Drapieżne ptaki w jednej sali z uczniami, czy to możliwe? Oczywiście!

            Do takiego niecodziennego spotkania doszło dziś w naszej szkole. Wszyscy uczniowie oraz przedszkolaki wzięli udział w żywej lekcji przyrody o ptakach drapieżnych. Sowy, sokoły i jastrzębie fruwały nad naszymi głowami.  W przystępny, obrazowy i zabawny sposób poznaliśmy charakterystyczne cechy, zwyczaje, budowę  oraz ich rolę w przyrodzie. Pokazy zaprezentowali sokolnicy z ośrodka „Ptaszyniec”. Na sali gimnastycznej przedstawili  nam kilka gatunków drapieżników, zarówno nocnych, czyli sów – puszczyka, płomykówkę oraz puchacza, jak i gatunki dzienne, takie jak sokół wędrowny i jastrząb Harrisa, pochodzący z Ameryki. Bliskość obcowania z ptakami wywarło na wszystkich duże wrażenie. Można było poczuć pęd powietrza przelatujących nad głowami drapieżników. Najwięcej emocji wywołał puchacz europejski „Koko” – największa europejska sowa o majestatycznym wyglądzie. Mieliśmy okazję również zobaczyć polowanie jastrzębia Harisa na „zająca”.

          Sokolnictwo jest dawną formą łowiectwa, wykorzystującą do polowania ułożone (wytrenowane) do tego celu ptaki drapieżne. Obecnie nie poluje się z ptakami, a jedynie podtrzymuje tę starą tradycję. Sokolnicy zajmują się też ochroną biologiczną lotnisk cywilnych i wojskowych. Metoda sokolnicza jest najskuteczniejszą formą płoszenia ptaków w rejonie portów lotniczych. Często ze względu na nadmierne gromadzenie się ptaków z usług sokolniczych korzystają też wysypiska i sortownie śmieci, plantacje, hale targowe, parki miejskie. Poza polowaniem sokolnicy zajmują się także ochroną i rehabilitacją ptaków drapieżnych oraz reintrodukcją (hodowla i wypuszczanie na wolność) rzadkich gatunków ptaków drapieżnych.

Nietypowa lekcja przyrody dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Agnieszka Kotarska

GALERIA