Dzień Europy

             Jak co roku w maju obchodzimy Dzień Europy. Tak też się stało i w tym roku, choć obchody te połączyliśmy z podsumowaniem rocznej pracy nad projektem „Healthy English”, realizowanego dzięki Programowi English Teaching, który został stworzony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, a krajowym operatorem Programu jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

            Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy klasę V z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kopalni wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Stadler. Goście zaprezentowali hymn Unii Europejskiej „Odę do radości” w trzech językach. Uczniowie obydwu szkół, podzieleni na zespoły, mieli za zadanie przygotować z dostępnych produktów wiosenne kanapki i zadbać o piękną dekorację stołu. Wygrała drużyna, która w głosowaniu online dzięki aplikacji Mentimeter zdobyła najwięcej głosów pozostałych uczniów szkoły. Klasa V zaprezentowała też film, który podsumowywał  dotychczasowe działania projektowe oraz samodzielnie wykonane Avatary, które w języku angielskim przedstawiały przepisy na ulubione dania uczniów.

            Obchody Dnia Europy przybrały w tym roku nietypową formę, gdyż w przygotowania do obchodów zaangażowane były wszystkie klasy. Każda z nich wylosowała inny europejski kraj, należący do UE i była podzielona na zespoły odpowiedzialne za wykonanie innego zadania. Jedna przygotowywała plakat, inna ze wskazanych stron wyszukiwała i drukowała informacje na temat wylosowanego kraju, jeszcze inna przygotowywała prezentację kraju (w postaci piosenki, tańca, kulinariów, ciekawostek) i ostatnia, odpowiedzialna za przygotowanie dla kolegów interaktywnych zabaw, łamigłówek i quizów, odbywających się w salach lekcyjnych na przerwach. Różnorodność zadań, ich dynamika i zaangażowanie w przygotowanie obchodów zostały dobrze odebrane przez uczniów, co pozwala mieć nadzieję, że uczniowie na długo zapamiętają najistotniejsze fakty związane z Unią Europejską i jej członkami.

            Natomiast projekt „Healthy English”, promujący zdrowy styl życia oraz rozwijanie kompetencji językowych, kładący nacisk na umiejętne wykorzystanie technologii informatycznych, będzie kontynuowany do XII 2019 roku. W przygotowaniu e-book z wykonanymi potrawami i przepisami na nie, wraz ze zdjęciami i nagranym w wersji anglojęzycznym tekstem. A już wkrótce w ramach projektu wyjazd do Owczarkowej Zagrody, gdzie uczniowie zwiedzą zagrodę ze zwierzętami, samodzielnie upieką ciasteczka oraz kiełbaski na grillu. A w kolejnym semestrze następne ekscytujące działania.

GALERIA ZDJĘĆ

                                                                                              Joanna Lewandowska