Archiwum przedszkola – 2015/2016

MALI ARTYŚCI (1)

mali1
MALI ARTYŚCI (2)

mali2
Ślady przedszkolaków

slady
Wycieczka do piekarni

piek
Jesienne dary

jesdary
Uczymy się i bawimy w przedszkolu

uczymy
Żółwiki

zolwiki
Nasz frotaż

frotaz
DZIEŃ CHŁOPAKA

dzchlopprzed
SPOTKANIE INTEGRACYJNE

spotinter
11 listopada... pamiętamy

11lis
Zdrowo się odżywiamy i wiele uczymy

zdrowo
Pamiętamy o tych, którzy odeszli...

pamietam
Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie młodszej

zajotwa
Wymarzony pociąg z prezentami

wympociag
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

dzienmisia
Przedszkolaki na spotkaniu z Mikołajem

mikolajteatr
Świąteczny czas

swietaprzed
Świąteczne prace starszaków

swiatpracxe
Bal Karnawałowy

balprzedszk
ŻYCZENIA DLA BABCI I DZIADKA

dzbab
Program „Mamo, tato, wolę wodę!”

wodaprz
Nasz przyjaciel miś

mis
Dzień Kobiet w przedszkolu

kobietyprzedsz
Przedszkolaki w Ośrodku Zdrowia

osrodek
Wycieczka do biblioteki

bibliotekaprzedsz
Prace wielkanocne

pracewielkanocne
Wycieczka do Ośrodka Edukacyjnego w Kalinie

kalina
Wycieczka do Żarek

zarki
Dzień rodziny

dzrodzprzedsz
Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 w Przedszkolu

zakrokprz
Wycieczka do Fabryki Uśmiechu

wycieczkafabusmiech
Dzień Dziecka w Przedszkolu

dziendziecka16


dziendziecka16DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Dzień Dziecka to najbardziej oczekiwane przez najmłodszych święto. Z tej okazji Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich przedszkolaków niespodzianki w postaci paczek. Drugą część tego wyjątkowego święta dzieci spędziły na Orliku uczestnicząc w różnych konkurencjach sportowych. Za udział każdy przedszkolak otrzymał nagrodę w postaci cukierków i kolorowych balonów. Był to wspaniały dzień, a wszystkie dzieci były wesołe i radosne.

Urszula Cierniak


wycieczkafabusmiechWYCIECZKA DO FABRYKI UŚMIECHU

              W środę 15 czerwca 2016 roku przedszkolaki z grupy młodszej i starszej uczestniczyły w wycieczce do Fabryki Uśmiechu w Częstochowie, którą w całości sponsorowała Rada Rodziców.
Po przybyciu do centrum rozrywki dzieci miały do dyspozycji piętrową konstrukcję zabawową, a w niej labirynty, ruchome pomosty, zjeżdżalnie, baseny z piłkami, samochody, piłki do skakania i wiele innych zabawek. Zabawy przebiegały w wesołej atmosferze a w przerwie na dzieci czekał słodki poczęstunek. Przedszkolaki miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię, doskonalić koordynację wzrokowo- ruchową oraz umiejętności manipulacyjne. Po dwugodzinnej zabawie wróciły pełne wrażeń, zadowolone i uśmiechnięte do przedszkola.

Urszula Cierniak


dzrodzprzedsz

Dzień Rodziny

        Dnia 25.05.2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Aleksandrii odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny, na którą przybyli licznie zaproszeni goście.

W tym wyjątkowym dniu przedszkolaki zaprezentowały piosenki i taniec, w których wyraziły miłość i wdzięczność swoim rodzicom. Uwagę zwracał nie tylko repertuar, lecz również wyjątkowo ciekawy element stroju, jakim były muchy i kwiaty dla przedszkolaków, uszyte przez jedną z mam.

Ponadto na placu szkolnym był zorganizowany poczęstunek. Można było popróbować kiełbasek z grilla, kawy, herbaty i pysznych ciastek.

