Wycieczka w ramach projektu „Z Kulturą na Ty”

          12 października br. po raz pierwszy w ramach realizowanego przez stowarzyszenie Miłośników Gminy Konopiska „ TIIS” w Aleksandrii projektu pt. „Z Kulturą na Ty” Fundacji „PZU z Kulturą”, uczniowie klas szóstej, siódmej oraz przedstawiciele aktywnie działającego w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Aleksandrii Samorządu Uczniowskiego, wybrali się do filharmonii częstochowskiej na koncert muzyki filmowej z cyklu „Feel harmony – poczuj klimat”, połączony z lekcją praktycznego poznania brzmień instrumentów dętych.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod batutą Jarosława Praszczałka, który również prowadził koncert, przedstawiła w oryginalnych aranżacjach na instrumenty dęte tematy najsłynniejszych superprodukcji i seriali. Usłyszeliśmy min melodie ekranowe z filmów „Avengers”, „James Bond”, „Mission Impossible”, „Władca Pierścieni”, „Jak wytresować smoka”, „Janosik”, „Stawka większa niż życie”. Prowadzący przypomniał najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej – Hansa Zimmera, Ennio Morricone, Jerzego Matuszkiewicza.

Młodzież była zadowolona z koncertu i żywiołowo go komentowała. Przyjazne prowadzenie widowiska a także potęga brzmienia profesjonalnych instrumentalistów zachwyciła wszystkich. Lekki niedosyt jednak pozostał. Niektórym zabrakło bardzo znanego i popularnego muzycznego tematu kinowego – „Piraci z Karaibów”…