2014/2015

WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY
w roku szkolnym 2014/2015

IntegracyjneSpotkanieMOdychAktorow02Młodzi aktorzy z koła teatralnego nie chcieli opuścić szkoły !

Mimo, że koniec roku szkolnego już tuż, świadectwa czekają na rozdanie, członkowie koła teatralnego przedłużyli pobyt w szkole o jeden dzień i jedną noc. Wspólne zabawy i próby podczas zajęć teatralnych zintegrowały grupę, wzmocniły przyjaźnie, rozwinęły i ugruntowały cechy charakteru i umiejętności aktorskie. Dlatego młodzi, zdolni chcieli spędzić razem ostatni piątek i szaloną noc w szkole.

Pod opieką Anny Ankowskiej przeszliśmy – ścieżkę zadań twórczych i interpersonalnych – zabawne polecenia i wyzwania przypomniały zabawy z wczesnego dzieciństwa. Posileni pizzą przystąpiliśmy do rywalizacji – śpiewanie, tańce, straszne opowieści – I. Obejrzeliśmy film, który miał nas wprowadzić w nastrój grozy. A potem nocne „markowanie” po szkole, ktoś piszczał, ktoś się zgubił – wszyscy się odnaleźli i wieczór zakończyliśmy piżamkową imprezką.
Miło razem pracować, cieszyć się z sukcesów, znosić porażki, miło razem się bawić.
Wielu sukcesów w gimnazjum i klasie VI

Anna Ankowska


ZakonczenieRokuSzkolnego20142015WSzkolePodstawowejZakończenie roku szkolnego 2014/2015 w Szkole Podstawowej

„Przez ile dróg musi przejść każdy z nas, by móc człowiekiem się stać” – to motto przyświecało tegorocznej uroczystości zakończenia roku szkolnego w naszej szkole. Każdy rok szkolny jest dla uczniów taką swoistą, często wyboistą, drogą prowadzącą do celu, jakim jest promocja do następnej klasy i radość z nadchodzących wakacji. Większej symboliki nabiera cytowane hasło dla tegorocznych absolwentów, uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej, którzy wraz z zakończeniem roku szkolnego zamykają pewien rozdział w swoim życiu i wkraczają tym samym w nowy, nieznany im jeszcze etap życia, będący już tylko krokiem przed wejściem w dorosłość.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego to zawsze moment podsumowań i podziękowań składanych na ręce tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do poprawy pracy placówki. Dlatego właśnie otwierając uroczystość Dyrektor ZS-P Paweł Bekus wyraził słowa pełne wdzięczności, kierując je do tych, który zawsze chętnie i z dużym zaangażowaniem wspierali szkołę. Następnie na „scenie” pojawili się, po raz ostatni jako uczniowie szkoły podstawowej, szóstoklasiści, którzy zaprezentowali zawierający humorystyczne scenki oraz prezentację multimedialną o ich klasie, program artystyczny. W przeplatanym piosenkami występie nie zabrakło również podziękowań adresowanych do rodziców, dyrekcji, nauczycieli oraz wszystkich pozostałych pracowników szkoły. Tegorocznych absolwentów poetycko pożegnali natomiast ich następcy. Uczniowie klasy piątej wyrecytowali krótkie wierszyki i obdarowali swoich starszych kolegów pamiątkowymi prezentami.

Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na wręczenie świadectw oraz nagród książkowych dla uczniów kończących szkołę lub promowanych do następnej klasy z wyróżnieniem. W tej części imprezy nie zabrakło również nagród rzeczowych oraz medali, które powędrowały do rąk tych, którzy osiągali wysokie wyniki w różnych dyscyplinach sportowych. Zwieńczeniem całej uroczystości było wręczenie nagrody dla najlepszego ucznia. Ufundowany przez Zakłady Mięsne „Aleksandria” komputer otrzymała tegoroczna laureatka Konkursu Przedmiotowego z Matematyki, uczennica klasy szóstej, Zuzanna Sarnowska.

Karina Bekus


ZakonczenieRokuSzkolnego20142015WGimnazjumZakończenie roku szkolnego 2014/2015 w Gimnazjum

Zakończenie roku w gimnazjum i pożegnanie trzeciej klasy to co roku szczególny dzień. Uczniowie po raz ostatni mają możliwość zaprezentowania się przed Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym, Radą Rodziców i młodszymi koleżankami i kolegami. I tym razem na uroczystość zakończenia przybyli: radny powiatu częstochowskiego – pan Mieczysław Chudzik, z-ca głównej księgowej gminy Konopiska – pani Magdalena Purgal, radni gminy Konopiska – pan Marcin Poleszczuk, pan Roman Skoczylas, przewodnicząca Rady Rodziców – pani Renata Szczurek, Rodzice tegorocznych absolwentów gimnazjum oraz uczniowie klas pierwszej i drugiej. Po uroczystym wręczeniu dyplomów ukończenia gimnazjum i nagród dla zasłużonych uczniów, abiturienci w krótkim montażu słownym pożegnali się ze szkołą, podnosząc przesłanie na dalszą swą drogę, a koleżanki i koledzy z klasy drugiej sympatycznie podziękowali za czas spędzony w szkolnych murach.

Dziękujemy za wiele lat wspólnej nauki i doświadczeń. Powodzenia na nowych ścieżkach życia.

Dariusz Herman


DSCN0391Jabłkowy zawrót głowy…

„Kiedy jesz na przykład jabłko,
Życie płynie bardzo gładko.
Jabłko smaczne jest i zdrowe,
Umyj je i już gotowe.”

Z inicjatywy Agencji Rynku Rolnego dzięki bezpłatnej dystrybucji jabłek od poszkodowanych producentów po wprowadzeniu embarga rosyjskiego, wszystkie przedszkolaki za smakiem codziennie jedzą jabłka. Zdrowa przekąska daje im nie tylko energię i witaminy, ale też radość i uśmiech naszych dzieciaków, co doskonale widać na zdjęciach.

Magdalena Klecha


IISzkolnyTurniejRUMMIKUBII Szkolny Turniej RUMMIKUB


calinCalineczka dla Przedszkolaków


 

kalinaWycieczka rowerowa do Kaliny

 


044UZALEŻNIENIOM MÓWIĘ „NIE”!

15. czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Literackiego odbywającego się pod hasłem: UZALEŻNIENIOM MÓWIĘ „NIE”! Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii (uczniów klas IV-VI SP i I-III GIMNAZJUM), a jego główny cel sprowadzał się do uwrażliwienia młodzieży na problematykę szeroko rozumianych uzależnień, wynikających z rozwoju cywilizacji. Prace konkursowe (proza lub poezja) wpływały do dnia 30. maja 2015 r. Jury zdecydowało o przyznaniu głównej nagrody – I miejsca – uczennicy klasy I gimnazjum – Oliwii Chłąd.

Sylwia Herman


WycieczkaDlaNajlepszychUczniowRokuSzkolnego20142015Wycieczka dla najlepszych uczniów roku szkolnego 2014/2015


WojewodzkieSwietoMOdosciAleksandria2015Wojewódzkie Święto Młodości – Aleksandria 2015

Na sukces kolejnego już rodzinnego festynu – Wojewódzkie Święto Młodości – który odbył się 14. czerwca 2015 roku w Aleksandrii, złożyła się z całą pewnością cała gama atrakcji, frekwencja, piękna pogoda, ale także zaangażowanie organizatorów.
Jak co roku, uczestników przyciąga do Aleksandrii bogaty i różnorodny program festynu.

W tym roku mieszkańcy Aleksandrii i przybyli goście mogli obejrzeć:

– turniej piłkarski z udziałem drużyn: ZM „Aleksandria”, Zakład Karny w Herbach, „Wodociągi” Częstochowa oraz otwarty turniej tenisa ziemnego o Puchar Wójta Gminy Konopiska,
– pokazy samolotowe i loty motolotnią w wykonaniu Klubu Lotniczego „Orzeł” w Konopiskach,
– pokazy ratownictwa technicznego CS Państwowej Straży Pożarnej,
– symultanę szachową,
– pokazy sztuk walki Capoeira i Taekwondo.

