Program „Bezpieczne życie”

Od września 2014 roku uczniowie klasy drugiej w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Aleksandrii rozpoczęli udział w programie „Bezpieczne życie”. W roku szkolnym 2014/2015 programem zostało objętych 1650 dzieci z terenu Częstochowy i powiatu.
Celem programu jest wzrost świadomości dzieci i rodziców o zagrożeniach, wyrobienie umiejętności i nawyków zachowania się w trudnych sytuacjach, podniesienie kwalifikacji nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa, poprawa stanu bezpieczeństwa w szkołach. W czasie zajęć przekazywane są dzieciom informacje z bardzo szeroko pojętego bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem następujących zagadnień: wypadki w domu (upadki, oparzenia, skaleczenia, zatrucia, zadławienia), wypadki komunikacyjne, zdarzenia związane ze zwierzętami, utonięcia, pożary i zatrucia czadem, porażenie prądem, zaginięcia.

28 września 2015r odbyło się uroczyste zakończenie programu edukacyjnego „Bezpieczne życie”. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, wśród nich był Prezydent Miasta Częstochowy Pan Ryszard Stefaniak oraz Komendant Miejski PSP w Częstochowie, st. bryg. Sławomir Olbryś.
W ramach tego programu a także rozszerzając zakres działań o dodatkowe aktywności uczniowie pod opieką wychowawcy Anny Ankowskiej wzięli udział w wielu spotkaniach i ciekawych lekcjach.

Relacja uczniów z zakończonego programu:

We wrześniu poznaliśmy trzy złote zasady zachowania się w trudnych sytuacjach, w wypadku zagubienia się w lesie lub innym miejscu na przykład w zatłoczonym mieście.

Zgubek bohater książeczki „ Odnaleźć Zgubka” – przeprowadził nas przez las, wskazał sposoby przetrwania w nim.

Podczas wycieczki do lasu posługiwaliśmy się mapą. Przećwiczyliśmy różne zachowania w przypadku zagubienia. Ale najfajniejszą zabawą było zbudowanie prawdziwego szałasu w lesie. Wspólnymi siłami ułożyliśmy z gałęzi wspaniały szałas, w którym moglibyśmy spędzić noc. Jeszcze długo zaglądaliśmy do lasu i odwiedzaliśmy naszą budowlę.

Zimą podczas zabaw na śniegu i na lodzie stosowaliśmy się do poznanych zasad bezpiecznego zachowania. Zawsze staramy się myśleć o własnym bezpieczeństwie i bezpieczeństwie kolegów. Unikamy niebezpiecznych miejsc – zamarzniętych stawów, górek w pobliżu dróg, nie ślizgamy się na jezdni.

W marcu zaprosiliśmy panią weterynarz Joannę Kowalik. Bardzo lubimy zwierzęta. Mamy różne zwierzątka domowe. Wiemy, że trzeba się nimi opiekować, dbać o nie, leczyć gdy są chore i szczepić przeciw groźnym chorobom. Pani weterynarz powiedziała nam o różnych zagrożeniach związanych z hodowlą zwierząt domowych a także ostrzegła nas przed spotkaniami z dzikimi zwierzętami, które możemy spotkać w lesie, na polu czy nawet na naszym podwórku.

W kwietniu rozmawialiśmy o tym – jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom w domu. Z pomocą KICI i RUFIEGO i z wykorzystaniem książeczki „ Bezpieczny dom” odbyliśmy kurs, po którym dowiedzieliśmy się jak unikać wypadkom. Okazuje się, że nawet w domu, czy w szkole, w których czujemy się tak bezpieczni czyha na nas wiele zagrożeń. Wiemy, że możemy ich uniknąć.

