2008/2009

WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY
rok szkolny 2008/2009

koniecroku20089mZakończenie roku szkolnego w szkole podstawowej

19 czerwca br. o godz. 900 w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów SP im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. W uroczystości wzięli udział uczniowie i wielu rodziców, kadra pedagogiczna oraz zaproszeni przedstawiciele organu prowadzącego i instytucji współpracujących ze szkołą. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Bohaterami dzisiejszej uroczystości byli uczniowie klasy szóstej, którzy kończą edukację w szkole podstawowej. To oni, pod kierunkiem wychowawcy mgr Lidii Bissinger, przygotowali program artystyczny na dzisiejszą akademię, natomiast uczniowie klasy V skierowali do swoich starszych kolegów słowa pożegnania i wręczyli im symboliczne upominki.
Po części artystycznej Pani Dyrektor Anna Ankowska wręczyła świadectwa z wyróżnieniem, nagrody i dyplomy uczniom, którzy otrzymali oceny celujące i bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i za osiągnięcia w konkursach szkolnych, międzyszkolnych i innych.
W swych wystąpieniach goście gratulowali uczniom osiągnięć w różnych dziedzinach, nauczycielom pracy z uczniami, a dyrekcji sprawnego kierowania placówką.
Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom bezpiecznych wakacji, a nauczycieli i rodziców poprosiła o jeszcze jeden tydzień wytężonej pracy i pomoc w zorganizowaniu festynu „Wojewódzkie Święto Młodości”, który odbędzie się w naszej szkole 28 czerwca br.

Ewa Chudzik


zakonczenieprzedszkolemPożegnanie roku szkolnego w przedszkolu

Co roku przychodzi taki dzień, w którym starszaki żegnają swoje przedszkole. To dzień pełen radości z nadchodzących wakacji i smutku związanego z pożegnaniem przedszkola , czasem beztroskiej zabawy. 18-06-2009r. w naszym przedszkolu był właśnie takim uroczystym dniem. Pani dyrektor Anna Ankowska przywitała zaproszonego gościa przewodniczącą Rady Gminy panią Danutę Budzik i przybyłych rodziców, po czym oddała głos dzieciom. Dzieci z grupy młodszej rozpoczęły uroczystość tańcem, śpiewały piosenki, recytowały wiersze dla swoich starszych kolegów i koleżanek.
Po ich występie na scenę wkroczyły dzieci z grupy starszej. Popisywały się zdobytymi umiejętnościami taneczno-recytatorskimi, żegnając na zawsze z łezką w oku przedszkole. W nagrodę przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki. Pani dyrektor podziękowała rodzicom za bardzo udaną współpracę i życzyła im słonecznych i bezpiecznych wakacji, 6-latkom zaś samych sukcesów w ich nowym etapie życia.

