2012/2013

Wydarzenia z życia szkoły 2012/2013

ZakonczenieRokuSzkolnego20122013WSzkolePodstawowejZakończenie roku szkolnego 2012/2013 w Szkole Podstawowej

28 czerwca uczniowie szkoły podstawowej oficjalnie zakończyli rok szkolny 2012/2013. Był to wyjątkowy dzień zwłaszcza dla szóstoklasistów, którzy w nowym roku szkolnym rozpoczną kolejny etap edukacyjny. Zebranych w sali gimnastycznej szkoły gorąco powitał dyrektor – p. Paweł Bekus, kierując słowa podziękowania do rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz zaproszonych na tę uroczystość gości. Swą obecnością tego dnia zaszczycili nas: ks. proboszcz Henryk Pacud, p. Henryk Żydek, były dyrektor szkoły w Kopalni, p. Janik Jadwiga- reprezentantka gminy, przedstawiciel firmy Maximus, p. Renata Szczurek –przewodnicząca Rady Rodziców i zastępca przewodniczącej p. Sława Pluta, sołtys Aleksandrii p. Ryszard Skoczylas oraz emerytowane nauczycielki -p. Alicja Łuczyńska, p. Elżbieta Antys.
Następnie szóstoklasiści w krótkim programie artystycznym przedstawili kilka scenek z życia codziennego ucznia na podstawie serialu Rodzinka.pl, oraz podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich edukację, a młodszym kolegom i koleżankom życzyli powodzenia i wielu sukcesów. Absolwentów wspierali uczniowie klasy V, którzy żegnając starszych kolegów przygotowali specjalnie na tę okoliczność humorystyczne przedstawienie i symboliczne podarunki. Po zakończonej uroczystości uczniowie klasy szóstej złożyli podpisy w kronice szkoły.
W kolejnej części uroczystości absolwenci oraz reprezentanci poszczególnych klas szkoły podstawowej, osiągający najwyższe wyniki w nauce i w różnych dyscyplinach sportowych, otrzymali świadectwa, nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe. Osobną cześć stanowiło również wystąpienie p. Henryka Żydka trenera uczniów w tenisie stołowym i instruktora symultany szachowej który wręczył nagrody i medale dla zawodników.

Ilona Marczak


ZakonczenieRokuSzkolnego20122013WGimnazjumZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013 W GIMNAZJUM

27 czerwca w godzinach popołudniowych nasi gimnazjaliści uroczyście świętowali zakończenie roku szkolnego. Na akademię z tej okazji przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Konopiska – Pan Jerzy Socha, Radny Powiatu Częstochowskiego – Pan Mieczysław Chudzik i Dyrektor Zakładów Mięsnych „Aleksandria – Pani Alicja Atłasik.
Część oficjalną rozpoczął Dyrektor ZS-P Pan Paweł Bekus, który powitał przybyłych na uroczystość i pogratulował gimnazjalistom wyników na egzaminie. Następnie dokonał podsumowania pracy dydaktyczno – wychowawczej, podziękował za całoroczną współpracę i pomoc organowi prowadzącemu i sponsorom. W dowód wdzięczności i uznania za wsparcie wręczył Panu Wójtowi, przedstawicielom firm i rodzicom kończącym pracę w Radzie Rodziców okolicznościowe statuetki i dyplomy.
Głos zabrali także przybyli na uroczystość goście, którzy w swych wystąpieniach gratulowali osiągnięć i życzyli młodzieży oraz pracownikom szkoły udanego wypoczynku.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie prezentacji multimedialnej Koła Młodych Demokratów i Koła Informatycznego. Następnie oddano głos najstarszym gimnazjalistom, którzy w tym roku opuszczają mury naszej szkoły. W przygotowanym przedstawieniu zaprezentowali oni swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, dziękując za wspólnie spędzone lata, trud i opiekę. Niektórym trudno było opanować wzruszenie, szczególnie wtedy, gdy przyszedł czas na pożegnanie z młodszymi koleżankami i kolegami.
Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie przez dyrektora świadectw uczniom klasy III, nagród książkowych i wyróżnień dla uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu.
Dla nikogo nie było zaskoczeniem ogłoszenie nazwiska ucznia, który w tym roku otrzymał nagrodę w postaci wysokiej klasy komputera, fundowanego od wielu lat przez Zakłady Mięsne „Aleksandria”. Z rąk Pani Alicji Atłasik otrzymał go oczywiście wielokrotny zdobywca czołowych miejsc w różnych konkursach powiatowych, wojewódzkich i ogólnokrajowych oraz tegoroczny laureat Konkursu Przedmiotowego z Matematyki – Mateusz Matuszczyk.

Ewa Chudzik


PozegnanieKlasyTrzeciejTO BYŁ OSTATNI SPRAWDZIAN. Pożegnanie klasy trzeciej

Mimo, że uczniowie klasy trzeciej otrzymali świadectwa, dyplomy ukończenia klasy trzeciej oraz wyróżnienia za osiągnięcia w różnych dziedzinach, 28 czerwca po południu ponownie przyszli do szkoły. Tego dnia wychowawca wraz z rodzicami zorganizował, długo wyczekiwane, pożegnalne spotkanie.

Impreza rozpoczęła się wycieczką rowerową przez malowniczą Aleksandrię, przez dukty leśne, w kierunku Herb. Wszyscy dzielnie pokonali tę długą trasę, nawet rodzice nie narzekali, dotrzymywali kroku swoim pociechom ( no może z wyjątkiem pani Ani W. J, której Kamil, jak to on ma w zwyczaju, zrobił psikusa). – Wiedza z zakresu zasad ruchu drogowego, pierwsza koleżeńska pomoc, znajomość najbliższej okolicy, sprawność fizyczna, znajomość środowiska leśnego zaliczona.

Po powrocie na teren szkolny trzecioklasiści przemienili się w indiańskich wojowników. Na wspólnych zabawach miło minął wieczór. Głodni i zmęczeni zasiedliśmy do wspólnego biesiadowania. Przy ognisku jak zawsze kiełbaski smakują wyjątkowo, A ciasta, rogaliczki, babeczki upieczone przez mamy były wyśmienite.- integracja klasowa, zaangażowanie w życie klasy, pomysłowość, spryt, zaliczone.

I w końcu nadszedł długo oczekiwany moment. Dzieci pożegnały swoich rodziców, aby pozostać na nocleg w szkole. ( rodzicom przyszło to z trudem, jeszcze kilkakrotnie zaglądali przez okna J ). I wtedy tak naprawdę rozpoczęła się zabawa. Bitwa na poduszki, zabawy przy muzyce, harce – wieczór piżamkowy. W końcu biwakowa kąpiel, mycie ząbków i do śpiworów. Oczywiście sen nie przychodził, nadszedł czas nocnych strasznych opowieści.- szybkie mycie pod zimną wodą, bujna wyobraźnia, uniki w wojnie poduszkowej, wykończenie wychowawcy – zaliczone

Kiedy sen zmorzył trzeciaków mury sali gimnastycznej trzęsły się od ich chrapania. Niestety noc okazała się bardzo krótka i już o godzinie szóstej ranne ptaszki zrobiły pobudkę. Dzień rozpoczął się od zaprawy na boisku. Następnie samodzielnie przygotowane śniadanie, sprzątanie i jeszcze chwila zabawy.- samodzielność, apetycik, brak narzekań (z wyjątkiem tych, że już się żegnamy)- zaliczone.

Miło się z Wami dziećmi i rodzicami pracowało. Dziękuję za wspólnie spędzone trzy lata. Życzę wielu sukcesów dzieciom i radości z odkrywania świata. Rodzicom cierpliwości i mądrości, która pozwoli dzieciom odkrywać świat.

wychowawca Anna Ankowska


WycieczkaDoSredniowiecznegoGroduWByczynieWycieczka do średniowiecznego grodu w Byczynie

Biskupice, gmina Byczyna – to tutaj znajduje się , zbudowany na wyspie i otoczony naturalną fosą, średniowieczny gród rycerski. Zajmuje on obszar 2 tys. m²., a na jego budowę zużyto ponad 1,5 tys. kubików drzewa modrzewiowego. W byczyńskiej warowni można poczuć prawdziwą atmosferą minionych czasów: rzemieślnicy w warsztatach wyrabiają hełmy, zbroje i miecze, w stajni stoją konie, a w podgrodziu obozują wojowie. To przepełnione aurą zamierzchłych czasów miejsce stało się celem czerwcowej „podróży w czasie” wychowanków naszej szkoły z klas: trzeciej, czwartej, piątej i szóstej. Z myślą o najmłodszych przygotowana tutaj została bogata oferta edukacyjna obejmująca liczne warsztaty, wykłady i pokazy multimedialne. Nasi uczniowie strzelali więc z łuku, rzucali toporem, zwiedzili salę tortur oraz zbrojownię, uczestniczyli w warsztatach pisania gęsim piórem i ręcznego czerpania papieru oraz obejrzeli film prezentujący historię grodu i bractwa rycerskiego, które ten gród zamieszkuje. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem mieszkańców grodu, ubranych oczywiście w średniowieczne stroje. W przerwach między warsztatami, na centralnym placu warowni, nasi podopieczni rozgrywali pojedynki rycerskie i robili zakupy na średniowiecznym jarmarku lub, chcąc podziwiać walory krajobrazowe okolicy, udawali się na przejażdżki bryczką. Zwieńczeniem pobytu w Byczynie było ognisko. Siedząc przy nim uczniowie piekli kiełbaski, podziwiali malowniczą scenerię otaczającą gród i delektowali się ciszą, typową dla miejsc oddalonych od współczesnych cywilizacji.

