2009/2010

Wydarzenia z życia szkoły
rok szkolny 2009/2010

koniec_spmZakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej


koniec_gimn_mZakończenie roku szkolnego w Gimnazjum


koniec_przedszkolemZakończenie roku szkolnego w Przedszkolu


zagrodamWycieczka do „Czarodziejskiej Zagrody”

18. czerwca 2010r. uczniowie z klas I-III wraz z wychowawczyniami byli na wycieczce w Pracowni Ceramiki i Sztuk Wszelakich „Czarodziejska Zagroda” w Kuźnicy Starej koło Poraja na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach artystycznych, dzięki którym poznały technologię ceramiki i uczyły się: lepić z gliny, wykonywać papier czerpany i robić świece. Swoje dzieła każdy zabrał ze sobą do domu. Rzeźby z gliny muszą być wypalone i poszkliwione, więc trzeba na nie poczekać.
Wizytę u Państwa Drogoszów, właścicieli „Czarodziejskiej Zagrody”, nasi mali artyści zakończyli wielkim grillowaniem w pięknie urządzonym ogrodzie.

Grażyna Kubis


koniec_projektu_gm„Apetyt na zdrowie” – pod takim tytułem zaprezentowali swe umiejętności uczniowie na pokazie wieńczącym II etap projektu „Pierwszaki”. Prezentacja odbyła się 17 czerwca 2010r. w sali, w której realizowany był Projekt.
Dzieci zaczęły swój popis „Czerwonym Kapturkiem” – inscenizacją na wesoło, propagującą zdrowy styl życia. Wszyscy uczniowie wzięli w niej udział zgodnie z indywidualnym wyborem ról dla siebie. Następnie wszyscy uczestnicy wykonali układ taneczny do piosenki „Familijny blues”. Potem dzieci zaprosiły gości do degustacji zdrowych przysmaków w formie „szwedzkiego stołu”, wcześniej przygotowanego wspólnie z rodzicami. Na koniec dzieci otrzymały „Pacynki – myszki” jako podziękowanie za udział w Projekcie.
W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń klasy I otrzymał ponadto jako podziękowanie dyplom potwierdzający udział w Projekcie. Stanowi on pierwszy certyfikat edukacyjny.

Projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” spotkał się z dużą aprobatą ze strony uczniów i ich rodziców. Uczniowie bardzo lubili zajęcia. Rodzice również chętnie bawili się razem ze swoimi pociechami. Poznali oni potrzeby i styl uczenia się swojego dziecka. Świetnie współpracowali z nauczycielem prowadzącym zajęcia.

Grażyna Kubis


kangurmFinał Konkursu Matematycznego „KANGUR”

W dniu 15 czerwca 2010 r. w Szkole Podstawowej 31 przy ulicy PCK 18 odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów i uczniów, którzy uzyskali wynik bardzo dobry w KANGURZE. 18 marca 2010 r. odbyła się XIX edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „KANGUR”. Wśród trzynastu uczniów naszej szkoły znalazł się Mateusz Maruszczyk, uczeń klasy VI, który po raz kolejny udowodnił, że matematyka nie sprawia mu żadnych trudności. Mateusz uzyskał wynik bardzo dobry. Jest to już trzecie wyróżnienie Mateusza w tym konkursie. W klasie IV Mateusz uzyskał maksymalną ilość punktów i zdobył tytuł Laureata Międzynarodowego Konkursu Kangur. W nagrodę wyjechał do Legolandu w Danii. W ubiegłym roku również uzyskał wynik bardzo dobry.
Mateuszowi i pozostałym uczestnikom tego popularnego konkursu w naszej szkole serdecznie gratulujemy i już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w edycji XX w roku 2011.

Lidia Bissinger


zawodym15 czerwca w naszej szkole odbyły się „Gminne Zawody Lekkiej Atletyki”. Uczniowie naszej szkoły uzyskali następujące wyniki:
Karina Piotrowicz kl. VI – bieg na 600 m – I miejsce
Kinga Ociepa kl. VI – skok w dal – III miejsce
Karina Zamróz kl. IV – bieg na 60 m – V miejsce
Delfina Kozak kl. IV – rzut piłeczką palantową – IV miejsce
Mateusz Maciejewski kl. VI – rzut piłeczką palantową – I miejsce
Kamil Poks kl. VI – bieg na 600 m – II miejsce
Arkadiusz Zaremba kl. V – skok w dal – I miejsce
Mateusz Dudek kl. V – bieg na 60 m – I miejsce

Chłopcy zajęli w ogólnej klasyfikacji I miejsce, a dziewczęta II miejsce.
Rozdane zostały również nagrody i puchary we „Współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych gminy Konopiska w roku szkolnym 2009/2010”, gdzie zajęliśmy I miejsce! Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom naszej szkoły – gratulujemy! Po zakończeniu zawodów wszyscy udali się na poczęstunek.

