2013/2014

Wydarzenia z życia szkoły 2013/2014

ZakonczenieRokuSzkolnego20132014ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014


WycieczkaDoParkuWodnegoWycieczka do Parku Wodnego

W środę 25 czerwca 2014 r. uczniowie, którzy w kończącym się roku szkolnym osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu, w nagrodę wyjechali do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach, gdzie przez 2 godziny wyzbywali się stresu i nadmiaru energii. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście zjeżdżalnie, ale znaleźli się także miłośnicy rwącej rzeki, morskiej fali czy też solanki. Z pewnością wspaniały relaks zapewniły wszystkim amatorom wodnej rozrywki bąbelki jacuzzi. Wycieczkę w całości sponsorowała Rada Rodziców.

Ewa Chudzik


SzkolneMistrzostwaWRUMMIKUBSzkolne mistrzostwa w RUMMIKUB


LekcjaHistoriiWKlasieVLekcja historii w klasie V


IntegracyjnyDzienDziecka2014INTEGRACYJNY DZIEŃ DZIECKA


czarna_wstazka„Człowiek na próżno obawia się snów,
najstraszniejszy sen jest niczym wobec życia”.

Stanisław Brzozowski

           Pogrążeni w głębokim bólu i smutku zawiadamiamy o śmierci ucznia klasy III gimnazjum Dawida Buckiego.

Dyrekcja, nauczyciele
i pracownicy ZS-P w Aleksandrii

              W związku z tragedią, jakiej doświadczyła nasza społeczność szkolna, odwołujemy planowany na 08.06.2014 r. festyn oraz wszystkie imprezy rozrywkowe organizowane przez ZS-P w Aleksandrii do końca roku szkolnego.

Dyrektor i Rada Rodziców
Zespołu Szkolno – Przedszkolnego
im. Jana Kochanowskiego
w Aleksandrii


Z ortografią i gramatyką za pan brat…

30 maja 2014r. w Łaźcu odbył się GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNO – GRAMATYCZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO „Rozmaitości Polonistyczne”. W ramach konkursu sprawdzano wiedzę z zakresu nauki o języku i znajomość reguł ortograficznych, a także umiejętność ich praktycznego zastosowania. Wbrew powszechnemu mniemaniu, iż ortografia jest pięta achillesową polskich uczniów, reprezentantom naszej szkoły udało się wrócić z tarczą. W poszczególnych kategoriach zajęli kolejno: Zuzanna Sarnowska – I miejsce, Oliwia Chłąd – II miejsce i Aleksandra Nocoń – III miejsce.

Sylwia Herman

dyplom_zsar_polski dyplom_ochlad_polski dyplom_onoc_polski


MajowkaZBobremMajówka z bobrem


TurniejSoEckiSzachy

Turniej sołecki – szachy


TurniejSoEckiTenisStoOwyW niedzielę, 25 maja, w Konopiskach rozegrany został turniej tenisowy w ramach XIII DNI KONOPISK. Do rywalizacji sportowej zgłosiło się łącznie 53 zawodniczek i zawodników w 5 kategoriach wiekowych. Połowę stawki uczestników stanowili reprezentanci Aleksandrii i bezapelacyjnie wygrali zawody w klasyfikacji drużynowej. Zawody rozgrywane były w formule turnieju indywidualnego, punkty każdego uczestnika zaliczane były do oficjalnej klasyfikacji zespołowej. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężali:

Żacy – Agata Miąskiewicz – Aleksandria, Jakub Jarosz – Jamki,

Młodzicy – Melisa Kotas – Aleksandria, Krystian Drobina – Aleksandria,

Kadeci – Anna Szwyngiel – Kopalnia, Damian Knysak –Jamki,

Juniorzy – Emilia Jagusiak – Aleksandria, Patryk Dziubiński – Kopalnia,

Seniorzy – Olga Serafin – Aleksandria, Przemysław Dziubiński – Kopalnia.

Czołowe trójki z poszczególnych kategorii wiekowych nagrodzone zostały okolicznościowymi dyplomami i medalami oraz drobnymi upominkami rzeczowymi. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach zawodów, pamiątkowe medale wręczono Monice Miąskiewicz i Adrianowi Wróżowi z Aleksandrii.

Końcowa tabela zawodów:

1. Aleksandria 121 pkt 5 pkt turniejowych,
2. Kopalnia 68 4
3. Hutki 49 3
4. Jamki 35 2
5. Korzonek 10 1

Zawody sędziował i prowadził Pan Henryk Żydek.


DzienRodziny04Dzień rodziny

,, Na dobre i na złe jest rodzina…
Na dobre i na złe niech się trzyma…”

W piątek, 24 maja 2014r., już po raz kolejny odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Celem tych imprez jest integracja rodzin uczniów oraz stwarzanie okazji do wspólnego spędzania czasu rodziców i dzieci na terenie szkoły. Tego dnia pogoda dopisała, zatem wszystkie atrakcje odbyły się na świeżym powietrzu. Uroczystość rozpoczęto powitaniem przez Pana dyrektora przybyłych gości, rodziców, dzieci oraz nauczycieli, następnie przystąpiono do części artystycznej. Program obfitował w popisy wokalne, taneczne i recytatorskie naszych wychowanków. Niespodzianką dla wszystkich był wspólny taniec dzieci przedszkolnych i mam pod okiem instruktorki Zumby . Najwięcej emocji wzbudziło jednak przedstawienie baśni pt.: ,,Śpiąca Królewna” w wykonaniu uczniów klasy pierwszej wraz ze swoimi rodzicami. Po występach wszyscy rodzice zostali obdarowani skromnymi upominkami i udali się na wspólny poczęstunek.
Spotkanie upłynęło w miłej i pełnej wzruszeń atmosferze.

Longina Jeziorska


WYCIECZKADOZAGRODYEDUKACYJNEJWYCIECZKA DO ZAGRODY EDUKACYJNEJ

Dzień 12. maja br. uczniowie z klas: I, II i III spędzili w Agrogospodarstwie „Pod Skałką” w Przybynowie koło Żarek.

W ramach warsztatów aktywnych pt. „Ocalić od zapomnienia” dzieci zwiedziły skansen wsi jurajskiej – chatę z przełomu XIX i XX wieku oraz starą kuźnię. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w wykładzie historycznym uczniowie mieli okazję poznać życie dziadków i pradziadków oraz pracę kowala, próbowały młócić cepami i mielić zboże w żarnach. Oglądały narzędzia i maszyny rolnicze wykorzystywane dawniej przy uprawie i obróbce ziarna. Zwiedziły również „Ogródek Cioci Zosi” i dowiedziały się, skąd biorą się ekologiczne warzywa i zioła. Złożyły również wizytę w ekologicznym kurniku. Sporo radości sprawiło dzieciom karmienie i bliskie obcowanie ze zwierzętami w Mini – Zoo, m. in. z wielbłądem, kangurem, lamami. Niebywałą atrakcją okazała się godzinna przejażdżka powozem konnym po pięknych, malowniczych terenach Jury. W trakcie pobytu w zagrodzie dzieci korzystały również z bogato wyposażonej krainy zabaw, gdzie mogły poszaleć na „dmuchańcach”, zjeżdżalni, trampolinie, parku linowym, huśtawkach. Gościnność gospodarzy nie pozwoliła, aby ktokolwiek poczuł się głodny. Każdy mógł spróbować przysmaków kuchni wiejskiej oraz zjeść kiełbasę z grilla. Na koniec była cukrowa wata.

Wycieczka wszystkim dzieciom bardzo się podobała. Doskonałych humorów nie przerywały nawet zakrywające słońce chmury, z których od czasu do czasu popadało.

Grażyna Kubis


uniakryst„Nic, co europejskie, nie jest nam obce” – sukcesy naszych uczniów w konkursach o tematyce europejskiejuniaeurop3

Sparafrazowane słowa rzymskiego komediopisarza Terencjusza świetnie ilustrują efekty zmagań uczniów naszej szkoły w konkursach sprawdzających ich wiedzę z zakresu Unii Europejskiej, w których rokrocznie bierzemy udział.

Na przełomie kwietnia i maja rozegrany został międzypowiatowy konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną – „ 10 lat Polski w Unii – jak zmieniła się moja miejscowość”. W kategorii szkół podstawowych naszą placówkę reprezentował uczeń kl. V Krystian Drobina, który za przygotowaną prezentację zdobył III miejsce.

konkuniaeurop17 maja w Rększowicach odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej Europa nasz dom. W drużynowej rywalizacji zmierzyli się uczniowie szkół podstawowych, wśród których znaleźli się reprezentanci naszej szkoły: Krystian Drobina z kl.V oraz Oliwia Chłąd i Dawid Kosmala z kl.VI. Drużyna z Aleksandrii zajęła w europejskich zmaganiach III miejsce. konkuniaeurop2

Ostatnim konkursem o tematyce europejskiej był rozegrany 21 maja w Hutkach i adresowany do uczniów klas gimnazjalnych Międzygimnazjalny Konkurs o Unii
Europejskiej. Z tego konkursu nasi uczniowie przywieźli trzy dyplomy: Julia Fonfara z kl.II zajęła I miejsce, a chłopcy z klasy I: Bartek Franczak i Mateusz Kregulewski, którzy walczyli w dogrywce o trzecie miejsce, ostatecznie uplasowali się na czwartej pozycji i otrzymali wyróżnienia.uniajulia

Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy!

Karina Bekus


ComeniusDay (2)Gala Comenius Day

15 maja w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyła się gala Comenius Day, uroczystość kończąca wizytę uczniów i nauczycieli z brytyjskiej szkoły w Birmingham – naszych partnerów i koordynatorów projektu Comenius – Projekty Partnerskie. Uroczystość uświetnili zaproszeni gości, wśród których znaleźli się m.in. wójt gminy Konopiska-pan Jerzy Socha oraz pani wicewójt Magdalena Jarosz – Wawrzyńczak.