Urszula Cierniak


pozegnanie3mPożegnanie gimnazjalistów i uroczystość zakończenia roku szkolnego

Polonezem rozpoczęto komers gimnazjalistów, który odbył się 10 czerwca. Pod opieką rodziców i nauczycieli uczniowie po raz ostatni bawili się w gronie kolegów i koleżanek, z którymi spotykali się niemal codziennie od przynajmniej dziesięciu lat. Wielu poznało się już w przedszkolu, gdzie zawiązywały się pierwsze przyjaźnie i sympatie. Teraz, u progu dorosłości, wspominali minione lata z radością a czasem i rozrzewnieniem. Dźwięki muzyki nie pozwalały się jednak nikomu smucić, dlatego wszyscy biesiadnicy tańczyli i bawili się wesoło. Na refleksje przyszedł czas 18 czerwca, kiedy to w godzinach popołudniowych odbywało się oficjalne zakończenie roku szkolnego gimnazjum. Na uroczystość przybyli gimnazjaliści, uczniowie klas starszych szkoły podstawowej, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście: Radny Powiatu Częstochowskiego Mieczysław Chudzik, Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Budzik, Skarbnik Gminy Anna Misiak, Radny Gminy Konopiska Roman Skoczylas, Ksiądz Henryk Pacud, Główna Księgowa Zakładów Mięsnych „Aleksandria” Anna Urbańska i Przewodnicząca Rady Rodziców Iwona Szczurek.
W satyrycznym programie słowno – muzycznym tegoroczni absolwenci przedstawili, jak zmieniali się od czasów nauczania początkowego po gimnazjum. Dziś już jako absolwenci Gimnazjum życzyli dyrekcji i całemu Gronu Pedagogicznemu wielu sukcesów w pracy zawodowej, siły, wytrwałości, kreatywności, pasji oraz uczniów, którzy będą potrafili docenić ich trud.
Kolejnym punktem akademii było wręczanie świadectw i nagród najlepszym uczniom. Główną nagrodę w postaci komputera fundowanego przez Zakłady Mięsne „Aleksandria”, przyznawaną w naszej szkole już od dziesięciu lat, otrzymała Agnieszka Trybulec. Pozostali uczniowie, którzy odnosili sukcesy w nauce, sporcie lub pracy społecznej otrzymali nagrody książkowe i sprzęt sportowy.
Bardzo wzruszającym momentem dla absolwentów było ich pożegnanie przez klasę II gimnazjum, która przygotowała krótki, ale bardzo dowcipny program oraz przy pomocy wychowawcy mgr Joanny Lewandowskiej, wykonała piękne upominki.
Wielu wzruszeń dostarczyła także jednemu z zaproszonych gości uczennica klasy II gimnazjum Martyna Wręczycka, która wręczyła Mieczysławowi Chudzikowi samodzielnie zaprojektowany i wykonany order, jako podziękowanie za pomoc szkole i zrozumienie potrzeb uczniów.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Anna Ankowska życzyła wszystkim gimnazjalistom udanego wypoczynku, a absolwentom pomyślnych wyników w procesach rekrutacyjnych do wybranych przez nich szkół średnich.

Ewa Chudzik


kopalnia_srebra_mWycieczka do Tarnowskich Gór


integracyjnymINTEGRACYJNY DZIEŃ DZIECKA

Jak co roku od kilku już lat, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii gościły dzieci niepełnosprawne z terenu gminy Konopiska. Razem z uczniami szkoły w Aleksandrii świętowały Dzień Dziecka. Po słowach powitania i życzeniach dobrej zabawy, które do zebranych na boisku szkolnym skierowała pani Dyrektor mgr Anna Ankowska, wszyscy mieli okazję wykazać się zręcznością w wielu konkurencjach sportowych, dostosowanych do wieku i możliwości dzieci. Każdy zdobyty punkt nagradzany był dodatkowo słodyczami. Rozgrywki odbywały się na boisku szkolnym przy dźwiękach muzyki oraz celnych – i jak zawsze dowcipnych –komentarzach naszego sprawozdawcy – pani Joanny Lewandowskiej, która skutecznie zachęcała do rywalizacji zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników imprezy. Uwieńczeniem rozgrywek sportowych było wręczenie pamiątkowych medali. Aktu dekoracji dokonali zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Gminy pani Danuta Budzik, Sekretarz Gminy – Pani Barbara Ankowska – Lis i Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych – Pan Waldemar Trószyński.

Następnie zmęczeni, ale szczęśliwi uczestnicy zabawy chętnie raczyli się pieczonymi kiełbaskami i chłodnymi napojami. Po poczęstunku udali się do pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Tam obejrzeli przedstawienie pt. „Jak Marysia przechytrzyła misia”, przygotowane przez Zespół Teatralny „Maska” pod kierunkiem Pani Marioli Łyszczarz.

Na zakończenie dyr. Anna Ankowska zaprosiła gości na następny Dzień Dziecka za rok, a nauczycielom i obsłudze podziękowała za przygotowanie imprezy.