Ilona Marczak


festynmWojewódzkie Święto Młodości – Festyn Aleksandria 2010


wycieczkaVmW dniu 10. 06. 2010 r. uczniowie klasy V uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy. Podczas wizyty w RODN „WOM” Częstochowa poznali organizację i pracę dużej, nowoczesnej biblioteki, oraz zasady korzystania z księgozbioru bibliotecznego.
Odwiedzili też Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Tu mieli możliwość zapoznania się z tradycjami górnictwa rudnego charakterystycznego dla regionu częstochowskiego, obejrzenia podziemnego wyrobiska charakterystycznego dla kopalń rud żelaza, poznania warunków pracy górników.
W zagrodzie włościańskiej z początku XX wieku, oglądali budownictwo i wyposażenie domu typowe dla początku ubiegłego stulecia. Podziwiali ówczesne meble, sprzęt domowy, a także wytwory rękodzieła artystycznego
Duże wrażenie wywarła na uczniach wizyta w Muzeum Haliny Poświatowskiej. Postać poetki przybliżył uczniom jej brat, pan Zbigniew Myga. Ciekawy film biograficzny, ciepłe wspomnienia siostry oraz subtelna aranżacja pomieszczeń muzeum tworzyły ujmującą atmosferę delikatności i spokoju.
Podsumowując wycieczkę wspólnie zauważyliśmy, że tuż obok nas jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i poznać.

Zdzisława Kowalik


projektmZakończenie projektu „Edukacyjny start z rodzicami”


integracyjnymINTEGRACYJNY DZIEŃ DZIECKA


rudywycieczkamWycieczka do Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

13 maja uczniowie kl. IV – VI Szkoły Podstawowej oraz I – III Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. W ramach festynu edukacyjnego zwiedzili XIII wieczny zespół klasztorno – pałacowy cystersów z pięknym gotyckim kościołem oraz otaczający budowle pocysterski park w stylu angielskim. Najbardziej okazałym obiektem parku, skupiającym uwagę uczniów, był potężny dąb liczący ok. 450 lat, obecnie objęty ochroną prawną. Po części teoretycznej dzieci miały możliwość indywidualnego uczestnictwa w zabawach i konkursach tematycznie związanych z życiem i codziennymi zajęciami cystersów. Zdobywały m. in. sprawności rybaka, ogrodnika, zielarza, piwowara, skryby, dymarza, hutnika szkła, budowniczego. Zdobycie wszystkich umiejętności zapewniało uczniom udział w losowaniu licznych nagród. Moment losowania nagród okazał się niezwykle emocjonujący. Festyn edukacyjny zakończyło rozbicie dymarki i pokaz cyngowania łupy żelaznej. Ostatnim punktem wycieczki był przejazd kolejką wąskotorową, która do 1967r. była środkiem transportu pasażerskiego, a obecnie stanowi atrakcję turystyczną.

Zdzisława Kowalik


wystawamWystawa „ Uciekinierzy z PRL-u”

Od 10 maja w naszej szkole prezentowana jest wystawa „Uciekinierzy z PRL-u” , która przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Na wystawie można zobaczyć unikatowe, często niepublikowane dotąd fotografie, dokumenty i wiele innych archiwaliów autorstwa pracowników IPN- Moniki Bortnik – Dźwierzyńskiej i Marcina Niedurnego. Autorzy dotarli do wielu nieznanych wcześniej materiałów, dokumentujących ucieczki Polaków z komunistycznej Polski .Część materiałów dotyczy mało znanych przypadków ucieczek z Polski, chociaż nie zabrakło najgłośniejszych spraw – historii Stanisława Mikołajczyka, Ryszarda Kuklińskiego, Józefa Światły czy braci Zielińskich.
Prezentacji wystawy dokonała sama autorka, która w bardzo interesujący sposób opowiadała młodzieży szkolnej o kulisach najbardziej spektakularnych ucieczek Polaków i próbach zahamowania tego zjawiska przez władze PRL. Największa fala ucieczek z PRL miała miejsce krótko po II wojnie światowej. Słynny stał się wyjazd działaczy PSL, przede wszystkim premiera Stanisława Mikołajczyka. Władze próbowały wszelkimi sposobami zahamować nielegalną emigrację. Tylko w latach 1952-1965 w następstwie porażenia prądem przy przekraczaniu drutu kolczastego na granicy czechosłowacko-austriackiej zginęło 29 Polaków.
Do najbardziej znanych zbiegów należeli oficerowie wojska, artyści, sportowcy, a także partyjni działacze Polski Ludowej. Niektóre z ucieczek były bardzo spektakularne, jak uprowadzenia samolotów wojskowych, porwanie samolotu LOT-u czy okrętu Marynarki Wojennej. Inne były bardziej zwyczajne, jak przejście przez zieloną granicę, czy przejazd w skrytce samochodu, albo pod wagonem pociągu. W MSW powstała nawet specjalna broszura, ucząca, gdzie szukać i jak wyłapywać uciekinierów.
Niezwykle interesującą wystawę będzie można obejrzeć w najbliższych tygodniach w Gimnazjum w Hutkach, a następnie w Gimnazjum w Konopiskach.

