Akademia Bezpieczeństwa PZU w ZS-P w Aleksandrii

12 maja 2022 roku uczniowie ZS-P w Aleksandrii uczestniczyli w kolejnej edycji, zapoczątkowanego w 2017 roku, projektu Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU, który ma na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa na drodze, pierwszej pomocy, bezpiecznego dorastania, właściwych postaw w sytuacjach zagrożenia oraz bezpieczeństwa w sieci. W tym roku nasza placówka jako 13. w Polsce przystąpiła do tego projektu, dzięki czemu uczniowie mogli wziąć udział w tym profilaktycznym przedsięwzięciu, wzbogaconym atrakcyjnymi formami edukacji i zabaw oraz dostosowanym do różnych grup wiekowych. Działania podejmowane przez przedstawicieli Fundacji odbywały się w specjalnie wydzielonych strefach z użyciem różnych narzędzi dydaktycznych – od praktycznych zajęć w strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki, czy strefie pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym, przez zajęcia dydaktyczne w strefie bezpiecznego dorastania, do strefy teatru z inscenizacją skierowaną do młodszych klas.

Ogromne zainteresowanie wśród młodszych i starszych uczniów wzbudziło mobilne miasteczko ruchu drogowego wyposażone w mini znaki drogowe, sygnalizację świetlną, ścieżki i skrzyżowania z gumowych mat oraz tablice edukacyjne. Niezapomnianym przeżyciem dla dzieci była możliwość doświadczenia dachowania w symulatorze, co miało na celu uświadomienie korzystającym z niego z konieczności prawidłowego zapięcia pasów bezpieczeństwa. Łącząc naukę z zabawą, uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w zakresie poruszania się na rowerach i segwayach oraz zapoznali się, instruowani przez prowadzącego zajęcia policjanta, z zagrożeniami, jakie kryje za sobą brawurowe zachowanie na drodze.

W ramach zajęć warsztatowych, które miały na celu uświadomienie zagrożeń spowodowanych używkami, uczniowie mogli wypróbować alkogogle i narkogogle, które symulowały upośledzenie zmysłów występujące po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów. Podczas nich młodzież mogła w przystępny i interesujący sposób przyswoić zagadnienia z zakresu profilaktyki cyberprzemocy, uzależnień oraz pierwszej pomocy i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uwieńczeniem całości projektu był „mix atrakcji”, a wśród nich możliwość skorzystania z fotobudki.

Galeria zdjęć

Sylwia Herman