Karina Bekus


WojewodzkieSwietoMOdosciWAleksandriiWojewódzkie Święto Młodości w Aleksandrii

Niedziela 16 – go czerwca 2013 roku w Aleksandrii, to kolejny Festyn – Święto Młodości, który zapamiętamy na długo dzięki dużej frekwencji, przepięknej pogodzie i przede wszystkim doskonałej zabawie do późnych godzin wieczornych!
Ta środowiskowa impreza, jak co roku przygotowana przez Radę Rodziców i Grono Pedagogiczne ZS –P w Aleksandrii we współpracy z Radą Sołecką, OSP w Aleksandrii i LKS „Alkas”, okazała się dużym osiągnięciem organizacyjnym. Niewątpliwie przyczynił się do tego, oprócz ciężkiej pracy organizatorów i wspaniałej pogody, bogaty program festynu, w tym:
– turnieje tenisa ziemnego i piłkarski o Puchar Wójta Gminy Konopiska,
– występy uczniów placówki w Aleksandrii i zespołów tanecznych z GCKiR w Konopiskach,
– pokaz statyczny sprzętu wojskowego Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca
– pokazy samolotowe i loty motolotnią,
– pokazy ratownictwa technicznego Ochotniczej Straży Pożarnej,
– symultana szachowa,
– pokaz taneczny w gorących rytmach ZUMBY,
– bezpłatne badania wzroku, słuchu, pomiary ciśnienia, wzrostu i wagi,
– gabinet urody, w którym swoje umiejętności prezentowały młode kosmetyczki z Częstochowy.

Nowością tegorocznego festynu był I Plenerowy Festiwal Młodych Wykonawców i Twórców Muzycznych. Duże zainteresowanie i wysoki poziom wykonawców pozwala mieć nadzieję, że w przyszłym roku Festiwal zgromadzi jeszcze więcej młodych talentów z całego województwa śląskiego. Profesjonalne Jury w składzie: Michał Walczak, Tomasz Kiepura, Mariusz Migas i Michał Dylikowski oceniało wykonawców, którzy przyjechali do nas z powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego.
Po wysłuchaniu piosenek komisja wybrała dziewięciu laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych, a statuetki muzyczne osobiście wręczył wójt gminy Jerzy Socha:

1. grupa – Szkoły podstawowe:

I miejsce – Klaudia Jagoda – Gniazdów,
II miejsce – Anna Bissinger – Aleksandria,
III miejsce – Magdalena Jędrzejczyk – Rększowice.

2. grupa – Gimnazja:

I miejsce – Paweł Bagrincew – Konopiska,
II miejsce – Kamila Korzekwa – Poczesna,
III miejsce – Karolina Bąk – Aleksandria.

3. grupa – szkoły średnie:

I miejsce – Justyna Wawrzkiewicz – Częstochowa,
II miejsce Dominik Zabielski – Częstochowa,
III miejsce – Agnieszka Twardak – Koziegłowy.

Nagrodę główną, ufundowaną przez Radę Rodziców szkoły w Aleksandrii w postaci karnetu do studia nagrań otrzymał jednogłośnie Paweł Bagrincew.

Gratulujemy Wszystkim Wykonawcom!

Rodzinną atmosferę podkreślały domowe wypieki w kawiarence i inne liczne atrakcje, które atrakcyjnie wypełniały niedzielny czas.

Uczniowie, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Obsługi Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu organizacyjnego jakim jest nasz festyn.
W szczególności podziękowania należą się Rodzicom oraz naszym darczyńcom i sponsorom: Rodzinna firm wędliniarska Aleksandria, „Aleksbud”, „Żwirex”, „Euro Providus”, „Maxima” agencja ubezpieczeniowa, wyrób galanterii z drewna Bogdan Maroszek, „Inter-Trans”, „Wibrobet”, Wodociągi Częstochowa, Kręgielnia & Pizzeria „Metro”, „Karwala”, „Kost-bet”, Bracia Strach, Zakład stolarski Miedziński, „Akant” metaloplastyka, „Papirus”, „Diak”, „Vivapol”, „Planet Fitness Club”, FUH „Beata”, Klub lotniczy Orzeł, „Karex” skład opału i materiały budowlane, Iza – sklep wielobranżowy, Gabinet weterynaryjny „CZTERY ŁAPY”, Szkoła tańca Zumby, „Decathlon”, PHU „EMPJ” Serwis opon i naprawy bieżące, Biuro podatkowe „Sukces”, Sklepy odzieżowe Omega, Perfekt i Fenix w Konopiskach, Mieszkańcy Aleksandrii, Radio Jura, Salon optyczny „Family” Iwona Rembisz, Aparaty Słuchowe „S SŁUCH” Marlena Skierbiszewska, Zakład Usług Medycznych „ALMED”, „Alexplant” Krzewy Ozdobne Justyna Lelit. Usługi transportowe świadczyli dla nas: Roman Tałajczyk, Rafał Nowak.

Dariusz Herman


IntegracyjnyDzienDziecka2013Integracyjny Dzień Dziecka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii

Każdy z nas był, czy może nadal czuje się dzieckiem. Doświadczenie radości i dzielenie się nią nie jest przecież obce nikomu z nas. Szczególnie, kiedy pojawiają się dzieci, a wraz z nimi spontaniczność, rezolutność, beztroskość i dobroć (często też mnóstwo hałasu) doświadczenie owej radości jest wręcz namacalne.
Tak też było 3 czerwca br. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii, podczas świętowania Integracyjnego Dnia Dziecka. Gośćmi naszej szkoły i zarazem współtwórcami tak dobrej zabawy i radosnej atmosfery w tym dniu były dzieci niepełnosprawne z terenu gminy Konopiska. Wspólnie spędzony czas, udział w licznych konkurencjach sportowych i rekreacji pozwolił nam wszystkim na pogłębienie relacji przyjaźni i otwartości.
Ze względu na padający deszcz, spotkanie to nie mogło odbyć się na terenie Orlika, niedogodności te nie przeszkodziły jednak w przygotowaniach i przebiegu spotkania. Takie sytuacje pozwalają na prawdziwą integrację z osobami niepełnosprawnymi, kiedy okazuje się, że niełatwo jest wnieść wózek inwalidzki na piętro, nawet po niewielkiej ilości schodów; że bariery architektoniczne, które nasi przyjaciele napotykają w codzienności, bywają trudne do pokonania. A mimo to – są osobami zadowolonymi i szczęśliwymi. Ten dzień pozwolił nam wspólnie się ubogacić i wiele o sobie nauczyć.
Szybka reorganizacja miejsca dyscyplin sportowych i innych atrakcji pozwoliła na zaadoptowanie stołówki, klas, szkolnych korytarzy i sali gimnastycznej. Służyły nam one do zabawy i radości oraz pozytywnej rywalizacji. Swoich sił można było spróbować nie tylko w zawodach sportowych. Uczestnicy mogli także rozwinąć prędkość na hulajnogach, wypracować giętkość palców w lepieniu z gliny, z balonów wydmuchać ulubione zwierzątko lub kolorowego kwiatka, pogłówkować na szachownicy grając z miejscowym Mistrzem Dawidem, a także na moment przenieść się do krainy teatru i filmu dopasowując swój wygląd do wymarzonych ról i postaci, z możliwością uwiecznienia na pamiątkowym zdjęciu.
Podczas gdy uczestnicy rozgrywek pochłonięci byli staraniami o jak najlepsze wyniki, z głośników płynęła dźwięczna muzyka, przerywana głosem prowadzącej spotkanie, zagrzewającej do satysfakcjonującej walki o zwycięstwo, za które czekały pamiątkowe medale i upominki. Ponadto na uczniów i gości czekał poczęstunek: pieczone kiełbaski, herbata i ciasteczka. Występy artystyczne uczniów ZSP w Aleksandrii uświetniły program.
W organizację całego spotkania oraz umożliwienie tak obfitej zabawy zaangażowanych było wiele osób i organizacji. Podziękowaniami pragniemy objąć Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Konopiskach oraz Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także dzieci, nauczycieli i obsługę ZSP w Aleksandrii. Dziękujemy jednak przede wszystkim zaproszonym gościom i ich opiekunom za przybycie i wspólne dzielenie radości. Oby takich inicjatyw było jak najwięcej. Już czekamy na kolejny Integracyjny Dzień Dziecka.

s. Ewa Narolska


dyplomAdrian2

I miejsce Adriana Prokopowicza w Międzygminnym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej !

Po sukcesach Bartłomieja Franczaka i Mateusza Kregulewskiego, którzy popisali się swoją wiedzą o Unii Europejskiej podczas konkursu o tej tematyce dla uczniów szkoły podstawowej, przyszedł czas na gimnazjum . Międzygminny konkurs rozegrany został 5 czerwca w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Hutkach. Nasza szkoła reprezentowana była przez ucznia klasy drugiej gimnazjum Adriana Prokopowicza, który pokonał wszystkich rywali i stanął na najwyższym miejscu podium. Gratulujemy!