Paweł Bekus


europaVI Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

Europa- nasz dom

6 maja w Szkole Podstawowej w Rększowicach odbyła się VI edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Europa- nasz dom”. Uczniowie szkół podstawowych musieli zmierzyć się z testem wyboru oraz pytaniami otwartymi, weryfikującymi ich wiedzę z zakresu historii, instytucji oraz krajów członkowskich Unii Europejskiej. Reprezentację naszej placówki stanowiły uczennice klasy szóstej: Kinga Ociepa i Weronika Łukasiewicz, które poza dyplomami udziału, przywiozły dla szkoły „Legendy europejskie”, pozycję książkową będącą świetnym źródłem informacji dla uczestników kolejnych edycji konkursu.

Karina Bekus


konstytucjamKONSTYTUCJA 3 MAJA

„Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” – te słowa Jan Pawła II stały się myślą przewodnią uroczystej akademii, upamiętniającej rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji – KONSTYTUCJI 3 MAJA.
Uczniowie klasy pierwszej i drugiej gimnazjum w niezwykle podniosłym, patriotycznym tonie, oddając atmosferę radości i nadziei, przypomnieli okoliczności podpisania tej najważniejszej w państwie „Ustawy Rządowej”. Dla pełnego historycznego obrazu wspomniano również o bezpośrednich, dramatycznych następstwach tego istotnego dla naszej historii wydarzenia: zdradzie targowickiej, wojnie polsko- rosyjskiej oraz drugim rozbiorze Polski. To była kolejna lekcja historii. nakazująca nam „ czcić świętości swoje”,„ przechowywać ideałów czystość”, pamiętać o naszej przeszłości, aby na ich gruncie budować pełną nadziei przyszłość.

Karina Bekus


j0399573Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


ziemiamDzień Ziemi

21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi.
W tym roku tematem edukacji dla środowiska było postępowanie z odpadami. Skupiliśmy się głównie na odpadach niebezpiecznych, w tym zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz bateriach. Przeprowadzone przez uczniów ankiety i wywiady uświadomiły skalę problemu. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „W jaki sposób zmniejszyć ilość elektrośmieci oraz ograniczyć ich szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie człowieka?”

Zdzisława Kowalik


wycieczkam„Będziemy o Was pamiętać…”

W czasie trwania Żałoby Narodowej, 15 kwietnia 2010r., uczniowie klas: I, II i III szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami udały się na Jasną Górę w celu oddania hołdu ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
Pobyt w klasztorze uczestnicy wycieczki rozpoczęli modlitwą przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej. Następnie udali się do Sali Rycerskiej, gdzie w Księdze Kondolencyjnej dokonali wpisu: „Będziemy o Was pamiętać…”. W milczeniu i skupieniu obejrzeli „Golgotę” Jerzego Dudy-Gracza. Potem przeszli pod pomnik papieża Jana Pawła II, by uczcić pamięć tego Wielkiego Polaka w 5. rocznicę Jego śmierci. Zachowanie i postawa najmłodszych uczniów naszej szkoły spotkały się z wyrazami podziwu ze strony wielu starszych osób i pracowników ochrony. Na pytania reporterki radia „Jasna Góra” uczniowie odpowiadali chętnie. W wywiadzie udowodnili swą dojrzałość społeczną, miłość do Ojczyzny oraz wykazali się sporą wiedzą na temat zarówno ostatnich tragicznych wydarzeń, jak i tych sprzed siedemdziesięciu laty. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzenie Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce, a główną atrakcję stanowi pracująca zabytkowa linia technologiczna zapałek z lat 30. XX w. Same zakłady powstały w 1880r. Ogromne zainteresowanie uczniów wzbudziły rzeźby z cyklu „Z jednej zapałki” autorstwa Anatola Karonia.
W wycieczce, której głównym celem było „kształtowanie tożsamości narodowej i patriotyzmu (…)” uczestniczyło 100% uczniów z klas I – III. Te dzieci są świadkami „żywej historii”. Możemy więc optymistycznie patrzeć w przyszłość…

Grażyna Kubis


p

10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginął w katastrofie lotniczej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, a wraz z nim jego żona, Maria Kaczyńska.

kwiecien

Zginęli członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu.