Gala przebiegała w dwóch odsłonach, a pierwsza z nich miała oficjalny charakter i stanowiła podsumowanie dotychczasowej pracy prowadzonej w ramach projektu Comenius: uczniowie ze szkoły brytyjskiej otrzymali certyfikaty potwierdzające ich wizytę w naszej szkole oraz przedstawili w formie prezentacji relację z pobytu w Polsce, natomiast członkowie grupy Comenius z Aleksandrii zaprezentowali efekty swojej ponad półrocznej aktywności w ramach realizowanego projektu.

Druga część uroczystości miała już mniej oficjalną formułę. Nasi uczniowie, przy bezcennym wsparciu ze strony uczniów St. John Wall Catholic School w Birmingham, rozegrali konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii i sprawdzili się w takich dziedzinach jak: geografia polityczna, literatura, nauka, sport i polityka, po czym przyszedł czas na zabawę z publicznością, której zadaniem było rozpoznawanie postaci związanych z Wielką Brytanią. Była to świetna okazja do spotkania królowej Elżbiety II, Sherlocka Holmes’a, Jasia Fasoli, Dawida Beckhama, James’a Bonda, a ze świata muzyki: zespół The Beatles, Freddiego Merkury, Eltona Johna oraz Amy Winehouse.

W trakcie trwania całej uroczystości usłyszeć można było piosenki wykonane przez uczennice naszej szkoły w języku angielskim.

Zamknięciem gali Comenius Day była polsko – angielska dyskoteka oraz poczęstunek dla wszystkich jej uczestników.

Karina Bekus


ComeniusDayWIZYTA BRYTYJSKIEJ GRUPY COMENIUS

Od początku roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii realizowany jest międzynarodowy projekt Comenius, który zakłada dwuletnią współpracę ze szkołą partnerską. Nasz projekt zatytułowany “Rules of Setting up the Small Tour Guide Business” oparty jest na współpracy ze szkołą St. John Wall Catholic School z Birmingham w Wielkiej Brytanii, która pełni jednocześnie rolę koordynatora.

Grupa Comenius od początku była bardzo aktywna i podjęła wiele działań, służących realizacji projektu. Ogłosiliśmy konkurs na logo projektu i w głosowaniu wszystkich uczniów naszej szkoły zwyciężyło logo zaprojektowane przez Adriana Prokopowicza z klasy III gimnazjum. Po ustaleniach ze szkołą parterską, logo to zostało uznane za logo całego projektu i pojawia się na dokumentach, gadżetach reklamujących projekt czy też na koszulkach.

Aby wszyscy uczniowie i rodzice dowiedzieli się o projekcie i pracy grupy Comenius, przygotowaliśmy tablicę informacyjną, na której umieściliśmy najważniejsze informacje, tj. tytuł projektu, jego założenia, cele, informacje na temat szkoły partnerskiej oraz miejsca w Birmingham warte zwiedzenia. Nie pominęliśmy też oczywiście samej szkoły St. John Wall Catholic School, chcąc przybliżyć jej specyfikę naszym kolegom.

Aby doskonalić się językowo, wymieniliśmy się adresami mailowymi z naszymi partnerami i prowadzimy korespondencję w języku projektu. Spotkaliśmy się też na Skypie, by móc nie tylko porozmawiać, ale i zobaczyć się „na żywo”.

Aby dobrze przygotować się do założenia biura podróży, zaprosiliśmy na warsztaty właścicielkę biura podróży z Częstochowy, która przybliżyła nam zasady konstruowania wycieczek, kalkulowania cen, ubezpieczenia, przygotowania pełnej oferty turystycznej. W dwu grupach przygotowaliśmy ofertę 1-dniowej wycieczki wraz z kalkulacją kosztów, regulaminem wyjazdu, trasą. Obie oferty zostały ocenione przez przedstawicielkę biura i przetłumaczone na j. angielski.

Uczniowie klas gimnazjalnych pracują nad filmem, prezentującym naszą szkołę i okolice. Kolejna trwająca praca to prezentacja obrazująca uroki Jury i szlak Orlich Gniazd.

Kolejnym krokiem w drodze do założenia małego biura podróży było zaproszenie przedstawicieli lokalnego biznesu. Przygotowaliśmy pytania dotyczące zakładania i prowadzenia firmy, wszelkich formalności, trudności z tym związanych i zadaliśmy je naszym gościom, którzy od wielu lat z sukcesem prowadzą działalność biznesową. Wzbogaciliśmy nasza wiedzę teoretyczną i praktyczną. Wiele się nauczyliśmy, wiele dowiedzieliśmy. W przyszłości na pewno wykorzystamy tę wiedzę, by zgodnie z założeniami projektu, walczyć o swoją lepszą przyszłość, by odnaleźć się w nowych realiach, w Zjednoczonej Europie.

Przygotowując się do założenia biura podróży opartego na atrakcjach turystycznych naszego rejonu, przygotowaliśmy dwujęzyczny folder pt. „Aleksandria i jej okolice”, bogato ilustrowany i zawierający pełną ofertę turystyczną.

Wysłaliśmy też naszym kolegom z Birmingham prezentację multimedialną „Holocaust”, by mogli przygotować się do zwiedzania obozu w Oświęcimiu. My również przygotowaliśmy się do tego wyjazdu, zapraszając na spotkanie pana dyrektora, z wykształcenia historyka.

Od początku roku na dodatkowych zajęciach rozwijamy swe kompetencje językowe i wzbogacamy słownictwo, co niewątpliwie pomoże nam sprawnie komunikować się z naszymi kolegami z Wielkiej Brytanii.

A o tym mogliśmy się przekonać podczas wizyty angielskiej grupy Comenius, która w dniach 06-16. 05. 2014 zwiedzała Polskę i wspólnie z nami pracowała nad zadaniami projektowymi. Grupa z Birmingham zwiedziła Zakopane, Wieliczkę i Szlak Orlich Gniazd, a wspólnie z nami Kraków i Oświęcim. W Krakowie uczestniczyliśmy też w warsztatach w języku angielskim, poświeconych prowadzeniu biura podróży. Zwiedziliśmy też Jasną Górę, Muzeum Częstochowskie i ruiny zamku w Olsztynie. Wspólny czas poświęciliśmy też na pracę nad zadaniami projektowymi, czego efektem jest powstała prezentacja multimedialna ”The beauty of Poland” oraz dwujęzyczne plakaty ilustrujące atrakcje turystyczne południowej części Polski. Był czas na pracę, zwiedzanie i wspólną zabawę. Nic tak nie cieszy, jak szlifowanie języka podczas gry w kręgle czy bawiąc się na dyskotece. Doskonaliliśmy też nasze kompetencje językowe podczas warsztatów w języku angielskim. My już dostrzegamy efekty wspólnie spędzonego czasu.

Wierzymy, że dzięki projektowi zwiększymy nasze szanse na zatrudnienie w przyszłości, gdyż będziemy w stanie umiejętnie wykorzystać zdobyte umiejętności planowania, współpracy w grupie, podejmowania decyzji czy nabyte kompetencje językowe. Dzięki pracy nad projektem wzrasta nasze poczucie własnej wartości, przełamujemy stereotypy myślowe i bariery językowe. Podczas pracy nad projektem posługujemy się środkami nowoczesnych technologii informatycznych, np. do przygotowania folderu, filmu czy prezentacji.

Jesteśmy głęboko przekonani, że my już wygraliśmy – naszą przyszłość, teraźniejszość, nowych przyjaciół oraz wszystko to, czego zmierzyć i policzyć się nie da.

Z ogromną niecierpliwością oczekujemy teraz rewizyty z Birmingham w nowym roku szkolnym, by znów wspólnie pracować, poznawać atrakcje turystyczne Wielkiej Brytanii i wspólnie wykonywać kolejne zadania projektowe.

Comenius two school meet

Presentation COMENIUS

KrakowOswiecimKraków – Oświęcim WizytaWUrzedzieGminyWizyta w Urzędzie Gminy JasnaGoraJasna Góra  

KregielniaMetroKręgielnia „Metro”

ZakopaneOgrodzieniec

Zakopane – Ogrodzieniec

OlsztynKCzestochowy

Olsztyn k. Częstochowy

DyskotekaDyskoteka ComeniusDay

Comenius Day

WarsztatyWSzkole

Warsztaty w szkole

ZWizytaWPrzedszkolu

Z wizytą w przedszkolu

 

Joanna Lewandowska


KonkursPiosenkiNaszeSpiewanieKonkurs piosenki „Nasze Śpiewanie”

062 061


ang.bart.1WYNIKI CAŁOROCZNEGO KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO PT. „I AM THE CHAMPION”

Z największą przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu z języka angielskiego “I am the champion”, przeznaczonego dla uczniów gimnazjum.

Uczniowie co miesiąc rozwiązywali zadania leksykalno – gramatyczne, publikowane na szkolnej stronie internetowej. Autorzy rozwiązań, ukryci pod pseudonimami, mogli śledzić comiesięczne wyniki zmagań swoich i kolegów.

ang.mat.1Głęboko wierzymy, że ich trud i zaangażowanie zaowocują w przyszłości lepszą znajomością języka, co zweryfikuje kolejny egzamin gimnazjalny.

Wyniki konkursu jednoznacznie wskazują, że

I miejsce zajął Bartłomiej Franczak – klasa I

II miejsce zajął Mateusz Kregulewski – klasa I

III miejsce zajął Damian Budzik – klasa II

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz niesłabnącej motywacji w zdobywaniu wiedzy.