Mali artyści dostarczyli wiele wzruszeń i uśmiechu, a występy ich zostały nagrodzone wielkimi brawami. Po części artystycznej rodzice zostali obdarowani upominkami i udali się na poczęstunek.

Przyjazna atmosfera doskonale oddawała charakter  hasła  przewodniego uroczystości „Rodzina To Mały Świat Stworzony Przez Miłość”.

Tatiana Nocoń


Dni Konopisk

           21 maja dzieci z naszego przedszkola wystąpiły na uroczystości z okazji Dnia Konopisk. Mali artyści zaprezentowali program muzyczno-ruchowy pt.,, Moja rodzina”,  który wywołał uśmiech i radość na twarzach oglądających.  Maluchy zostały nagrodzone gromkimi brawami, jak również słodkimi upominkami.

Tatiana Nocoń


zarkiWYCIECZKA DO ŻAREK

       11 maja 2016 roku  przedszkolaki pojechały na długo oczekiwaną wycieczkę do Żarek. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Dawnych Rzemiosł, które mieści się w pięknie odnowionym budynku dawnego młyna. Zwiedzając młyn dzieci wyruszyły w niezwykłą podróż w czasie. W jej trakcie poznały historię głównych rzemiosł od wieków obecnych w Żarkach. Miały również okazję zapoznać się z mnóstwem autentycznych maszyn, urządzeń i narzędzi, a także z multimedialnymi prezentacjami i grami. Ciekawym doświadczeniem dla przedszkolaków było też mielenie mąki i pakowanie do ozdobnych sakiewek. Ostatnim  punktem wycieczki były warsztaty filcowania w Zagrodzie Edukacyjnej ,,Maciejówka”,podczas których nasze dzieci wykonały breloczki.

            Pobyt w Żarkach okazał się dla przedszkolaków super przygodą, która stanowiła połączenie edukacji i zabawy.

Urszula Cierniak


kalinaWycieczka do Ośrodka Edukacyjnego w Kalinie

             Dnia 20 kwietnia 2016 r. dzieci z przedszkola, wraz ze swoimi opiekunami, wybrały się na wycieczkę autokarową do Ośrodka Edukacji  ZPKWŚ w Kalinie. Celem wyjazdu były warsztaty ekologiczne pt. Czy znamy bociana? Podczas prelekcji dzieci poznały życie bocianów, również obejrzały ekspozycję przyrodniczą, która przedstawia dwa bloki tematyczne: ekosystemy leśne i obszary wodno-błotne, które są charakterystyczne dla terenu Parku Krajobrazowego „Lasy na górną Liswartą”.

Na zakończenie wyjazdu odbyło się ognisko z pieczonymi kiełbaskami, które dzieci zajadały z apetytem. Wycieczka należała do zapewne udanych, wszyscy choć zmęczeni wracali do przedszkola z uśmiechem i radością.

Tatiana Nocoń


Prace wielkanocne

      pracewielkanocneW  związku ze zbliżającymi Świętami Wielkanocnymi dzieci z grupy starszej brały udział   w warsztatach plastycznych w czasie  których  powstały: koszyczki wielkanocne, baranki z włóczki, kwiaty z orgiami, nie zabrakło też styropianowych pisanek. Zajęcia tego typu otwierają przed dziećmi drogę do ciekawej przygody jaką jest zabawa własnoręcznego tworzenia z szablonu i nie tylko oraz dekorowania i ozdabiania prac. Na koniec  dzieci zaprezentowały z dumą wytwory swojej pracy i zrobiły pamiątkowe zdjęcia.