Składamy hołd ofiarom katastrofy – dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii.


okolny_14_055. rocznica śmierci Jana Pawła II

„ Nie umiera ten, kto żyje w pamięci żywych…”
/Jan Paweł II/

Tak 31 marca 2010 roku wspominaliśmy V rocznicę śmierci naszego papieża Jana Pawła II. Apel został przygotowany pod opieką sióstr katechetek – Misjonarek Klaretynek. Tego dnia nie tyle wspominaliśmy odejście Jana Pawła II do „domu Ojca” ile jego życie, jego wybór na Stolicę Piotrową. Usłyszeliśmy także wiele ciekawostek z jego życia. Nigdy nie zapomnimy słów Habemus Papam, które odbijają się echem w naszych sercach i wspomnieniach. Jana Pawła II cały świat znał i pamiętał jako człowieka bardzo rozmodlonego, mądrego, kochającego, cierpiącego, niosącego dobroć do serca każdego człowieka. Jednocześnie był człowiekiem dowcipnym, inteligentnym, wysportowanym. Śledził wiele rozgrywek sportowych, słuchał koncertów znanych młodzieżowych artystów.
• Jako pierwszy Papież odwiedził świątynie innych wyznań
• Jako pierwszy Papież ustanowił Światowy Dzień Młodzieży
• Jako pierwszy Papież ustanowił Światowy Dzień Modlitwy o Pokój
• Jako pierwszy Papież napisał „List do dzieci”
• Jako pierwszy Papież chodził po górach
• Jako pierwszy Papież jeździł na nartach
• Jako pierwszy Papież pływał kajakiem
• Jako pierwszy Papież nosił zegarek
• Jako pierwszy Papież czytał bez okularów
• Jan Paweł II – Papież z Polski papież Wadowic
Na krótko przed przejściem z tego świata do domu Ojca Jan Paweł II powiedział: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie i za to wam dziękuję. Jestem pogodny, wy też bądźcie. Módlmy się razem z radością.”
Odszedł od nas 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Miał prawie 85 lat. Swój pontyfikat zakończył słowem: Amen.
„Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie, czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.” /Jan Paweł II – Papież/

s. Katarzyna Suwała, MC


wiosnamPierwszy dzień wiosny


konk_gimn_mI GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA GIMNAZJUM

Czworo uczniów naszego gimnazjum reprezentowało szkołę, biorąc udział w I Gminnym Konkursie Języka Angielskiego dla szkół gimnazjalnych z terenu naszej gminy. Uczniowie kl. III gimnazjum: Martyna Wręczycka, Klaudia Nowak, Przemysław Poks oraz Sebastian Lelit dołożyli wszelkich starań, by wypaść jak najlepiej. Najwyższy wynik w teście wyboru osiągnął Sebastian Lelit, zajmując IV miejsce. Serdeczne gratulacje!

Joanna Lewandowska


wystawaPRLm„Czasy PRL 1952-1989”

Od 22 stycznia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii można obejrzeć wystawę „Czasy PRL 1952-1989”. Z inicjatywą zorganizowania wystawy wyszedł nauczyciel historii Paweł Bekus, wpisując się tym samym w ogólnopolski projekt edukacyjny Ministerstwa Oświaty, które rok szkolny 2009/2010 ogłosiło Rokiem Historii Najnowszej.
Dla młodych ludzi, zwłaszcza uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, okres PRL należy do przeszłości i leży poza sferą ich bezpośredniego doświadczenia. Chociaż są to czasy tak niedawne, poznawane są przez nich wyłącznie poprzez różnego typu źródła pisane, mówione i audiowizualne. Dla bliższego poznania powojennej historii naszego państwa, nauczyciele szkoły oraz uczniowie odpowiedzieli na apel dyrekcji i zgromadzili eksponaty, dokumenty, zdjęcia, monety, stare książki związane z okresem PRL, które następnie zaprezentowano na wystawie w bibliotece szkolnej. Ekspozycja szkolna zawiera wiele ciekawych dokumentów np. kartki na produkty spożywcze, bony towarowe, banknoty i monety okolicznościowe, medale za zasługi w Polsce Ludowej, radiogramofon z lat 50-tych, magnetofon szpulowy, aparat fotograficzny „Ami”, niezależne wydawnictwa NZS i inne. Jako pierwsi wystawę w szkole mogli zobaczyć seniorzy z Aleksandrii, którzy przybyli do szkoły na uroczystość związaną z Dniem Babci i Dziadka. Z pewnością wystawa obudziła w nich wiele wspomnień i była powodem do wymiany opinii i myśli dotyczących tamtego okresu. W kolejnych dniach w bibliotece odbyły się lekcje historii najnowszej z klasami szkoły podstawowej i gimnazjum prowadzone przez Pana Pawła Bekusa. Wystawę odwiedziła również III klasa Gimnazjum z Hutek, która wzięła udział w prezentacji multimedialnej „Historia PRL”.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wystawy a w szczególności: dyr. Annie Ankowskiej, nauczycielom: Magdzie Majchrzak- Wolskiej, Beacie Nowak, Ewie Chudzik, Zdzisławie Kowalik, Grażynie Kubis, uczniom którzy przynieśli eksponaty z klas V, VI, IV szkoły podstawowej, I, II III gimnazjum.