Ewa Chudzik


europamDzień Europejski

1 maja tego roku minęła piąta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Kraje Unii stają się więc nam coraz bliższe, a znajomość języków europejskich coraz bardziej konieczna. Co już wiemy na temat państw Europy i jaki jest poziom znajomości dwóch europejskich języków: angielskiego i niemieckiego – to postanowiliśmy sprawdzić podczas tegorocznych obchodów Dni Europejskich w naszej szkole. Uroczystość przybrała formę rywalizacji między dwiema drużynami, składającymi się z reprezentantów klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Rywalizacja przebiegała w dwóch etapach .Pierwsza, lingwistyczna część, zawierała gry i zabawy językowe, druga- weryfikowała wiedzę na temat krajów Unii Europejskiej.
Zmagania konkursowe uatrakcyjnił występ uczniów klas I-III szkoły podstawowej oraz prezentacje, przybliżające zabytki i charakterystyczne miejsca dwóch europejskich stolic: Londynu i Berlina.

Karina Bekus


konkursunia5V Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

W środę 13 maja o godzinie 10.30 Wójt Gminy Konopiska Jerzy Socha oficjalnie otworzył piątą edycję Gminnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową w Rększowicach i odbywającego się pod patronatem Wójta Gminy Konopiska oraz posłanki do Parlamentu Europejskiego Pani Genowefy Grabowskiej. Zmagania konkursowe poprzedził program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły w Rększowicach, po czym uczestnicy konkursu przystąpili do rozwiązywania testu sprawdzającego ich wiedzę na temat Unii Europejskiej.
Naszą szkolną reprezentację tworzyło troje uczniów klasy VI : Kacper Bąk, Gabrysia Bissinger i Damian Kozieł, a ich wysiłek przyniósł zadowalające efekty: Gabrysia zdobyła I miejsce, Damian – II, a Kacper uplasował się tuż za podium. Gratulujemy!
Oficjalne wręczenie dyplomów i nagród dla zwycięzców nastąpi podczas naszego gminnego święta Dni Konopisk.

Karina Bekus


krakowmWYCIECZKA DO KRAKOWA

12 maja 2009 r. uczniowie z klas: III, I i IV uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.
Gród Kraka to nie tylko kolebka państwowości i kultury polskiej, ale miasto pełne czaru, tajemnic i legend.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Bogactwo tego miejsca reprezentowane jest przez prawdziwe perły architektury – Zamek Królewski i Katedrę Wawelską, i obejmuje prawie 1000 lat polskiej tradycji.
Uczestnicy wycieczki z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści przewodniczki – przemiłej pani Agnieszki – w Katedrze Królewskiej, przy grobach zasłużonych Polaków oraz w kryptach. Zanim wdrapaliśmy się na wieżę z Dzwonem Zygmunta, każdy pomyślał sobie życzenie, bo…”Jeśli ktoś dotknie serca dzwonu, jego życzenie się spełni”. Z wieży „popodziwialiśmy” wspaniały widok Krakowa i znowu na dół… Przez „Smoczą Jamę” wyszliśmy nad Wisłę, popatrzyliśmy na ziejącego ogniem smoka i udaliśmy się na dziedziniec Collegium Maius, bo zbliżała się nieparzysta godzina (13.00)…W tym miejscu bowiem, w pobliżu portalu, na ścianie znajduje się zegar, który o tej porze wygrywa utwór Jana z Lublina oraz akademicką pieśń „Gaudeamus Igitur”. W tym czasie z zegara wychodzi 6 figur, m.in. królowa Jadwiga i król Władysław Jagiełło.
Następnie Drogą Królewską przeszliśmy na Rynek Główny. W oczekiwaniu na hejnał, uczniowie dokładnie „spenetrowali” rzeźbę Igora Mitoraja „Eros spętany”. Po zwiedzeniu Sukiennic ustawiliśmy się pod wieżą Kościoła Mariackiego. Trębacz już na nas czekał i długo do nas machał, zanim zaczął grać . Kiedy złota trąbka zniknęła, podziękowaliśmy trębaczowi gromkimi brawami.
Pobyt w Krakowie zakończyliśmy godzinnym rejsem po Wiśle. Płynęliśmy statkiem „Piotruś Pan” i podziwialiśmy: Wawel, Most Grunwaldzki, klasztor Paulinów na Skałce, kościół Redemptorystów, Most Piłsudskiego, Kazimierz i Podgórze. Po dość intensywnym marszu w czasie zwiedzania miasta, pokonywaniem schodów w górę i w dół, rejs był prawdziwym relaksem. Pogoda była „jak na zamówienie”. Żal było opuszczać to wspaniałe miasto, więc wstąpiliśmy jeszcze do…Mc Donalda 😉