Karina Bekus


DzienEuropejski2013Dzień Europejski

Mieliśmy niezwykłą przyjemność ponownie gościć zaprzyjaźnioną z naszą szkołą Brytyjkę – panią Adelinę Bevan. Jej trzecia już wizyta była dla nas wielkim zaszczytem, a termin wizyty nieprzypadkowy, gdyż corocznie o tej porze obchodzimy Dzień Europejski.
Pani Bevan, przed przybyciem do naszej szkoły, miała możliwość zwiedzić Cmentarz Żydowski oraz Synagogę w Krakowie, a także spędzić czas, spacerując po niezwykle urokliwej dzielnicy Krakowa – Kazimierzu. Pierwszy dzień wizyty w szkole przebiegł na prezentacji zmian, jakie dokonały się od czasu ostatniej wizyty pani Bevan, a anglojęzycznymi przewodnikami po szkole byli uczniowie klasy III gimnazjum – Wiktoria Zalewska oraz Marcin Ciuk. Pani Bevan została też zaproszona na lekcje pokazowe, poprowadzone przez p. Ankowską, p. Herman, p. Lewandowską, a drugiego dnia również przez p. Bissinger. Tego też dnia uczniowie kl. III gimnazjum – Kinga Ociepa oraz Mateusz Maruszczyk przeprowadzili z gościem wywiad, który będzie można przeczytać na naszej stronie.
Kulminacyjnym wydarzeniem pobytu pani Bevan w naszej szkole były obchody Dnia Europejskiego, które przypadły na drugi dzień tej wizyty. Doszło wówczas do oficjalnego powitania naszego gościa przez uczniów i jej spotkania z całą społecznością uczniowską.
Program uroczystości, w pierwszej jego części, wypełniły prezentacje językowych projektów edukacyjnych realizowanych w gimnazjum.
Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum postanowili odpowiedzieć na pytanie: „Muss die Schuluniform lanweilig sein?”/ „Does the school uniform have to be boring?” i przygotowali pokaz mody młodzieżowej. W swojej pracy uwzględnili strój dzienny, galowy oraz mniej zobowiązujący-dyskotekowy, a prezentację garderoby wzbogacili komentarzem w języku niemieckim i angielskim.
Grupa projektowa z klasy drugiej gimnazjum realizowała projekt „Little Master Chef” . Efektem jej pracy była prezentacja multimedialna oraz film, nakręcony podczas przygotowywania kolejnych potraw. Uczniowie sporządzili również książkę kucharską w językach angielskim i polskim, a na zakończenie swojej prezentacji poczęstowali publiczność własnoręcznie pieczonymi, pysznymi ciasteczkami.
Dzień Europejski, jako dzień integracji z państwami Unii Europejskiej, stał się również dobrą okazją do sprawdzenia wiedzy na temat państw członkowskich UE. Druga część uroczystości rozpoczęła się więc od konkursu sprawdzającego wiedzę uczniów z tej tematyki. Drużyny biorące udział w konkursie zgotowały publiczności pełen emocji i wyrównanej rywalizacji pojedynek, zakończony, po imponującej dogrywce, wyłonieniem zwycięzcy.
Na zakończenie uroczystości , pozostając w konkursowej tematyce, Pani Bevan rozstrzygnęła konkurs ogłoszony z okazji Dnia Matki i polegający na przygotowaniu przez uczniów laurki z życzeniami napisanymi w języku angielskim oraz odpowiadała na pytania uczniów, którzy wyjątkowo chętnie je formułowali , sprawdzając tym samym swoje umiejętności językowe.
Całość imprezy uświetniły popisy wokalne uczennic naszej szkoły oraz językowe konferansjerów z klasy trzeciej gimnazjum, którzy prowadzili uroczystość w dwóch językach.
A na zakończenie wizyty spacer malowniczymi uliczkami Krakowa, Rynek Główny i jego niepowtarzalna atmosfera. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejna wizytę pani Bevan, która zawsze jest u nas mile widziana.

Joanna Lewandowska, Karina Bekus


DzienRodziny02Radość, roboty i …metamorfozy, czyli „Dzień Rodziny” w Aleksandrii

Wspólna rodzinna zabawa w miłej atmosferze – taki cel przyświecał Dniu Rodziny – zorganizowanemu 24 maja 2013 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii.
Uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście mogli tego popołudnia zobaczyć przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny zatytułowany „Robot Bingo”, będący formą prezentu dla wszystkich matek, ojców i opiekunów. Przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści przekonywali, że żaden, nawet najdoskonalszy, robot nie jest w stanie zastąpić mamy i taty w ich codziennym zaangażowaniu na rzecz swoich pociech. Program obfitował w popisy wokalne i taneczne naszych wychowanków. Mogliśmy podziwiać śpiewające przedszkolaki; pełne humoru, taneczne interpretacje utworów „Daddy cool”, „Bahama Mama” oraz taniec nowoczesny, a także uczennice prezentujące wokalne wersje utworów: „The Show”, „Weselne dzieci”, „Kiedy mnie już nie będzie”, „Valerie”.
O tym, że możliwość spędzenia czasu w gronie rodzinnym jest nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale i obecnie wartością niemal bezcenną dla każdego dziecka, mieliśmy okazję przekonać się, obserwując emocje towarzyszące przemianom rodziców i ich pociech
w wyjątkowym kąciku „Metamorfozy”. Wizualne metamorfozy rodzinne zostały uwiecznione na pamiątkowych fotografiach.
Rodziny, zgromadzone tego dnia w naszej szkole, wykazały się również wielką otwartością na inne proponowane przez organizatorów formy rozrywki i chętnie wzięły udział
w konkursach: plastycznym i na wykonanie najbardziej oryginalnego robota.
Mamy nadzieję, że obchody „Dnia Rodziny”, będące już tradycją w naszej szkole, przyczyniły się do propagowania wartości rodzinnych, bo przecież najważniejsze, jak pisał Antoine de Saint – Exupery, „jest by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje, i święta rodzinne (…)”.

Sylwia Herman


GdzieWodaTamZycieGminnyKonkursEkologiczny„Gdzie woda tam życie …”

22 kwietnia obchodzimy święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska. Od tej chwili upłynęło 43 lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje. 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Wód. Tych świąt nie można w żaden sposób traktować oddzielnie, gdyż nie mogłaby istnieć Ziemia- bez wody.
Od 1990 roku Dzień Ziemi stał się świętem międzynarodowym. Ludzie na całym świecie łączą się z sobą w obronie wspólnego domu – planety Ziemi. W różny sposób obchodzimy to święto: organizujemy akademie, pikniki, happeningi, wiece, barwne przemarsze uczniów, sprzątamy najbliższe otoczenie, sadzimy drzewa, kwiaty.
Od wielu lat w naszej gminie z tej właśnie okazji odbywa się Gminny Konkurs Ekologiczny. W dniu 10.05.2013 roku o godzinie 10.00 odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii VI Gminny Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Gdzie woda tam życie …”.W konkursie uczestniczyli uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z gminy Konopiska.
Celem konkursu było propagowanie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska przyrodniczego, inspirowanie dzieci do podejmowania działań proekologicznych, stwarzanie okazji do zdobywania wiedzy w formie zabawy, umożliwienie uczniom nawiązywania kontaktów z rówieśnikami z innych szkół, kształcenie umiejętności współpracy w grupie, propagowanie obchodów Dnia Ziemi.
Konkurs został poprzedzony występem artystycznym przedstawionym przez gimnazjalistów naszej szkoły. Odbył się w dwóch etapach: I – uczniowie rozwiązywali test przyrodniczy, II – zadania praktyczne. Test i zadania rozwiązywane były w zespołach trzyosobowych.
Poziom konkursu był wysoki. Jego uczestnicy poradzili sobie z wieloma zagadnieniami przyrodniczymi, które obejmowała tematyka konkursu. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono więc następujących zwycięzców:

I MIEJSCE – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaźcu
 Zespół w składzie: Konrad Kluźniak, Mateusz Stoparek, Fabian Gasiak

II MIEJSCE –Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Konopiskach
 Zespół w składzie: Kowalczyk Monika, Olbrych Magdalena, Nowicka Paulina

III MIEJSCE – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Kopalni
 Zespół w składzie: Ankowski Jacek, Zawadzki Krystian, Leśniewski Bartłomiej

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Konkurs odbył się w sympatycznej i przyjaznej atmosferze. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

Agnieszka Kotarska


uniakonkurs2Sukces naszych uczniów w konkursie o Unii Europejskiej

8 maja w Szkole Podstawowej w Rększowicach odbył się po raz trzeci Międzygminny Konkurs o Unii Europejskiej. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Aleksandrii godnie reprezentowali uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej: Bartłomiej Franczak i Mateusz Kregulewski. Chłopcy pisali test sprawdzający ich wiedzę z zakresu historii UE i jej struktur, udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące symboli ,wspólnej waluty oraz państw członkowskich. Po ostatecznym podliczeniu wszystkich punktów nasi uczniowie stanęli na dwóch miejscach podium: Bartek zajął drugie miejsce, a Mateusz uplasował się na trzeciej pozycji . Gratulujemy!

Karina Bekus


RocznicaUchwaleniaKonstytucji3MajaObchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Może to zapomniana dawno gdzieś muzyka
Może melodi, która w sercu cicho brzmi
Może mazurki, walce Fryderyka
Może nadzieja doczekania lepszych dni.