Joanna Lewandowska


II Plenerowy Festiwal Młodych Twórców i Wykonawców pod patronatem Wójta Gminy Konopiska

6 maja 2014 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii odbyły się przesłuchania do konkursy finałowego II Plenerowego Festiwalu Wokalnego, który zostanie przeprowadzony 8 czerwca 2014 r. na boisku Zespołu podczas Festynu.

Jury w składzie: Daniel Pomorski, Mariusz Migas, Dariusz Herman spośród 34 uczestników wytypowało 20 laureatów, których usłyszymy w czerwcu.

Lista finalistów przesłuchań do II Plenerowego Festiwalu Wokalnego ALEKSANDRIA 2014 z wylosowanymi piosenkami do wykonania w konkursie głównym

Paulina Szendera – Koszęcin – „Do łezki łezka” Maryla Rodowicz

Anna Kupny – Koszęcin – „Ludzkie gadanie” Maryla Rodowicz

Klaudia Jagoda – Koziegłowy – „Małgośka” Maryla Rodowicz

Anna Bissinger – Aleksandria – „Jesteś lekiem na całe zło” Krystyna Prońko

Anna Bednarek – Poczesna – „Testosteron” Kayah

Wiktoria Kozik – Konopiska – „Cyklady na Cykladach” Maanam

Magdalena Wilk – Aleksandria – „Twist” Maanam

Inga Kucharska – Zawady – „Zamigotał świat” Varius Manx

Nicola Kokot – Opatów – „Gdzie są dzisiaj tamci ludzie” Anna Jantar

Olga Petryk – Lubecko – „Czerwone korale” Brathanki

Patrycja Wilk – Lubliniec – „Pod papugami” Czesław Niemen

Adrianna Pala – Koziegłowy -„Agnieszka” Łzy

Dominika Szyguła – Koszęcin – „Iść w stronę słońca” 2+1

Julia Machoń – Lubliniec – „Tin Pan Alley” Halina Frąckowiak

Dominika Janic – Opatów – „Babę zesłał Bóg” Renata Przemyk

Aleksandra Błaszak – Poczesna – „Szukaj mnie” Edyta Geppert

Paweł Bagrincew – Konopiska – „Asfaltowe łąki” De Mono

Szymon Matyja – Koziegłowy – „Sen o Warszawie” Czesław Niemen CH

Natalia Wilk – Aleksandria – „Zuzia, Lalka nie duża” Fasolki D

Wiktoria Kała-Hiszpańska – Koszęcin – „Puszek okruszek” Natalia Kukulska D


WystawaSpotkanieZJanemPawEmIIWystawa „Spotkanie z Janem Pawłem II”

W dniach 28 kwietnia do 02 maja tuż po kanonizacji Papieża Wojtyły miała miejsce w naszej szkole wystawa „Spotkanie z Janem Pawłem II”, którą zasadniczą częścią stanowią fotografie ze zbiorów autorstwa Zdzisława Sowińskiego, reżysera, operatora filmowego, fotografa.
Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w poniedziałek 28 kwietnia z udziałem głównego organizatora Pana Zbigniewa Bonarskiego oraz fotografa Zdzisława Sowińskiego.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych z wicewójt Madaleną Jarosz-Wawrzyńczak, radnym powiatu częstochowskiego Mieczysławem Chudzikiem, przedstawicielami Rady Gminy na czele z przewodniczącym Marcinem Poleszczukiem, proboszcz Parafii w Aleksandrii, dyrektorzy szkół Gminy Konopiska, przedstawiciele instytucji i firm współpracujących ze szkołą oraz nauczyciele i rodzice.
Projekt spotkań z Janem Pawłem II, zawiera w sobie trzy istotne elementy: sztukę wyrażoną za pomocą fotografii z sześciu wizyt Jana Pawła II na Jasnej Górze, świadectwo życia i świętości Jana Pawła II opowiedziane przez osoby, które zetknęły się z Papieżem, oraz elementy audiowizualne wyrażone poprzez projekcję filmową. Dodatkowym elementem wystawy była wypożyczona z Muzeum Jana Pawła II w Częstochowie gablota z cennymi okolicznościowymi medalami i monetami z wizerunkiem Papieża.
Na spotkaniu swoimi świadectwami ze spotkań z Janem Pawłem II podzielili się: siostra Zgromadzenia Św. Antoniego Marii Klareta Joanna Dresler oraz fotograf Zdzisław Sowiński. W następnych dniach odbyły się wizyty młodzieży ze szkół gimnazjalnych Hutek i Konopisk, którą po wystawie oprowadzał siostra J. Dresler. W piątek drugiego maja wystawę mogli obejrzeć mieszkańcy Aleksandrii oraz młodzi piłkarze z Częstochowy, którzy w tym dniu rozgrywali mecz z „Alkasem”.
Składamy podziękowania wszystkim organizatorom wystawy, która była dla nas dużym duchowym przeżyciem a szczególnie Panu Jackowi Stępniowi właścicielowi księgarni Latarnik w Częstochowie za pomoc w udostępnieniu zborów wystawy.

Paweł Bekus


SprzatanieZiemiSprzątanie Ziemi


egz2014

Egzaminy gimnazjalne 2014


WystawaZOkazjiDniaZiemiGinące krajobrazy Ziemi. Cuda przyrody – wystawa

Z okazji Światowego Dnia Ziemi została zorganizowana wystawa poświęcona ginącym krajobrazom. Na Ziemi jest coraz mniej miejsc zasługujących na miano przyrodniczych cudów świata. Masowo wymierają unikatowe gatunki zwierząt i roślin. Działalność człowieka, w tym masowy rozwój turystyki przyczyniają się do zaniku lub przekształceniu naturalnych krajobrazów. Tereny te zajmują stosunkowo niewielką część naszej planety.

Wystawa jest zaproszeniem do wirtualnej podróży po tych miejscach. Należy je zobaczyć, zanim zginą lub ulegną znacznym zmianom.

Małgorzata Jeziorowska


holoc

„Zajęcia dotyczące Holocaustu – przygotowanie do zwiedzania Oświęcimia”


spr6

Sprawdzian w klasie szóstej


regdzien

Regionalna Inauguracja Dnia Olimpijczyka


turniejprzyrodniczym

8 kwietnia 2014r. w Szkole Podstawowej im. Św. Huberta w Krasicach odbył się VIII Regionalny Turniej Przyrodniczo – Ekologiczny pod hasłem: „Wody powierzchniowe Polski” pod honorowym patronatem Koła Łowieckiego „Łoś” z Częstochowy. Turniej odbywa się w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi. V miejsce zdobyli uczniowie reprezentujące naszą szkołę: Zuzanna Sarnowska i Krystian Drobina. Gratulujemy!!!

Agnieszka Kotarska


PierwszyDzienWiosny03Pierwszy Dzień Wiosny

Dnia 21 marca w naszej szkole odbyła się akademia z okazji I Dnia Wiosny. Klasa II gimnazjum zaprezentowała program artystyczny z różnorodnymi konkursami i występami uczniów z innych klas.
Dzieci i młodzież bawili się świetnie podczas konkursów. Po zakończeniu przedstawienia uczniowie i nauczyciele wyszli na dwór, aby spalić marzannę wykonaną przez klasę I gimnazjum. Po spaleniu marzanny wszyscy uczniowie udali się na lekcje.

Samorząd Uczniowski


8MarcaDzienKobitek8 marca – Dzień Kobitek

7 marca w naszej szkole odbyła się akademia z okazji dnia kobiet. Uroczystość zaczęła się od przemowy dyrektora szkoły, później głos zabrali chłopcy z klas gimnazjalnych. Na sam początek rozśmieszyli panie do łez opowiadając kawały. Każdą część przedstawienia przeplatano piosenkami w wykonaniu naszych szkolnych wokalistek; Klaudii Ceglarek, Magdaleny Wilk, Anny Bissinger oraz Agnieszki Wolańskiej. Prawie idealną postać współczesnej kobiety przedstawił Dawid Bucki w monologu o życiu z kobietą, głównym tematem były zakupy, a to na pewno każda z kobiet lubi najbardziej. Z minuty na minutę akademia robiła się ciekawsza, a zadbali o to chłopcy z III gimnazjum prezentując układ taneczny przygotowany przez nich specjalnie na tę okazję. Każda z pań zarumieniła się przy piosence „Kobiety są gorące” w wykonaniu ucznia klasy III gimnazjum Łukasza Halemskiego oraz chórku złożonego z dziewcząt z klas II i III gimnazjum. Teraz jak i co roku chłopcy sprostali zadaniu i przygotowali świetne przedstawienie, które na pewno przypadło do gusty płci pięknej.

Samorząd Uczniowski


SpotkanieSzkolenioweZLokalnymiPrzedstawicielamiBiznesuSPOTKANIE SZKOLENIOWE Z PRZEDSTAWICIELAMI LOKALNEGO BIZNESU

ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM PRAC PROJEKTU COMENIUS, ZORGANIZOWALIŚMY SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI LOKALNEGO BIZNESU – PANIĄ ELWIRĄ PIDZIK ORAZ PANEM ŁUKASZEM SKOCZYŃSKIM, KTÓRZY REPREZENTUJĄ FIRMĘ MAXIMA AGENCJA UBEZPIECZENIOWA. NASZYM GOŚCIEM BYŁA TEŻ PANI MAGDALENA PURGAL. GOŚCIE ZAPOZNALI SIĘ WCZEŚNIEJ Z PRZESŁANYMI PRZEZ UCZNIÓW PYTANIAMI DOTYCZĄCYMI ZAKŁADANIA FIRMY, PROWADZENIA KSIĘGOWOŚCI, DOKUMENTACJI ORAZ MOTYWACJI. W PRZYGOTOWANYCH MATERIAŁACH ZAWARLI W PEŁNI WYCZRPUJĄCE ODPOWIEDZI NA INTERESUJĄCE UCZNIÓW PYTANIA. NIE POMINĘLI TEŻ OSOBISTYCH REFLEKSJI ORAZ DOŚWIADCZEŃ. WSZYSTKIE TE CENNE UWAGI I ZGROMADZONY MATERIAŁ POZWOLĄ NAM LEPIEJ PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO REALIZACJI KOLEJNYCH DZIAŁAŃ W RAMACH PROJEKTU COMENIUS.