W godzinach popołudniowych na aleksandryjskiej scenie zaprezentowali się uczniowie ZS-P w Aleksandrii oraz liczne zespoły taneczne z GCKiR w Konopiskach.
Podczas festynu miało miejsce uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Bezpieczne Życie” KG Państwowej Straży Pożarnej, realizowanego w naszej szkole od września 2014r. W obecności przedstawiciela Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie – Rzecznika Prasowego – st. kpt. mgr inż. Pawła Liszaja , p. Magdaleny Dębskiej – Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Częstochowie, przedstawiciela Policji – młodszej aspirant p. Katarzyny Banasiak, rodziców oraz uczniów został przeprowadzony konkurs wiedzy związany z bezpieczeństwem, a także zawody sprawnościowe. Uczniowie klasy II szkoły podstawowej przedstawili działania, jakie realizowali w ramach programu; otrzymali certyfikaty, upominki oraz materiały popularyzujące program „Bezpieczne Życie”. Bezpieczne życie to również dbałość o zdrowie, w związku z tym uczestnicy festynu mogli skorzystać z Gabinetów Zdrowia i dokonać bezpłatnego badania wzroku, słuchu, pomiaru ciśnienia, wzrostu i wagi.
Wiele form rozrywki czekało też na najmłodszych uczestników naszej imprezy w przygotowanym specjalnie na tę okazję Lunaparku.

Niewątpliwą atrakcją naszego festynu był odbywający się już po raz drugi Plenerowy Festiwal Młodych Wykonawców i Twórców Muzycznych. Jury oceniało wykonawców, którzy przyjechali do nas z powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, kłobuckiego i radomskiego.
Po wysłuchaniu prezentowanych piosenek komisja z przewodniczącym p. Ryszardem Strojcem wybrała laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, a statuetki i nagrody w postaci sprzętu muzycznego wręczył wójt Gminy Konopiska – p. Jerzy Żurek.

Zabawie na świeżym powietrzu towarzyszyły skecze kabaretowe prezentowane przez naszych gimnazjalistów w ramach Kabaretonu, a następnie utwory zespołu Live Metro Cover Band, przy których uczestnicy festynu bawili się do późnych godzin wieczornych. Punktem kulminacyjnym imprezy było jak zawsze losowanie nagród głównych, wśród których znalazły się: tablety, rower, zestaw ogrodowy z rattanu, talony na przegląd samochodu oraz bony na zakup odzieży męskiej.

Dyrektor ZS-P w Aleksandrii – p. Paweł Bekus – składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację festynu i tym samym przyczynili się do sukcesu tej imprezy środowiskowej.

Sylwia Herman


KonkursMatematycznyKangur2015SUKCESY UCZNIÓW W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE KANGUR MATEMATYCZNY

12 czerwca 2015r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych uczniów biorących udział w XXIV edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Nagrody wręczali wiceprezydent miasta Częstochowy Pan Ryszard Stefaniak oraz prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Matematycznego Pani Bożena Ujma. Wśród laureatów i uczniów, którzy uzyskali w konkursie wynik bardzo dobry, znalazła się uczennica naszej szkoły Zuzanna Sarnowska. Zuzia w swojej kategorii uzyskała wynik bardzo dobry i w nagrodę otrzymała bon o wartości 50 zł do zrealizowania w sklepie GO SPORT. Serdecznie gratulujemy Zuzi osiągnięcia, a także naszym pozostałym dwóm młodszym uczniom: Dawidowi Binkowi z klasy III i Mikołajowi Wolańskiemu z klasy IV, którzy otrzymali w tym konkursie wyróżnienia. Dyplomy i nagrody książkowe uczniom wręczył dyrektor szkoły Pan Paweł Bekus na szkolnym apelu.

035

034 032

Niech sukcesy naszych uczniów będą zachętą i zaproszeniem do udziału w XXV jubileuszowej edycji konkursu i życzymy jeszcze lepszych wyników.

Lidia Bissinger


Przedstawienie Calineczka z okazji Dnia Dziecka

caldzdz


IntegracyjnyDzienDziecka2015Integracyjny Dzień Dziecka 2015

1 czerwca odbył się u nas Integracyjny Dzień Dziecka. Na imprezę zaprosiliśmy oprócz przedszkolaków i uczniów naszej placówki niepełnosprawne dzieci z terenu naszej gminy.

W tym roku wszystkie atrakcje przygotowywaliśmy na Orliku. Uczestnicy zmagali się w prostych konkurencjach sportowych, a były to: rzuty do kosza, kręgle, strzały na bramkę, rzuty do celu, rzuty piłką lekarską, hula hopem, a za udział każdy uczestnik otrzymywał słodką nagrodę w postaci cukierków. Dla wszystkich najmłodszych dzieci uczennice gimnazjum zrobiły zwierzątka z baloników.

Po zmaganiach sportowych obyła się część artystyczna. Występy zespołów tanecznych prowadzonych przez panią Karolinę, taniec nowoczesny dziewcząt z gimnazjum, występ wokalny Karoliny Skaczyło, konkursy, mecz kapustą piłki nożnej dziewcząt oraz kabarety przygotowane przez uczniów klasy II gimnazjum zapewniły wszystkim dużo zabawy. Jednak najwięcej emocji wzbudziło przeciąganie liny nauczyciele konta uczniowie. Po konkurencjach wszyscy udali się na zasłużony poczęstunek i odpoczynek.

Wszyscy zaproszeni goście otrzymali medale oraz upominki, które na zakończenie imprezy wręczała dyrekcja naszej szkoły.
Dzień upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze, w duchu zdrowej, sportowej rywalizacji. Twarze uczniów i zaproszonych gości były roześmiane. Dopisała pogoda oraz humory wszystkich uczestników. Wszyscy byli zadowoleni. Dziękujemy jednak przede wszystkim zaproszonym gościom i ich opiekunom za przybycie i wspólne dzielenie radości. Oby takich inicjatyw było jak najwięcej. Już czekamy na kolejny Integracyjny Dzień Dziecka.

Ilona Marczak


„Rozmaitości Polonistyczne”

16. czerwca 2015r. w Łaźcu odbył się Gminny Konkurs Ortograficzno – Gramatyczny z języka polskiego „Rozmaitości Polonistyczne”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV – VI z Gminy Konopiska i sprawdzał znajomość zasad poprawnej pisowni oraz elementów nauki o języku określonych w podstawie programowej dla klas IV-VI. Miło nam poinformować, że w kategorii klas IV wyróżnienie otrzymał Mikołaj Wolański, w kategorii klas V- III miejsce zdobyła Aleksandra Nocoń, a w kategorii klas VI po zwycięstwo sięgnęła Zuzanna Sarnowska. Serdecznie gratulujemy!

041 040 043

Sylwia Herman


DzienRodziny03DZIEŃ RODZINY

29.maja 2015r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii po raz kolejny odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny, która zbiegła się z galą Comeniusa.

Na tę wyjątkową uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości: pani wice- wójt , radni, sołtysi oraz rodzice. Część oficjalną rozpoczął dyrektor p. Paweł Bekus, który powitał zebranych gości i złożył rodzicom serdeczne życzenia.

Program artystyczny przygotowali uczniowie klas młodszych, grupy taneczne ,,Efekt” i ,,Primo” oraz dzieci przedszkolne. Klasa pierwsza miłość i wdzięczność do rodziny wyraziła piosenkami. Uczniowie klasy drugiej zdolności aktorskie zaprezentowali w scence pod tytułem ,,Nie ma jak w rodzinie”. Na koniec wystąpili trzecioklasiści przedstawiając humorystyczną inscenizację. Nie zabrakło też występów przygotowanych przez dzieci przedszkolne. Cała uroczystość przeplatana była układami tanecznymi, które stanowiły uroczy dodatek do całości występów. Młodzi artyści swoimi umiejętnościami po raz kolejny zauroczyli oglądającą publiczność . Na znak miłości i życzeń płynących prosto z serc wręczono rodzicom upominki. Uroczystość zakończyła się grillowaniem na placu szkolnym w miłej i rodzinnej atmosferze.