(A. Rosiewicz „Pytasz mnie”)

Obchody świąt narodowych są częścią naszej rodzimej kultury i tradycji narodowych. Z tego założenia wyszli uczniowie biorący udział w przygotowaniu uroczystej akademii z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Wcielili się w role uczestników sejmiku szkolnego, podczas którego debatowali o przyczynach uchwalenia konstytucji i jej doniosłej roli w dziejach naszej ojczyzny. Za główny cel obrali sobie ułatwienie zrozumienia tego trudnego fragmentu polskiej historii młodszym kolegom i koleżankom. Drogę do uchwalenia konstytucji, postaci jej twórców, przybliżyła wszystkim zgromadzonym na uroczystości prezentacja multimedialna, będąca elementem przygotowanego na tę okoliczność programu artystycznego.
W trakcie akademii mogliśmy wysłuchać wspaniałych wykonań „Roty”, „Świętej miłości kochanej ojczyzny”, pieśni „Witaj majowa jutrzenko”, a także nostalgicznej wersji utworu Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie” w wykonaniu uczennic naszej szkoły.

Sylwia Herman


DzienZiemi02Dzień Ziemi

29 kwietnia 2013 roku w naszej szkole odbyła się ekologiczna uroczystość pod hasłem „Gdzie woda tam życie”. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła lata 2005 – 2015 międzynarodową dekadą dla akcji „Woda dla życia”. Wszyscy wiemy, ze woda jest niezbędna do życia. Każdego dnia zużywamy olbrzymie jej ilości. Dla nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym. Tymczasem 1/3 ludności naszej planety choruje lub nawet umiera z braku wody. Światowe zasoby wody kurczą się. Większość ludzi zapomina o tym. Często świadomie lub nieświadomie zatruwamy środowisko wodne. Celem uroczystości było przypomnienie wszystkim jaką niezwykłą substancją jest woda. Uczniowie jako reprezentanci różnych dziedzin nauki opowiadali o wodzie. Usłyszeliśmy wypowiedzi geologa, chemika, fizyka, biologa i lekarza. Mogliśmy zapoznać się z hasłami związanymi z ochroną wody, oglądać ilustracje prezentujące wodę w różnych postaciach. Uczniowie klasy I gimnazjum zaprezentowali humorystyczny film dotyczący walorów wody, jej roli w życiu człowieka i całej przyrody. Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami wzięli udział w praktycznym działaniu na rzecz środowiska, sprzątając zaśmiecone przydroża i fragmenty lasów w obrębie naszej miejscowości.

Małgorzata Jeziorowska


WyjazdKlasIIIIDoDzieciecegoRajuHulaKulaWRedzinach23. kwietnia 2013 r. uczniowie klas I-III poznawali świat przez zabawę w Dziecięcym Raju „Hula Kula” w Rędzinach koło Częstochowy.


EgzaminyGimnazjalneKwiecien2013Egzaminy gimnazjalne kwiecień 2013


profilaktyka

Profilaktyczny spektakl „Nic nie zrobiłam”


PierwszaPomocPierwsza pomoc


tenisINDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POWIATU W TENISIE STOŁOWYM

W sobotę, 13 kwietnia, gmina Mstów gościła najlepszych tenisistów stołowych z powiatu częstochowskiego. Na zawody przyjechało ponad 140 uczestników, tym razem gminę Konopiska reprezentowali najmłodsi, starsze roczniki zatrzymała nauka /przygotowują się do matury/ oraz praca zawodowa.
Wspaniale zaprezentowali się nasi żacy ze szkoły w Aleksandrii, w najliczniej obsadzonej konkurencji zdobyli 3 medale indywidualnie. Mistrzynią powiatu została Melisa Kotas, vicemistrzynią – Emilia Skwara, IV miejsce wywalczyła Karolina Skaczyło. Wszystkie dziewczynki są uczennicami IV klasy, za rok walczyć będą w kategorii młodziczek. Wśród chłopców vicemistrzowski tytuł zdobył Damian Zaremba, przez cztery kolejne lata reprezentował nas w kategorii żaków, zawsze wracał ze zdobytym medalem. V miejsce w tej kategorii zdobył Krystian Drobina, VII Kamil Wolski – bardzo udany debiut Kamila na zawodach rangi powiatowej.
Najbliższy turniej tenisowy odbędzie się w niedzielę 5 maja w Konopiskach, w ramach Turnieju Sołectw. O godz. 10 zawody rozpoczynają szkoły podstawowe /żacy, młodzicy/, o godz. 12 – pozostali uczestnicy /kadeci, juniorzy, seniorzy/.

Henryk Żydek


SprawdzianSzostoklasisty2013Sprawdzian szóstoklasisty 2013

4 kwietnia uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej pisali sprawdzian szóstoklasisty. Był to pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Uczniowie rozwiązywali test, który miał sprawdzić ich wiedzę i umiejętności nabyte przez sześć lat nauki. Teraz czekają na wyniki.

Lidia Bissinger


mateuszsMATEUSZ MARUSZCZYK LAUREATEM KONKURSU Z MATEMATYKI

Mateusz Maruszczyk, uczeń kl. III Gimnazjum w Aleksandrii uzyskał tytuł tegorocznego laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.

Mateusz po raz kolejny udowodnił, że matematyka nie sprawia mu żadnych trudności. Wspomnieć tu należy liczne wcześniejsze jego osiągnięcia. Już jako uczeń czwartej klasy odnosił w tej dziedzinie swoje pierwsze sukcesy. Uzyskał tytuł laureata Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur” i w nagrodę pojechał na wycieczkę do Legolandu w Danii. W tym samym roku wziął udział w konkursie Alfik Matematyczny 2007 i uzyskał najwyższy wynik w szkole, 10 miejsce w województwie i 74 miejsce w kraju (na 8645 uczestników w swojej kategorii wiekowej). Wyróżnił się również zdobywając tytuły laureatów III stopnia w VIII edycji i I stopnia z wyróżnieniem w IX edycji konkursu Test Matematyka Plus.

W klasie piątej uzyskał tytuł laureata II stopnia w X i XI edycji konkursu Test Matematyka Plus, a także najwyższy wynik w szkole, 11 miejsce w województwie i 145 miejsce w kraju ( na 8937 uczestników w swojej kategorii wiekowej) w konkursie Alfik Matematyczny 2008 oraz w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” uzyskał wynik bardzo dobry.

W roku szkolnym 2009/2010 zdobył kolejne wyróżnienia: tytuł laureata I stopnia z wyróżnieniem w XII edycji konkursu Test Matematyka Plus i wynik bardzo dobry w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”.

W gimnazjum Mateusz wziął udział w XII Powiatowym Konkursie Gimnazjalnym „Matematyka w praktyce – Częstochowa 2011”. Zajął II miejsce i uzyskał tytuł laureata tegoż konkursu. Zdobył również wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” w roku 2011 .

Największym sukcesem Mateusza jest zapewne wynik otrzymany w tegorocznym konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i tytuł laureata. Należy jednak nadmienić, że już w klasie pierwszej gimnazjum uczeń ten zakwalifikował się do etapu rejonowego, a w klasie drugiej do etapu wojewódzkiego tego konkursu. Cierpliwość i trud jednak się opłacił, bowiem uzyskany wynik daje Mateuszowi zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno – przyrodniczej z maksymalną ilością punktów oraz ocenę celującą z matematyki.

Tak liczne wyróżnienia w konkursach naszego gimnazjalisty, to nie tylko świadectwo jego zdolności matematycznych, ale również efekt samodzielnej pracy i pogłębiania wiedzy matematycznej. Tej łatwości w uczeniu się, rozumieniu i poznawaniu możemy Mateuszowi pogratulować. Mamy nadzieję, że przykład Mateusza stanie się wzorcem do naśladowania przez pozostałych uczniów. Dla szkoły i grona nauczycielskiego nasz laureat jest powodem do dumy.

Lidia Bissinger


DSCN7228Z ogromną radością spieszymy donieść, iż jesteśmy w finale przeglądu „ Z EFSem na scenę” i wystąpimy na scenie katowickiego Kinoteatru Rialto już 26.03.2013r !!!

Koło teatralne z naszego gimnazjum pod nazwą AFFECTUS pod opieką Anny Ankowskiej, zgłoszone w składzie:

Gabriela Bissinger, Dajana Góra, Weronika Góra, Michał Krakowiak, Damian Kozieł, Dominika Duchowska, Paulina Czaja, Agata Fonfara, Karina Piotrowicz, Kinga Ociepa, Roksana Osadnik, Justyna Ankowska.

„Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do Przeglądu Małych Form Teatralnych „Z EFSem na scenę”. Już 26 marca o godz. 11.00 nagrodzone grupy zaprezentują swoje pomysły na scenie katowickiego Kinoteatru Rialto.

1 2 3

W skład Komisji Artystycznej weszli: Barbara Szafir – Zastępca Dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Marta Rudzińska – przedstawicielka Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Beata Master – przedstawicielka ROEFS w Katowicach oraz Aleksandra Czapla-Oslislo – krytyk teatralny.

Spośród nadesłanych propozycji Komisja Artystyczna wybrała siedmiu finalistów. Jury oceniało m.in. dobór repertuaru, pomysł inscenizacyjny, scenografię, kostiumy i muzykę oraz grę aktorską.