Joanna Lewandowska


ZajeciaOtwarteWKlasieIIZajęcia otwarte w klasie II

17. marca br. w klasie drugiej odbyły się zajęcia inne niż zwykle, bo zostali na nie zaproszeni Rodzice oraz Dyrekcja Szkoły.

Przybyli prawie wszyscy rodzice, ponieważ każdy z nich chciał zaobserwować pracę swojego dziecka w szkole, zobaczyć, jakie jego dziecko posiada umiejętności i wiedzę w porównaniu z rówieśnikami, jak czuje się w klasie i jak współpracuje z grupą.

Tematem zajęć było poznanie budowy i funkcji układu nerwowego. Kilka poprzednich zajęć przeznaczonych było na poznawanie innych układów człowieka. Wiedzę i umiejętności z tego zakresu uczniowie zaprezentowali w samodzielnie wykonanych atlasach anatomicznych, które wykorzystywali na zajęciach otwartych.

Wszyscy uczniowie mogli pochwalić się umiejętnością czytania ze zrozumieniem nowego tekstu. Jego treść dotyczyła różnic między zdrowymi i chorymi dziećmi w klasie integracyjnej. Uczniowie bez problemu wskazywali układy, których złe funkcjonowanie powoduje choroby u dzieci przedstawionych w opowiadaniu. Drugoklasiści byli aktywni na zajęciach, chętnie odpowiadali na pytania, które sobie nawzajem zadawali.

W czasie zabaw ruchowych i gier dramowych, mających na celu doskonalenie współpracy w grupie oraz uwrażliwienie na potrzebę niesienia pomocy i wspierania słabszych i chorych, doskonale i bardzo swobodnie odgrywali swoje role. Prawdopodobnie wpływ na takie zachowania mają zabawy z osobami niepełnosprawnymi podczas organizowanych od lat w naszej szkole Integracyjnych Dni Dziecka.

Ostatnim punktem lekcji było poznanie fragmentu fraszki autorstwa Patrona naszej szkoły, Jana Kochanowskiego, pt. „Na zdrowie” . Uczniowie nauczyli się tekstu na pamięć i napisali go w ramach ćwiczeń kaligraficznych z pamięci. Wszyscy uczniowie wykonali zadanie bezbłędnie.

Kiedy zadźwięczał dzwonek sygnalizujący koniec zajęć, rodzice zaczęli bić brawa swoim pociechom. Obecność tak wymagających gości z pewnością powodowała tremę, jednak, jak się okazało, była to trema mobilizująca uczniów.

Wychowawczyni klasy II, Grażyna Kubis


PrelekcjaZFunkcjonariuszamiPolicjiPRELEKCJA Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI Z KOMISARIATU POLICJI W BLACHOWNI

W dniu 14 marca 2014r. do naszej szkoły zawitali Panowie Policjanci, budząc niemałe zainteresowanie uczniów już na szkolnym korytarzu podczas przerwy. Klasy I – IV Szkoły Podstawowej wzięły udział w prelekcji jaką przygotowali dla nich zaproszeni Goście. Celem spotkania było uświadomienie uczniom jak ważne jest ich bezpieczeństwo.
Mundurowi podczas spotkania omówili zasady bezpieczeństwa w czasie codziennej drogi do szkoły i powrotu do domu, o obowiązku noszenia elementów odblaskowych na ubraniach, czy tornistrach i plecakach. Policjanci przypomnieli najmłodszym podstawowe przepisy dotyczące bezpiecznego podróżowania samochodem i autobusem szkolnym.
Korzystając z tak licznego i zainteresowanego grona słuchaczy, stróże prawa przestrzegali także przed kontaktami z osobami obcymi i nieodpowiednim wykorzystaniem telefonów komórkowych oraz internetu, ostrzegając przed zagrożeniem cyberprzemocy. Poruszony został również temat obrony przed atakującym psem oraz wszelkimi niebezpieczeństwami, które mogą spotkać nawet tych najmłodszych. Uczniowie bardzo pilnie słuchali wykładu, zadając liczne pytania i dzieląc się własnymi doświadczeniami i sugestiami z Funkcjonariuszami Policji.
Na zakończenie spotkania Nasi Goście sprawili uczniom miłą niespodziankę, urządzając pokaz policyjnego sprzętu, każdy mógł wziąć do ręki kajdanki, pałkę, czy najprawdziwszy pistolet, który cieszył się największym zainteresowaniem i to nie tylko wśród chłopców.
Mamy nadzieję, że to spotkanie zostanie uczniom na długo w pamięci, a wiedza przez nich zdobyta będzie dowodem na to, że czują się bezpiecznie
i w razie jakiegokolwiek zagrożenia będą wiedzieć co robić i jak pomóc sobie i innym.

Magdalena Klecha


dyplom_p_czerniaGRATULACJE DLA PAWŁA CZERNIkonkurs_ang1

Paweł Czernia, uczeń klasy III gimnazjum, zdobył I miejsce w III Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego, który odbył się 14. 03. 2014 w Hutkach. Paweł pokonał uczniów pięciu gimnazjów w powiecie, a jego wiedza językowa okazała się być najszerszą.

Gratulujemy zwycięzcy, a Arkadiuszowi Zarembie, który otarł się o podium, i Magdalenie Wilk życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

Joanna Lewandowska


konkurs3eII miejsce w Gminnym Konkursie Ekologicznym

W poniedziałkowy poranek dnia 17 lutego 2014 roku uczniowie naszej szkoły Zuzanna Sarnowska (kl. V) i Dawid Kosmala (kl. VI) wzięli udział w siódmej edycji Gminnego Konkursu Ekologicznego. Konkurs odbywał się w tym roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaźcu. Odbył się on w kilku etapach. Podczas pierwszego uczniowie rozwiązywali test związany z ochroną przyrody oraz jej zasobów, z zagadnieniami ekologii. konkurseeMusieli zaprezentować wiedzę związaną z parkami narodowymi położonymi w północno -wschodniej Polsce, określeniami używanymi przez ekologów. Etap kolejny to „Przyrodnicza układanka”, który sprawdzał spostrzegawczość, zdolności manualne oraz kulturę, grzeczność, umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich. W trzecim etapie trzeba było wykazać się dużą wiedzą na temat ochrony Antarktyki (Antarktydy), Polskich stacji badawczych, Polaków na Antarktydzie, Paktu Arktycznego, zagrożeniach, faktów przeszłość i teraźniejszość tego ciekawego terenu. Nasi uczniowie zdobyli II miejsce. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z ich sukcesów. Głęboko wierzymy, że ten wynik zmobilizuje ich (i ich kolegów) do dalszej pracy i pozwoli im cieszyć się tym, co już osiągnęli.

Agnieszka Kotarska

048 dyp


wyjstad

Wyjazd zawodników ALKAS na mecz towarzyski POLSKA – SZKOCJA 5.03.2014


j0433898KOLEJNE SUKCESY NASZYCH SZACHISTÓW

W niedzielę, 23 lutego, w Konopiskach odbył się Powiatowy Turniej w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o ZŁOTĄ WIEŻĘ. Dzieci szkolne- wspomagane 4 seniorami -startowały w barwach ULKS „ALEX”, zajęły drużynowo doskonałe III miejsce w powiecie i powróciły do domu z okazałym pucharem odebranym od organizatorów przez kapitana drużyny DAWIDA BINKA. Punkty dla drużyny zdobyli; Pan Marian Zalewski 5, Pan Witold Poks 4,5, DAWID BINEK 5, WERONIKA WROŻ -3. W naszej drużynie grali; Kacper Świetliczny, Wiktor Winek, Maja Tałajczyk, Jakub Krakowski, Dariusz Święcicki, Mikołaj Wolański, Bartłomiej Franczak, Filip Anioł, Oliwia Chłąd,Adrian Wróż, Szymon Maruszczyk.

Następnego dnia, w poniedziałek 24 lutego, w tej samej sali spotkały się najlepsze drużyny szkolne w ramach Szachowych Mistrzostw Powiatu. Grano na dystansie 7 rund po 10 minut dla zawodnika. Nasze zespoły spisały się rewelacyjnie, chłopcy wygrali zawody drużynowo, dziewczęta zajęły II miejsce. Dodatkowo zdobyliśmy 2 medale indywidualnie. Bezapelacyjnym królem szachownicy okazał się DAWID BINEK z kl. II- zdobył komplet punktów i tytuł indywidualnego mistrza powiatu, BARTOSZ BUDZIK z kl. V wygrał 3 pojedynki. OLIWIA CHŁĄD została z 5 zwycięstwami vicemistrzynią powiatu, WERONIKA WROŻ zdobyła dla drużyny dziewcząt 4 punkty. Drużyny wróciły z okazałymi pucharami i awansem do rozgrywek rejonowych w Częstochowie 12 marca.

Henryk Żydek

dyplom_dawid dyplom_oliwia

dyplom_spI  dyplom_spII
szachy1 szachy2


KOLEJNY SUKCES TENISISTÓW Z ALEKSANDRII !