Urszula Cierniak


Angielski na tabletach

tablang


Koło teatralne – Jakie to zwierzę?

koloteatrzw


DSCN9949PIERWSZOKLASIŚCI Z KOLEŻEŃSKĄ WIZYTĄ U TYMKA

10 czerwca, na zaproszenie Tymka i jego rodziców, udaliśmy się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa Państwa Kopiców. Trzykilometrowa trasa, biegnąca wśród łąk, pól i lasów, była pierwszą atrakcją dnia. Jednak to, co zobaczyliśmy na miejscu, przeszło nasze oczekiwania. Gościnni gospodarze otworzyli przed nami podwoje całego gospodarstwa. Pani Monika nie tylko pokazała nam wszystkie zwierzęta w nim hodowane, ale również ciekawie o nich opowiadała.

Odwiedziliśmy również bobry w pobliskim lesie. Wprawdzie samych zwierząt nie udało nam się zobaczyć, gdyż wykazują aktywność w nocy, ale widzieliśmy zbudowaną przez nie tamę i ścięte siekaczami pnie drzew.

Dopełnieniem atrakcji były zabawy i odpoczynek na łonie przyrody oraz pieczenie kiełbasek na ognisku. Pełni wrażeń, z postanowieniem, że jeszcze kiedyś Tymka odwiedzimy, wróciliśmy do szkoły. Dzisiejsza wycieczka utwierdziła nas w przekonaniu, że wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać, by przeżyć wspaniałą przygodę i wzbogacić się o nową wiedzę.

Małgorzata Smyła


P1080722Wycieczka do Krasiejowa

Ostatnie miesiące w klasie trzeciej obfitowały w ważne wydarzenia: Pierwsza Komunia Święta, Sprawdzian Kompetencji z Operonem, potem OBUT… Ponieważ wszyscy uczniowie ciężko pracowali i osiągnęli znakomite wyniki, zasłużyli na nagrodę. Doskonałym pomysłem okazał się wspólny z rodzicami wyjazd do JuraParku i Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie koło Opola, dokąd udaliśmy się 03. czerwca.

Po przekroczeniu bramy Parku wsiedliśmy na pokład Kapsuły Czasu i odbyliśmy niesamowitą podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. „Podróżując” w realistycznej scenerii, połączonej z najnowszymi osiągnięciami techniki multimedialnej, obserwowaliśmy m.in. kolejne etapy kształtowania się Ziemi, powstawania galaktyk i Układu Słonecznego, wędrówkę kontynentów, zmiany klimatyczne.

Następny etap naszej podróży pokonaliśmy na własnych nogach, które czasem uginały się pod nami z wrażenia, jakie wywarły na nas rozmieszczone rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów w naturalnej wielkości. Po drodze weszliśmy do Pawilonu Paleontologicznego, gdzie przez przeszkloną podłogę pooglądaliśmy sobie skamieniałości triasowych płazów i gadów. Potem udaliśmy się do Prehistorycznego Oceanarium. Tam stanęliśmy „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu.

Ogromny entuzjazm wzbudził w uczestnikach wycieczki „Plac zabaw”. Mimo trzydziestostopniowego upału, dzieci błyskawicznie znalazły się na 12-metrowej wieży, z której zjeżdżały rurami, niczym pająki opanowały „pajęczą sieć”, każde chciało się pohuśtać, albo pobawić w archeologa. Chyba najwięcej energii właśnie tutaj zostawiły. Dobrze, że w sąsiedztwie można było zjeść obiad, i trochę odpocząć, bo przyszedł czas na Park Nauki i Ewolucji Człowieka.

Tę część Parku zaczęliśmy zabawami, grami i animacjami z udziałem wirtualnej rzeczywistości. Potem rozkoszowaliśmy się pierwszym lotem w Kosmos.

Wystawa „Świadectwa Ewolucji”, którą oglądaliśmy w hełmach ( z przewodnikiem i trójwymiarowymi okularami), pokazuje problem naszego pochodzenia. Sporo emocji wśród dzieci wzbudziła ekspozycja najstarszej na świecie mumii ludzkiej.

W czasie wycieczki ani przez chwilę nie nudziliśmy się. Dzieci czuły się tu jak w swoim żywiole. Pobyt w Krasiejowie okazał się wspaniałą przygodą, którą stanowiło połączenie edukacji i zabawy na wysokim poziomie.

Grażyna Kubis


WycieczkaDoWrocAwiaWycieczka do Wrocławia.

Celem jednodniowej wycieczki zorganizowanej 02.06.2015 r. dla 44 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej i I gimnazjum było poznanie zabytków i atrakcji turystycznych stolicy Dolnego Śląska.
Pierwszym, podziwianym przez uczestników wyjazdu obiektem, było monumentalne malowidło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiające uczestników Insurekcji pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Panorama Racławicka niezmiennie wprawia w zachwyt i jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji Wrocławia.
Niedaleko rotundy Panoramy Racławickiej w Parku Juliusza Słowackiego zobaczyliśmy Pomnik Ofiar Zbrodni Katynia. Na głównym cokole stoi Anioł Śmierci, przed nim postać Piety Katyńskiej – Matki Ojczyzny, rozpaczającej nad ciałem zamordowanego syna. Wokół na granitowych płytach umieszczone są nazwy obozów jenieckich i miejsc zbrodni.
Wspaniałe zabytki architektoniczne można było podziwiać w otoczonym wodami Odry dawnym grodzie, dziś dzielnicy miasta, Ostrowie Tumskim. Naszą uwagę przyciągały przepiękne budowle sakralne, wśród których prym wiedzie katedra św. Jana Chrzciciela oraz Biblioteka Ossolineum – tworzony przez wieki zbiór dzieł pisanych, wśród których znajduje się także rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Niemałe zainteresowanie wzbudził wśród zwiedzających słynny most Tumski, zwany także Mostem Zakochanych lub Mostem Miłości, łączący Wyspę Piasek z Ostrowem Tumskim. Wielu z zainteresowaniem czytało wyznania, zapisane na przypiętych tu kłódkach. Naszą uwagę przyciągnęła też malownicza ulica Jatki i Pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych.
Wrocławski Rynek był celem, do którego wielu z naszych wycieczkowiczów dążyło bardzo niecierpliwie nie tylko ze względu na jego walory architektoniczne, ale także dlatego, że było to miejsce posiłku i czas na zakup pamiątek.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie powstałego w 1865 r. Ogrodu Zoologicznego i mieszczącego się w nim Afrykarium. Dzięki prezentacji niektórych ekosystemów afrykańskich, przynajmniej przez chwilę mogliśmy się poczuć jak na Czarnym Lądzie, a spacer tylko niektórymi alejkami ZOO pozwolił nam na relaks i podziwianie zwierząt, sprowadzonych ze wszystkich kontynentów.
W drodze powrotnej do autokaru widzieliśmy, znajdującą się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, Halę Stulecia.

Opiekę nad uczestnikami wyjazdu sprawowały panie: Agnieszka Kotarska, Karina Bekus i Ewa Chudzik.

Ewa Chudzik


P1000727XIV DNI GMINY KONOPISKA

W sobotę, 30 maja 2015r. przedszkolaki wystąpiły na XIV DNIACH GMINY KONOPISKA, prezentując program taneczno- muzyczny zatytułowany ,,Smerfne hity” . Taniec, śpiewy oraz piękne stroje naszych artystów zachwyciły wszystkich widzów. Gromkim brawom nie było końca. W ramach podziękowania dzieci otrzymały słodkie upominki.

