Polskie drogi… do Niepodległości

         Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym roku obchodzone niezwykle uroczyście z racji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj suwerenności, naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i  Polaków.

          9 listopada 2018 r. społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Aleksandrii już po raz kolejny włączyła się w cykl obchodów związanych ze 100-leciem niepodległości naszej ojczyzny. W Dniu dla Niepodległej wzięliśmy udział w akcji bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu hymnu państwowego, które o godz. 11.11  rozpoczęło uroczystą akademię szkolną. Hymn Narodowy odśpiewany z towarzyszeniem chóru szkolnego i młodych muzyków- uczniów naszej placówki-  był jedną z wielu patriotycznych pieśni, które mogliśmy usłyszeć tego dnia. W programie artystycznym zarysowującym trudne drogi Polski do … niepodległości, akcentującym czas rozbiorów, rolę marszałka Piłsudskiego w procesie odzyskania wolności, a także nawiązującym do rozumienia patriotyzmu i niepodległości przez młodych Polaków współcześnie, wybrzmiały utwory: „Rota”, „Wojenko, wojenko…”, „Przybyli ułani pod okienko” „Rozkwitały pąki białych róż”, „O, mój rozmarynie”, „Piechota”, „Pierwsza Brygada”, „Płynie Wisła”.

         Pieśni w wykonaniu młodych instrumentalistów i członków chóru, uczniowskie recytacje wybranych utworów poetyckich, wzbogacone poruszającymi slajdami nawiązującymi do trudnej sytuacji Polaków pozbawionych wolności, złożyły się na całość prezentacji artystycznej mającej na celu godne uczczenie tej niezwykłej rocznicy.

GALERIA ZDJĘĆ

Sylwia Herman