Grażyna Kubis


konstytucjam„Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”
(Jan Paweł II)

W czwartek 30.04.09 przed budynkiem naszej szkoły ponownie zawisły biało – czerwone flagi. To symbol zbliżającego się święta narodowego – rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klasy II i III gimnazjum przygotowali audycję radiową przypominającą ważne wydarzenia historyczne, będące przesłankami uchwalenia tej pierwszej w Europie i drugiej w świecie, konstytucji.
Gimnazjaliści wprowadzili nas w radosny nastrój towarzyszący podpisaniu „Ustawy rządowej”, przedstawili jej autorów oraz opowiedzieli o zmianach, jakie miała wprowadzić w ówczesnej Rzeczypospolitej. Nie można było również zapomnieć o bezpośrednich , dramatycznych dla Polski następstwach uchwalenia Konstytucji: wojnie polsko-rosyjskiej i drugim rozbiorze Polski.
Ta „radiowa” lekcja historii wprowadziła nas w patriotyczny nastrój, ale także uświadomiła konieczność przywoływania w naszej pamięci ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, bo przecież „naród, który nie zna swojej historii, umiera i nie buduje przyszłości”.

Karina Bekus


KRASOMOWCA2WYRÓŻNIENIE W NORWIDOWSKIM KONKURSIE KRASOMÓWCZYM W JĘZYKU ANGIELSKIM

Klaudyna Poks – uczennica klasy III gimnazjum – reprezentowała szkołę w Norwidowskim Konkursie Krasomówczym w Języku Angielskim (28.04.2009). Klaudyna, po zaprezentowaniu komisji swoich poglądów na temat bycia nastolatkiem (jej pracę możecie również przeczytać na naszej szkolnej stronie jęz. angielskiego), dostała się do drugiego etapu, podczas którego wypowiedziała się na wylosowany temat. Jej zdolności krasomówcze zaowocowały wyróżnieniem. Serdecznie gratulujemy sukcesu i ogromnej odwagi!

Joanna Lewandowska


ksiazkamDzień 23 kwietnia to ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI. Święto to organizowane jest przez UNESCO między innymi w celu promocji czytelnictwa.
Z tej okazji nasza biblioteka przygotowała wystawę książek oraz gazetkę poświęconą historii książki i druku. Gazetka przedstawiała książkę od jej najstarszej formy do czasów współczesnych. Na zdjęciach można było zobaczyć tabliczki gliniane, pismo klinowe, hieroglify. Wystawa książek – pokaz najbardziej nowoczesnych książek – w postaci układanek, obrazków 3D bardzo zainteresowała naszych uczniów.

Katarzyna Kisiela


ziemiamDZIEŃ ZIEMI

W dniu 21 kwietnia 2009 r. odbyła się szkolna uroczystość z okazji Dnia Ziemi. Inscenizację p.t. „Lecą boćki” przygotowali uczniowie z klas: IV, V i VI.
Po części artystycznej wszyscy uczniowie brali udział w konkursie przyrodniczym związanym tematycznie z inscenizacją. Najsprawniej swoje polecenia wykonały klasy: I, V, VI Szkoły Podstawowej oraz II klasa Gimnazjum.

Zdzisława Kowalik


_oxford logo - kopiaMiędzynarodowy Konkurs Języka Angielskiego Oxford 2009

Za nami kolejna już edycja konkursu, przeznaczonego dla uczniów klas IV – III gimnazjum. Uczniowie naszej szkoły kolejny raz skorzystali z okazji sprawdzenia swych umiejętności językowych. Walczyli o cenne nagrody, ale tego, kto zwyciężył, dowiemy się za kilka tygodni. Za wszystkich uczestników konkursu trzymamy kciuki.

Joanna Lewandowska


ekologiaKONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ

W dniu 31 marca 2009r, w Ośrodku Edukacyjnym ZPKLnGL w Kalinie, odbył się I etap VI edycji Konkursu Wiedzy Ekologicznej, organizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych „Lasy nad Górną Liswartą”. Do konkursu przystąpiło 14 szkół podstawowych z powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, kłobuczańskiego.
Naszą Szkołę reprezentowali: Damian Kozieł – uczeń kl. VI i Mateusz Maruszczyk – uczeń kl. V. Uczniowie zdobyli I miejsce i zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego Konkursu.

