Uczniowie naszej szkoły na spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry

7. listopada 2023 roku uczniowie klasy szóstej i siódmej mieli okazję obejrzeć spektakl „Zemsta” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia, a prezentowany w MDK w Częstochowie. Widowisko Fredry wprowadziło młodych widzów w szlachecki świat polskiej wsi końca XVIII w., który w rzeczywistości nie odbiega tak bardzo od realiów współczesnego świata.
Uczestnicy spektaklu mogli się przekonać, że sztuka ta jest ponadczasowa, a bohaterowie „Zemsty”, mimo swoich przywar, budzą sympatię widzów. Cała galeria postaci: tchórzliwy i zapatrzony w siebie Papkin; porywczy Cześnik, który szybciej działa niż myśli, czy milczący, pozornie skromny i obłudny Rejent, to tak naprawdę obraz nas samych przedstawiony w krzywym zwierciadle. Udział w tym spektaklu to swego rodzaju lekcja historii z przymrużeniem oka oraz okazja do „oswojenia” niełatwego języka komedii Fredry przygotowana specjalnie z myślą o młodym widzu. Sceniczna adaptacja „Zemsty” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji nie tylko bawi, ale i uczy, skłaniając uczniów do namysłu nad własnym postępowaniem i dostarczając im niezapomnianych wrażeń.

Sylwia Herman