W poniedziałek, 17 lutego, najlepsze drużyny tenisowe powiatu częstochowskiego przyjechały do Mstowa, by rywalizować o miano Drużynowego Mistrza Powiatu. Gminę Konopiska reprezentowali tenisiści stołowi ze szkoły w Aleksandrii i nie zawiedli; dziewczęta bezapelacyjnie wygrały zawody, chłopcy uplasowali się na III miejscu. Obie drużyny będą reprezentować nasz powiat na zawodach rejonowych.

Zawody drużynowe rozgrywane są w formule turnieju indywidualnego, po dwóch porażkach zawodnik odpada z rywalizacji, tylko silna i wyrównana reprezentacja może zdobywać czołowe lokaty i tym samym większą ilość punktów do klasyfikacji końcowej. Nasze dziewczęta spisały się rewelacyjnie, wszystkie uplasowały się w czołowej piątce.

Gminę Konopiska i jednocześnie macierzystą szkołę w Aleksandrii reprezentowali; Melisa Kotas – II miejsce indywidualnie, Emilia Skwara, Karolina Skaczyło, rez. Weronika Wróż, Krystian Drobina, Damian Zaremba, Bartosz Budzik, rez. Kamil Zamróz. Wszyscy zawodnicy zaczynali swoją przygodę z tenisem stołowym w ramach zajęć pozalekcyjnych oferowanych dla chętnych dzieci przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach, uczestniczą w tych zajęciach systematycznie, dodatkowo podnoszą swoje umiejętności na licznych turniejach tenisowych organizowanych przez szkołę i na lekcjach wychowania fizycznego.

Henryk Żydek

dyplom_spdyplom_sp3
dyplom_melisa


ZimowiskoMaECiche2014MAŁE CICHE… – ZIMOWISKO 2014

Ferie już za nami i wiele wspomnień z narciarskiego obozu zimowego. Tradycyjnie Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii zorganizował tygodniowy pobyt dla młodych narciarzy, tym razem w Małym Cichym. Ta niewielka podhalańska miejscowość nieopodal Poronina i Zakopanego, urzekła wszystkich obozowiczów i ich opiekunów. Świetnie przygotowane stoki, w idealnych warunkach pogodowych jakie panowały przez cały pobyt, sprawiły, że sprzęt narciarski niemalże rozgrzany był do czerwoności, a zadowolone i szczęśliwe miny naszych uczniów mówiły same za siebie. Narty okazały się nowym sportem narodowym i strzałem
w dziesiątkę jeśli chodzi o zimowy wypoczynek.
Oprócz zjazdów ze stoku, była też wycieczka do Zakopanego, odwiedziliśmy Wielką Krokiew, podziwiając z góry ślicznie zaśnieżone Zakopane i Tatry. Przespacerowaliśmy się po Krupówkach, które zrobiły, szczególnie na najmłodszych obozowiczach niemałe wrażenie. Kolejną atrakcją, był pobyt w termach w Bukowinie Tatrzańskiej, a także wizyta na planie telewizyjnego programu śniadaniowego – „Dzień Dobry TVN”, który nagrywał program na żywo na stacji narciarskiej „Małe Ciche”.
Te siedem dni, upłynęło nam w wesołej i miłej atmosferze, zwłaszcza wieczory, kiedy wszyscy zmęczeni po narciarskich wyczynach na stoku spotykaliśmy się w przytulnej świetlicy przy ciepłej herbacie, spędzając czas na rozmowach, zajęciach plastycznych czy przy muzyce i telewizji. Było też prawdziwe, góralskie, wieczorne ognisko z kiełbaskami, spacery po okolicy, ślizgi na jabłuszkach i wspólne zdjęcia.
I tak, Małe Ciche zostanie wszystkim na długo w pamięci, odjeżdżając w oczach uczniów widać było zadowolenie i ten malutki błysk nadziei na powrót w to miejsce, kto wie… a może i my wrócimy tam za rok…

Magdalena Klecha


DzienBabciIDziadka04Dzień Babci i Dziadka

Wieloletnią tradycją naszej szkoły stały się prawdziwie rodzinne spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Takie spotkanie odbyło się w tym roku już 16. stycznia, przed feriami zimowymi.

Babcie i Dziadkowie odpowiedzieli na pisemne zaproszenia i zaszczycili nas swą obecnością. Zebranych Gości przywitał Dyrektor Szkoły p. Paweł Bekus i złożył Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia. Następnie zabrali głos zaproszeni radni: p. M. Poleszczuk i p. M. Chudzik.

Przyszedł czas na zaprezentowanie programu przygotowanego przez wnuczęta. Prowadzący program uczniowie z klasy piątej powitali miłych gości i złożyli im podziękowania za ich troskę, pomoc i miłość. Część artystyczną rozpoczęły gimnazjalistki, które przepięknie zaśpiewały kolędy. Po nich na scenę weszli najmłodsi aktorzy – z przedszkola. Najpiękniej jak potrafili wyrazili swoje życzenia wierszykami i piosenkami. Po przedszkolakach zaprezentowali się gimnazjaliści. Przygotowali oni taniec, który stanowi połączenie tańca nowoczesnego z tańcem retro, i który ogromnie się wszystkim podobał. Nastrój, wspomnienie miłych chwil przeżytych z babcią w czasie świąt Bożego Narodzenia oddali uczniowie z klasy pierwszej w przedstawieniu pt. „Gwiazdkowy Prezent”. Na koniec Goście obejrzeli inscenizację baśni „Śpiąca Królewna”. Przygotowali ją wspólnie uczniowie z klas: drugiej i trzeciej. Na zakończenie części artystycznej przedstawiciele uczniów i nauczycieli złożyli życzenia: zdrowia, pogodnych dni, spokojnych nocy i uśmiechu na co dzień, takich samych, jak podczas dzisiejszego święta.

Po życzeniach Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni do stołów, gdzie czekała na nich kawa i herbata oraz słodkości. Każda Babcia otrzymała upominek – broszkę, a każdy Dziadek – muszkę.

Spotkanie w czwartkowe popołudnie przebiegało w bardzo ciepłej, miłej atmosferze, ale czas upłynął bardzo szybko. Pocieszamy się jednak, że termin następnego spotkania, zgodnie z tradycją, za rok. Znowu więc będzie okazja do wspólnego radosnego świętowania…

Grażyna Kubis


PrzegladKoledIPastoraEkAleksandria2014Przegląd kolęd i pastorałek – Aleksandria 2014


kapl

Przedstawianie teatralne „Przydrożna kapliczka”


KonkursAnioKonkurs „Anioł”


BalKarnawaOwyBal karnawałowy


cyber1Konkurs plastyczny „STOP CYBERPRZEMOCY”

W dniu 10 stycznia 2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w podsumowaniu konkursu i rozdaniu nagród za wykonanie plakatu o tematyce: „Stop Cyberprzemocy”. Eliminacje szkolne wyłoniły 9 prac, które zostały zgłoszone do regionalnego konkursu w Zespole Szkół w Mstowie. Była to pierwsza edycja tego konkursu, patronat nad nim objęli m.in. Starostwo w Częstochowie, Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Częstochowie, Komenda Miejska Policji w Częstochowie oraz Gmina Mstów.cyber2

Na 19 placówek oświatowych i ponad 80 prac, które wzięły udział w konkursie, nasza uczennica Natalia Pyrkosz z klasy VI zajęła I miejsce w kategorii klas IV – VI, a wyróżnienia zdobyli: Monika Miąskiewicz (kl. I), Dawid Binek (kl. II), Dariusz Święcicki (kl. IV), Oliwia Chłąd (kl. VI), Wiktoria Święcicka (kl. I GIMN.)

„Cyberprzemoc” to bardzo trudny temat, jednak jak się okazuję jest to problem znany i rozumiany przez naszych uczniów, nawet tych najmłodszych.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że konkurs ten z roku na rok będzie cieszył się coraz większą popularnością.

Magdalena Klecha


wosp2014

Występy naszych uczennic podczas WOŚP


TeatrzykZielonaGes„Teatrzyk Zielona Gęś” ma zaszczyt przedstawić…

W ramach „bliskich spotkań” z tekstami literackimi uczniowie klasy piątej opracowali i zaprezentowali na zajęciach języka polskiego miniaturę dramatyczną z cyklu „Teatrzyk Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którego znakiem rozpoznawczym jest groteskowy dowcip i absurdalny humor. Scenka rodzajowa „Osioł i jego cień” oparta na bajce Ezopa zawiera znane powszechnie przesłanie „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, ale i wypływający z treści utworu morał:

„Czasem o byle cień

człowiek ma żal do człowieka,

a życie jak osioł ucieka.”

Sylwia Herman


SzkolneJaseKaSzkolne Jasełka


MikoAjkoweRadosciMIKOŁAJKOWE RADOŚCI

Czekając na Mikołaja, uczniowie klas IV oraz VI postanowili przygotować Jego portrety. Przy dźwiękach muzyki składali papier metodą orgiami, łączyli poszczególne elementy, ozdabiali rysując spirale, które w efekcie końcowym złożyły się na bujną brodę Świętego. Powstałe portrety umieszczone zostały na ozdobionym prezentami papierze i wyeksponowane na widok publiczny, by ktokolwiek zobaczy postać podobną do zamieszczonej, był przygotowany na niezliczone prezenty i rózgę.