Urszula Cierniak


bibliotekaprzedszWycieczka  do biblioteki

       19 kwietnia 2016 roku starszaki odwiedziły Filię Gminnej Biblioteki w Aleksandrii. Podczas spotkania Pani Iwona Polak opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, zapoznała z zasadami  zachowania się w bibliotece, pokazała w jaki sposób korzysta się z katalogów bibliotecznych  oraz zachęciła dzieci do przychodzenia wraz z rodzicami i wypożyczania książek. Następnie przeniosła dzieci w świat bajek czytając  przezabawne i ponadczasowe utwory Juliana Tuwima. Nie zabrakło też czasu na rysowanie i oglądanie różnorodnych książek. Na koniec spotkania każdy starszak otrzymał książeczkę z serii 100 bajek naszego dzieciństwa, a Pani bibliotekarka pamiątkowy dyplom. Wszystkie przedszkolaki zgodnie stwierdziły , że muszą jak najszybciej nauczyć się czytać by móc, poznawać zapisane w książeczkach wierszyki, i co najważniejsze obiecały, że zawsze będą szanować książki.

Urszula Cierniak


osrodekPrzedszkolaki w Ośrodku Zdrowia

         Dzieci z grupy starszej , aby pogłębić wiedzę na temat pracy lekarza i pielęgniarki odwiedziły Ośrodek Zdrowia W Aleksandrii. Pani Jolanta Wręczycka przeprowadziła prelekcję na temat: ,,Jak należy dbać o zdrowie”, następnie oprowadziła i zapoznała dzieci z przeznaczeniem gabinetów znajdujących się na terenie ośrodka. Dzieci mogły zobaczyć jak przeprowadza się EKG, okresowe badanie niemowląt oraz jak mierzy się poziom cukru we krwi. Przedszkolaki odwiedziły też gabinet lekarza rodzinnego i zapoznały się z zakresem jego pracy oraz ze sprzętem medycznym.  Na koniec spotkania w ramach podziękowania , nasi wychowankowie wręczyli pracownikom pamiątkowe dyplomy, a sami otrzymali nagrody – naklejki Dzielnego Pacjenta.

Urszula Cierniak


kobietyprzedszDzień Kobiet

                      8 marca 2016 roku, jak co roku, obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kobiet. Chłopcy w tym dniu osobiście złożyli życzenia swoim koleżanką i obdarowali  je upominkami ufundowanymi przez rodziców. Bohaterkom marcowego święta i ich kolegom przez cały dzień dopisywał dobry humor  i wspaniała zabawa.

Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych małych kobiet.

Tatiana  Nocoń


wodaprzProgram „Mamo, tato, wolę wodę!”

            W naszym przedszkolu został zrealizowany program „Mamo, tato, wolę wodę!”, który w swoich założeniach miał ukazać rolę wody w życiu człowieka, jej  znaczenie dla zdrowia oraz dla środowiska.

          Dzieci podczas zajęć wykształcały nawyk picia wody. Zachęcano przedszkolaki aby zwracały uwagę na swój organizm i jego potrzeby oraz w jaki sposób można o niego dbać. Dzieci podczas programu poznały również zasady zdrowego odżywiania i znaczenie wody w codziennej diecie. Przedszkolaki ponadto zapoznały się z właściwościami fizycznymi wody. Program ten nie tylko poszerzył wiedzę dzieci o wodzie, ale również był świetną zabawą przy wspólnym tworzeniu pracy konkursowej pt. „Portret Wodnego Superbohatera, którym chcę być”.

                                                                                   Marzena Kowacka


dzbabŻYCZENIA  DLA BABCI I DZIADKA

              Dzień Babci i Dziadka to święto, o którym każdego roku pamiętają wychowankowie z naszego przedszkola. Tak również było i w tym roku , bo 22 stycznia  przedszkolaki zaprezentowały się przed swoimi ukochanymi babciami i wspaniałymi dziadkami. Ubrani w odświętne stroje z uśmiechem na ustach wkroczyli na scenę i z przejęciem odtworzyli swoje role w humorystycznej scenie ,,Z życia babci” oraz w układzie muzyczno-ruchowym”. Dziadkowie z uwagą przyglądali się występom wnuków, nagradzając ich brawami.  Byli dumni i zachwyceni ze swoich ukochanych wnucząt. Swoim występem przedszkolaki wyraziły miłość, wdzięczność i szacunek do dostojnych seniorów. Każdy kto spędza dzieciństwo z babcią lub  dziadkiem wie, jak wiele uczuć i pięknych momentów doświadczył w kontakcie z tymi kochanym osobami. Zwieńczeniem tego wyjątkowego spotkania były drobne upominki i słodki poczęstunek .