Paweł Bekus


konkurs_ang_mVII Gminny Konkurs Języka Angielskiego

W zakończonym w ubiegłym tygodniu konkursie języka angielskiego naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. VI – Kinga Ociepa i Mateusz Maruszczyk. Mateusz uplasował się na III miejscu, zdobywając, oprócz pamiątkowego dyplomu, słownik jęz. angielskiego, książkę anglojęzyczną oraz krótkie repetytorium gramatyczne, by nadal zgłębiać tajniki tego języka. Obojgu uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych lingwistycznych sukcesów.

Joanna Lewandowska


zimowiskomZimowisko Murzasichle 2010


dzien_babci_mDZIEŃ BABCI I DZIADKA

Mimo silnego mrozu i kłopotów z dojazdem, Babcie i Dziadkowie, z uśmiechami na twarzach dotarli 21. stycznia na coroczną uroczystość z racji ich święta. Przybyłych gości powitała dyr. szkoły p. A. Ankowska. Wnuczęta sumiennie przygotowały się na to spotkanie. Przedszkolaki tradycyjnie przedstawiły „Jasełka”. Uczniowie z klas I-III kolejno zaprezentowali swój program artystyczny. Były to najczęściej humorystyczne wierszyki i inscenizacje. Uczennice z klas starszych i gimnazjum zaśpiewały kolędy. Babcie i dziadkowie częstowali się słodyczami, kawą i herbatą, a na koniec otrzymali po skromnym upominku w kształcie serca. Pani dyrektor i z-ca dyr. złożyli gorące życzenia szanownym gościom i w imieniu wszystkich uczniów i nauczycieli zaprosili ich na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

Grażyna Kubis


konkurs_recenzja3mMarta Ociepa z klasy III Gimnazjum zwyciężyła w KONKURSIE DLA MŁODZIEŻY NA NAJCIEKAWSZĄ RECENZJĘ ROKU 2009.

Konkurs ogłoszony przez Krakowską Agencję Artystyczną miał charakter ogólnopolski i został przeprowadzony w trzech kategoriach:
– szkoły podstawowe
– gimnazja
– szkoły średnie.
Jury konkursu składało się z dyrektorów teatrów, kierowników literackich oraz pracowników Agencji.
Spośród 186 prac nadesłanych z całej Polski, w kategorii Szkół Gimnazjalnych za najlepszą recenzję roku 2009 uznano pracę Marty Ociepy, zatytułowaną „Dzieje rodu Labdakidów przy wtórze gitary elektrycznej” (recenzja dotyczy spektaklu „PROJEKT SOFOKLES” wg „Króla Edypa” i „Antygony” Sofoklesa).
Zwycięska praca jest na stałe zamieszczona na stronie internetowej Agencji, klasa Marty otrzymuje 50% rabat cenowy na najbliższe przedstawienie teatralne w Częstochowie, a nagroda dla laureatki, dyplom dla szkoły i podziękowanie zostaną wręczone podczas najbliższego spektaklu.

Ewa Chudzik


koledymVI Przegląd Kolęd i Pastorałek „Aleksandria 2010”


bal_karnawalowy_mBAL KARNAWAŁOWY – STYCZEŃ 2010


projektIImZakończenie projektu edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