Zdzisława Kowalik


wiosnamPIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Dnia 20 marca w naszej szkole, jak co roku z wielkim entuzjazmem witaliśmy wiosnę. Od samego rana mogliśmy uczestniczyć w fantastycznych zabawach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. Wielu uczniów wzięło udział w „Mini Playback Show”, w którym zostały wyróżnione:
Miejsce I – Błażej Maroszek w piosence Katy Ryan-Voyage
Miejsce II – Dawid Budzik wraz z Magdaleną Wilk i Delfiną Kozak w piosence Franka Kimona
Miejsce III – Damian Kozieł, Jakub Płysa i Michał Krakowiak w piosence Jonas Brothers.
Odbyły się również inne zabawy, w których udział wzięli zarówno uczniowie jak i nauczyciele:
– „Miss Mumia”
– „Mistrz układania zapałek”
– „Mistrz Układanki”
…oraz wiele innych konkurencji.
Po wspólnej zabawie wszyscy uczniowie i nauczyciele udali się na zewnątrz szkoły, gdzie nastąpiło tradycyjne spalenie Marzanny, którym ostatecznie pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy Wiosnę.

Ewa Kozieł


DIGITAL CAMERA

KONKURS RECYTATORSKI

16.02.2009 r. w Świetlicy w Korzonku odbyły się gminne eliminacje XXI Regionalnego Konkursu Recytatorskiego.
Do III etapu – powiatowego – zakwalifikowali się uczniowie klasy III: Delfina Kozak i Marek Budzik (w kategorii klas 0-III) oraz ucz. klasy IV: Magdalena Wilk (w kategorii klas IV-VI). Uczniowie naszej szkoły będą reprezentować gminę Konopiska na przeglądzie powiatowym w Częstochowie 23.02.09r. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Grażyna Kubis


murzasichlem„Zimowisko 2009”

Jak co roku, podczas ferii zimowych Zespół Szkolno-Przedszkolny w Aleksandrii zorganizował wyjazd na obóz sportowy. Tym razem udaliśmy się do przepięknej i malowniczej miejscowości oddalonej ok. 7 km od Zakopanego o nazwie – Murzasichle. Góry przywitały nas piękną, zimową aurą, a ośnieżone stoki stwarzały bardzo dogodne warunki do szosowania na nartach. Pod nadzorem bardzo wyrozumiałego instruktora p. Wojciecha Krauze (grupa 15-o osobowa, która nigdy nie jeździła na nartach) po dwóch dniach nauki- zdobywała najwyższe stoki. To było prawdziwe „B I A Ł E  S Z A L E Ń S T W O”.
Organizatorzy na czele z p. dyrektor Anną Ankowską zapewnili bardzo wiele atrakcji dla uczestników obozu. Oprócz turniejów i zabaw sportowych, które rozgrywały się na terenie zamieszkiwanego przez nas ośrodka wypoczynkowego, były także atrakcje w plenerze. Wyjazd na baseny termalne do Bukowiny Tatrzańskiej, spotkanie z miejscowym góralem w „Izbie regionalnej”, wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, oraz długie wycieczki górskimi szlakami. Podsumowaniem wspólnie spędzonego tygodnia była „Gala Mistrzostw Sportu”, na której zostały wręczone puchary i nagrody dla najlepszych sportowców. Podczas tego wieczoru ujawniły się także – talenty muzyczne, naszych uczestników, które mogliśmy wysłuchać podczas występów karaoke.
Jednakże w myśl starego przysłowia , które brzmi: ”Co dobre, szybko się kończy” – tak było i tym razem. Żyjąc wspomnieniami i oglądając zdjęcia z przepięknymi górskimi widokami z zimowiska pełnego wrażeń, przepięknymi górskimi widokami, już dziś tęsknimy i czekamy do następnych ferii.