Na scenie w kategorii dzieci pojawią się:

Grupa Krasnale z 45 z Bytomia w spektaklu pt. „Ambaras w bajkowym świecie”
Grupa Nic śmiesznego z Zabrza w spektaklu pt. „Mazaki marzeń”
Szkolny Teatr Profilaktyczny „Scena” z Sierakowa Śląskiego w spektaklu pt. „Opowieść niekoniecznie wigilijna”

Wśród młodzieży wystąpią:

Zespół Arabeska z Czeladzi w spektaklu pt. „To my. Dzieci w sieci”
Koło teatralne Affectus z Aleksandrii w spektaklu pt. „Wędrówką życie jest człowieka”

W grupie dorosłych znaleźli się:

Grupa „Spotkanie z teatrem” z Gliwic w spektaklu pt. „Rewizor”
? Znak zapytania – teatr osób niepełnosprawnych intelektualnie z Tychów w spektaklu pt. „Sen nocy letniej – impresja”

Gościnnie wystąpi Zespół Albo i nie – laureat ubiegłorocznego Festiwalu Piosenki Europejskiej „EUROSONG”.

Wydarzenie ma na celu promocję Europejskiego Funduszu Społecznego, jako narzędzia wyrównywania szans edukacyjnych i społecznych, poprzez rozwijanie talentów, doskonalenie umiejętności i kompetencji oraz możliwość integracji poprzez sztukę. Jednocześnie Przegląd będzie okazją do prezentowania tzw. dobrych praktyk – zajęć teatralnych, odbywających się w ramach projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w naszym regionie. Rokrocznie Przegląd cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa Śląskiego, a – powiązany z Międzynarodowym Dniem Teatru – propaguje wśród nich aktywność artystyczną, a w szczególny sposób – sceniczną.

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Europejskiego Funduszu Społecznego w Katowicach.

Przegląd jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.”

Anna Ankowska


WarsztatyArtystyczneWarsztaty artystyczne organizowane w naszej szkole dla uczennic gimnazjum wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Stąd kolejne zajęcia, które odbyły się w ramach Wolontariatu Studenckiego, mające na celu zaprezentowanie techniki decoupage. Polega ona na ozdabianiu przedmiotów (z drewna, szkła, metalu, ceramiki czy tkaniny) poprzez naklejanie motywów z papieru czy serwetek i pokrywaniu kilkoma warstwami lakieru. Wzór ma wyglądać jak namalowany i całkowicie wtapiać się w tło.

Przygotowałyśmy przepiękne szkatułki i szafki na klucze, które mogą stanowić pomysłowy prezent lub być niewątpliwą ozdobą naszych domów.

Joanna Lewandowska


PierwszyDzienWiosny02Pierwszy dzień wiosny


turniejeTURNIEJE FERYJNE W ALEKSANDRII

W ramach zagospodarowania wolnego czasu dzieci i młodzieży w okresie przerwy międzysemestralnej, Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach zorganizowało w szkole w Aleksandrii dwa turnieje adresowane do wszystkich chętnych z terenu naszej gminy. W środę, 13 lutego, rywalizowali szachiści, tydzień później tenisiści. Turnieje odbywały się w rodzinnej atmosferze, najlepsi otrzymali pamiątkowe medale, wszyscy uczestnicy zawodów mogli liczyć na tradycyjnie już przygotowywane dla nich słodycze i napoje.

Wyniki turnieju szachowego:

1. DAWID BINEK

2. CYPRIAN DANECKI

3. JAKUB WIELEBIŃSKI

Turniej tenisowy – dziewczęta – grupa silniejsza:

1.Kinga Ociepa, 2.Melisa Kotas,3.Emilia Skwara.

Dziewczęta – szkoła podstawowa:

1.Zuzanna Sarnowska,2.Weronika Wróż,3.Agata Miąskiewicz.

Chłopcy – szkoła podstawowa:

1.Jakub Jarosz,2.Dawid Solecki,3.Kamil Wolski.

Henryk Żydek


Wycieczka Kół Młodych Demokratów do Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej

19 lutego 2013 roku w ramach projektu „To jest gimnazjum”, uczniowie wchodzący w skład Kół Młodych Demokratów z terenu naszej gminy wraz z opiekunami, p. Pawłem Bekusem, p. Tamarą Gwóźdź, p. Iloną Siemiętowską, p. Sylwią Herman, uczestniczyli w wyjeździe do Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Niestety, z racji nadzwyczajnego posiedzenia sejmu, zwołanego na ten dzień, nie dane nam było zwiedzić siedziby izby niższej parlamentu. Natomiast dzięki paniom przewodnik zapoznaliśmy się dokładnie z Senatem Rzeczypospolitej, historią formowania się aktualnej siedziby obu izb parlamentu, obejrzeliśmy makietę prezentującą rozmieszczenie poszczególnych budynków. Niewątpliwą atrakcję stanowiła możliwość przebywania w loży prasowej Senatu, skąd mieliśmy możność wysłuchania krótkiego wykładu na temat kompetencji Senatu RP oraz jego marszałka.
Rozczarowanie związane z brakiem wstępu na korytarze sejmowe zrekompensowane zostało pamiątkowymi fotografiami z posłami znanymi ze „szklanego ekranu”, m.in. p. Robertem Biedroniem, p. Arturem Dębskim, p. Tomaszem Makowskim z Ruchu Palikota, a także p. Tomaszem Kaczmarkiem z PiS.
Po opuszczeniu siedziby Senatu udaliśmy się na obiad do Restauracji Ujazdowskiej. Nasz pobyt w Warszawie zakończył krótki spacer po stolicy, podczas którego trafiliśmy na chwilę pod Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza.

Sylwia Herman


policSpotkanie z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie

W dniu 05.02. 2013 r odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie. Celem spotkania było przedstawienie uczniom niebezpieczeństw czyhających w drodze do szkoły, szkole, na ulicy. Funkcjonariusze przekazali uczestnikom informacje o zasadach bezpiecznego poruszania się, poinformowali o tym, jak ważne są elementy odblaskowe i jak konieczne jest ostrożne poruszanie się po drogach. Prelekcję na temat bezpieczeństwa wysłuchało 152 uczniów. Spotkania z funkcjonariuszami policji uwrażliwiło uczniów, aby zawsze zachowywali szczególną ostrożność.

Joanna Ering


DAWID BINEK – LAT 7, REWELACJĄ MISTRZOSTW POWIATU W SZACHACH !!!

Siedmioletni Dawid Binek ze szkoły w Aleksandrii okazał się rewelacją rozgrywanych 5 lutego w Wierzchowiskach Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w Szachach!
Na zawody przyjechało 11 reprezentacji szkół z różnych stron powiatu, każda drużyna składała się z 2 zawodników. Dawid pokonał wszystkich przydzielonych komputerowo zawodników, nie musiał na pokonanie przeciwników z klas V i VI wykorzystywać całego czasu dla zawodnika / 15 min./, pokonywał konkurentów w kilka minut. Przy Jego szachownicy gromadziła się każdorazowo duża grupa kibiców, wszyscy przecierali oczy po mistrzowskich posunięciach siedmiolatka. Wraz z partnerem z drużyny, Dawidem Gałuszką, wywalczyli II miejsce drużynowo i będą reprezentować powiat częstochowski na zawodach rejonowych.
Dawid rozpoczynał grę w szachy w przedszkolu w Aleksandrii w ramach zajęć pozalekcyjnych oferowanych dla dzieci przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach. W wieku 6 lat został 16 na 180 startujących sześciolatkiem w Polsce na rozgrywanych w Szczyrku mistrzostwach kraju. Niedawno otrzymał okazały puchar za mistrzostwo gminy wśród juniorów za 2012 rok, tyle tylko, że wiek juniorski w szachach to 18 lat !!! W grudniu został mistrzem Częstochowy dzieci do lat 7 na Otwartych Ogólnopolskich Mistrzostwach Częstochowy.
Dawid, dziękujemy bardzo i postaramy się pomóc w dalszym rozwijaniu Twego nieprzeciętnego talentu.

Henryk Żydek


SpotkanieZFunkcjonariuszamiPolicjiZKomisariatuWBlachowniSpotkanie z funkcjonariuszami Policji z Komisariatu w Blachowni

W dniu 01.02.2013r. przeprowadzono w klasach I – III Gimnazjum konwersatoria na wyżej wymieniony temat, na które zostali zaproszeni funkcjonariusze Policji z Komisariatu w Blachowni. Spotkania miało na celu uświadomienie uczniom, które z ich zachowań i zachowań innych osób są niewłaściwe i stwarzają zagrożenie dla innych. Obowiązkiem każdego obywatela jest przestrzeganie prawa i każdy musi się liczyć z konsekwencjami

jego łamania. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przyjęli informacje dotyczące reguł prawa cywilnego i karnego odnoszące się do nieletnich. Spotkania z funkcjonariuszami policji uwrażliwiło uczniów, aby zawsze zachowywali szczególną ostrożność i nie bagatelizowali nawet najmniejszych zagrożeń. Przypomniano uczniom numery telefonów alarmowych. Podczas spotkania uczniowie bardzo aktywnie i otwarcie wypowiadali nurtujące ich wątpliwości. Interesowali się przede wszystkim konsekwencjami prawnymi nie przestrzegania norm szkolnych.

Joanna Ering


WIELKI SUKCES DRUŻYN TENISOWYCH Z ALEKSANDRII !

Bardzo udanie zaprezentowały się drużyny tenisowe szkoły i gimnazjum z Aleksandrii na rozgrywanych 28 i 29 stycznia MISTRZOSTWACH POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO W TENISIE STOŁOWYM. Tym razem Mstów okazał się bardzo gościnny dla naszych zawodniczek i zawodników, dziewczęta ze szkoły podstawowej zajęły II miejsce drużynowo, ich koledzy III, chłopcy z gimnazjum również przywieźli puchar za III miejsce w drużynie. Tenis stołowy jest w naszym powiecie bardzo popularny, na zawody regularnie przyjeżdża po kilkanaście reprezentacji z różnych gmin. Zawody rozgrywane są w formie turnieju indywidualnego, osiągnięty wynik każdego uczestnika przeliczany jest na punkty dla drużyny. By liczyć się w stawce, trzeba mieć bardzo wyrównany i silny skład, tym większe brawa należą się drużynom dziewcząt i chłopców ze szkoły podstawowej, wszyscy bez wyjątku są uczniami klasy IV, rywalizowali z KL. V i VI.

