5 kwietnia 2018r. uczniowie klasy II i III gimnazjum ZS-P w Aleksandrii uczestniczyli w niecodziennych zajęciach opierających się na korelacji międzyprzedmiotowej, czyli łączeniu treści programowych z różnych przedmiotów. Ta nietypowa lekcja przybrała formę wycieczki edukacyjnej do Krakowa, gdzie tamtejsza Akademia Żakowska zorganizowała dla gimnazjalistów warsztaty tematyczne pt. „ Pod kopułami Krakowa”, w ramach których uczniowie obserwując architekturę dawnej stolicy Polski weryfikowali swoją teoretyczną wiedzę z zakresu sztuki renesansowej i barokowej zdobytą w szkole na lekcjach plastyki, języka polskiego i historii.
Katedra na Wawelu, Pałac Biskupa Erazma Ciołka i mieszczące się w nim galeria „ Sztuka Dawnej Polski. XII – XVIII wiek” i wystawa „ Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej” oraz krakowskie ulice i rynek to miejsca, którymi przemierzali gimnazjaliści słuchając barwnych opowieści pań przewodniczek i uzupełniając karty pracy zawierające liczne zadania wymagające spostrzegawczości, rozwijające umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem oraz, co szczególnie cenne, korzystania z informacji oraz zastosowania wiedzy w praktyce. Rozwiązując zadania w kilkuosobowych grupach uczniowie doskonalili również umiejętność pracy w tej formie.
Użyte podczas zwiedzania metody aktywizujące sprawiły, że gimnazjaliści zostali wprowadzeni w świat kultury i sztuki w atrakcyjny dla nich sposób, a zastosowanie w przekazie merytorycznym szerokiego kontekstu sprawiło, że powtórzyli i utrwalili wiele zagadnień również z zakresu historii i języka polskiego, co w obliczu zbliżającego się egzaminu gimnazjalnego, było dla uczniów klasy trzeciej szczególnie ważne .
Karina Bekus