„PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH …” w ZS-P w Aleksandrii

1 marca 2020 r. po raz dziewiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To ustanowione w 2011 r. święto państwowe jest hołdem złożonym walczącym w latach 1944- 1963 żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Nasza placówka włączyła się w uroczystości służące przypomnieniu wydarzeń z tamtego okresu oraz upamiętnieniu ich bohaterów. W niedzielne przedpołudnie uczniowie Szkoły Podstawowej w  Aleksandrii wzięli udział    w biegu na dystansie 1963 m.  zorganizowanym przez Wojskowy Klub Biegacza  META w Lublińcu.  Dystans biegu nie był przypadkowy, nawiązywał bowiem do wydarzeń z 1963 r., roku śmierci wachmistrza Wojska Polskiego Józefa Franczaka ps. Lalek, uznawanego za ostatniego partyzanta antykomunistycznego podziemia, zastrzelonego po 24 latach zbrojnej konspiracji. Na starcie biegu stawiło się około 150 uczestników. W tym gronie naszą szkołę reprezentowało jedenaścioro uczniów z  klas 5-8. Nie prowadzono klasyfikacji w poszczególnych kategoriach wiekowych, ale warto odnotować, że wszyscy nasi  zawodnicy dotarli do mety w czołówce,  a ich wytrwałość została nagrodzona  pamiątkowymi medalami, dyplomami, koszulkami oraz  ciepłą herbatą.

Udział  w Biegu  Tropem Wilczym w Lublińcu nie był jedyną formą uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w szkole w Aleksandrii zostały przeprowadzone zajęcia przybliżające uczniom okoliczności i motywy działania  oraz sylwetki  bohaterskich partyzantów. Można było również obejrzeć  opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę historyczną.

GALERIA ZDJĘĆ

                                                                                                                                                            Karina Bekus