Dnia 17.12. 2009 r. odbyły się zajęcia pokazowe kończące realizację pierwszego etapu projektu. Uczniowie klasy drugiej przed swoimi rodzicami mogli pochwalić się efektami swojej półrocznej pracy. Na tę okoliczność przygotowana została inscenizacja baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Przed aktorskim wyzwaniem stanęli wszyscy uczniowie i choć trema dawała znać o sobie, świetnie odegrali swoje role.
W drugiej części zajęć dzieci pracowały w ośrodkach zainteresowań, których wyboru dokonały zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Tu pisały list do swojej książkowej przyjaciółki, rozwiązywały zadania matematyczne, pracowały z zestawami Logico, przygotowywały ozdoby świąteczne oraz tworzyły kompozycję przestrzenną miejsc, do którego chciałyby zaprosić bohaterkę baśni. Do pomocy w wykonaniu tych zadań uczniowie zaprosili swoich rodziców tak, że dziecięce ośrodki zainteresowań zamieniły się na ten czas w „ośrodki rodzinne”.
Po prezentacji efektów pracy poszczególnych zespołów dzieciom zostały wręczone myszki- palcynki jako podziękowanie za udział w projekcie. Rodzice mieli możliwość obejrzeć wystawę prac uczniów oraz zapoznać się z diagnozą końcową profilu inteligencji swojego dziecka. Wszyscy wyrazili opinię, że szkoda iż realizacja tak ciekawego przedsięwzięcia dobiegła końca.

Małgorzata Smyła


konkursplastmWszyscy uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły przystąpili do Konkursu Plastycznego pod tytułem: „Tradycje Świąteczne w krajach Unii Europejskiej” zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego, organizowanego pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Dwoje uczniów: Michał Kurek i Melisa Kotas otrzymało indywidualne wyróżnienia w tym konkursie. Serdecznie im gratulujemy!

Grażyna Kubis


jaselkamJasełka i szkolna Wigilia '2009

„… Do nieba wejdzie każdy,
kto żyje dobrem i miłością na co dzień.
Do nieba ma wstęp tylko miłość a więc święci,
a świętym każdy może być.
Zarówno Ja – jak i Ty !!!

Tymi słowami rozpoczęły się, jak co roku, szkolne jasełka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. Tradycyjnie to właśnie uczniowie kl. VI pod opieką sióstr katechetek – Misjonarek Klaretynek przygotowali inscenizację jasełek, które odbyły się dnia 22 grudnia 2009.
Uczniowie w scenach przedstawienia pt. „Dziś niebo się otwiera”, bardzo trafnie ukazali przesłanie mówiące o tym, że w ten szczególny dzień Bożego Narodzenia otwiera się niebo, a przez to każdy z nas jest wezwany do tego, by otworzyć swoje serce na oścież, ponieważ Bóg przychodzi na Ziemię. Przychodzi po to, aby zamieszkać w naszych sercach, w naszych rodzinach, by być z nami w każdej sytuacji naszego życia. Jednak od nas zależy czy przygotujemy Mu miejsce.
Teksty jasełek skłoniły nas do głębokiej refleksji nad cudem Bożego Narodzenia. Przypomniały nam o tym, że Jezus nie narodził się w luksusie, bogactwie, tylko w ubogiej stajni, aby pokazać, że wie, co znaczy nędza, bieda i cierpienie każdego dnia. Rodząc się w nędzy, pokazuje jednocześnie, jak żyć. Pokazuje, że trzeba być, a nie mieć, że trzeba dawać, a nie tylko brać, że można pomimo bólu, smutku i cierpienia żyć radośnie, ufnie, obdarzając miłością.
Atmosferę świąteczną jasełek uświetniły siostry klaretynki grając na różnych instrumentach (skrzypcach, gitarze i organach). Można powiedzieć, że wspólnemu kolędowaniu nie było końca, ponieważ po przedstawieniu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi podzielili się wigilijnym opłatkiem i w atmosferze wzajemnej serdeczności i radości zasiedli do wigilijnego stołu. Następnie rozeszliśmy się do swych domów zanosząc naszym najbliższym radosną wieść o zbliżającej się Wielkiej Nocy – Nocy Bożego Narodzenia.

s. Katarzyna Suwała, MC


mikolajszkolamMikołaj w szkole


11listopadam11 listopada – ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2009 r. młodzież naszego Gimnazjum zaprezentowała montaż słowno – muzyczny z okazji Święta Niepodległości. Starannie dobranym wierszom, towarzyszyły słowa polskich pieśni patriotycznych, które zaśpiewał chór uczniowski. Głównym założeniem przedstawionego programu było dążenie do połączenia tradycji i współczesności, elementów poezji, historii, które miało służyć ukazaniu piękna Ojczyzny i przypomnieniu jej trudnej drogi do odzyskania upragnionej niepodległości. Mocnym akcentem końcowym było wezwanie młodzieży do zmiany tego, co złe w postępowaniu i działaniu młodego pokolenia, na którym spoczywa odpowiedzialność kształtowania dalszych losów naszej Ojczyzny.