Urszula Cierniak


PODSUMOWANIEDWULETNIEJPRACYNADMIEDZYNARODOWYMPROJEKTEMCOMENIUSPODSUMOWANIE DWULETNIEJ PRACY NAD MIĘDZYNARODOWYM PROJEKTEM COMENIUS

29. 05. 2015 zaproszeni goście, m. in. włodarze gminy, radni, sołtysi, rodzice, uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, uczestniczyli w gali Comeniusa – imprezie podsumowującej dwuletnią pracę nad projektem międzynarodowym. Tytuł projektu brzmiał „Rules of Setting up the Small Tour Guide Business”, a partnerem i koordynatorem projektu była St. John Wall Catholic School w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Gala była doskonałym pretekstem do podsumowania wszelkich prac projektowych i działań podjętych w trakcie realizacji projektu. Przybliżeniu publiczności zakresu tych prac służyła prezentacja multimedialna, gdzie uczniowie zawarli i zdjęciami potwierdzili odbyte szkolenia, wyjazdy, wykonane prace, m. in. polsko – angielski folder o urokach Aleksandrii, kalendarz z własnoręcznie wykonanymi zdjęciami, pochodzącymi z Wielkiej Brytanii oraz opisami w języku angielskim, oferty wyjazdów do Warszawy i Krakowa i wiele innych. W prezentacji zawarli też film „Co dał Ci Comenius”, który najpełniej obrazuje korzyści płynące z realizacji projektu, wyrażone zarówno po polsku, jak i po angielsku. Projekt miał wpływ nie tylko na uczniów zaangażowanych w prace projektowe, ale i pozostałych uczniów, nauczycieli oraz społeczność lokalną. Informacje dotyczące postępów w pracach nad projektem zamieszczaliśmy na stronie internetowej szkoły, tablicach informacyjnych, gminnym czasopiśmie „Pasma”, a wkrótce na monitorze zainstalowanym na szkolnym korytarzu.

W trakcie trwania projektu grupa Comeniusa odbyła kilka spotkań z ludźmi związanymi z branżą turystyczną oraz ludźmi lokalnego biznesu, by poznać tajniki zawodu pracownika biura podróży, kwestie prawno – formalne, a wreszcie w pełni przygotować się do założenia własnego biura podróży. Nazwaliśmy je „Amazing Trip”, przygotowaliśmy ulotki reklamowe, a film z podróży po południowej części Polski i po Wielkiej Brytanii miał zachęcić naszych potencjalnych klientów do korzystania z jego usług. Dodatkową zachętą były „Comeniusowe krówki” rozdawane przez samą Królową Elżbietę II, hamburgery z flagą Wielkiej Brytanii czy herbata z mlekiem.

Gala okraszona była piosenkami w wersji anglojęzycznej, a na koniec uroczystości członkowie grupy Comeniusa otrzymali certyfikaty oraz pamiątkowe prezenty.

Joanna Lewandowska


NagrodzeniUczniowieIVEdycjiProgramuInstaLingZakończenie IV edycji programu Insta.ling

Wraz z końcem roku szkolnego kończy się bieżąca edycja programu Insta.ling. Zainteresowanie nim przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, choć nie wszyscy, po początkowej fascynacji, dotrzymywali kroku najlepszym. W programie zostali tylko Ci, którzy systematycznie pracowali. A oto, jak przedstawia się tabela z listą liderów poszczególnych klas:

Liderzy programu Insta.ling

Liderzy klas luty/marzec marzec/kwiecień kwiecień/maj maj/czerwiec
II Kinga Solecka
Lena Sitek
Jan Tomaka
Laura Ledwoń
Lena Sitek
Kinga Solecka
Maja Tałajczyk
Kuba Kuziorowicz
Kuba Kuziorowicz
Laura Ledwoń
Kinga Solecka
Maja Tałajczyk
Lena Sitek
III Amelia Ligenza
Dominika Mańka
Dawid Binek
Dawid Binek
Amelia Ligenza
Hubert Pilawka
Dawid Binek
Hubert Pilawka
Amelia Ligenza
Dawid Binek
IV Martyna Gałuszka
Kaja Ledwoń
Krystian Solecki
Krystian Solecki
Wiktoria Mańka
Kornelia Wdowiak
Kaja Ledwoń
Jasmin Jabali
Miłosz Jamroziński
Jasmin Jabali
Krystian Solecki
Jan Nowak
Adam Nowak
Kaja Ledwoń
Wiktoria Mańka
Jasmin Jabali
Miłosz Jamroziński
Krystian Solecki
Jan Nowak
Adam Nowak
V Filip Anioł
Aleksandra Nocoń
Bartosz Kosmala
Karolina Szabelak
Filip Anioł
Konrad Łukasiewicz
Łucja Banaszewska
Karolina Szabelak
Aleksandra Nocoń
Filip Anioł
Łucja Banaszewska
Konrad Łukasiewicz
Aleksandra Nocoń
Filip Anioł
Maja Łuszczyńska
Aleksandra Nocoń
VI Natalia Błaszczyk
Wiktoria Nocoń
Maria Sobala
Dominika Zalewska
Melisa Kotas
Natalia Błaszczyk
Melisa Kotas
Wiktoria Nocoń
Maria Sobala
Zuzanna Sarnowska
Natalia Błaszczyk
Wiktoria Nocoń
Zuzanna Sarnowska
Maria Sobala
Natalia Błaszczyk
Zuzanna Sarnowska
Maria Sobala
Damian Zaremba
Ig Justyna Łuszczyńska
Oliwia Chłąd
Dawid Kosmala
Natalia Pyrkosz
Dawid Kosmala
Justyna Łuszczyńska
Oliwia Chłąd
Edyta Cierniak
Justyna Łuszczyńska
Oliwia Chłąd
Edyta Cierniak
Dawid Kosmala
Edyta Cierniak
Justyna Łuszczyńska
IIg Bartłomiej Franczak
Izabela Foltyńska
Mateusz Kregulewski
Bartłomiej Franczak
Mateusz Kregulewski
Izabela Foltyńska
Daria Leśko
Bartłomiej Franczak
Mateusz Kregulewski
Izabela Foltyńska
Angelika Jabali
Bartłomiej Franczak
Izabela Foltyńska
Angelika Jabali
Mateusz Kregulewski
IIIg Zuzanna Patynowska
Paulina Łuszczyk
Klaudia Pilarska
Julia Fonfara
Zuzanna Patynowska
Paulina Łuszczyk
Klaudia Pilarska
Paulina Łuszczyk
Zuzanna Patynowska
Paulina Łuszczyk
Julia Fonfara
Zuzanna Patynowska

cenrtyfikat


Sukcesy naszych uczniów na Konkursie Piosenki „Nasze Śpiewanie”

9. maja 2015r. w świetlicy w Korzonku odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Nasze Śpiewanie” organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach we współpracy ze Szkołą Podstawową im. M. Konopnickiej w Jamkach-Korzonku. W konkursie zaprezentowali się soliści z przedszkoli i szkół naszej gminy w czterech kategoriach: przedszkolaki, klasy 1-3 szkoły podstawowej, klasy 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjaliści.

Komisja konkursowa doceniła umiejętności wokalne także naszych uczniów:

– wśród przedszkolaków
wyróżnienie otrzymała – Wiktoria Herman
– w kategorii szkoły podstawowe klasy 4 – 6
III miejsce zajęła – Karolina Skaczyło
– w kategorii gimnazjum
III miejsce zajęła – Agnieszka Wolańska

Serdecznie gratulujemy młodym artystom, życząc im wytrwałości i dalszych sukcesów.

Sylwia Herman

nazszespiewanie1 naszespiewanie4 naszespiewanie3 naszespiewanie2


konkursfoto2 konkursfoto1

Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Fotograficzno-Plastycznego odbyło się 26 maja 2015 roku w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach. W konkursie udział wzięło 59 prac 29 autorów ze Szkół Podstawowych, Gimnazjów Gminy Konopiska oraz młodzieży i dorosłych.