Zawsze musimy myśleć o konsekwencjach, czyli o tym co się może nam stać. To jest bardzo trudne, często podczas zabawy nie myślimy o zagrożeniach, przez co czasami wpadamy w tarapaty.
Nasze domy są pełne pułapek i niebezpiecznych miejsc i urządzeń. Można się poślizgnąć, wpaść, spaść, oparzyć, uciąć, skaleczyć, zakrztusić, zatruć, zachłysnąć, możemy zostać porażeni prądem.
To może zawsze być bardzo nieprzyjemne, bolesne i zagrażać naszemu zdrowiu i życiu, ale wiemy, że możemy temu zapobiec i być bezpieczni. O tym jak posługiwać się urządzeniami elektrycznymi, używać włączników elektryczności i gniazdek elektrycznych wyjaśnił nam pan, z którym spotkaliśmy się w ramach programu BEZPIECZNIKI TAURONA.

W marcu przeszliśmy szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Pani Ilona Marczak nauczyła nas w jaki sposób wzywać pomoc, jak zaopiekować się poszkodowanym, jak zabezpieczyć miejsce wypadku. Wykorzystaliśmy sprzęt do nauki resuscytacji, który otrzymaliśmy od WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY , na którym już od kilku lat uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczą się pomagać innym. To bardzo trudne zadanie, ale w nagłych wypadkach będziemy dzielni.

Wiosna to czas kiedy wyciągnęliśmy rolki, odkurzyliśmy po zimie rowery i hulajnogi. Wiemy, że wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Poruszając się po chodniku, czy drodze obowiązują nas przepisy ruchu drogowego. Znamy już wiele znaków drogowych i niektóre zasady. Podczas prelekcji z policjantem uroczyście złożyliśmy obietnicę, że zawsze będziemy przestrzegać zasad ruchu drogowego.

Bardzo zaciekawiło nas spotkanie z panią Magdaleną Purgal – księgową. Ze zdziwieniem słuchaliśmy informacje, że pieniądze, które wyciągają rodzice ze ściany, czyli z bankomatu szybko się kończą i nie pojawiają się na kącie znikąd, ale trzeba je najpierw zarobić i przelać na konto. To bardzo skomplikowane : przelewy, wypłaty, operacje bankowe. A wykonując przelewy czyhają niewidoczni oszuści, którzy mogą ukraść nasze pieniądze, dlatego musimy być bardzo ostrożni i czujni.

Na niewidoczne ale realne niebezpieczeństwa narażeni jesteśmy w Internecie. Wszyscy już posługujemy się komputerem, zaglądamy do Internetu, jest on bardzo przydatny. Wyszukujemy informacje, słuchamy muzykę i oglądamy filmy. Najbardziej lubimy grać. Gier internetowych jest tysiące! Każdy z nas ma swoją ulubioną. Dzięki internetowi możemy komunikować się z kolegami z klasy ale także ludźmi na całym świecie. Pan Marek Banaszewski podczas prelekcji, uświadomił nam, że komputer pomaga w pracy i nauce ale korzystając z Internetu nie możemy być łatwowierni i o wszystkich naszych obawach informować osoby dorosłe.

W czerwcu na szkolnym festynie przedstawiliśmy rezultaty naszych działań. Wzięliśmy udział w konkursie plastycznym. Na naszych pracach przedstawiliśmy strażaka, ratownika medycznego, policjanta w akcji, kiedy pomagają ludziom w trudnych sytuacjach. Główną nagrodę – tablet – wygrała Iliana Sikora, wyróżnienia i gry planszowe otrzymały Monika Miąskiewicz, Amelia Kulej, Nikola Gondro, Kuba Kuziorowicz, Kinga solecka, Maja Tałajczyk.

Chociaż dzisiaj kończymy program „ Bezpieczne życie” , wiemy , że zawsze musimy przestrzegać zasad i przepisów, dbać o siebie podczas zabaw, przewidywać skutki naszych zachowań, unikać niebezpiecznych miejsc. Mamy obowiązek pomagać innym i zawiadomić o wypadku odpowiednie służby i dorosłych. Chcemy być zdrowi i bezpieczni.

Anna Ankowska