Beata Nowak


przegladmPRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK – ALEKSANDRIA '2009


dzienbabcimDZIEŃ BABCI I DZIADKA

Tradycją naszej szkoły jest, by styczniowe dni 21. i 22. obchodzić wyjątkowo uroczyście. Wtedy to w progach naszej placówki gościmy Babcie i Dziadków. Zawsze chętnie odpowiadają na zaproszenie swoich wnucząt. Tak było i w tym roku. Na uroczystość przybyli również Wójt Gminy Jerzy Socha, Zastępca Wójta Magdalena Jarosz- Wawrzyńczak, Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Budzik, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Dorota Skoczylas.
Na scenie wystąpili: przedszkolaki, uczniowie klas I- III, grupa taneczna dziewcząt, szkolny chór oraz grupa teatralna działająca w świetlicy środowiskowej. Dzieci recytacją, śpiewem i tańcem dziękowały swoim ukochanym Babciom i drogim Dziadkom za miłość, życzliwość, opiekę i pomoc.
Imprezę uświetniły swoim wokalnym występem panie z KGW w Aleksandrii. Całą uroczystość osłodziły ciastka, kawa i drobne upominki.

Małgorzata Smyła


karnawalmBAL KARNAWAŁOWY


CIMG1762mVI GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

15. 01. 2009 roku w Konopiskach odbył się VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych z naszej gminy. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie kl. VI – Olga Solecka i Damian Kozieł. Efektem zmagań było zajęcie II miejsca przez Olę i IV przez Damiana. Ola, oprócz ogromnej satysfakcji, zdobyła też słownik języka angielskiego, co z pewnością przyczyni się do zgłębiania przez nią tajników tego języka i samodoskonalenia.
Życzymy więc wytrwałości w szlifowaniu języka angielskiego i radości z posługiwania się nim. Gratulacje dla wszystkich zwycięzców.

Joanna Lewandowska


jaselkamJasełka i szkolna Wigilia

Dnia 19 grudnia 2008 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii odbyły się, jak co roku, szkolne jasełka. Tradycyjnie to właśnie uczniowie kl. VI pod opieką sióstr katechetek – Misjonarek Klaretynek przygotowali inscenizację jasełek. Piękna gra „młodych aktorów” w kolejnych scenach przedstawienia pt. „Przyjście Jezusa”, bardzo trafnie ukazała głębokie przesłanie całej inscenizacji oraz nakłoniła do podjęcia osobistej refleksji nad prawdziwym sensem Bożego Narodzenia.
Po przedstawieniu i wspólnym kolędowaniu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi podzielili się wigilijnym opłatkiem i w atmosferze wzajemnej serdeczności i radości zasiedli do wigilijnego stołu. Następnie rozeszliśmy się do swych domów zanosząc naszym najbliższym radosną wieść o zbliżającej się Nocy Narodzenia.

s. Ewelina Feliszek


pinokiomBajka pt. „Pinokio” w wykonaniu aktorów naszej szkoły


jaselka_przedszkolemPrzedstawienie Bożonarodzeniowe w Przedszkolu

Dnia 18.12.2008 r. przedszkolaki pod kierunkiem p. U. Cierniak i p. M. Patynowskiej wystawiły Przedstawienie Bożonarodzeniowe dla swoich rodziców. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem odegrali swoje role. Atmosfera przedstawienia, gra dzieci, wiersze i kolędy wywoływały wzruszenie i łzy w oczach rodziców. Występy dzieci zostały nagrodzone dużymi brawami. Rodzice otrzymali od swoich dzieci świąteczne karty.
Atrakcją był także kiermasz bożonarodzeniowy. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Anna Ankowska złożyła wszystkim rodzicom i dzieciom świąteczne życzenia.

Urszula Cierniak


kiermaszmI Kiermasz Bożonarodzeniowy w Konopiskach


DIGITAL CAMERA

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI

W dniu 24.11.2008 w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika”. W uroczystości tej wzięli udział wszyscy uczniowie klasy I . Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem i zasadami wypożyczania książek. Następnie dzieci obejrzały część artystyczną pt. „Dziwna przygoda w bibliotece” przygotowaną przez uczennice klasy pierwszej gimnazjum. Po obejrzeniu i wysłuchaniu inscenizacji teatralnej każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany przez Książkę, na nowego czytelnika biblioteki.
Każdy czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom i wypożyczył pierwszą książkę. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w uroczystości.