Barw swojej szkoły bronili: Emilia Skwara, Melisa Kotas, Karolina Skaczyło, Natalia Błaszczyk, Damian Zaremba, Krystian Drobina, Kamil Zamróz, Bartosz Budzik, a z gimnazjum –Arkadiusz Zaremba / III zawodnik turnieju/, Marcin Ciuk, Mateusz Wosik, Mateusz Maciejewski.

Dziewczęta ze szkoły podstawowej będą reprezentowały powiat częstochowski na zawodach rejonowych w Kłobucku.

Wszyscy zawodnicy swoje umiejętności sportowe zdobywali w macierzystych szkołach oraz na treningach tenisowych organizowanych przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach. Drużyny na zawodach prowadzili mgr Wojciech Krauze – gimnazjum, mgr Henryk Żydek – szkoła podstawowa.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy !

Henryk Żydek

Wyniki Mistrzostw Powiatu Częstochowskiego Szkół Podstawowych w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Rok szkolny 2012/2013 – Mstów 29.01.2013 r.

Dziewczęta:

Klasyfikacja drużynowa:
Miejsce: Szkoła Podstawowa: Punkty:

1. Poczesna 67 – Awans do zawodów rejonowych
2. Aleksandria 64,5 – Awans do zawodów rejonowych
3. Lelów 60,5
4. Wierzchowisko 49,5
5. Mstów 39
6. Lgota Mała 32,5
7. Kościelec 27
8. Janów 26
9. Kruszyna 22
10. Witkowice 19,5
11. Rudniki 17
12. Kamienica Polska 15,5

Chłopcy:

Klasyfikacja drużynowa:
Miejsce: Szkoła Podstawowa: Punkty:

1. Poczesna 80,5 – Awans do zawodów rejonowych
2. Lelów 66 – Awans do zawodów rejonowych
3. Aleksandria 49
4. Mstów 45
5. Witkowice 44
6. Janów 37,5
7. Rudniki 35
8. Kamienica Polska 27,5
9. Lgota Mała 19
10. Kościelec 17,5
11. Konary 14
12. Wierzchowisko 13
13. Kruszyna 9

Wyniki Gimnazjady Powiatu Częstochowskiego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców.
Rok szkolny2012/2013 – Mstów 28.01.2013 r.

Dziewczęta:

Klasyfikacja drużynowa:
Miejsce: Gimnazjum: Punkty:

1. Rudniki 65 – Awans do zawodów rejonowych
2. Mstów 64,5 – Awans do zawodów rejonowych
3. Poczesna 59
4. Lelów 54,5
5. Stary Cykarzew 49
6. Mykanów 33,5
7. Konary 32,5
8. Aleksandria 23,5
9. Widzów 23,5
10. Skrzydlów 22
11. Witkowice 18
12. Kruszyna 9

Chłopcy:

Klasyfikacja drużynowa:
Miejsce: Gimnazjum: Punkty:

1. Poczesna 73 – Awans do zawodów rejonowych
2. Lelów 70 – Awans do zawodów rejonowych
3. Aleksandria 50,5
4. Mykanów 45,5
5. Widzów 42
6. Mstów 35,5
7. Konopiska 32,5
8. Witkowice 29,5
9. Konary 27
10. Stary Cykarzew 20,5
11. Kruszyna 14
12. Blachownia 10
13. Rudniki 6


WycieczkaDoStrazyPozarnejWycieczka do Straży Pożarnej

W dniu 30.01.2013 r. odbyła się wycieczka do Centralnej Szkoły Pożarnej w Częstochowie. Uczniowie klasy IV, V, VI wraz z opiekunami odwiedziły jednostkę Straży Pożarnej, gdzie mieli okazję bliżej zaznajomić się z pracą strażaków, obejrzeć specjalistyczny sprzęt oraz wypróbować działanie niektórych urządzeń. Każdy miał okazję przymierzyć strażacki hełm i zasiąść w kabinie wozu ratowniczo-gaśniczego. Strażacy zademonstrowali nam również efektowne zjazdy na rurze oraz przeprowadzili krótkie szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Jak się dobrze wszyscy bawili możecie zobaczyć na zdjęciach.

Joanna Ering


SpotkanieZPielegniarkaPaniaJolantaWreczyckaSpotkanie z pielęgniarką panią Jolantą Wręczycką


PrelekcjaBezpieczneZachowanieWSzkoleDomuNaUlicy

Prelekcja „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy”

W dniu 25.01.2013 r. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wysłuchali prelekcji przeprowadzonej przez Pana Zbigniewa Purgala z Centralnej Szkoły Pożarnej w Częstochowie. Prelegent zapoznał uczniów z zagrożeniami związanymi z pożarami, wypadkami i katastrofami oraz rolą straży pożarnej w obliczu tych zagrożeń. Uczniowie dowiedzieli się także jak zachować się w momencie, gdy znajdziemy się w rejonie zagrożenia. Przedstawiciel Straży Pożarnej zapoznał także młodzież z obsługą gaśnicy oraz przypomniał numery telefonów alarmowych. Ważnym aspektem spotkania było omówienie zasad pierwszej pomocy. Warto dodać, że uczniowie klas młodszych z ogromnym zainteresowaniem słuchali i zadawali mnóstwo pytań na temat akcji ratowniczo – gaśniczych . Serdecznie dziękujemy za profesjonalnie przygotowaną i poprowadzoną prelekcję.

Joanna Ering


DzienBabciIDziadka02DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ZSP W ALEKSANDRII

18 stycznia gościliśmy w murach naszej szkoły osoby szczególnie bliskie sercom wszystkich dzieci- najukochańsze Babcie i drogich Dziadków. Zawsze chętnie odpowiadają oni na zaproszenie swoich wnucząt, niestraszne im śnieg, mróz czy gołoledź na drodze. Na uroczystość przybyli również Wójt Gminy p. Jerzy Socha, przewodniczący Rady Gminy p. Marcin Poleszczuk, radny p. Roman Skoczylas oraz sołtysi Aleksandrii: p. Zenon Skwara i p. Ryszard Skoczylas.
Zebranych powitała wicedyrektor p. Agnieszka Kotarska. W imieniu swoim oraz wszystkich nauczycieli złożyła Szanownym Gościom serdeczne życzenia oraz zaprosiła na program artystyczny w wykonaniu przedstawicieli całego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego.
Przedszkolaki recytacją i śpiewem dziękowały Babciom i Dziadkom za miłość, opiekę i pomoc. Uczniowie klas I- III starali się obalić tradycyjny, często przedstawiany w literaturze dziecięcej, obraz babci i dziadka. Bo współczesna babcia to kobieta pełna życia, wysportowana, mająca swoje pasje i zainteresowania, a dziadek to przyjaciel, kumpel, kompan do gry w piłkę i wycieczek rowerowych. W dalszej części młodzi aktorzy z koła teatralnego zaprezentowali bajkę pt. „Mikołajkowa przemiana”. Pięknym dopełnieniem artystycznego pokazu był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Młodzi artyści zaprezentowali swój kunszt wokalny oraz umiejętności gry na instrumentach. Wszystko to zostało przyjęte przez widzów gromkimi brawami, uśmiechem, nutką wzruszenia i z ogromną wdzięcznością.

Na koniec uroczystości miłym Gościom wręczono piernikowe serca, a podziękowaniu za przybycie towarzyszyło zaproszenie do ponownego spotkania za rok.

Małgorzata Smyła


PrzegladKoledIPastoraEkStyczen2013IX Przegląd kolęd i pastorałek – styczeń 2013

18 stycznia 2013r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii odbył się Dziewiąty Przegląd Kolęd i Pastorałek „ALEKSANDRIA 2013”. Konkurs sponsorowany był przez Urząd Gminy Konopiska – Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Radę Rodziców ZSP w Aleksandrii.
Główne cele Przeglądu to: wzbogacenie repertuaru uczniów o mniej znane utwory związane ze świętami oraz wyławianie najzdolniejszych uczestników i umożliwienie im prezentacji swoich walorów głosowych.

Komisja w składzie: Mariusz Migas – przewodniczący komisji, s. Ewa Narolska i Tomasz Kiepura po wysłuchaniu 45 wykonawców, przydzieliła następujące nagrody:

A. Grupa I – przedszkolna:
I miejsce Natalia Szkop – Konopiska,
II miejsce Alicja Majer – Aleksandria,
III miejsce Wiktoria Wojtaluk – Konopiska

B. Grupa II – szkolna klasy I – III:
I miejsce Jakub Bagrincew – Kopalnia,
II miejsce Julia Kozik – Konopiska,
III miejsce Wiktoria Burzyńska – Łaziec.

C. Grupa III – szkolna klasy IV – VI:
I miejsce Emilia Kuś – Łaziec,
II miejsce Dawid Kosmala – Aleksandria,
III miejsce Anna Bissinger – Aleksandria,

D. Grupa IV – Gimnazjum:
I miejsce Paweł Bagrincew – Konopiska,
II miejsce Kinga Ociepa – Aleksandria,
III miejsce Angelika Nalewajka – Hutki.