Komisja Konkursowa w składzie:
Małgorzata Chebel – starszy instruktor ds. plastyki
Konrad Kucharski –fotograf, artysta plastyk
Sylwia Rogacz- artysta plastyk,
przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii I – Klasy I-III

Jakub Grabarczyk kl I miejsce I
Emilia Janczyk kl III miejsce II
Maja Trzepizur kl III miejsce III
Wiktoria Górska kl III wyróżnienie

W kategorii II – Klasy IV – VI

Monika Benduch kl IV miejsce I
Maja Łuszczyńska kl V miejsce II
Szymon Zatłoka kl V miejsce III
Emilia Turska kl V wyróżnienie

W kategorii III – GIMNAZJUM

Kamila Caban kl II Gimnazjum miejsce I
Justyna Łuszczyńska kl I Gimnazjum miejsce II
Oliwia Chłąd kl I Gimnazjum miejsce III

W kategorii IV – Młodzież i Dorośli

Olga Kędzia miejsce I
Justyna Janus miejsce II

/źródło : www.konopiska.pl /


KONGRESMISYJNYKONGRES MISYJNY

W Polsce, rok 2015 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej – Rokiem Jana Pawła II. Z tej też racji oraz z okazji rocznicy kanonizacji naszego Rodaka Papieża św. Jana Pawła II i zbliżającego się Dnia Dziecka, Papieskie Dzieła Misyjne w Archidiecezji Częstochowskiej, już po raz ósmy, organizowały Kongres Misyjny dla dzieci. Wydarzenie to miało miejsce w dniu 27 maja 2015 od godz. 10.00 -13.00 w Częstochowie, na Jasnej Górze. Również tam nas nie zabrakło. Dzielnie w grupie ponad trzydziestu osób reprezentowaliśmy naszą szkołę. Aktywnie uczestnicząc w animacji muzycznej, podróżowaliśmy przez misyjne kontynenty świata, uczestnicząc w spotkaniu z misjonarzami. Podczas kończącej Kongres Eucharystii pod przewodnictwem arcybiskupa Wacława Depo, dzieliliśmy się naszym wspólnym wędrowaniem „drogą świętości” obdarowując się wzajemnie „stópkami wiary”, które wcześniej sami wykonaliśmy.

Wcześniej – 22 maja, odbył się konkurs plastyczny i recytatorski, pod hasłem „Nie lękajcie się być świętymi”, w którym wzięło udział bardzo wielu uczniów naszej szkoły, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia:

W konkursie recytatorskim:

Nagrody:

Ze szkoły podstawowej:

I miejsce – Łucja Banaszewska
III miejsce – Wiktoria Nocoń

Z gimnazjum

III miejsce – Justyna Łuszczyńska

W konkursie plastycznym:

Nagrody:

Ze szkoły podstawowej:

III miejsce – Jan i Adam Nowak ( ex aequo)

Wyróżnienia w konkursie plastycznym:

Ze szkoły podstawowej:

Maja Łuszczyńska

Z gimnazjum

Justyna Łuszczyńska
Oliwia Chłąd

s. Ewa Narolska


SUKCESYNASZYCHUCZNIOWWZAWODACHSOECKICHSUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W ZAWODACH SOŁECKICH

Bardzo udanie zaprezentowali się nasi młodzi tenisiści i szachiści na turniejach sołeckich w ramach XIV Dni Konopisk. W niedzielę, 17 maja, w Konopiskach odbyły się 2 turnieje jednocześnie, wielu miało dylemat, w którym uczestniczyć. Końcowe wyniki potwierdziły dominację szkoły w Aleksandrii w tych dyscyplinach sportu. W tenisie dziewczęta zajęły wszystkie miejsca na podium/1.Melisa Kotas,2.Karolina Skaczyło,3.Natalia Błaszczyk/,wśród chłopców wygrał Krystian Drobina przed Danielem Prokopowiczem. Tym razem na IV miejscu uplasował się Damian Zaremba. Szachiści wrócili z dwoma okazałymi pucharami, Weronika Wróż okazała się najlepszą juniorką, Adrian Wróż zajął III miejsce w tej kategorii wśród chłopców./Dawid Binek nie uczestniczył w zawodach, dzień wcześniej pojechał do Krakowa na planowany wcześniej turniej w szachach klasycznych/.Najbardziej radosną minę miał po zawodach sołtys Pan Zenon Skwara, który przez kilka godzin gorąco dopingował swoich mieszkańców.

Henryk Żydek


KonkursWiedzyOUniiEuropejskiej„O radości, iskro bogów… ” – gimnazjaliści na konkursie wiedzy o Unii Europejskiej

15 maja w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Hutkach odbyła się kolejna edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej. Nasi uczniowie już po raz dziewiąty reprezentowali Gimnazjum w Aleksandrii biorąc udział w tej powiatowej rywalizacji. Formuła konkursu zakładała dwie jego części: w pierwszej sprawdzana była wiedza na temat historii UE, etapów jej rozszerzania, instytucji unijnych oraz państw członkowskich, w drugim etapie ocenie podlegała przygotowana wcześniej przez uczniów prezentacja multimedialna ilustrująca walory krajobrazowe i turystyczne wybranego kraju członkowskiego. W tym roku walkę o zwycięstwo i tym samym punkty na świadectwie wieńczącym naukę w gimnazjum podjęli : Julia Fonfara (kl.IIIG), Bartłomiej Franczak ( kl.IIG) oraz Dawid Kosmala (kl. IG), a wyniki potwierdziły ich dużą wiedzę i świadomość europejską:

Julia Fonfara, zwyciężczyni konkursu z ubiegłego roku, zajęła I miejsce;

Dawid Kosmala, debiutujący w tej gimnazjalnej rywalizacji, stanął na II miejscu podium;

Bartłomiej Franczak, po walce w dogrywce o III miejsce, otrzymał wyróżnienie.

Wszystkim laureatom gratulujemy życząc im dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

UEjulia UEdawid UEbartek

Karina Bekus


CudzeChwalcieSwojePoznajcie“Cudze chwalcie, swoje poznajcie”

07.05.2015 r. w ramach realizacji programu o takiej właśnie nazwie uczniowie klasy I gimnazjum wybrali się z wychowawczynią Ewą Chudzik i s. Ewą Narolską na wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy. Trasa licząca ok. 20 km przebiegała ulicami Aleksandrii: Gościnną, Orlika, Zieloną, Miodową i Sosnową oraz leśnymi drogami do grobu pilota i pod pomnik poległych saperów oraz do Kaliny i Olszyny, gdzie zobaczyli „diabelski kamień”, dzwonnicę, pomnik przyrody klon-jawor, tablicę upamiętniającą pomordowanych podczas II wojny i cmentarz choleryczny. W miejscach upamiętniających poległych i pomordowanych uczniowie zapalili symboliczne znicze, a za zmarłych dotkniętych epidemią cholery zmówili modlitwę. Zmęczeni, ale bogatsi o wiedzę na temat naszej „małej ojczyzny” , zakończyliśmy wycieczkę o godz. 16.00.

Ewa Chudzik


11052015RPopoUdnieWKregielni11.05.2015 r. Popołudnie w kręgielni.

Trafnym pomysłem na spędzenie czasu wolnego w poniedziałkowe popołudnie okazało się wyjście klasy I gimnazjum do kręgielni „Metro”. Godzinna gra na trzech torach pozwoliła nie tylko – nawet tym najbardziej opornym – wykazać się zręcznością i sprawnością fizyczną, ale także przyczyniła się do kształtowania koleżeńskiego współzawodnictwa. Nie mniej emocji i świetnej zabawy dostarczył gimnazjalistom Air Hokey i bilard. W przerwach między rozgrywkami był czas na posiłek i napoje. Każde zajęcia rekreacyjne integrują grupę, wdrażają do rozwoju komunikacji interpersonalnej, uczą zasad kultury bycia i wpływają na przyjazne relacje między uczestnikami. Popołudnie w kręgielni z pewnością do takiej rozrywki można zaliczyć.

Ewa Chudzik


logo_kangourouKANGUR MATEMATYCZNY – WYNIKI

Ogromne gratulacje należą się uczniom, którzy po raz kolejny osiągnęli sukcesy w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „KANGUR”. Są to: Zuzanna Sarnowska kl. VI, która uzyskała wynik bardzo dobry, Dawid Binek kl. III i Mikołaj Wolański kl. IV, którzy otrzymali wyróżnienia.


konkursklomnice

Gratulacje dla uczennicy klasy II gimnazjum Anny Bissinger, która zdobyła dwa wyróżnienia:
7 maja 2015r. w Kłomnicach w III Powiatowym Konkursie Piosenki w Języku Angielskim
oraz 12 maja 2015r. w Kamienicy Polskiej w XI Powiatowym Konkursie Piosenki Osieckiej „Rozśpiewać świat”.