Joanna Ering


DIGITAL CAMERA

19 listopada 2008r. uczniowie klas I-III obejrzeli w Cinema – City w Częstochowie film pt. „Król Maciuś Pierwszy”. Zrealizowany w koprodukcji polsko – francusko – niemieckiej ” Król Maciuś Pierwszy” jest animowaną wersją znanej powieści Janusza Korczaka, wyprodukowaną w zeszłym roku. Niezwykle pogodny film pokazuje historię Maciusia, który tuż przed swoimi ósmymi urodzinami ma objąć rządy w kraju. Chłopiec chce uczynić wszystkie dzieci szczęśliwymi, dać im prawo decydowania o sobie. Jednak gdy powierza im obowiązki, świat przewraca się do góry nogami, a na drodze do spełnienia dziecięcych marzeń staje zły Generał. Uczniom naszej szkoły film bardzo się podobał.

Grażyna Kubis


11list12m11 listopada – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIpilsudski

„Dzisiaj wielka jest rocznica – Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy wolność – polską mowę w szkole,
To, że tylko z ksiąg historii poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony, w mieście flagi rozwinięto…
I me serce się raduje, że obchodzę Polski święto.”


DSCN3052mWarsztaty dla dzieci

4 listopada w ZSP w Aleksandrii odbyły się warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Pedagogów i Administratorów KLANZA. W ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, studenci wolontariatu częstochowskiego realizowali w naszej szkole projekt edukacyjny, mający na celu przełamanie nieśmiałości dzieci wobec kolegów i nauczycieli. Stosując „metodę KLANZY”, projekt ten miał wzmocnić potencjał uczniów, rozbudzić w nich chęć doskonalenia oraz zdobywania nowych umiejętności, a przede wszystkim urozmaicić tradycyjne nauczanie.

Magdalena Wolska – Majchrzak


wybory08mWybory do samorządu szkolnego '2008

Dnia 5 listopada 2008 r. w ZSP im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii, odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o przystąpienie do Samorządu Uczniowskiego musieli najpierw, drogą głosowania, w którym brali udział wszyscy uczniowie szkoły, uzyskać dwadzieścia głosów.
W Komisji Wyborczej zasiedli:
– p. Beata Nowak
– Marta Ociepa
– Martyna Wręczycka
– Szymon Ankowski
– Olga Serafin

Wybory przebiegały w głosowaniu tajnym, zgodnie z regulaminem wyborów do Samorządu Uczniowskiego.
Po zliczeniu głosów ogłoszono Skład Samorządu Uczniowskiego:
– Przewodnicząca- Justyna Sobiech (kl. II gim.)
– Z-ca przewodniczącego- Paulina Ankowska (kl. III gim.)
– Sekretarz- Ewa Kozieł (kl. III gim.)
ponadto:
– Rzecznik ds. bezpieczeństwa i dyżurów- Przemysław Dulski (kl. III gim.)
– Rzecznik ds. radiowęzła- Dajana Góra (kl. VI)
– Rzecznik ds. ucznia- Bartosz Kaczmarek (kl. V)
– Rzecznik ds. kultury i sportu- Błażej Maroszek (kl. VI)

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego, wybrana również drogą głosowania, została s. mgr Ewelina Feliszek MC.

s. Ewelina Feliszek


OLYMPUS DIGITAL CAMERA
„Złota lilia 2008 r.”

Dzieci 6 – letnie reprezentowały przedszkole w IV Powiatowym Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Artystycznych „Złota lilia 2008 r.”, który odbył się 5. listopada 2008 r. w sali widowiskowej Zakładu Energetycznego w Częstochowie pod patronatem Starosty Częstochowskiego.
Przedszkolaki żywiołowo zatańczyły krakowiaka według choreografii pani Urszuli Cierniak i pana Marka Mielczarka. Taniec został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, dzieci nagrodzono gromkimi brawami. Występ został także wysoko oceniony przez jurorów, bo zajęliśmy II miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę i dyplomy.

