Ósmoklasiści w Teatrze Dormana w Będzinie

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego, ponieważ 200 lat temu, po raz pierwszy został wydany 1 tom „Poezji” Adama Mickiewicza uznany za manifest poetycki wieszcza i początek romantyzmu w literaturze polskiej. W związku z tym ósmoklasiści wybrali się do Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie na spektakl „Ballady i romanse” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej.

Twórcy inscenizacji po mistrzowsku zbudowali atmosferę grozy, przedstawili historie morderców, dręczycieli, duchów oraz ich ofiar, o których uczniowie mogli przeczytać w tekstach wybranych ballad. Niesamowita scenografia wzbogacona o współczesne kostiumy i muzykę, pulsujące światło oraz dym umiejscowiły teksty romantyczne w XXI wieku i uczyniły je bliższymi sercu młodego czytelnika. Spektakl w oparciu o rytm poezji, muzyki i ruchu, zaprosił ósmoklasistów do udziału w prezentacji scenicznej, dzięki której mogli oni poznać wszystkimi zmysłami niesamowite, wciąż aktualne  historie „Ballad i romansów”. Po spektaklu uczniowie wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach prowadzonych przez Artura Pałygę – dramaturga, scenarzystę, poetę i kierownika literackiego Teatru Śląskiego w Katowicach. Ósmoklasiści mieli okazję dowiedzieć się, jak współcześnie pisać dla teatru oraz jakie tematy są najciekawsze, ale również, w jaki sposób czytać i analizować teksty klasyczne, aby współczesny widz mógł je zrozumieć i  identyfikować się z nimi.

Sylwia Herman