Joanna Lewandowska


WARSZTATYZPRZEDSTAWICIELEMBIURAPODROZYWARSZTATY Z PRZEDSTAWICIELEM BIURA PODRÓŻY

12 grudnia br uczniowie naszej szkoły, pracujący nad projektem Comenius, wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawiciela Biura Podróży BIKER z Częstochowy. Zajęcia te były ściśle związane z tematem naszego projektu, a miały na celu przybliżenie uczniom zasad, jakimi rządzą się biura podróży, zapoznanie z zadaniami organizatora wyjazdów i agenta, pośredniczącego w sprzedaży ofert biur podróży. Uczniowie nauczyli się planować trasę wyjazdu, przygotowywać niezbędne dokumenty, kalkulować koszty oraz opracowywać ofertę w postaci folderu reklamowego. Podzieleni na dwie grupy muszą teraz przygotować ofertę jednodniowej wycieczki dla grupy młodzieży, podać koszt z uwzględnieniem podatku VAT, trasę oraz wszelkie szczegóły dotyczące wejść do obiektów a także czasu pracy kierowcy autokaru. Gotową ofertę oceni przedstawiciel biura podróży, zwracając uwagę na elementy wymagające korekty.

Spotkanie było bardzo przydatne, a praktyczne podejście do zadania ułatwi uczniom dalszą pracę nad projektem Comenius.

Joanna Lewandowska


gifts_509KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

W konkursie na kartkę świąteczną, skierowanym do uczniów pracujących nad projektem Comenius, zwyciężyły dwie prace wykonane przez Oliwię Chłąd oraz Bartłomieja Franczaka. Obydwie kartki wraz z najlepszymi życzeniami zostały wysłane do Wielkiej Brytanii – jedna do partnerskiej szkoły Saint John Wall School w Birmingham, a druga do zaprzyjaźnionej z naszą szkołą p. Adeliny Bevan, która po raz kolejny odwiedziła nas w maju tego roku. Zwycięzcom gratulujemy zwycięstwa i nagród.

Joanna Lewandowska

nagr.oliw nagr.bart


LOGO COMADRIAN1ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA LOGO PROJEKTU COMENIUS

Miło nam poinformować, że konkurs na logo projektu Comenius został rozstrzygnięty. Decyzją wszystkich uczniów, biorących udział w głosowaniu na najciekawsze logo, zwyciężyła praca Adriana Prokopowicza. Zwycięzcy gratulujemy ciekawych pomysłów oraz atrakcyjnej nagrody.

Joanna Lewandowska

nagroda_adr


OPewnymNieudanymPrzyjeciuO pewnym nieudanym przyjęciu…

Adaptacja sceniczna fragmentu „Ani z Zielonego Wzgórza” w wykonaniu uczennic klasy IV.

W tym roku szkolnym uczennice klasy IV po raz pierwszy zaprezentowały swe zdolności aktorskie, wcielając się, podczas zajęć języka polskiego, w role Ani Shirley i Diany Barry w adaptacji scenicznej fragmentu powieści Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Dziewczęta znakomicie zagrały uczestniczki pewnego misternie zaplanowanego przyjęcia, którego przebieg zakłóciła fatalna w skutkach pomyłka. Całości wrażeń dopełniły trafnie dobrane kostiumy i przygotowane na tę okazję rekwizyty.

Sylwia Herman


AkcjaPosadzSwojeDrzewkoAkcja „Posadź Swoje Drzewko”

Dnia 08.11.2013 roku w naszej szkole już po raz kolejny została przeprowadzona akcja „Posadź swoje drzewko”. Dzięki Fundacji Ekologicznej „Silesia”, pozyskaliśmy środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – DZIĘKUJEMY!
Dzięki akcji teren szkoły został wzbogacony o nowe gatunki drzew i krzewów, a jednocześnie otoczony nowym pasem zieleni odgradzającym parking szkolny. W ramach przyznanej dotacji dokonano zakupu 100 sztuk drzew i krzewów ozdobnych. Posadzono klony kuliste, jarzęby oraz ozdobne pęcherznice w formie żywopłotu. Mamy nadzieję, że przez praktyczne działanie młodzież nauczy się dbałości, odpowiedzialności i troski za środowisko naturalne i za swoje otoczenie.

Agnieszka Kotarska


SUKCESMODYCHTENISISTOWSUKCES MŁODYCH TENISISTÓW

Doskonale zaprezentowali się nasi tenisiści na rozegranych w sobotę,16 listopada, w Poczesnej Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Częstochowskiego. Wchodząc w skład drużyny Gminy Konopiska zdobyli /łącznie z absolwentami naszej szkoły/ 80 małych punktów ze 104 zdobytych przez reprezentację, co pozwoliło nam zająć drugie miejsce w powiecie. Najwięcej punktów zdobyli uczniowie szkoły podstawowej, żacy i młodzicy.

Miejsca naszych uczniów; Agata Miąskiewicz III, Justyna Trefon V, Melisa Kotas II, Emilia Skwara III, Karolina Skaczyło V, Bartosz Sitek II, Kamil Wolski IV, Damian Zaremba wygrał rywalizację młodzików, Krystian Drobina IV.

Na zawody przyjechała rekordowa liczba uczestników z 9 gmin, zawody trwały prawie 7 godzin, w zgodnej opinii wszystkich opiekunów drużyn od przyszłego roku należy zmienić formułę rozgrywek, by po 4 godzinach dzieci powracały do domów.

Henryk Żydek


UroczysteObchody95RocznicyOdzyskaniaNiepodlegOsciWGminieKonopiska..I… stał się Cud – 11 – listopada 1918 roku odrodziła się Ojczyzna…

– uroczyste obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Konopiska

11 listopada 2013r. Kościół Parafialny pw. św. Walentego w Konopiskach zgromadził na obchodach 95. rocznicy odzyskania niepodległości przedstawicieli władz samorządowych, m.in. wójta gminy Konopiska Jerzy Sochę, przewodniczącego Rady Gminy Marcina Poleszczuka, a także radnych, reprezentantów gminnych jednostek OSP, orkiestrę, przedstawicieli szkół i organizacji pozarządowych wraz z pocztami sztandarowymi, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespołu Śpiewaczego Gminy Konopiska, a przede wszystkim mieszkańców naszej gminy.
Podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ks. Proboszcz Sławomir Kaczmarek, usłyszeliśmy, jak ważnymi wartościami są ojczyzna i właściwie pojmowany patriotyzm, przejawiający się również w pamięci o tych , „co życie oddali za wolność ojczyzny; Swoją krwią… przypieczętowali”, ale i także w poszanowaniu drugiego człowieka i sumiennym wykonywaniu codziennych obowiązków.

„Dokąd iść? … nie wiem – zagubiłem drogę.” – te słowa i wiążące się z nimi szukanie „swojej” ojczyzny – stały się kanwą programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii, a zaprezentowanego podczas mszy św. w Kościele Parafialnym. Podążając za słowami poety: „historia ci pokaże, jakie było i jakie jest twoje miejsce na ziemi”, aktorzy, w czterech odsłonach: UPADEK – NIEWOLA – WALKA – WOLNOŚĆ, nakreślili dramatyczne losy naszych przodków, którzy doświadczyli rozbiorów i upadku Rzeczypospolitej, a później, zniewoleni, tęsknili, walczyli i obce im były współczesne dylematy: „Dokąd iść?”. Recytowane wiersze, teksty źródłowe związane z najważniejszymi wydarzeniami z okresu zaborów i początku II Rzeczypospolitej oraz przejmująco zaśpiewane utwory: „Miejcie nadzieję”, „Rota”, „Pytasz mnie”, „Boże, coś Polskę” z pewnością żadnego słuchacza nie pozostawiły bez refleksji.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w naszej gminie zakończył uroczysty przemarsz pod Pomnik Pamięci – Golgotę Konopisk, gdzie odbył się apel poległych, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Wysłuchano również przemówienia Wójta Jerzego Sochy, który mówił miedzy innymi o dzisiejszym rozumieniu patriotyzmu, którego współcześnie nie musimy przecież udowadniać, ginąc za ojczyznę. Wobec nas wydaje się być ona mniej wymagająca niż w przeszłości, wobec naszych przodków: dbać o innych, znać historię Polski, odnosić się z godnością i szacunkiem do świąt i symboli narodowych – to dekalog dzisiejszego patrioty.
A jeśli ktoś nadal szuka „ swojej’” ojczyzny, to niech słowa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wypowiedziane przez jednego z recytatorów podczas uroczystości, będą dla niego liryczną wskazówką:

Ojczyzna moja tam, tam jest i tak daleka,
jak jest podana dłoń człowieka dla człowieka.
Ojczyzna moja tam, gdzie zboża niosą wiatr
i gdzie zielony krąg zamyka pierścień Tatr,
i gdzie jak posąg złoty morze wygina łuk,
i człowiek, gdy z człowieka przemawia żywy Bóg.
Ojczyzna moja tam, jak łańcuch martwych ciał
i leży na niej głaz, spod niego zieleń tryska.
O ziemio, tyś jest obraz ciosany z krwawych skał,
ty jesteś duchom grób i duchom jak kołyska.

Karina Bekus, Sylwia Herman


stadionMłodzicy Alkasu pojadą do Wrocławia na towarzyski mecz Polska – Słowacja!

Wyjazd na to spotkanie jest dla podopiecznych Wojciecha Krauze nagrodą za dobrą postawę w całym 2013 roku. Chłopcy poprzez solidne treningi i zaangażowanie na boisku zasłużyli na atrakcyjne zakończenie sezonu. Z pewnością możliwość oglądania w akcji na żywo Lewandowskiego, Błaszczykowskiego i spółki na pięknym stadionie, będzie dla młodych zawodników sporym przeżyciem. Miejmy nadzieję, że zmotywuje to naszych młodzików do dalszych sukcesów.
Wyjazd na mecz zaplanowany jest na godzinę 15.00, 15 listopada spod szkoły w Aleksandrii. Samo spotkanie odbędzie się o godzinie 20.45 na stadionie Śląska Wrocław.
Chcielibyśmy, aby takich imprez było coraz więcej.