Urszula Cierniak


ekologia2W dniu 24 października 2008r. uczniowie naszej Szkoły przystąpili do ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego i geograficznego „Multitest.” W konkursie przyrodniczym wzięło udział 11 uczniów Szkoły Podstawowej, w konkursie geograficznym 10 uczniów Gimnazjum.
Najlepszy wynik w szkole (174/208 punktów) uzyskał uczeń kl. V Mateusz Matuszczyk, zdobywając jednocześnie 18 pozycję wśród wszystkich uczestników w tej grupie wiekowej w kraju. Spośród gimnazjalistów najlepsza okazała się Anna Maternik zdobywając 164/208 punktów i 23 miejsce w kraju w swojej grupie wiekowej.

Zdzisława Kowalik


pasowanie208m„Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki” – uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej

Dnia 13 października odbyła się coroczna, a jednak za każdym razem niepowtarzalna, uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów i przyjęcia ich do grona braci szkolnej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego.
To niecodzienne wydarzenie mali bohaterowie przeżywali w gronie rodziców, nauczycieli i starszych kolegów. Powagę sytuacji nadawały galowe stroje, birety na głowach, poczet sztandarowy oraz przybyły gość- Wójt gminy Konopiska, p. Jerzy Socha. Nie zabrakło również dobrych wróżek z klasy czwartej oraz złej, która starała się zepsuć tak starannie przygotowaną imprezę. Dzielne pierwszaki stawiły czoła złym czarom, odwiedziły cztery krainy: Piosenki, Mądrości, Miłości i Uśmiechu. Wykazały się wiedzą, inteligencją i sprytem, z uśmiechem na ustach wypiły sok z cytryny i w rytmie marsza stanęły do ślubowania. Po nim nastąpił akt pasowania na uczniów, którego zaczarowanym ołówkiem dokonała pani dyrektor Anna Ankowska . Wręczyła dzieciom legitymacje szkolne i okolicznościowe dyplomy, pogratulowała występu i życzyła udanego startu w szkolne życie. Do tych życzeń dołączył się pan Wójt i osłodził je czekoladowymi upominkami. Drobne prezenty wręczyli również uczniowie klasy czwartej, którzy zapewnili, że zawsze pomogą w potrzebie swym młodszym kolegom. Rodzice przygotowali dla swych pociech kolorowe rogi pełne niespodzianek. Potem były pamiątkowe zdjęcia, gratulacje, klasowy poczęstunek i dzielenie się wrażeniami.
Dzień ten na długo pozostanie w pamięci uczniów i ich rodziców.

Małgorzata Smyła


sprzataniem„Ziemia w Twoich rękach” – Sprzątanie świata’ 2008


1wrzesnia_mUroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2008/2009

1 września uroczyście wkroczyliśmy w nowy rok szkolny. W tym wyjątkowym dniu zebranych gości, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły gorąco powitała pani dyrektor –Anna Ankowska. Następnie głos zabrała p. Dorota Skoczylas – przedstawicielka organu prowadzącego – która życzyła uczniom i nauczycielom wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym.
W klimat odchodzących wakacji i nieuchronnie nadciągających zajęć lekcyjnych wprowadzili nas uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy w krótkim przedstawieniu, przygotowanym pod nadzorem p. S. Herman i B. Nowak, przekonywali, że szkoła jest jak ten przysłowiowy „diabeł”, tyle że „nie taki straszny jak go malują”. Nie warto, zatem obawiać się nowych obowiązków szkolnych, gdyż łatwo da się przez nie przebrnąć, mając w głowie tekst piosenki kabaretu OTTO „Znów będą wakacje”.
W przedstawieniu nie zabrakło również akcentów patriotycznych. Występujący przypomnieli zebranym o 69. rocznicy wybuchu II wojny światowej; zaapelowali o pamięć o poległych i pokój na świecie.
Szczególnie miłe słowa zachęty do nauki usłyszeli tego dnia pierwszoklasiści. Po zakończeniu uroczystości uczniowie z wychowawcami rozeszli się do przydzielonych im klas lekcyjnych.

Sylwia Herman