Święta majowe.

Co roku staramy się pamiętać nie tylko o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także o Święcie  Pracy, Święcie Flagi Narodowej czy rocznicy zakończenia II wojny światowej, dlatego w przeddzień długiego weekendu w ZS-P im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii odbyła się akademia z okazji wszystkich tych świąt majowych. Przedstawienie przygotowała kl. II gimnazjum, która zaprezentowała swój program na trzeciej godzinie lekcyjnej 29.04.2016 r. Występ adresowany był do wszystkich uczniów i wychowanków. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego dwoje gimnazjalistów wcieliło się w rolę dziennikarzy radiowych, którzy pytali przechodniów o nadchodzące święta. Górnik opowiedział o tym, jak spędzał 1 Maja dawniej i jak świętuje ten dzień ze swoją rodziną obecnie. Uczennice pewnej szkoły podzieliły się z nami wiadomościami,  zdobytymi na lekcjach historii, o pierwszej uchwalonej w Europie konstytucji – tj. Konstytucji 3 Maja. Razem ze „starszym małżeństwem” przypominaliśmy sobie o wadze bitwy pod Monte Cassino i czciliśmy poległych w II wojnie światowej. Zaś gimnazjaliści, którzy zagrali studentów rozwieszających flagi, wprowadzili nas w niezwykle uroczysty ale zarazem radosny nastrój, rozdając zgromadzonym biało-czerwone chorągiewki. Dzięki temu kończąca imprezę, wspólnie odśpiewana pieśń patriotyczna zabrzmiała  wyjątkowo dobitnie.

Dawid Kosmala

Galeria