Nasi uczniowie uczestnikami  biegu „Tropem Wilczym” w Lublińcu

            1 marca jest od 2011 r.  Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej.

               Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Aleksandrii i Zespołu Szkół w Konopiskach postanowili uczcić to święto biorąc udział w niedzielnym biegu „Pamięci Żołnierzy Wyklętych -Tropem Wilczym” . Trasa biegu przebiegała wokół Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, która wraz z Wojskowym Klubem Biegacza „Meta”, była organizatorem biegu.

                Wydarzenie, mające  na początku charakter lokalny, z czasem  stało się imprezą ogólnopolską, w której udział bierze kilkadziesiąt tys. uczestników z całego kraju,  w różnym wieku i o zróżnicowanej sprawności fizycznej. W  biegu tym nie chodzi przecież  o wynik sportowy, ale o ideę, jaką jest symboliczne uczczenie żołnierzy, bohaterów niezłomnych  wymordowanych przez komunistyczny reżim po II wojnie światowej . Bieg „Tropem Wilczym” odbywa się na dystansie 1963 m., co stanowi odwołanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek. Dystansu tego może nie można nazwać morderczym,  ale z pewnością niewprawionym biegaczom mógł przysporzyć pewnych problemów tym bardziej, że na leśnych dróżkach zaległy roztopy i błoto. Mimo to kilkusetosobowa grupa zapaleńców, chcących oddać hołd żołnierzom niepodległościowego podziemia, doskonale dała sobie radę w tych warunkach, a na finiszu biegu  odliczyli  się  wszyscy uczniowie ze szkoły z Aleksandrii i Konopisk.

                    Na mecie na uczestników czekała miła niespodzianka tj. okazały, okolicznościowy medal, dyplom oraz „Krówka Komandosa”. Utracone kalorie można było uzupełnić  w przygotowanej przez komandosów kuchni polowej, gdzie oprócz wody, kawy i ciasta nie mogło  też zabraknąć tradycyjnej żołnierskiej grochówki -naprawdę pysznej.  Uczniowie mieli również okazję  porozmawiać z  żołnierzami JWK oraz zrobić sobie zdjęcie na tle opancerzonych i uzbrojonych pojazdów wojskowych.

                 Warto docenić postawę młodzieży, która znalazła  czas w niedzielne południe i  w niezbyt sprzyjającej aurze pogodowej uczyniła ten  symboliczny gest oddania czci bohaterom o naszą wolność. Podziękowania należą się również jednemu z rodziców uczennicy ZS-P w Aleksandrii – Panu Markowi Banaszewskiemu, który przyczynił się do  sprawnej organizacji  tej niecodziennej patriotycznej wycieczki.

GALERIA ZDJĘĆ

Paweł Bekus