004 003


KlasaSzostaMaZaszczytPrzedstawicBiurokrateNaWakacjachKlasa szósta ma zaszczyt przedstawić… „Biurokratę na wakacjach”

Na lekcji języka polskiego szóstoklasiści już po raz kolejny sięgnęli do „Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, tym razem, by poprzez swoje prezentacje artystyczne ośmieszyć bezduszność biurokracji. Sytuacja ukazana w scence „Biurokrata na wakacjach” jest do granic absurdalna. Wynika z niej bowiem, iż biurokraci tak przejęci są swą ważną pracą, że nie mogą wyzbyć się pewnych zawodowych przyzwyczajeń i nawyków. Pozostają nieczułymi biurokratami nawet wtedy, kiedy trzeba podejmować błyskawiczne i konkretne działania. Biurokrata, zamiast ratować tonącego, zadaje mu szereg pytań, zupełnie niezrozumiałych w zaistniałych okolicznościach. Człowiek tonie, biurokrata nie zdaje sobie nawet sprawy z tragizmu sytuacji. Prezentując swoje wizje scenek, uczniowie znakomicie uchwycili ich sens, wykazując się przy tym pomysłowością w doborze elementów scenografii i kostiumów.

Sylwia Herman


EgzaminGimnazjalny2015Egzamin gimnazjalny 2015


lucjaŁucja Banaszewska w regionalnym finale Spotkań Młodych Recytatorów ” Wrażliwość na Słowa”.

15. kwietnia odbyły się eliminacje powiatowe XXVII Regionalnych Spotkań Młodych Recytatorów „Wrażliwość na Słowa”. Komisja oceniała prezentacje, biorąc pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację tekstów, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Miło nam poinformować, że promocję do finału regionalnego otrzymała Łucja Banaszewska – uczennica klasy V w Zespole Szkolno -Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. 28. kwietnia w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie w kategorii „recytacja” Łucja zaprezentuje utwór Adama Mickiewicza „Komar niewielkie licho” oraz tekst „Jak Bóg stworzył mamę” Ermy Bombeck.

006 005

Sylwia Herman


SpotkanieWBiurzePodrozyWIZYTA GRUPY COMENIUS W BIURZE PODRÓŻY „SZAR”

13. 04. 2015 r. uczniowie z grupy Comenius wraz z p. Lewandowską pojechali do częstochowskiego biura podróży „Szar”, by u źródła zasięgnąć szczegółowych informacji na temat zakładania małego biura podróży, co stanowi tytuł naszego dwuletniego projektu Comeniusa. Pan Artur Grocholski, który jest właścicielem biura, bardzo ciekawie opowiadał nam o wszelkich szczegółach związanych z zakładaniem i prowadzeniem biura, obsługą klienta, rezerwacją wycieczek, podpisywaniem umów z tour operatorami i klientami. Ze spotkania dowiedzieliśmy się też na przykład, czym jest franczyza, jakie obowiązki ciążą na biurze podróży, jakiego typu roszczeń mogą domagać się niezadowoleni klienci i gdzie kierować reklamacje. A poza tym czym różni się samolot rejsowy od czarterowego czy tanich linii lotniczych oraz na co zwracać uwagę przy dokonywaniu rezerwacji. Na koniec spotkania każdy uczestnik spotkania otrzymał od biura „Szar” upominek.

Bogatsi o tę wiedzę, możemy przystąpić do założenia wirtualnego biura podróży. A na podsumowanie dwuletniej pracy grupy Comenius, zmierzającej do tego punktu, zapraszamy wszystkich Państwa już w maju.

Do miłego zobaczenia na Gali Comeniusa.

Oliwia Chłąd


KOLEJNY SUKCES DAWIDA BINKA

W piątek, 17 kwietnia, w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie odbył się czwarty i ostatni zarazem turniej tegorocznej /już XXIII / edycji GRAND PRIX w SZACHACH. W tych bardzo prestiżowych zawodach w swoich kategoriach wiekowych rywalizują uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści, młodzież szkół średnich oraz studenci. Turnieje odbywają się w miesięcznych odstępach, uczestniczą w nich najlepsi szachiści byłego woj. częstochowskiego. DAWID BINEK spisał się rewelacyjnie, wygrał rywalizację w kategorii szkół podstawowych pozostawiając za sobą prawie setkę konkurentów. Regulamin rozgrywek pozwala na odrzucenie najsłabszego występu turniejowego, Dawid uczestniczył tylko w trzech, nie mógł sobie pozwolić na słabszy występ i na 27 rozegranych łącznie partii wygrał 24, jeden raz zremisował i 2 razy przegrał. Nasz trzecioklasista poradził sobie ze stresem i zmęczeniem, gra toczyła się na dystansie 9 rund po 15 minut dla zawodnika, jest to ogromny wysiłek nawet dla dorosłych, a Dawid niedawno ukończył 10 lat. W przyszłorocznej edycji będzie łatwiej, najgroźniejsi konkurenci kończą szkołę podstawową i przechodzą do grupy gimnazjalistów. Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

Henryk Żydek


XXVIIGminnyKonkursRecytatorskiWrazliwoscNaSOwaXXVII Gminny Konkurs Recytatorski „Wrażliwość na słowa”

23. marca odbyły się szkolne eliminacje do XXVII Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Wrażliwość na słowa”. Jury w składzie: Ewa Chudzik, Sylwia Herman wytypowało sześcioro kandydatów do etapu gminnego.

Naszą szkołę w poszczególnych kategoriach wiekowych reprezentowali:

kategoria „0-III ” – Wiktoria Herman („0”), Dominika Mańka (kl.III)

kategoria „IV-VI SP” – Łucja Banaszewska (kl.V), Wiktoria Nocoń (kl.VI)

kategoria „I-III gimnazjum” – Edyta Cierniak (kl.I), Justyna Łuszczyńska (kl.I)

Przesłuchania gminne, które odbyły się 26. marca, zorganizowało Gminne Centrum Kultury i Rekreacji. Były one eliminacją do przesłuchań powiatowych w Częstochowie w Regionalnym Ośrodku Kultury w dniach: 15 kwietnia o godz. 10.00 dla uczniów szkół podstawowych i 16 kwietnia o godz. 10.00 dla uczniów gimnazjum. Komisja w składzie: przewodniczący – Bogdan Wąchała –Dyrektor Prywatnego Teatru „MAŁGO” w Częstochowie, Dorota Musiał – instruktor ds. teatralnych i literackich w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie i Zdzisława Szydłowska – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Konopiskach oceniała prezentacje wg następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja utworów, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Miło nam poinformować, że na dalszym etapie konkursu Zespół Szkolno – Przedszkolny w Aleksandrii będą reprezentować: w kategorii I – Dominika Mańka, w kategoria II – Łucja Banaszewska. Wszystkim recytatorom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w „obcowaniu z żywym słowem”.

Sylwia Herman


SprawdzianSzostoklasisty02Sprawdzian szóstoklasisty

1 kwietnia 2015 r. nasi szóstoklasiści przystąpili do pierwszego, ważnego w ich życiu egzaminu- sprawdzianu w klasie szóstej. W tym roku szkolnym sprawdzian ten miał nową formułę i uczniowie pisali go w dwóch częściach: w pierwszej weryfikacji podlegała ich wiedza z języka polskiego i matematyki, a zadania mogły zawierać teksty uwzględniające kontekst przyrodniczy lub historyczny, a druga sprawdzała umiejętności w zakresie języka angielskiego. Oby dobry nastrój towarzyszący szóstoklasistom po napisaniu sprawdzianu, przełożył się na ich wysokie wyniki, które poznamy w ostatnich dniach maja.

Karina Bekus


GalaLaureatowGala laureatów

27 marca w Międzywydziałowej Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbyła się uroczysta Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych Szkół Podstawowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Podczas spotkania śląski kurator oświaty Stanisław Faber wręczył młodym ludziom zaświadczenia o zdobyciu tytułu laureata oraz listy gratulacyjne dla rodziców. Gratulacje uczniom złożyli też była minister oświaty i poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Szumilas oraz dr hab. Mirosław Nakonieczny, prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji Uniwersytetu Śląskiego.