             Kochanym babciom i drogim dziadkom dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i jeszcze raz życzymy dużo zdrowia!

Urszula  Cierniak


balprzedszkBal Karnawałowy

              W środę, 20 stycznia w naszej placówce  odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci. Prowadzący imprezę – wodzirej zadbał o odpowiedni klimat i dobrą zabawę włączając najpopularniejsze hity dziecięce. Jak na bal karnawałowy przystało było bajkowo i bardzo kolorowo. Królowały księżniczki, wróżki, baletnice, biedronki, pszczółki, kotki , ale nie zabrakło też Indian, piratów czy muszkieterów . Wszyscy przy dźwiękach skocznej muzyki bawili się wyśmienicie. Wodzirej urozmaicał zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani wielkimi brawami. W taki właśnie sposób nasze przedszkolaki przeniesione do bajkowej krainy , pożegnały tegoroczny karnawał.

               Dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów balowych!

Urszula Cierniak


swietaprzedŚwiąteczny czas…

Czy może być coś bardziej wzruszającego od maleńkich pastuszków przynoszących swe dary do szopki? Aniołków – dzieci z serduszkami na dłoni i królów, którzy mimo zaledwie kilku lat nie tracą nic ze swojego majestatu? Mali aktorzy, we wspaniałych strojach przygotowanych przez rodziców, prezentowali się doskonale. Przedstawienie było wyjątkowe, obejrzeli je rodzice, dziadkowie  i cały personel przedszkola. Naprawdę warto było – przedszkolaki, wraz z rodzicami, bardzo zaangażowały się w przygotowanie uroczystości, za co trzeba im wszystkim podziękować .

                                                        Dziękujemy ..  Monika Ociepa, Tatiana Nocoń, Urszula Cierniak, Marzena Kowacka


swiatpracxeŚwiąteczne prace starszaków

           W ostatnim tygodniu magia świąt zapukała do sali starszaków. Dzieci podczas zajęć wykonywały ozdoby bożonarodzeniowe. Z przygotowanych szablonów powstały choinki, aniołki i łańcuchy. Nie zabrakło też ozdób ze styropianu- reniferów i gwiazdek. Podsumowaniem naszych działań była praca w grupach, w których powstały nietypowe paseczkowe dzwonki i bombki. Tworzenie ozdób i ich ozdabianie sprawiło starszakom wiele radości.

Urszula Cierniak


mikolajteatrMIKOŁAJ W TEATRZE

           W poniedziałek 7 grudnia z okazji Mikołaja przedszkolaki pojechały na spektakl pt. ,,Jaś i Małgosia’’ do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Bajka choć wszystkim doskonale znana zainteresowała wszystkich dynamiczną akcją, oprawą muzyczną oraz barwną scenografią. Główni bohaterowie Jaś i Małgosia zabrali młodych widzów do tajemniczego lasu, w którym można było podziwiać skaczące i pełne humoru Wiewiórki, Babę Jagę oraz sprytnego Kocura, który wzbudził największy aplauz u widowni. Leśna przygoda rodzeństwa nauczyła dzieci jak przezwyciężać własne słabości i przekonała ,że zawsze należy słuchać rodziców. Po spektaklu na przedszkolaki czekała jeszcze jedna niespodzianka- Święty Mikołaj, który obdarował każde dziecko paczką mikołajkową. Ten dzień dostarczył naszym wychowankom wiele niezapomnianych wrażeń.

