeminą, nawet jeśli świat postanowi akurat stanąć na głowie. Spektakl w Capitolu dostarczył nam wiele wrażeń oraz przesłanie, jakie znaleźć można jeszcze tylko w starych baśniach. Po przedstawieniu czekała na nas kolejna miła niespodzianka – wspaniały obiad wraz z ogromnym deserem. Czas spędzony we Wrocławiu był niezwykły.

Agnieszka Kotarska


PasowanieNaCzytelnikaPasowanie na czytelnika

W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. W tym roku uroczystość odbyła się 24.10.2011 r. Głównym celem imprezy jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać. Dzieci poznały wyposażenie biblioteki oraz zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, dowiedziały się w jakich godzinach mogą wypożyczać książki i korzystać z czytelni. Następnie każdemu uczniowi wręczono pamiątkowy dyplom oraz upominek – zakładkę do książki.
Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy szkolnej biblioteki będą ją chętnie odwiedzać.

Joanna Ering


PowiatowyKonkursRecytatorskiPoswieconyPoezjiCzesAwaMiOszaPoetyckieKrajobrazyPowiatowy konkurs recytatorski poświęcony poezji Czesława Miłosza „POETYCKIE KRAJOBRAZY”

20 października 2011 roku w Auli „Forum” Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbył się Powiatowy konkurs recytatorski „Poetyckie krajobrazy”, poświęcony poezji Czesława Miłosza, adresowany do uczniów gimnazjów miasta Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego. Konkurs zorganizowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie, a patronat nad imprezą objął Starosta Częstochowski – Andrzej Kwapisz. Celem konkursu było upamiętnienie 100 rocznicy urodzin Czesława Miłosza oraz popularyzacja jego twórczości. W konkursie udział wzięło 18 uczniów z 18 gimnazjów w tym również nasza uczennica z klasy III Gimnazjum Gabriela Bissinger. Uczennica pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza mgr Joanny Ering przygotowała utwór poetycki Czesława Miłosza „Sens”.

Joanna Ering


DzienPatronaPasowaniePierwszoklasistowPasowanie Pierwszoklasistów

Dnia 14. października odbyła się uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów i przyjęcia ich do grona braci szkolnej ZS-P im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. To niecodzienne wydarzenie mali bohaterowie przeżywali w gronie rodziców, zaproszonych gości, nauczycieli i całej szkolnej społeczności. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym pokazały czego nauczyły się w pierwszych dniach pobytu w szkole. Śpiewając piosenki, recytując wiersze i odpowiadając na różnorodne pytania starszych koleżanek, zdały swój pierwszy egzamin. Potem złożyły na sztandar szkoły uroczyste ślubowanie, a dyrektor szkoły „zaczarowanym” ołówkiem dokonał aktu pasowania. Nowo mianowani uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, okolicznościowe dyplomy, prezenty – niespodzianki od uczniów klasy szóstej i słodkie upominki od wójta gminy p. Jerzego Sochy i rodziców.
Miłym odprężeniem i rozładowaniem emocji był klasowy poczęstunek.

Małgorzata Smyła

W Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona. W tym roku postanowiliśmy w nietypowy sposób uczcić wewnątrzszkolne święto. Wraz z reporterami TVN ALEKSANDRIA I GAZETY ALEKSANDRUS (w rolę których wcielili się uczniowie kl. I gimnazjum D. BUDZIK I P. CZERNIA) udaliśmy się z wizytą do … Czarnolasu. Tam spotkała nas bardzo miła niespodzianka w postaci najwybitniejszego renesansowego twórcy – jakim był niewątpliwie patron naszej szkoły – Jan Kochanowski (w rolę którego wcielił się uczeń kl. III gimnazjum D. Kozieł). Wielki humanista polskiego odrodzenia „zgodził się” poświęcić nam swój cenny czas i w cieniu czarnoleskiej lipy „udzielił” wywiadu. Odpowiadając na pytania reporterów przybliżył nam swoją postać; mogliśmy dowiedzieć się wielu interesujących wiadomości na temat życia i twórczości poety. Wywiad z Janem Kochanowskim był przerywany recytacjami utworów poety: fraszek, trenów i fragmentów pieśni. Poezję Jana Kochanowskiego przypomniały swoim szkolnym koleżankom i kolegom, uczennice kl. II i III gimnazjum (K. Ociepa, W. Łukasiewicz, G. Bissinger, W. Góra, D. Góra).
Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Aleksandrii, dowiedzieli się jakimi wartościami w życiu kierował się ich patron, a także uświadomili sobie , że życie w zgodzie z czystym sumieniem, miłość do Boga i Ojczyzny – to wartości ponadczasowe, o których należy pamiętać , aby przyszłość stawała się coraz lepsza.

Beata Nowak


Otrzesiny2011Otrzęsiny 2011


SpotkanieZPolicjantemW dniu 19 września 2011r. w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie zorganizowane przez pedagoga szkolnego mgr Joannę Ering. Celem spotkania było przedstawienie uczniom niebezpieczeństw czyhających w drodze do szkoły. Prelekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym wysłuchało 152 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz 25 dzieci z oddziału przedszkolnego. Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców, a szczególnie dzieci młodszych, które chętnie i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu.