Anna Trzepizur


czytelnikmPASOWANIE NA CZYTELNIKA 2009

Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej wpisała się już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. To wielkie wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty odbyło się dnia 02 listopada w bibliotece szkolnej. Cała uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy III Gimnazjum pod kierunkiem bibliotekarki pani Joanny Ering. Pasowanie poprzedziła lekcja biblioteczna, na której uczniowie poznali organizację i zbiory biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację pt. „Dziwna przygoda w bibliotece”. Następnie złożyli książkom ślubowanie, że będą je zawsze szanować i o nie dbać. Wykazali się również znajomością lektur i ich bohaterów – bezbłędnie rozpoznali postacie na portretach. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom oraz zakładkę do książki. Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń i zapewne przeżycia związane z uroczystością na długo zostaną w ich pamięci.

Joanna Ering


drzewkomAkcja „Posadź swoje drzewko” – jesień 2009

Już po raz trzeci nasza Szkoła uczestniczyła w akcji „Posadź swoje drzewko” współfinansowanej przez Fundację Ekologiczną „Silesia”. Ze środków przyznanych w jesiennej edycji akcji dokonano kolejnych nasadzeń krzewów ozdobnych, zmieniając częściowo zagospodarowanie terenu przed Szkołą.
Stary żywopłot wzdłuż chodnika prowadzącego do budynku Szkoły został zastąpiony nowymi kolorowymi berberysami. Bardzo sprawnie przeprowadzono prace związane z przygotowaniem podłoża, sadzeniem i zabezpieczeniem krzewów oraz uporządkowaniem terenu.
Uczestniczyli w nich uczniowie i pracownicy Szkoły, mieszkaniec wsi – pan Andrzej Polak oraz pracownicy firmy ogrodniczej.
Panu Polakowi i pracownikom Zakładu Ogrodniczego „Garten” za okazaną pomoc, która mimo jesiennych chłodów pozwoliła szybko wykonać prace, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Zdzisława Kowalik


otzresinymOTRZĘSINY PIERWSZOKLASISTÓW


patronmDZIEŃ PATRONA

14 października był dniem szczególnie uroczystym w naszej szkole. Świętu Edukacji Narodowej towarzyszyły obchody Dnia Patrona, a także Pasowanie Pierwszoklasistów i Otrzęsiny Gimnazjalistów. W tym roku szkolnym uczniowie klasy I gimnazjum uczcili Dzień Patrona naszej szkoły – Jana Kochanowskiego – prezentując kilka scenek rodzajowych, powstałych w oparciu o utwory, które wyszły spod pióra tego wybitnego poety renesansowego – wybrane fraszki i pieśni. Przygotowane przez gimnazjalistów scenki rodzajowe dowiodły aktualności tematyki zawartej w utworach patrona naszej szkoły. Występom uczniów towarzyszyła wystawa, na której zostały wyeksponowane najpopularniejsze aforyzmy zaczerpnięte z dzieł Kochanowskiego.

Sylwia Herman


pasowaniemPASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Dziewiętnastu uczniów klasy pierwszej długo będzie pamiętało ten dzień. Najpierw kilka tygodni przygotowań i prób. Potem zaproszenia dla rodziców i gości. Wreszcie 14. października sala gimnastyczna zapełniła się starszymi uczniami, nauczycielami i gośćmi na czele z Zastępcą Wójta Gminy Konopiska, panią Magdaleną Jarosz – Wawrzyńczak.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego przybyłych gości przywitała pani dyrektor Anna Ankowska. Potem zaczęły się popisy pierwszaków. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym udowodniły swą dojrzałość i świadomość ” bycia dobrym uczniem”. Pomogły im w tym Wróżka i Pani Jesień (uczennice z klasy VI). W czasie występów uczniowie wykazali się prawdziwym talentem aktorskim, za co byli nagradzani wielkimi brawami. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało. Następnie pierwszoklasiści złożyli na sztandar szkoły uroczystą przysięgę uczniowską, że będą wzorowo wypełniać swe obowiązki, aby swą nauką i zachowaniem sprawiać radość nauczycielom i rodzicom. Potem Pani Dyrektor dużym, kolorowym ołówkiem dotykała ramion każdego ucznia pasując ich w ten sposób na członków społeczności szkolnej, a wychowawczyni wręczyła legitymacje – symbol przynależności do naszej szkoły, jako znaku awansu uczniowskiego. Każdy pierwszoklasista otrzymał również dyplom z tekstem ślubowania i przypieczętował go swoim paluszkiem.
Następnie uczniowie otrzymali upominki od Pani Wójt i od uczniów z klasy VI oraz tradycyjne ” rogi obfitości” od rodziców. Na koniec były życzenia i sesja fotograficzna, po czym pierwszoklasiści udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Grażyna Kubis


sportmPOŻEGNANIE LATA – „SPORTOWA NIEDZIELA”