Urszula Cierniak

 


certyfikatkubusiowiprzyjaciele


dzienmisiaDZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

           23 listopada 2015 r. przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji w naszym przedszkolu tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń, miłość ciepło, z którymi łączy się właśnie Pluszowy Miś.   Z tej  okazji nasi wychowankowie przynieśli do przedszkola swoje ulubione, wyjątkowe i niepowtarzalne pluszowe maskotki. Małe czy duże, nowe czy nieco zmęczone przytulaniem, wszystkie były w centrum wielkiego zainteresowania. I zaczęła się wielka zabawa… Dzieci kolejno prezentowały swoich ulubieńców, tańczyły z nimi, śpiewały im piosenki, poznały historię pluszowego misia. Na zakończenie powstały prace plastyczne, których tematem przewodnim był oczywiście miś. Po dniu pełnym wrażeń misie i ich właściciele wrócili do swoich domów, by znowu przytulać się przed zasypianiem. Nie ulega wątpliwości, że pluszowe maskotki dla dzieci to nie tylko zwykłe zabawki, ale przede wszystkim najlepsi przyjaciele.

Urszula Cierniak


wympociagWymarzony pociąg z prezentami

             Każdy przedszkolak wie, że bez prośby o prezent do Świętego Mikołaja, nie ma co liczy na otrzymanie tego wymarzonego. Właśnie dlatego maluchy z grupy młodszej nie pisały tradycyjnego listu, lecz wykonały pociąg, w którym każdy wagon zawierał prezenty jakie chciałyby dostać dzieci. Miejmy nadzieję, że Mikołaj zobaczy o czym marzą przedszkolaki i spełni ich marzenia.

Tatiana Nocoń


zajotwaZajęcia otwarte dla rodziców w grupie młodszej

              W dniu 24 listopada 2015 r. dzieci z grupy młodszej zaprosiły swoich rodziców na zajęcia otwarte. Tematyka ich związana była ze zbliżającymi się Andrzejkami. Udekorowana sala, zapalone świece pozwoliły przenieść się  w świat magii i wróżb. Dzieci ubrane w „czarodziejskie peleryny” zaprosiły rodziców do wspólnej zabawy. Przy użyciu magicznego pudełka, kolorowych świec, czerwonych serc, zaczarowanego koła  zarówno dzieci jak i rodzice dowiedzieli się co ich czeka w przyszłości. Na koniec wszyscy uczestnicy ozdabiali czarodziejskie czapki, które będą  wspomnieniem andrzejkowych wróżb.
Spotkanie przyniosło wszystkim bardzo dużo radości i uśmiechu.  Wspólna zabawa na długo pozostanie w pamięci.

Tatiana Nocoń


pamietamPamiętamy o tych, którzy odeszli…

           W piątek  29 października z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych dzieci z naszego przedszkola wybrały się na Cmentarz Parafialny w Aleksandrii. Na grobach znajomych i bliskich zapaliły znicze, jako wyraz pamięci i szacunku. Przedszkolaki odwiedziły  nagrobek wieloletniego proboszcza naszej parafii oraz mieszkańców Aleksandrii poległych w czasie wojny. Dzieciom towarzyszył podniosły nastrój, zaduma i smutek. Pogoda dopisała , więc przedszkolaki zwiedziły cmentarz, oglądały groby świątecznie ozdobione kwiatami, wieńcami oraz zniczami.  Była  to wspaniała lekcja historii i szacunku dla zmarłych.

Urszula Cierniak


 

zdrowoZdrowo się odżywiamy i wiele uczymy

              W ostatnim tygodniu poznawaliśmy zasady zdrowego trybu życia, a przede wszystkim zdrowego odżywiania. W czwartek 19.11.2015 każde z dzieci przyniosło jeden z wylosowanych poprzedniego dnia składników, potrzebnych do wykonania kanapek: gotowane jajka, serki białe i żółte, pomidory, paprykę, ogórki i listki zielonej sałaty. Przed przystąpieniem do pracy dzieci ubrały fartuszki i dokładnie umyły ręce. Odwiedził nas pan Adaś kucharz naszej kuchni z czego jesteśmy dumni. Opowiedział o swojej pracy oraz zdrowej żywności. Z radością i zaangażowaniem przystąpiły do pracy, a następnie do konsumowania. Okazało się, że nawet nasze grupowe niejadki z apetytem pałaszowały samodzielnie wykonane kanapki. Było naprawdę pysznie, a przede wszystkim zdrowo :). Dziękuje pani Marzence za pomoc w wykonaniu naszych czapek kucharskich i pomoc .

