Uczniowie szkoły w Aleksandrii w Operze Śląskiej

         23 lutego br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Aleksandrii wzięli, po raz kolejny, udział w wydarzeniu kulturalnym w ramach projektu pt.  „Z Kulturą na Ty” Fundacji „PZU z Kulturą”. Tym razem mieli oni okazję zobaczyć przedstawienie baletowe „Dziadek do orzechów” w Operze Śląskiej w Bytomiu.

         Już pierwsza odsłona spektaklu, gdy w domu Radcy trwają przygotowania do bożonarodzeniowego przyjęcia, a na scenie pojawiają się niecierpliwością oczekujący prezentów pod ogromną rozświetloną choinką bohaterowie Klara i Fred , zrobiła na młodych widzach duże wrażenie. Publiczność przeniesiona w aurę i klimat Świąt Bożego Narodzenia ulega czarowi i urokowi ojca chrzestnego Klary- Drosselmeyera, będącego w przedstawieniu postacią wiodącą. Moderuje on na scenie  zdarzenia odbywające  się w świecie rzeczywistym i baśniowym, prowadząc widza poprzez kolejne wypełnione urokiem i wdziękiem taneczne sceny baletowe. Uwagę młodych widzów przykuwały, poza niezwykłymi umiejętnościami tancerzy, ich efektowne i kolorowe kostiumy. Szczególnie zachwycające stroje można było podziwiać w drugim akcie, kiedy Drosselmeyer wyczarowuje dla Klary  przepiękną senną opowieść. Klara i  przemieniony z Dziadka do orzechów książę, podróżują po świecie i spotykają różne barwne postaci: hiszpańską piękność z torreadorem, tajemniczą arabską karawanę, zabawnych Chińczyków, czy występujących w swych narodowych strojach Rosjan.

         Balet w dwóch aktach przygotowany został z dużym rozmachem, a choreograf spektaklu Henryk Konwiński i scenograf Ryszard Kaja wyczarowali na scenie Opery Śląskiej świat absolutnie magiczny i bajeczny. Zachwycające efekty wizualne  uzupełniała  ponadczasowa, pełna wdzięku muzyka Piotra Czajkowskiego, którą ten napisał do libretta opartego na przerobionej przez Aleksandra Dumasa baśni – “Dziadek do orzechów i Król Myszy”. Całość tj. stroje, scenografia, muzyka, gra świateł, a przede wszystkim niezwykle magnetyzujący, pełen temperamentu i  wdzięku taniec artystów wywołały u widzów  olbrzymie pozytywne emocje, czego dowodem były niekończone się oklaski po zakończeniu spektaklu.

       Udział w przedstawieniu baletowym w Operze Śląskiej, był ostatnim zadaniem realizowanym w tym roku szkolnym w  projekcie – „Z Kulturą na Ty”. Uczniowie szkoły, będący jego beneficjentem, mieli możliwość uczestniczenia w różnych niekomercyjnych wartościowych formach artystyczno-kulturalnych tj.: koncercie filharmonicznym Orkiestry Dętej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, koncercie jazzowym z udziałem amerykańskiego trębacza  Gary Guthmana  i mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, przedstawieniu  teatralnym  Martina Baltscheita w Śląskim Teatrze „Ateneum” w Katowicach oraz spektaklu pt. „Papageno – Opera Enter” opartym na operze Wolfganga Amadeusza Mozarta „Czarodziejski flet” w Operze Kameralnej w Warszawie.

          Dyrektor ZS-P w Aleksandrii składa serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu Miłośników Gminy Konopiska „ TIIS” w Aleksandrii oraz Fundacji „PZU z Kulturą” za wkład w rozwój duchowy, wychowawczy i kulturalny dzieci i młodzieży szkolnej, co wydaje się szczególnie ważne w czasach zalewu kulturą masową, której poziom często pozostawia wiele do życzenia.

GALERIA ZDJĘĆ

                                                                                                                         Paweł Bekus