Z inicjatywy pani dyrektor Anny Ankowskiej już po raz kolejny spotkaliśmy się na szkolnym boisku. Tym razem impreza odbyła się z okazji pożegnania lata 2009.
Ta niedziela była pełna wrażeń i wspaniałej zabawy. Dopisała nie tylko piękna i słoneczna pogoda, ale również liczni wielbiciele aktywnego wypoczynku. Uczniowie, ich rodzice, a także nauczyciele naszej szkoły mieli okazję spróbować swych sił w różnych konkurencjach sportowych.
W opinii uczestników impreza udała się znakomicie i na wiosnę przyszłego roku planowana jest kolejna „Sportowa Niedziela”. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Aleksandrii.

Lidia Bissinger


wyborymWYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO


spzrataniemSPRZĄTANIE ŚWIATA

Od 16 lat we wrześniu odbywa się w Polsce akcja „Sprzątanie świata”. W tym roku przebiegła ona w dniach 18 – 20 września pod hasłem „Pomagajmy Ziemi codziennie”.
Jak zawsze, do akcji włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Aleksandrii. Pod opieką nauczycieli porządkowali najbardziej zaśmiecone tereny wsi. Te miejsca, to nie zabudowane fragmenty wsi, w których do ulic przylegają lasy, odłogi, łąki i pola uprawne. Wspólnie sprzątamy naszą miejscowość dwukrotnie w ciągu roku, lecz o jej czystość każdy z nas powinien troszczyć się codziennie. Pamiętajmy, aby śmieci nie tylko wyrzucać do przeznaczonych na ten cel pojemników, ale również starać się zmniejszać ich ilość. Wszyscy możemy się do tego przyczynić poprzez proste rozwiązania. Jeżeli na zakupy będziemy zabierać własną torbę wielokrotnego użytku, znacznie ograniczymy ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Natomiast segregacja śmieci w gospodarstwach domowych pozwoli uzyskać surowce wtórne, które mogą być ponownie przetworzone, a resztki organiczne wykorzystane do produkcji kompostu, cennego nawozu w przydomowych ogródkach.

Zdzisława Kowalik


rozp_roku_mINAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

Początek roku szkolnego świętowano dziś w sposób wyjątkowy, gdyż zbiegł się on z 70 Rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystą akademię rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor ZS-P mgr Anna Ankowska przywitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Pana Jerzego Sochę, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Danutę Budzik, s. Joannę Dresler, Przewodniczącą Rady Rodziców, przybyłych rodziców, uczniów i pracowników szkoły, po czym oddała głos młodzieży.
„1 września – to nie tylko rozpoczęcie zajęć w szkołach. Ta data co roku przywodzi nam na myśl tragiczne wydarzenia z przeszłości.” – tak uczniowie gimnazjum zwrócili się do swoich młodszych kolegów i koleżanek oraz zaproszonych gości podczas akademii inaugurującej nowy rok szkolny.
Upamiętniając 70 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, uczniowie przypomnieli przebieg działań wojennych i udział Polaków w walkach na różnych frontach. W programie wykorzystano film dokumentalny, obrazujący tragiczne wydarzenia z 1939 roku.
Gimnazjaliści zakończyli swoje wystąpienie słowami: „To, co zdarzyło się 70 lat temu nie może zostać zapomniane. Jesteśmy to winni tym, którzy wówczas żyli i cierpieli. Jednocześnie jednak możemy i powinniśmy śmiało patrzeć w przyszłość i realizować swoje plany i marzenia. Dzisiaj możemy bez lęku przystąpić do naszych uczniowskich zadań w nowym roku szkolnym.”
Każdy nowy rok szkolny niesie ze sobą nowe wyzwania, nadzieje a także szanse na zdobywanie nowych umiejętności, doświadczeń i wiedzy. Wielu sukcesów w pracy życzył uczniom i nauczycielom Wójt Gminy Pan Jerzy Socha, który wyraził także nadzieję, że wykonane w tym roku w Aleksandrii inwestycje ( wybudowany wzdłuż ulicy Gościnnej chodnik i ulica Mostowa) poprawią bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły.
Pani dyrektor Anna Ankowska poinformowała zebranych, że podczas wakacji udało się odnowić część posadzki na korytarzu i w klatce schodowej oraz wymienić wykładzinę podłogową oraz drzwi w niektórych klasach. Zaadaptowano również jedno pomieszczenie na gabinet pedagoga. Dzięki tym inwestycjom w naszej szkole stale poprawiają się warunki pracy i nauki.
Kończąc uroczystość, Pani dyrektor życzyła wszystkim owocnej pracy i sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.

Ewa Chudzik