Wśród grona 161 szczęśliwców znalazła się też uczennica Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Aleksandrii Zuzanna Sarnowska, która została laureatką części matematycznej. Zuzannę do konkursu przygotowywała nauczycielka matematyki Lidia Bissinger, która może się również pochwalić wysokimi wynikami uczniów ze sprawdzianów szóstoklasistów i egzaminów gimnazjalnych.

Po odebraniu zaświadczeń i dyplomów uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu zatytułowanego „Tajemnica człowieka z lodowca”, który przygotował i wygłosił dr Andrzej Boczarowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego.

Paweł Bekus


AmericanSchoolOfWarsawJak się szkolić, to u najlepszych

Po raz drugi ( za każdym razem szkolenie odbywało się w dwu sesjach – wiosennej i jesiennej) miałam okazję „podpatrywać” pracę nauczycieli w American School of Warsaw w Konstancinie, uczestnicząc w zajęciach na wszystkich poziomach, zaczynając od 2,5 latków, na maturzystach kończąc. Szkoła otworzyła swe podwoje dla 11 nauczycieli z całej Polski, by podzielić się swym doświadczeniem, pokazać bazę dydaktyczną i choć na 3 dni wpuścić nas do swego „amerykańskiego” świata. Językiem wykładowym w szkole jest język angielski, a młodzież, ucząca się w niej, pochodzi z całego świata.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to bajecznie kolorowe klasy, wypełnione pracami dzieci i materiałami dydaktycznymi. Po drugie, to uderzająca wręcz cisza, mimo, że w szkole uczy się ok. 1000 uczniów.

Dzięki uprzejmości i otwartości nauczycieli i dyrekcji szkoły, mieliśmy nieograniczony dostęp do bogatych zasobów dydaktycznych. Bardzo chętnie dzielili się oni z nami swoim doświadczeniem i uwagami, przekazywali cenne wskazówki, zapoznawali z formami czy metodami pracy.

Dzięki pobytowi w szkole w Konstancinie, w klasach I – VI wprowadziłam ClassDojo, program, który pozwala na bieżąco motywować uczniów, oceniać ich postępy czy zachowanie, dając możliwość bieżącej kontroli przez rodziców. Uczniowie mogą samodzielnie kreować swoje avatary, co stanowi dodatkową atrakcję. Po zdobyciu określonej ilości punktów, można wymienić je na „nagrody”. Kolejnym etapem jest zainteresowanie programem ClassDojo innych nauczycieli naszej szkoły.

Kolejnym, nie mniej ważnym elementem szkolenia, był pobyt u amerykańskich nauczycieli w ich domach, co pozwoliło nam aktywnie korzystać z języka angielskiego.

Pobyt w ASW to zastrzyk pozytywnej energii i możliwość doskonalenia zawodowego. Jeśli choć część zdobytych przeze mnie w ASW doświadczeń zostanie w szkole, to szkolenia miały sens.

Joanna Lewandowska


PierwszyDzienWiosny04Pierwszy Dzień Wiosny


ZajeciaOtwarteWKlasiePierwszejZajęcia otwarte w klasie pierwszej

19 marca sala lekcyjna nr 22 stała otworem przed wszystkimi, którzy chcieli zobaczyć jak uczą się i bawią najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej. Na zajęcia otwarte w klasie pierwszej przybyli p. dyr. Paweł Bekus, Rodzice, a nawet Dziadkowie sześcio i siedmiolatków.

Tematem zajęć było wiejskie podwórko oraz wprowadzenie litery ź na podstawie wyrazu źrebak. Dzieci przypomniały sobie, jakie zwierzęta można spotkać w wiejskiej zagrodzie, sprawnie określały różnice między ptakami i ssakami oraz zastanawiały się nad korzyściami, jakie czerpie człowiek z hodowli zwierząt. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, odgadywali zagadki, naśladowali odgłosy zwierząt, pracowali w grupach, śpiewali i tańczyli, pracowali z Elementarzem.

Różnorodność metod i środków dydaktycznych sprawiły, że zaplanowane cele zostały zrealizowane w sposób łatwy i przyjemny, a Rodzice z dumą obserwowali aktywność i pracę swoich pociech.

Małgorzata Smyła


PracowityTydzienNaszychSportowcowPRACOWITY TYDZIEŃ NASZYCH SPORTOWCÓW !

Bardzo udany i pracowity jednocześnie był miniony tydzień dla naszych szachistów i tenisistów stołowych.

W niedzielę, 15 marca, wystartowaliśmy jako ULKS „ALEX” Aleksandria w Zawodach Powiatowych Ogólnopolskich Eliminacji Turnieju o „ZŁOTĄ WIEŻĘ” ,zawody odbyły się w Konopiskach. Z zawodów wróciliśmy z pucharem za II miejsce drużynowo /Konopiska wyprzedziły nas o pół punktu/, na trzecim miejscu uplasowała się gmina Mstów. Reprezentantów naszego ULKS /Dawid Binek, Adrian Wróż, Kacper Świetliczny, Hubert Sitek, Filip Anioł, Mikołaj Wolański, Jakub Wielebiński, Hubert Łukasiewicz, Dariusz Święcicki, Wiktor Winek, Szymon Maruszczyk ,Jan Tomaka, Lena Sitek, Maja Tałajczyk, Monika Miąskiewicz, Łucja Banaszewska, Oliwia Chąd, Angelika Kołodziejczyk, Weronika Wróż/wspomagali rodzice i sympatycy Klubu; Dorota Sitek, Justyna Janus, Marian Zalewski /II miejsce indywidualnie/, Roman Binek, Adam Kocik. Jako drużyna z Aleksandrii startujemy już w cyklu zawodów o „ZŁOTĄ WIEŻĘ” 15 raz z rzędu, zawsze wracamy z drużynowym miejscem na podium.

Następnego dnia w ramach POWIATOWYCH SZACHOWYCH IGRZYSK SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO nasze drużyny /tym razem 2-osobowe /przystąpiły do rywalizacji szkół .Chłopcy bezapelacyjnie wygrali zawody ,Dawid Binek zdeklasował rywali wygrywając wszystkie siedem partii, Adrian Wróż dołożył 4 zwycięstwa, dziewczęta zajęły III miejsce, Weronika Wróż z debiutującą Łucją Banaszewską zdobyły solidarnie po 4 punkty, obie drużyny awansowały do zawodów rejonowych w Częstochowie, które odbyły się 2 dni później. Chłopcy zdobyli tam III miejsce drużynowo /Dawid II indywidualnie/, dziewczęta zajęły V miejsce.

W sobotę, 21 marca, przyszedł czas na zmagania tenisistów. Na Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu Częstochowskiego Zrzeszenia LZS najlepiej zaprezentowali się; Karina Zamróz II miejsce wśród juniorek, Krystian Drobina II miejsce wśród młodzików, Daniel Prokopowicz IV miejsce w kategorii „żak”. Ponadto na punktowanych miejscach do VI włącznie znaleźli się; Kamil Wolski, Agata Miąskiewicz ,Delfina Kozak, Damian Zaremba, Melisa Kotas, Emilia Skwara.

012 011 013 010 009

Gdy tenisiści walczyli o medale w Poczesnej, Dawid Binek uczestniczył w dwudniowym Międzynarodowym Turnieju Szachowym Przyjaźni POLSKO – WĘGIERSKIEJ. Na startujących w jego kategorii wiekowej 193 zawodników zajął przyzwoite 19 miejsce. Gratulujemy Wam osiągniętych wyników i czekamy na wiadomości z następnych występów.

Wszystkim zawodnikom pomagał przygotować się do zawodów niżej podpisany.

Henryk Żydek


ling-logo_400Insta.Ling

Po trwającej ponad miesiąc codziennej pracy nad poszerzaniem słownictwa angielskiego w programie Insta.Ling prezentujemy Państwu listę liderów poszczególnych klas, których zasób słów wzbogacił się wręcz imponująco, bo często o ok. 150. Życzymy Wam wytrwałości w systematycznej pracy. Lista kolejnych liderów za miesiąc.

