Wycieczka do Planetarium w Chorzowie

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika, w tym roku przypada 550 rocznica urodzin wielkiego astronoma, w związku z tym klasy piąta i szósta wybrały się na wycieczkę przedmiotową z geografii do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im.  Mikołaja Kopernika w Chorzowie.  Uczniowie brali udział w zajęciach pod sferycznym niebem planetarium pt.; „Cztery pory roku”. Mieli okazję poznać jak ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba, gwiazdy i gwiazdozbiory w różnych porach roku, model geocentryczny budowy świata,  teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika. Poznali również ruch obrotowy Ziemi, ruch obiegowy Ziemi oraz ich następstwa. Drugą atrakcją naszej wycieczki była interaktywna wystawa poświęcona astronomii, która znajduje się tuż pod zegarem słonecznym. W jej centralnym punkcie znajduje się słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata. Wokół sali rozmieszczone są interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią: między innymi różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne takie jak lunety, teleskopy czy celostat. Największą atrakcją okazała się ekspozycja pozwalająca zanurzyć się w kosmosie i niemal dosłownie brodzić w gwiazdach, dzięki okularom 3D.

Wizyta w Planetarium była bardzo ciekawą i pouczającą lekcją.

Galeria zdjęć

Agnieszka Kotarska