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Dariusz Herman


BezpiecznaSzkoAITyMozeszPomocW ramach projektu „bezpieczna szkoła” uczniowie gimnazjum ZSP w Aleksandrii przygotowali dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum kilka scenek przedstawiających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy pod wspólnym tytułem „Ty też możesz pomóc”.
Wszyscy musimy mieć świadomość, że od nas może zależeć ludzkie życie i zdrowie. Nie zawsze w pobliżu są osoby dorosłe, które wezwą pomoc lub jej udzielą dlatego tak ważne jest pokazanie dzieciom jak należy zachowywać się w sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu z nas.
Przedstawione scenki zawierały trzy różne zdarzenia i prawidłowy sposób reagowania na nie dzieci w każdym wieku, i tak uczniowie klas młodszych uczyli się wzywania pomocy (numery alarmowe) i zachowania się w nagłych przypadkach, starsi uczniowie mogli przećwiczyć zabezpieczenia miejsca wypadku, sprawdzenie przytomności i oddechu poszkodowanego, ułożenie w pozycji bezpiecznej oraz wdechy ratownicze- resuscytację.

Wszyscy uczniowie żywo brali udział w pogadance na koniec pokazu i chętnie ćwiczyli nowe umiejętności.

„Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to MILION ludzi rocznie” – WOŚP.

Ilona Marczak


SpotkanieZPrzedstawicielamiGOPSUWKonopiskachSpotkanie z przedstawicielami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konopiskach

W dniu 19.12.2012r. pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konopiskach Pani Agnieszka Ledwoń oraz Pan Henryk Wieczorek przeprowadzili w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii konwersatoria pod hasłem „Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa”; gdzie szukać pomocy”. Uczniowie gimnazjum poznali podstawowe formy pomocy osobom osamotnionym z powodu trudnej sytuacji życiowej. Otrzymali informację, gdzie szukać pomocy w jakich instytucjach na terenie nie tylko naszej Gminy, ale i miasta Częstochowy. Pracownicy socjalni poinformowali uczniów m.in. o Zespole Interdyscyplinarnym działającym przy Gminnym ośrodku Pomocy Społecznej, ważnych telefonach, punktach konsultacyjnych w Konopiskach, gdzie dyżurują specjaliści zajmującymi się problemem alkoholizmu, narkomanii, przemocy oraz stronach www, gdzie można szukać pomocy. Uświadomili uczniom jak można pomóc osobom osamotnionym w szkole i w najbliższym środowisku z powodu trudnej sytuacji społecznej.

Joanna Ering


AkcjaZbieraniaNakretekOd września 2012 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji zbierania nakrętek. Do tej pory udało się zebrać około 24 kg nakrętek. Akcja będzie kontynuowana do marca 2013 roku. Celem akcji jest zbieranie pieniędzy na zakup wózka elektrycznego dla niepełnosprawnej 22-letniej mieszkanki naszej gminy. Kamila choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce, nie porusza się samodzielnie. Jest osobą pogodną, łatwo nawiązującą kontakty, jej krąg przyjaciół wciąż się powiększa. Najczęściej Kamila kontaktuje się z przyjaciółmi za pośrednictwem Internetu. Kocha muzykę, konie i kocha życie. Chce częściej przebywać ze swoimi przyjaciółmi, bywać na koncertach. Marzy, aby pracować jako wolontariusz. Pragnie być osobą niezależną, potrzebuje wózka elektrycznego, który pomoże w realizacji jej marzeń. A my pragniemy jej w tym pomóc, dlatego uczestniczymy w tej akcji.

Małgorzata Jeziorowska
Joanna Ering


WigilieKlasoweISzkolneJaseKaWigilie klasowe i szkolne jasełka


VIIPrezentacjaStoOwBozonarodzeniowychVII Prezentacja Stołów Bożonarodzeniowych


KonkursNaOzdobeSwiatecznaKonkurs na ozdobę świąteczną


bedzin

Wyjazd kół teatralnych do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie

aktywnykoniec

Zakończenie projektu „Aktywny uczeń”

koloteatr13

Koło teatralne I – III w przedstawieniu dla najmłodszych z okazji Mikołaja


DAWID BINEK IV SZACHISTĄ ŚLĄSKA !!!

Dawid Binek, uczeń KL. I ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrii, zajął IV miejsce na Indywidualnych Mistrzostwach Województwa Śląskiego Dzieci do lat 7. Nasze województwo należy do krajowej czołówki szachowej, 17 zawodników w wieku 7 lat posiadało zdobyte wcześniej kategorie szachowe III, IV, V, do zawodów przystąpiło łącznie 30 najlepszych śląskich młodych szachistów. Mistrzostwa rozegrane zostały w dniach 15-16 grudnia w gmachu Akademii Polonijnej w Częstochowie. Do zajęcia II miejsca Dawidowi zabrakło jednego zwycięstwa / wygrał 6 pojedynków z 9 rozgrywanych/.

Swoją przygodę z szachami Dawid rozpoczynał w wieku 5 lat w przedszkolu w Aleksandrii w ramach zajęć organizowanych przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach.

Brawo Dawid ! Kibicujemy Ci wszyscy i czekamy na kolejne sukcesy !

Henryk Żydek


j0433898TENIS STOŁOWY – MISTRZOSTWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W poniedziałek,17 grudnia, młodzi tenisiści z naszej szkoły przystąpili do rywalizacji o miano najlepszych w tej dyscyplinie sportowej. W zawodach wystartowało 17 chłopców i 11 dziewcząt z klas II- VI. Dziewczęta rywalizowały w jednej wspólnej grupie wiekowej, chłopcy podzieleni zostali na dwie grupy; decydował wiek i aktualna forma. Wśród dziewcząt zwyciężyła Emilia Skwara przed Melisą Kotas i Karoliną Skaczyło, rywalizację chłopców w grupie silniejszej wygrał Damian Zaremba przed Krystianem Drobiną i Kamilem Zamrozem. Czołowe trójki dziewcząt i chłopców zapewniły sobie prawo do reprezentowania własnej szkoły na mistrzostwach powiatowych szkół podstawowych. Rezerwowymi zostali Zuzanna Sarnowska i Dawid Duda. Grupę młodszą wygrał Kamil Wolski przed Jakubem Zarembą i Jakubem Chłądem. W styczniu wyłoniona zostanie reprezentacja młodzieży gimnazjalnej.

Henryk Żydek


ZajeciaArtystyczneWSwietlicySzkolnejZAJĘCIA ARTYSTYCZNE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W dniu 10.12.2012 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia artystyczne – warsztaty z tkactwa i rękodzieła. Zajęcia zorganizowano w ramach programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. Celem zajęć artystycznych był rozwój kreatywności, integracja grupy, omówienie tradycji bożonarodzeniowych oraz poznanie nowych technik zdobniczych. Uczestnicy warsztatów wraz z szkolnym opiekunem programu edukacyjnego Panią Joanną Ering wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe.

Joanna Ering


mik

Mikołaj w szkole


misssdzŚwiatowy Dzień Pluszowego Misia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta, które jest obchodzone od 2002 roku. Historia tej maskotki rozpoczęła się w 1902 r. kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pewien dziennikarz, który uwiecznił sytuację na rysunku, wydrukowanym w gazecie. Właściciel sklepu z zabawkami, przeczytał gazetę i wpadł na pomysł produkcji pluszowych misiów, które sprzedają się świetnie do dzisiaj. Niedźwiadek stał się również bohaterem wielu książek, filmów, dobranocek.
W Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii także obchodziliśmy święto pluszowego misia 23 listopada 2012r. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami. Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Dzięki nim uczniowie byli zwolnieni w tym dniu z odpowiedzi ustnych i kartkówek oraz wzięli udział w losowaniu cennej nagrody. Dodatkowo każda klasa przygotowała pracę plastyczną – portret misia lub napisała krótkie życzenia z okazji jego urodzin, które umieściła na przygotowanej tablicy na korytarzu szkolnym. Głównym punktem obchodów „misiowego święta” była impreza zorganizowana przez Panią Joannę Ering w sali gimnastycznej, na której uczniowie zapoznali się historią narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Słuchały czytany przez Panią Grażynę Kubis wiersz o starym, zielonym misiu, bawiły się w rytm piosenki „Jadą, jadą misie”. Wysłuchały porad o tym jak bezpiecznie zachowywać się podczas zabaw zimowych na śniegu. Najwięcej jednak emocji dostarczyło zgromadzonym na sali losowanie cennej nagrody – ogromnego pluszowego misia. Nagrodę wylosował uczeń z klasy pierwszej Wiktor Winek. Spotkanie przebiegło w przyjaznej i ciepłej atmosferze i było naprawdę „misiowo” udane.

Joanna Ering


NasiUczniowieDruzynowymiMistrzamiPowiatuNasi uczniowie Drużynowymi Mistrzami Powiatu !!!