Arkadiusz Zaremba


konkursliterowania2KONKURS NA MISTRZA LITEROWANIA PO ANGIELSKU ROZSTRZYGNIĘTY!

W dniach 30-31.10.2013 został rozstrzygnięty konkurs na MISTRZA LITEROWANIA W JĘZYKU ANGIELSKIM.konkursliterowania1
W klasie III aż cztery osoby stanęły na podium z certyfikatem potwierdzającym ich umiejętności oraz nagrodą. Wśród nagrodzonych są:

I miejsce: Martyna Gałuszka i Miłosz Jamroziński
II miejsce: Bartosz Sitek
III miejsce: Adam Nowak

W klasie IV najlepsi z najlepszych, to:
I miejsce: Łucja Banaszewska
II miejsce: Bartosz Kosmala
III miejsce: Kamil Wolski

Zwycięzcom gratulujemy umiejętności literowania i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego.

Joanna Lewandowska


PodarujWodeUratujZyciePodaruj wodę. Uratuj Życie.

W październiku 2013 r. odwiedziła progi naszej Szkoły siostra Elaine, Misjonarka Klaretynka pochodząca z Brazylii, a przy tym wieloletnia misjonarka Afryki. Był to czas wspólnego dzielenia się doświadczeniami, wzajemnego ubogacenia oraz wymiany kulturowej…

Siostra Elaine poprowadziła spotkania misyjno – etnograficzne dla dzieci, młodzieży z naszej Szkoły, uwrażliwiając nas na potrzeby najuboższych, zapoznając z ubóstwem i niedostatkiem życia innych, byśmy sami wychodzili poza własne zamknięcie, ograniczenia i lęki.

Tysiące ludzi w Afryce, każdego dnia, umiera z powodu braku wody lub chorób wywołanych piciem zanieczyszczonej wody. W wielu wioskach choć są studnie, to nie wystarczająco głębokie (5m), które w sezonie suchym wysychają. Z powodu braku kanalizacji, często woda w nich jest skażona, przez co nie nadaje się do picia. Ludzie myją się i piorą swoją bieliznę nad stawami czy jeziorami, które także są siedliskiem bakterii prowadzących do wielu chorób, a nawet śmierci. Mieszkańcy, zwłaszcza dzieci, często muszą iść po wodę zdatną do picia do studni, oddalonych o wiele kilometrów od ich miejsca zamieszkania, gdzie kolejka, by ją zdobyć, także bywa bardzo długa.

Spotkania z Siostrą Elaine przybliżyły między innymi zagadnienia związane z problematyką braku dostępu do czystej wody, zdatnej do picia, z jaką na co dzień borykają się mieszkańcy kontynentu afrykańskiego. Ukazała nam jak wiele mamy, jak łatwo możemy korzystać z zasobów dostępnej nam – czystej wody… i że być może, nie doceniamy tego faktu…

Siostra Elaine uświadomiła nam także, iż nie można głosić Ewangelii ludziom umierającym z głodu albo z pragnienia, najpierw trzeba pomóc im przeżyć. Dlatego pragniemy wciąż na nowo uwrażliwiać nasze serca na potrzeby bardziej ubogich, i budzić postawę altruistyczną wśród tych, którzy w dzisiejszych czasach nastawieni są często na branie i wygodnictwo…

Obecność Siostry Elaine bardzo nas ubogaciła, a jej żywe i entuzjastyczne świadectwo życia i otwartości misyjnej zapamiętamy… na lata… a jej słowa rozbudziły w nas wdzięczność za dary, z których tak łatwo korzystamy i uwrażliwiły na oszczędzanie oraz lepszą dystrybucję dostępnej nam wody.

s. Ewa Narolska


ZabawaWTeatrNaLekcjiJPolskiegoZabawa w teatr na lekcji j. polskiego

Omawianie na lekcjach języka polskiego „Zemsta” Aleksandra Fredry to okazja do zabawy w teatr. Uczniowie klasy I gimnazjum na jednej z październikowych lekcji przedstawili adaptacje sceniczne fragmentów tej komedii. Sami przygotowali swoje spektakle, aby zaprezentować je na lekcji. Każda grupa wykazała się pomysłowością w przygotowaniu kostiumów i rekwizytów oraz poczuciem humoru. Okazało się, że lektura nie musi być wcale nudna, nawet jeśli język, którym posługują się bohaterowie hrabiego Aleksandra Fredry jest dla kolejnych pokoleń młodzieży coraz mniej zrozumiały. Mimo iż samodzielne przygotowanie przedstawienia wymagało od aktorów – amatorów dokładniejszej analizy tekstu, to dostarczyło im także świetnej zabawy.

Ewa Chudzik


logoO projekcie „Nauczyciel przyszłości”

W tym roku szkolnym zainteresowani nauczyciele z Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Aleksandrii uczestniczą w projekcie „Nauczyciel przyszłości”, realizowanym w ramach Priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.4 Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty. Wspomniany projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Odpowiedzialną za organizację zajęć szkoleniowych jest firma Gamma. Dla uczestników szkoleń przewiduje się zajęcia stacjonarne – 6 dni oraz zajęcia w e-learningu 30 godzin. Główny cel projektu „Nauczyciel przyszłości” to podniesienie kwalifikacji nauczycielek i nauczycieli w zakresie stosowania nowoczesnych technologii informacyjno- komunikacyjnych. Założeniem szkoleń organizowanych w jego ramach jest wzbogacenie wiedzy i umiejętności nauczycieli z zakresu obsługi programów graficznych i systemu LMS (e-learning), a w związku z tym, efekt finalny projektu sprowadza się do wypracowania przez nauczycieli umiejętności tworzenia własnego e-kursu i publikacji go na platformie projektu (wybrane materiały, sprawdzanie wiedzy – quiz i zadania, lekcje i warsztaty).

Sylwia Herman


Otrzęsiny gimnazjalistów

otrz2013


DSCN1688Mitologiczne wyzwania

Cykl zajęć poświęconych mitologii greckiej zamknęły uczniowskie prezentacje, łączące wiedzę piątoklasistów z ich praktycznymi umiejętnościami. Uczniowie wcielili się w postaci wybranych bogów i herosów, wykorzystując znane techniki dramowe. Dokonali również ustnych prezentacji najbardziej znanych mitologicznych postaci starożytnej Grecji. Podczas zajęć, podsumowujących omawianie wybranych mitów, mogliśmy podziwiać m.in. Zeusa, Posejdona, Penelopę, Hadesa, Persefonę, Demeter, Heraklesa, Tezeusza, Afrodytę czy Atenę. Na szczególne uznanie zasługuje twórcza inwencja piątoklasistów widoczna zwłaszcza w przygotowanych przez nich kostiumach i boskich atrybutach.

Sylwia Herman


DSCN1584Pasowanie na czytelnika

Tegoroczni pierwszoklasiści okazali się bardzo niecierpliwi i spragnieni czytania. Już od pierwszych dni września domagali się wypożyczeń. To bardzo pozytywne zjawisko i tym bardziej cieszy, że nasi milusińscy zapewniają, iż czytają razem z rodzicami.
Oficjalnie natomiast włączeni zostali do grona czytelników biblioteki ZS-P w Aleksandrii 23 października, kiedy to po zapoznaniu się z regulaminem biblioteki, księgozbiorem, sposobem wypożyczania i prośbami książki złożyli uroczyste ślubowanie.
Po przyrzeczeniu nastąpiło pasowanie na czytelnika. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali zakładki do książek i teraz już jako pełnoprawni czytelnicy wypożyczyli samodzielnie wybrane bajeczki, baśnie i legendy.

Ewa Chudzik


DzienPatronaDZIEŃ PATRONA

W związku z tym, że rocznica śmierci Jana Kochanowskiego przypada w czasie wakacji, a data urodzin poety budzi wiele wątpliwości, już w pierwszym roku po wybraniu Jana z Czarnolasu na patrona szkoły ustalono, że jego święto będziemy obchodzić corocznie w Dniu Edukacji Narodowej. Tak też stało się i w tym roku. Po części artystycznej związanej ze świętem edukacji i pasowaniu pierwszoklasistów nastąpiły obchody Dnia Patrona. Z tej okazji kilka tygodni wcześniej ogłoszono dwa konkursy. W pierwszym należało się popisać wiedzą na temat życia i twórczości Jana Kochanowskiego. Drugi konkurs wymagał pracy zespołowej w poszczególnych klasach, gdyż należało przygotować stroje z epoki i zaprezentować w nich poetę i jego rodzinę.
Okazało się, że przedstawiciele poszczególnych klas stanęli na wysokości zadania. Zaprezentowany przez nich poziom wiedzy zaskoczył wszystkich, a jurorzy musieli ogłosić dogrywkę, gdyż doskonałe odpowiedzi uczestników konkursu nie pozwalały na wyłonienie zwycięzcy. Ostatecznie o ustaleniu pierwszych trzech miejsc w konkursie wiedzy zdecydowały minimalne różnice w odpowiedziach.
Równie trudne zadanie mieli jurorzy w drugim konkursie. Przygotowane stroje okazały się niezwykle ciekawe, niektóre potraktowane z przymrużeniem oka a inne wręcz perfekcyjne. Wszystkie natomiast wzbudziły zachwyt i zainteresowanie widowni. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursach, otrzymali słodkie nagrody pocieszenia, a najlepsi – nagrody książkowe.
W ramach obchodów Dnia Patrona wyświetlono także krótki film o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego oraz wybrano z twórczości poety ponad dwieście cytatów, które losowali wszyscy uczniowie, nauczyciele i przybyli na uroczystość rodzice i inni goście jako wróżbę, wskazówkę lub przestrogę na przyszłość.

