Sądzimy bohaterów ballad Mickiewicza – lekcje języka polskiego

                W dniach 12 i 19 września 2916  r., w ramach cyklu zajęć poświęconych balladom Mickiewicza,  uczniowie klasy III gimnazjum spróbowali swoich sił w rolach sędziów, oskarżycieli, obrońców, uczestnicząc w rozprawach sądowych na podstawie ballad Adama Mickiewicza: ,,Lilije” i ,,Świtezianka”. W obu przypadkach gimnazjaliści musieli zebrać odpowiednie argumenty i przedstawić je przed ławą sędziowską. Nie mieli łatwego zadania, głównie ze względu na wagę tych spraw.  Pani – bohaterka ballady „Lilije” – była oskarżona bowiem o zabicie męża , zaś Strzelec – bohater ballady „Świtezianka” –  o zdradę. Mimo tak zawiłych spraw, trzecioklasistom udało się  w pełni zaangażować w postawione przed nimi zadanie i doprowadzić  sprawy sądowe do końca, zgodnie z zasadami panującymi na prawdziwej Sali Rozpraw. Sprawy zakończyły się ogłoszeniem wyroków skazujących dla bohaterów ballad.  Co ciekawe, wśród niektórych gimnazjalistów ujawniły się predyspozycje do pełnienia w przyszłości zawodów adwokatów i prokuratorów.

Dawid Kosmala, Oliwia Chłąd