Wycieczka do Warszawy

19 czerwca br. uczniowie klas: 6 i 7 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszą atrakcją wyjazdu była możliwość podziwiania Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego – PGE Narodowego –  najnowocześniejszej areny wielofunkcyjnej, a jednocześnie wspaniałego obiektu sportowego, wybudowanego na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Dzięki pani przewodnik, uczniowie poznali krótką historię tego największego w Polsce stadionu, zasiedli na trybunach, zawitali do sali konferencyjnej, mieli okazję obejrzeć szatnie reprezentacji Polski, a także poznali zakulisowe ciekawostki związane z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik – przestrzeni, która w głównym założeniu inspiruje do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Ekspozycja, w tym jednym z największych w Europie centrów nauki, została podzielona na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami, dając uczniom możliwość eksperymentowania połączonego z dobrą zabawą. Ostatni, ale niezwykle ważny etap wyjazdu stanowiło miejsce szczególnie bliskie sercu każdego Polaka – Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym nasi uczniowie mogli poznać, a także doświadczać najbardziej tragicznych momentów z historii powstania warszawskiego. Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w niepowtarzalny sposób, tak aby oddziaływać na uczestników obrazem, światłem i dźwiękiem. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery, zaś wytyczona dla zwiedzających trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Młodzież mogła posłuchać „Serca Muzeum”, będącego stalowym monumentem, przechodzącym przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze ekspozycja skupia się wokół czasu okupacji i wybuchu Powstania – godziny „W”, a także prezentuje maszyny drukarskie z lat czterdziestych. Na drugi poziom wystawy wjechaliśmy windą. Tam na antresoli uwidoczniono sierpniowe walki i życie codzienne w powstańczej Warszawie. Na trasie zwiedzania mogliśmy się przejść zaaranżowanym kanałem, który symbolizuje walkę o przetrwanie, a także tragiczną codzienność mieszkańców okupowanej Warszawy. Zwiedzanie muzeum zakończyliśmy, uczestnicząc w projekcji filmu 3D,,Miasto ruin”, który w przejmujący sposób pokazał powojenne zniszczenia Warszawy, a także w projekcie „Odbicie”. Jestem jak ty zapewne” – instalacji interaktywnej, dzięki której wśród archiwalnych zdjęć powstańców warszawskich mogliśmy odnaleźć swojego sobowtóra. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń, wzbogaciła o nowe doświadczenia oraz była wyjątkową lekcją historii.

Galeria zdjęć

Sylwia Herman