Bardzo udanie zaprezentowali się nasi uczniowie i absolwenci na Drużynowych Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym w Poczesnej rozgrywanych w sobotę 17 listopada. Na 20 zawodników powołanych do reprezentacji gminy, 12 to nasi uczniowie i absolwenci. Najwięcej radości dostarczyli nam najmłodsi-kategoria ŻAK -, cała czwórka wraz z debiutującą na zawodach sportowych Karoliną Skaczyło, zdobyła medale indywidualne. Nasi zawodnicy zdobyli prawie 70% wszystkich punktów drużyny z Konopisk. Wyniki naszych uczniów;

ŻACY: Emilia Skwara II indywidualnie, Karolina Skaczyło III, Damian Zaremba II, Krystian Drobina III,

MŁODZICY: Zuzanna Patynowska V, Dawid Duda VII, Jakub Ledwoń IX,

KADECI: Delfina Kozak V, Karina Zamróz VIII, Arkadiusz Zaremba III,

JUNIORZY: Kinga Ociepa II,

SENIORZY: Olga Serafin II.

Wszyscy przez najbliższy rok będą nosić tytuł Drużynowych Vicemistrzów Powiatu, każdy z naszych uczniów zdobywał punkty dla drużyny. Na zawodach było do zdobycia łącznie 30 medali we wszystkich 5 kategoriach dziewcząt i chłopców, gmina zdobyła 11, nasza szkoła 7.

Serdecznie wszystkim gratulujemy !!!

Henryk Żydek


Wywiadówka profilaktyczna

W dniu 15.11.2012 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców. Spotkanie prowadzone przez pedagoga szkolnego Joannę Ering dotyczyło organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkole. Na spotkaniu przedstawiono prezentacje multimedialną „Moje dziecko w przedszkolu i szkole”. Po spotkaniu rodzice mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji prowadzonych przez pedagoga szkolnego.

Joanna Ering


WarsztatyProfilaktyczneWarsztaty profilaktyczne

W dniu 15.11.2012 r. uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt. „Pozory mylą”. Warsztaty prowadziła Pani Agnieszka Matyjaszek psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Częstochowie. W tym dniu odbyły się indywidualne konsultacje dla rodziców prowadzone również przez panią psycholog.

Joanna Ering


Konwersatoria14.11.2012 r. odbyły się konwersatoria nt. „Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki” dla uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Aleksandrii. Konwersatoria prowadzone przez Katarzynę Banasiak policjantkę z Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

Joanna Ering


SAM_1663Niezwykłe spotkania z mitologią starożytnych Greków

W ramach utrwalenia wiedzy z zakresu mitologii greckiej uczniowie klasy piątej przygotowali ustne prezentacje najważniejszych bogów i herosów starożytnej Grecji, wzbogacone własnymi wizjami ich sylwetek, z wykorzystaniem wybranych technik dramowych. Podczas zajęć podsumowujących omawianie wybranych mitów, mogliśmy podziwiać m.in. Hermesa, Zeusa, Hadesa, Heraklesa, Tezeusza, Afrodytę czy Atenę. Na uznanie zasługuje przygotowanie i twórcza inwencja piątoklasistów.

Sylwia Herman


DSCN832415 października – Pasowanie na ucznia

15. października 2012 r. pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Uroczystość Pasowania to ważne wydarzenie zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców. Dzieci po raz pierwszy miały okazję zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności na forum szkoły.

Pierwszoklasistom pomagali uczniowie klasy VI, którzy wcielili się w role „szkolnych duszków”, więc udało się wykonać wszystkie zadania i rozwiązać zagadki . Dzieci udowodniły również, że potrafią ładnie śpiewać i recytować. Zaraz potem w symboliczny sposób – poprzez złożenie ślubowania na sztandar szkoły i pasowanie przez pana Dyrektora wielkim ołówkiem – zostały przyjęte do wielkiej szkolnej rodziny. Wiedzą już, że w szkole jest jak w domu, każdy ma nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki. Wszyscy pasowani uczniowie otrzymali legitymacje szkolne – znak awansu uczniowskiego oraz pamiątkowe dyplomy z wydrukowanym tekstem ślubowania. Otrzymali również upominki od klasy VI, czekolady od pana Wójta i oczywiście „rogi obfitości” od wzruszonych rodziców, którzy przez cały czas kibicowali swoim pociechom i trzymali za nie kciuki.

Po sesji zdjęciowej uczniowie z rodzicami i wychowawczynią udali się na poczęstunek.

Grażyna Kubis


15PazdziernikaDzienNauczycielaDzienPatronaDzień Patrona

W tym roku szkolnym uroczystość Dnia Patrona, obchodzoną tradycyjnie w związku z Dniem Edukacji Narodowej i połączoną z Pasowaniem Pierwszoklasistów, przygotowali uczniowie klasy II gimnazjum. Scenariusz inscenizacji Letni Dzień Mężczyzny został umiejscowiony na dwóch płaszczyznach czasowych – w epoce Jana Kochanowskiego i w czasach współczesnych. Gimnazjaliści w kilku odsłonach scenicznych zaprezentowali najważniejsze etapy z życia Kochanowskiego. Mogliśmy zobaczyć małego Janka, opowiadającego o dzieciństwie spędzonym w wielodzietnej rodzinie; Jana – żaka, a także Jana – Sekretarza króla Zygmunta Augusta. Przedstawienie uatrakcyjniła krótka prezentacja multimedialna eksponująca miejsca, w których pobierał nauki najsławniejszy poeta polskiego renesansu.

Sylwia Herman


OtrzesinyGimnazjalistowOtrzęsiny gimnazjalistów


wycwartaWycieczka nad Wartę


DAWID BINEK Z KL. I MISTRZEM CZĘSTOCHOWY!!!

Bardzo udanie rozpoczął sportowy rok szkolny nasz najlepszy szachista – DAWID BINEK. W sobotę, 22 września, wziął udział w III Otwartych Ogólnopolskich Mistrzostwach Częstochowy w Szachach Szybkich. Jest to bardzo trudna konkurencja szachowa, przy tempie gry 10 min. na zawodnika, o końcowym wyniku decyduje zazwyczaj wiek i doświadczenie. Dawid ma dopiero 7 lat i na takie zawody jeździ z rodzicami po naukę, przy okazji wygrał kategorię wiekową zawodników do 8 lat, w łączonej kategorii do lat 10 był vicemistrzem. Największym turniejowym osiągnięciem Dawida było uzyskanie remisu z grającą z pierwszą kategorią szachową Panią Cecylią Gosławską ze „Sparty Lubliniec”. W zawodach uczestniczyło 86 zawodników i zawodniczek z całego kraju.

Brawo Dawid, czekamy na kolejne sukcesy!!!

Henryk Żydek


dzchlopaka12

Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka


koloteatrgim

Zajęcia koła teatralnego w gimnazjum


PasowanieNaCzytelnikaBibliotekiPASOWANIE NA CZYTELNIKA

25 września 2012 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika biblioteki szkolnej. Przed pasowaniem uczniowie uczestniczyli w zajęciach w bibliotece, w czasie których poznali księgozbiór biblioteki. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem bibliotecznym oraz z zasadami wypożyczania i poszanowania książek. Aby jeszcze lepiej przyswoić zasady jak należy obchodzić się z książką uczniowie układali w zespołach rozsypankę wyrazową – „prośby książki”. Złożyli również uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Następnie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwała bibliotekarka Joanna Ering.

Joanna Ering


WyboryDoRadySzkolnegoSamorzaduUczniowskiego

Wybory do Samorządu Szkolnego


WycieczkaDoCentrumNaukiKopernikWycieczka do Centrum Nauki Kopernik

W dniu 14 września 2012 roku odbyły się wybory do Rady Szkolnego Samorządu Uczniowskiego oraz Opiekuna Szkolnego Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii.
Po podliczeniu wszystkich głosów, zgodnie z Regulaminem Szkolnego Samorządu Uczniowskiego do Rady Szkolnego Samorządu Uczniowskiego zostali wybrani:
1. Kinga Ociepa – Przewodnicząca
2. Weronika Łukasiewicz – Zastępca Przewodniczącej
3. Sandra Łuszczyk – Sekretarz
Opiekunem Szkolnego Samorządu Uczniowskiego został Pan Wojciech Krauze.

Dariusz Herman


WakacyjneRemontyWNaszejSzkoleWakacyjne remonty w naszej szkole

Podczas wakacji w naszej szkole przeprowadzono remonty pomieszczeń oraz modernizację placu zabaw. Operacja pt. „Modernizacja placu zabaw przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii” jest realizowana w związku z umową przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Operację, której wartość wynosi 37 737,97 zł sfinansowano ze środków PROW na lata 2007-2013 oraz budżetu gminy Konopiska. Zakupiono oraz zamontowano zestaw zabawowy, piach oraz gumowe krawężniki.
Rada Rodziców naszej szkoły za kwotę 3000 zł sfinansowała położenie płytek gresowych na korytarzu na I piętrze oraz przeznaczyła kwotę 1223,39 zł na remont archiwum i garderoby: malowanie ścian, położenie wykładziny, montaż regałów. Pomalowano również lamperię w salach 28 i 29. Z budżetu gminy sfinansowano jeszcze: malowanie ścian korytarza na I piętrze, malowanie ścian w kotłowni oraz malowanie ogrodzenia szkoły za kwotę 1096,45 zł, zakupiono także klej do płytek za 1075 zł.
Uczniowie, rodzice i nauczyciele z pewnością zauważą zmiany, jakie dokonały się w trakcie wakacji. Mamy nadzieję, że odnowiona szkoła będzie sprzyjała zdobywaniu wiedzy, ułatwi pracę i podniesie komfort nauczania. Najmłodszym zaś życzymy dużo dobrej i bezpiecznej zabawy na wyremontowanym placu zabaw.

Lidia Bissinger


InauguracjaRokuSzkolnego20122013Inauguracja roku szkolnego 2012/2013