Monika Ociepa


 

11lis11 listopada… pamiętamy

           11 Listopada to wielkie święto narodowe, które może pozostało gdzieś w tle nawału i trudach dnia codziennego. Na uwagę zasługuje również fakt, iż dzieci podeszły bardzo entuzjastycznie do montażu, z ciekawością dawnych dni, zadawały wiele pytań, a pieśni patriotycznych nauczyły się błyskawicznie – wręcz one ich porwały.
Okazuje się, że 11 Listopada to rocznica poważna i wielka, ale możliwa do uczczenia również przez przedszkolaki, czego sami byliśmy świadkami.
Dzieci wykonały flagi oraz prace plastyczną związaną z tym świętem, buzie też były biało – czerwone jak na zdjęciach.

Monika Ociepa


spotinterSPOTKANIE INTEGRACYJNE

              8 października 2015 r. o godzinie 16:00  w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie integracyjne dla dzieci  z  przedszkola i ich rodziców. Pomimo niesprzyjającej pogody dobry humor nie opuszczał nikogo, było wesoło i radośnie. Przedszkolaki wspólnie z rodzicami oddali się przyjemności zabawy. Wspólnie uczestniczyli w licznych zabawach kołowych, pląsach przy muzyce, konkurencjach sportowych oraz warsztatach plastycznych.  Ostatnim punktem  spotkania była degustacja kiełbaski pieczonej na szkolnym grillu, która smakowała wszystkim równie dobrze, jak z ogniska.  Ten mile spędzony czas na pewno zostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków i ich rodziców.

                                                                                                                                                      Urszula Cierniak


dzchlopprzedDZIEŃ  CHŁOPAKA

        Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach, zarówno rodzinnych, jak i przedszkolnych. Równie ważny jest Dzień Chłopaka, który obchodziliśmy w przedszkolu 30 września. Tego dnia świętowały wszystkie dzieci: chłopcy i dziewczynki. Każde z nich otrzymało upominki ufundowane przez rodziców z Rady Oddziałowej. Uzupełnieniem wspólnego świętowania były taneczne zabawy przy piosenkach dziecięcych.

Urszula Cierniak


frotaz„Nasz frotaż”

           Dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę . Zabrały ze sobą pastele, kartki, kredki. Znaleźliśmy drzewo, opony, chodnik, ściany szkoły i zaczęła się zabawa. To technika frotażu bawi, uczy i cieszy. Przytrzymujemy kartkę na pniu – dziecko pocierając kartkę pastelami odtworzy fakturę kory.
W podobny sposób otrzymamy odbitki liści / liście układamy żyłkami ku górze kartki/, odbitki opon, chodnika. Można do tego użyć również kredek woskowych. Rysuje się ukosem kredek / nie czubkiem/. Należy pamiętać, aby rysować w jedną stronę, wtedy uzyskujemy lepszy efekt.
Dzieci świetnie się bawiły i spędziły czas na świeżym powietrzu.

Monika Ociepa  


zolwiki„Żółwiki”

         Każde dziecko jest wyjątkowe i ma prawo rozwijać się w swoim tempie, dlatego to my chcemy podążać za nim, towarzyszyć mu w rozwoju i respektować jego indywidualne możliwości… By nie przydeptywać małych skrzydeł…
Nasze przedszkolaki wykonały pracę jesienną z wykorzystaniem jesiennych darów, a są to orzechy.
Dzieci bardzo dobrze przy tym się bawiły. Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tą wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. Jak pokazuje praktyka, kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Rozbudzanie zainteresowania sztuką, plastyką, odkrywaniem w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień skłania dzieci do samodzielnej twórczości i działania.

