SAVOIR VIVRE PRZY STOLE

            Uczniowie klasy VI w ramach zajęć projektowych „Healthy English” poznali zasady zachowania przy stole oraz nauczyli się składania serwetek i nakrywania do stołu. Zajęcia miały charakter warsztatowy, a więc umiejętności te przećwiczyli w sposób praktyczny.

            Zdawać by się mogło, że czasy nienagannej etykiety już dawno minęły, a tymczasem zasady zachowania przy stole wciąż obowiązują, i to nie tylko przy okazji oficjalnego spotkania, ale codziennych posiłków, chociażby spożywając obiad w szkolnej stołówce. Jak mawiał Jean Anthelme Brillat-Savarin, autor Fizjologii smaku: „Powiedz mi, jak jesz, a powiem Ci, kim jesteś”.

            Wielką sztuką jest umieć się odpowiednio zachować nawet przy tak, wydawać by się mogło, prozaicznej czynności, jaką jest spożywanie posiłku, jednak jest to wyznacznik dobrego wychowania i z pewnością my poznaliśmy dopiero podstawy savoir-vivre’u. Ale to dopiero początek, od czegoś zawsze trzeba zacząć. Wiemy już jak złożyć serwetkę, ułożyć sztućce przy talerzu, jak siedzieć przy stole czy ułożyć sztućce na talerzu, by dać kelnerowi w restauracji znać, że zakończyliśmy posiłek i może zabrać nakrycie. Będziemy pogłębiali naszą znajomość zasad kulturalnego zachowania przy stole, a tymczasem na najbliższym obiedzie niedzielnym będzie okazja przećwiczyć poznane tajniki.