Wizyta Polonii litewskiej w szkole w Aleksandrii

Rocznica odzyskania niepodległości to szczególny dzień, dzień będący świętem wszystkich Polaków niezależnie od poglądów, przekonań czy wyznania. Jest to również szczególny dzień dla tych Polaków, którzy, na skutek historycznych zawirowań, mieszkają obecnie poza granicami naszego państwa. Tym bardziej było nam miło, że w dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości, kiedy w naszej szkole cieszyliśmy się z okazji 105 „urodzin” naszej ojczyzny, odwiedzili nas, wraz z opiekunami, uczniowie polskiego Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze. Wizyta ta była inicjatywą mieszkanki Aleksandrii i  działaczki społecznej od lat wspierającej Polaków mieszkających na Litwie- pani Marzeny Bladziak.

Po wspólnym obiedzie goście zaprezentowali nam, w przejmujący i wzruszający sposób, program artystyczny wykorzystujący utwory muzyczne i poetyckie przepełnione nostalgią i tęsknotą za ojczyzną oraz podkreślające emocjonalny związek i miłość do niej.  Było to dla nas, Polaków mieszkających na co dzień w naszej ojczyźnie niezwykłe doświadczenie, uświadamiające nam, jak trudne, a czasem nawet bolesne, może być życie z dala od rodaków i ojczystego kraju.

W drugiej, mniej formalnej części spotkania, zaprosiliśmy uczniów z Litwy do sprawdzenia swojej wiedzy na temat polskiej historii, kultury i przyrody zachęcając ich do rozwiązywania quizów, krzyżówek i rebusów będących częścią happeningu patriotycznego przygotowanego z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Udział w nim stał się świetną okazją do nawiązania znajomości i rozmowy  pomiędzy uczniami naszej szkoły i ich rówieśnikami z Litwy, nie zabrakło także wspólnej zabawy podczas malowania twarzy i pozowania do zdjęć.

Patriotyczne spotkanie zakończyło się w godzinach wieczornych, a żegnając naszych gości mieliśmy przekonanie, że było ono niezwykle potrzebnym doświadczeniem, uświadamiającym nam konieczność podtrzymywania świadomości narodowej oraz pielęgnowania wartości i postaw patriotycznych nie tylko przy okazji świąt narodowych.

Galeria zdjęć

Karina Bekus