Monika Ociepa

 


uczymyUczymy się i bawimy w przedszkolu

           Jesteśmy ciekawi świata i interesujemy się  wszystkim co nas otacza. Poznajemy przedszkole. Dużo czasu spędzamy  na wspólnej zabawie, ale pamiętamy również o rozwijaniu umiejętności samoobsługowych. Podczas  zajęć staramy się skupić uwagę, żeby poznać wiele ciekawych rzeczy. Uczymy się tańczyć, śpiewać, rysować i  malować. Lubimy zabawy  na placu zabaw i spacery na świeżym powietrzu. Po całym dniu wypełnionym wrażeniami odpoczywamy słuchając muzyki relaksacyjnej i bajek.

Monika Ociepa


jesdaryJesienne dary

      Złote liście, żołędzie, kasztany, owoce … skarby przyrody nasze przedszkolaki zamieniły w piękne, oryginalne kompozycje. Na zajęciach dzieci zdobywały wiedzę na temat jesiennych owoców warzyw, które rosną w sadzie.
Mam nadzieję, że dzięki tym ćwiczeniom i doświadczeniom dzieci dostrzegą piękno i niepowtarzalność tej pory roku jesieni :).

Monika Ociepa

 


piekWycieczka do piekarni

          W dniu 29.09.2015 roku grupa przedszkolaków z naszej Szkoły miała przyjemność odwiedzić piekarnię w Blachowni. Dzięki uprzejmości Właścicieli i Pracowników zobaczyliśmy zaplecze piekarni, magazyn z mąką, maszyny do wyrabiania ciasta na chleb, jak również piec. Piekarz zademonstrował nam, jak wkłada się chleb do pieca. Następnie mieliśmy okazję zobaczyć, jak się  go pakuje.
Najsmaczniejszym i najprzyjemniejszym etapem zwiedzania piekarni był poczęstunek świeżymi wypiekami. Zostaliśmy poczęstowani chrupiącymi bułeczkami.

Tatiana Nocoń


sladyŚlady przedszkolaków

         Na zajęciach  w poniedziałek dzieci z grupy młodszej odbijały na dużym arkuszu papieru ślady swoich małych stóp. Najpierw dziecięce stópki zostały pomalowane farbami w kolorach niebieskim i zielonym. Później odbywał się spacer po papierze i wyszła z tej zabawy zbiorowa, nietypowa i ujmująca  praca.  Po skończonych zajęciach dużo śmiechu było z mycia nóżek w wiaderku. Efekty naszej zabawy z farbami możemy podziwiać na wielkim papierowym arkuszu powieszonym w naszej sali na ścianie.

Tatiana Nocoń


mali2MALI ARTYŚCI (2)

          Nasi mali artyści przy użyciu bibuły, pasteli, falistego papieru wykonali pracę plastyczną.  Ćwiczenia artystyczne w dużej mierze pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Twórczość plastyczna sprzyja redukowaniu napięć emocjonalnych, uspokaja, daje dużo swobody, a jednocześnie radości i satysfakcji. Rozbudzanie zainteresowań sztuką, plastyką skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania.

Monika Ociepa

 


mali1

MALI ARTYŚCI (1)

        Podstawą skutecznego funkcjonowania jest postawa twórcza. Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę zdolność należy rozwijać. Kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej.
Plastyka jest jedną z podstawowych form ekspresji twórczej, w której dziecko ma możliwość wyrażania emocji i przeżyć w toku swojej aktywności.
Zajęcia plastyczne są organizowane dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia są organizowane tak, aby każde dziecko miało możliwość indywidualnego i co ważne swobodnego wypowiadania się oraz tworzenia w zakresie dostępnych środków plastycznych.  Niejednokrotnie aktywność artystyczna jest jedną z form komunikacji wśród dzieci.

 Monika Ociepa