Joanna Ering


SprzatanieSwiata16092011Sprzątanie świata – 16.09.2011

Wrzesień – dla uczniów naszej Szkoły – to nie tylko początek roku szkolnego, ale również czas sprzątania rodzinnej miejscowości. W akcji porządkowania terenu wsi, która odbyła się 16 września, uczestniczyli wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod opieką swoich nauczycieli. Najmłodsi uczniowie z klas: I, II i III zbierali odpadki przy drodze gruntowej wzdłuż ogrodzenia szkoły do ul. Zielonej. Klasy IV i V oczyściły ze śmieci las przy ul. Strażackiej na odcinku od remizy do cmentarza parafialnego. Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej i II Gimnazjum usuwali śmieci na terenach przylegających do ul. Akacjowej. Klasy I i III Gimnazjum udały się wraz z opiekunami na ul. Sosnową i tam porządkowały przydroża i fragmenty lasu.
Najlepszym poszanowaniem wysiłku uczniów będzie troska o to, aby odpady powstające w każdym gospodarstwie domowym trafiały na zorganizowane wysypiska, a nie w miejsca przypadkowe. Zadbajmy o to wspólnie!

Zdzisława Kowalik


WyboryDoSamorzaduSzkolnegoWybory do Samorządu szkolnego

W dniu 13 września 2011 roku odbyły się wybory do Rady Szkolnego Samorządu Uczniowskiego oraz Opiekuna Szkolnego Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii.
Po podliczeniu wszystkich głosów, zgodnie z Regulaminem Szkolnego Samorządu Uczniowskiego do Rady Szkolnego Samorządu Uczniowskiego zostali wybrani:
1. Joanna Gajzner – Przewodnicząca
2. Ewa Kwietniowska – Zastępca Przewodniczącej
3. Damian Kozieł – Sekretarz
Do trójki dołączył Michał Krakowiak – Skarbnik
Opiekunem Szkolnego Samorządu Uczniowskiego został pan Dariusz Herman.


kologim11

„To jest gimnazjum” – zajęcia koła teatralnego w gimnazjum


wieczkinom

„To jest gimnazjum” – wieczór kinowy koła teatralnego gimnazjum


zajkolo111

„Aktywny uczeń” – zajęcia koła teatralnego w klasach I – III


zajkolo11

„Aktywny uczeń” – zajęcia koła teatralnego w klasach I – III SP


Jubileusz OSP 012

ZSP na jubileuszu OSP


DozynkiGminneWAleksandrii4092011Dożynki gminne

Dożynki to doroczne święto mieszkańców wsi, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.
Tegoroczne obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym kościele, a następnie korowód dożynkowy składający się z Orkiestry Dętej, Pocztów Sztandarowych, delegacji z wieńcami dożynkowymi, Starostów, Wójta Gminy Konopiska wraz z zaproszonymi gośćmi, KGW oraz uczestnikami obchodów, wszedł przy dźwiękach orkiestry na plac Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Aleksandrii.
W imieniu gospodarza Dożynek – Wójta gminy Konopiska Jerzego Sochy serdecznie powitano przybyłych gości: senatora Czesława Ryszkę, poseł Halinę Rozpondek, poseł Jadwigę Wiśniewską, Przewodniczącego Rady Gminy Konopiska Marcina Poleszczuka, przedstawicieli władz wojewódzkich oraz reprezentantów Rady Powiatu Częstochowskiego.
Po uroczystym powitaniu gości oraz złożeniu życzeń rolnikom, nastąpiło przekazanie Gospodarzowi Dożynek wieńca, wykonanego z kłosów zbóż, polnych kwiatów, owoców i warzyw. Na ręce wójta Jerzego Sochy złożono bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Uczynili to starostowie dożynek – mieszkańcy Aleksandrii państwo Dorota i Henryk Nierobiś. Także lokalni pszczelarze przekazali kosze z darami z pól i sadów.
Część artystyczną Dożynek rozpoczęły występy uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Aleksandrii, po których na pięknie ustrojonej scenie zaprezentowały się zespoły „Kołacz” oraz „Janowianie” z Janowa. Gwiazdą wieczoru była Kapela u Andrzeja, która bawiła gości aż do zabawy tanecznej, do której przygrywał zespół Cover Max.
Kolejne obchody Dożynek w przyszłym, oby pomyślnym dla rolników, roku.

Joanna Lewandowska


InauguracjaRokuSzkolnego20112012Inauguracja roku szkolnego 2011/2012

„Hej ho! Do szkoły by się szło”

Wakacje dobiegły końca. Po dwumiesięcznej przerwie wypoczęci i pełni zapału do pracy wróciliśmy w mury naszej szkoły. Rok szkolny rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele pw. Św. Maksymiliana M. Kolbe, podczas której ks. Michał Cichoń poświęcił tornistry i wszelkie przybory szkolne naszych pierwszaków. Następnie cała szkolna społeczność zgromadziła się w sali gimnastycznej na uroczystej akademii rozpoczynającej rok szkolny 2011/2012. Uczniowie starszych klas przedstawili krótki program artystyczny: wspominali radosny czas wakacji, witali szkolne mury… Upamiętniona została również 72.rocznica wybuchu II wojny światowej. Po części artystycznej głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pan Paweł Bekus i serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości oraz przedstawił wychowawców poszczególnych klas. Szczególnie ciepło powitał nowych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Pan Dyrektor życzył wszystkim uczniom samych sukcesów w nadchodzącym roku. Po akademii wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich klas na krótkie spotkania z wychowawcami.

s. Agata Gabryl