Ewa Chudzik


wyborySU2013

Wybory do Samorządu Uczniowskiego


DSCN1685HEALTHY AND UNHEALTHY FOOD

Klasa V, ucząc się o zdrowym i niezdrowym jedzeniu, piramidzie żywieniowej i zdrowym stylu życia, pracowała nad projektami „Healthy and unhealthy food” oraz „Food pyramid”. Uczniowie starali się podzielić produkty spożywcze w zależności od ich wartości odżywczych oraz przydzielić je do odpowiedniej rubryki w piramidzie żywieniowej. Okazało się, że ich wybory nie zawsze były trafne. No cóż, to, co smaczne, nie zawsze (zazwyczaj rzadko) bywa zdrowe i wartościowe. Warto uświadamiać dzieci, co jedzą, co jeść powinny, a czego powinny zdecydowanie unikać. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

Joanna Lewandowska


RajdPamieci1863W150RoczniceBitwyPodKruszynaRAJD PAMIĘCI 1863 W 150 ROCZNICĘ BITWY POD KRUSZYNĄ

13 września br. gimnazjaliści z Aleksandrii, Hutek oraz Konopisk wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Młodzi mieszkańcy Gminy Konopiska zgłębiali polską historię, kulturę i tradycję podążając śladami bitwy 1863 roku.
Trasa rajdu wiodła przez miejscowości: Kruszyna, Borowno, Zdrowa oraz Nieznanice. Przewodnikiem i prelegentem rajdu był p. Krzysztof Wójcik, natomiast prelekcje – przy plenerowych stanowiskach dydaktycznych – wygłosili: p. Elżbieta Gumuła – inicjatorka wyjazdu oraz p. Andrzej Przewłocki. Zadaniem wszystkich uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w (przygotowanych przez organizatorów) kartach pracy.
Pierwszym punktem wyprawy i zarazem pierwszym stanowiskiem dydaktycznym, do którego dotarła grupa, był zabytkowy, jednonawowy kościół pw. św. Macieja w Kruszynie z drugiej połowy XVII w. Uczestnicy rajdu podziwiali kościół – w tym wieże, (przebudowane w górnych kondygnacjach w XIX w.), wykonany w stylu późnobarokowym ołtarz główny (pierwsza połowa XVIII w.) oraz boczne – barokowe i rokokowe ołtarze. Następnie wszyscy uczestnicy wysłuchali prelekcji pt. „Codzienność partyzantów i cywilów w l. 1863 – 64”, podczas którego zapoznali się z historią oddziału powstańczego biorącego udział w bitwie pod Kruszyną, dowiedzieli się jak wyglądało uzbrojenie, przeszkolenie oraz życie codzienne partyzantów w obozie leśnym, kim byli dowódcy i w jaki sposób służyli swoją wiedzą i doświadczeniem oraz w jaki sposób powstańcom pomagała ludność cywilna. Z wykładu dowiedzieli się także jak w czasach powstania wyglądało codzienne niebezpieczne życie ludności cywilnej (ziemian, włościan, chłopów, mieszczan, rzemieślników) oraz jak ważna była rola kobiet w powstaniu. (Wygłaszający prelekcje – p. Elżbieta Gumuła).

Drugim stanowiskiem dydaktycznym, do którego udali się uczestnicy rajdu był cmentarz parafialny w Kruszynie. Przy zbiorowej mogile powstańców, którzy walczyli i ginęli w bitwie pod Kruszyną odbył się apel pamięci. Zapalono znicz. Uczestnicy wysłuchali krótkiej informacji o przebiegu bitwy pod Kruszyną oraz notki biograficznej o gen. Edmundzie Taczanowskim. Na koniec p. Andrzej Przewłocki odczytał Manifest Rządu Narodowego z 1863 roku.

Kolejnym plenerowym punktem rajdu była wieś kościelna Borowno, o której wzmianki pojawiły się już w XV wieku. Obecnie znajdują się tam dwie zabytkowe budowle: otoczony stawami dworskimi i sadem jabłoni modernistyczny pałac z końca XVIII w. oraz kościół parafialny wzniesiony w 1845 r., a przebudowany w końcu XIX wieku. Wizyta na miejscowym cmentarzu była okazją do zapoznania się z historią rodu Reszków, Wereszczyńskich i Kanigowskich, a przejazd piękną aleją z Borowna do Zdrowej, a następnie do Nieznanic umożliwił prowadzenie bezpośredniej obserwacji terenu bitwy oraz ćwiczenie technik fotografowania krajobrazu.

W zespole parkowo – pałacowym w Nieznanicach (który był kolejnym stanowiskiem dydaktycznym) uczestnicy rajdu spotkali się z obecną właścicielką pałacu – p. Elżbietą Lubert. To od niej i od p. Krzysztofa Wójcika, młodzież dowiedziała się o byłych właścicielach Nieznanic – Leonie i Aureliuszu Wuensche oraz ich osiągnięciach gospodarczych. Niespodzianką dla wszystkich był przygotowany, słodki poczęstunek.

Przedostatnim stanowiskiem dydaktycznym był cmentarz w Kłomnicach. Tutaj przekazana została informacja o Leopoldzie Kronenbergu (bankierze powstania 1863 roku) – o jego znaczących przedsięwzięciach w dziedzinach przemysłowych i społecznych oraz o związkach jego rodziny z Ziemią Kłomnicką. W tym miejscu uczniowie gimnazjum wysłuchali wykładu na temat skutków powstania styczniowego, dowiedzieli się, jak wyglądała codzienność zesłańców postyczniowych w środowisku wygnańczym, a także poznali osiągnięciach naukowe m.in. Benedykta Dybowskiego, Wiktora Godlewskiego, Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Władysława Taczanowskiego, Wacława Sieroszewskiego i Ferdynanda Karo. Te wyjątkowe biografie uzmysłowiły wszystkim w jak trudnej rzeczywistości musieli odnaleźć się emigranci postyczniowi.

Na cmentarzu parafialnym w Kłomnicach mieści się także pomnik powstańców poległych w bitwie o szyny, gdzie pochowano dwóch uczestników powstańczych: Walezego Chrzanowskiego i jego zięcia Bronisława Szwejcera z Wancerzowa (który w przeciwieństwie do teścia, nie uniknął represji carskich). Na miejscu zapoznano się zarówno z historią pomnika, jak i dziejami rodziny Chrzanowskich.

Ostatnim punktem wycieczki był pałac w Chorzenicach. Niegdyś właścicielem pałacu był płk. Adam Nieniewski – syn ziemianina i powstańca z 1863 roku. On sam walczył w wojnie 1920 roku, będąc dowódcą m.in. 7 Pułku Strzelców Konnych i 4 Brygady Jazdy. Za męstwo na polu walki oznaczono go orderem Virtuti Militari. Matka Adama Nieniewskiego była natomiast wnuczką Józefa Wybickiego.

W drodze powrotnej odbyło się podsumowanie całego rajdu. Pani Olga Muc – przedstawiciel Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach (współorganizatora wydarzenia) ogłosiła konkurs plastyczny pt. „Ojczyzna i historia Was nie zapomni”, natomiast Pani Elżbieta Gumuła wręczyła znaczki okolicznościowe stylizowane na odznakach powstańczych, ufundowane przez OM/PTTK im. W. Biegańskiego w Częstochowie.

Najlepiej do młodzieży docierają „żywe” lekcje historii. Podczas Rajdu Pamięci młodzi ludzie mogli oddać cześć powstańcom z 1863 roku, biorącym udział w bitwie pod Kruszyną, uzupełnić wiedzę szkolną o elementy historii regionalnej oraz odwiedzić i poznać historyczne miejsca – o których nadal pamięta wielu Polaków.

RAJD PAMIĘCI 1863 r. w 150 ROCZNICĘ BITWY POD KRUSZYNĄ zorganizowano w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 w Polsce.

E. Gumuła
GCKiR

/tekst pochodzi ze strony Gminy Konopiska/


InauguracjaRokuSzkolnego201320142. września 2013r. uczestniczyliśmy w uroczystej inauguracji roku szkolnego 2013/2014.

Otwarcia uroczystości dokonał dyrektor szkoły pan Paweł Bekus, który powitał przybyłych: księdza proboszcza Henryka Pacuda, sołtysa Ryszarda Skoczylasa, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi, rodziców, uczniów oraz szczególnie uroczyście panią Marię Frymus, córkę Damazego Jeziorskiego, kierownika szkoły w latach 1936-1940, który zginął w Oświęcimiu.

Pamięć Damazego Jeziorskiego i wszystkich, którzy polegli w obronie Ojczyzny w czasie II wojny światowej uczczono minutą ciszy, po czym dyrektor szkoły wręczył pani Marii Frymus pisemne podziękowanie za przekazanie na rzecz szkoły prywatnego księgozbioru i pamiątek po swoim ojcu.

Upamiętniając 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, uczniowie zaprezentowali program artystyczny, składający się z dwóch części: „Był taki wrzesień! ‘’ i „Jest taki wrzesień!” W pierwszej części gimnazjaliści przedstawili scenkę, w której pokazali, jak odbywała się nauka w czasie okupacji hitlerowskiej. Dla kontrastu uczniowie klas młodszych recytując wiersze i śpiewając piosenki, pokazali jak się cieszą, że mogą wypoczęci, szczęśliwi i radośni wrócić do szkoły.

Kończąc uroczystość, pan dyrektor życzył wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym – nauczycielom wyrozumiałości i cierpliwości, a uczniom zapału w zdobywaniu wiedzy.

Po uroczystości uczniowie udali się do sal lekcyjnych na pierwsze po wakacjach spotkanie z wychowawcami.

Grażyna Kubis