Liderzy Insta.Lingu (luty/marzec)

Class III

Amelia Ligenza
Dominika Mańka
Dawid Binek

Class IV

Martyna Gałuszka
Kaja Ledwoń
Krystian Solecki

Class V

Filip Anioł
Aleksandra Nocoń
Bartosz Kosmala
Karolina Szabelak

Class VI

Natalia Błaszczyk
Wiktoria Nocoń
Maria Sobala
Dominika Zalewska
Melisa Kotas

Class IG

Justyna Łuszczyńska
Oliwia Chłąd
Dawid Kosmala

Class IIG

Bartłomiej Franczak
Izabela Foltyńska
Mateusz Kregulewski

Class IIIG

Zuzanna Patynowska
Paulina Łuszczyk
Klaudia Pilarska

Joanna Lewandowska


DzienKobiet02Dzień Kobiet


OcalicOdZapomnienia„ Ocalić od zapomnienia”

Pod takim hasłem 5 marca 2015 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii odbyła się uroczystość związana z wydaniem i promocją książki pani Ewy Chudzik – „Aleksandria historia i współczesność.” Na spotkanie z autorką, wieloletnią nauczycielka języka polskiego, zostali zaproszeni: Henryk Kasiura – Wicestarosta Powiatu Częstochowskiego, Andrzej Kubat – Przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego, Jerzy Żurek – Wójt Gminy Konopiska, Roman Banduch – Wójt Gminy Herby, Zofia Kuśmierska – Wicewójt Gminy Konopiska, ks. Andrzej Walaszczyk – Proboszcz Parafii Św. Michała w Blachowni, ks. Tomasz Słabiak – Proboszcz Parafii M. Kolbe w Aleksandrii, Siostra Joanna Pępkowska – Misjonarka św. Antoniego Marii Klareta w Aleksandrii, Grzegorz Dyner – członek Zarządu Powiatu w Częstochowie, Edward Bałdyga – Przewodniczący Rady Gminy w Konopiskach, Adam Morzyk – radny Powiatu Częstochowskiego, Małgorzata Majer – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Agata Trzepizur-Osadnik – Naczelnik Wydziału Finansowego Powiatu Częstochowskiego, Ewa Kubat-Miedzińska – Naczelnik Wydziału Komunikacji Powiatu Częstochowskiego, Bogdan Anioł – Powiatowy Inspektor Wydziału Budowlanego w Częstochowie, Włodzimierz Cichoń – Prezes Banku Spółdzielczego w Konopiskach, Zbigniew Cierpiał – z-ca Dyrektora Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowa, Mirosław Pawlak – Dyrektor Zakładu Karnego w Herbach, Aleksandra Miklus – z-ca Dyrektora Zakładu Karnego w Herbach, Anna Pogorzelska – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowia w Konopiskach, Antoni Motyka – właściciel Zakładu Usług Medycznych „Almed” w Aleksandrii, Anna Świtek – radna Gminy Konopiska, Roman Skoczylas – Prezes OSP w Aleksandrii, radny Gminy Konopiska, Marcin Poleszczuk – radny Gminy Konopiska, Aleksandra Gola – Przewodnicząca KGW w Aleksandrii, Ryszard Skoczylas– sołtys Aleksandrii II, Zenon Skwara– sołtys Aleksandrii I, Renata Szczurek – Przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSP w Aleksandrii, Wojciech Krauze– Prezes Uczniowskiego LKS „Alex” w Aleksandrii, Sławomir Urbańczyk– Prezes LKS „Alkas” w Aleksandrii. Wśród zaproszonych gości była również córka Damazego Jeziorskiego – kierownika szkoły w Aleksandrii w latach 1936 – 1940 – p. Maria Frymus oraz siostra ś.p. proboszcza w Aleksandrii Henryka Pacuda – p. Zofia Tomczyk.

Zaproszonych gości, dyrektorów i nauczycieli szkół w gminie Konopiska, mieszkańców Aleksandrii, rodziców uczniów ZSP w Aleksandrii, przyjaciół autorki powitał dyrektor p. Paweł Bekus. W swoim krótkim przemówieniu skierowanym głównie do autorki podziękował za czteroletnią, żmudna pracę, efektem której jest nowowydana publikacja. Podziękował również sponsorom.

Część oficjalną spotkania rozpoczął montaż literacko-muzyczny przygotowany przez p. Ewę Chudzik i p. Dariusza Hermana. Uczniowie słowami poetów przedstawili różne oblicza „ małej ojczyzny”. Do tego tematu nawiązywały również utwory muzyczne prezentowane podczas występu uczniów .

Dopiero po występie uczniów głos zabrała autorka – Ewa Chudzik. W swoim przemówieniu wyjaśniła powody napisania i publikacji książki. Jednocześnie przeprosiła, że jest ona niekompletna, niedoskonała. Wiele faktów z historii wsi zostało potraktowanych pobieżnie lub nawet pominięto. Nie wynikało to ze złej woli, ale z braku dokumentów potwierdzających ich wiarygodność. Informacje umieszczone w publikacji pochodzą z dokumentów przechowywanych i znalezionych w archiwach i bibliotekach. Książka zawiera bardzo dużo materiałów ikonograficznych pochodzących ze zbiorów prywatnych mieszkańców Aleksandrii. Pani Ewa podziękowała osobom, które pomogły jej skompletować i uporządkować te materiały. Zdaniem autorki książka nie powstałaby bez sponsorów.

Sponsorami byli: Zakłady Mięsne „Aleksandria” – Dariusz Moczarski, Karol Moczarski, Yawal – Maria i Edmund Mzyk, Press Glass – Arkadiusz Muś, Kost-Bet – Krzysztof Matyja, Paweł Matyja, Inter – Trans – Tomasz Leszczyński, Wibrobet – Jerzy Ankowski, Mariusz Ankowski, Marek Nocoń, Częstochowskie Stowarzyszenie Małej Przedsiębiorczości, grand Viva – Iwona i Witold poks, Timo Trans – Katarzyna i Mariusz Zaremba, Biuro podatkowe „Sukces” – Katarzyna i Sebastian Zaremba, Stolarstwo Przetwórstwo i Obróbka Drewna – Bożena i Alfred Sobczyk, Bank Spółdzielczy w Konopiskach, Inter Plast 1 i Kręgielnia „Metro” – Krzysztof i Lidia Włodarscy, Aleksbud – Artur Chudzik, Sebastian Nowak, Żwirex – Tadeusz Brodzik. Dziękując sponsorom, autorka wręczyła swoją książkę przedstawicielom tych zakładów.

Pani Ewa nie zapomniała podziękować swojemu mężowi Mieczysławowi, pomysłodawcy monografii , który był również pierwszym jej recenzentem. Monografie Aleksandrii otrzymały również osoby, które pomogły autorce, jak również zaproszeni goście.

W swoim przemówieniu p. Dorota Skoczylas – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Gminy Konopiska – THS podziękowała autorce za monografię Aleksandrii i zachęcała do dalszej pracy. Książka bowiem jest bardzo ważną publikacją kształtującą uczucia patriotyzmu lokalnego wśród osób starszych, jak i młodych, obecnych i byłych mieszkańców wsi. Przedstawia losy mieszkańców na przestrzeni prawie dwustu lat. Podziękowania złożyli również: W-ce Starosta Powiatu Częstochowskiego – Henryk Kasiura oraz p. Urszula Całusińska.

Podczas trwania części oficjalnej można było oglądać prezentację multimedialną promującą Aleksandrię oraz wystawę prac rysunkowych wykonanych przez uczniów – „Aleksandria – moja mała ojczyzna”.

Na zakończenie spotkania autorka – Ewa Chudzik podpisywała swoją książkę.

Małgorzata Jeziorowska


NieTakiDiabeStrasznyCzyliOEfektachPewnegoProjektu„Nie taki diabeł straszny…”, czyli o efektach pewnego projektu

W ramach projektu „Nasz kandydat na supernauczyciela” uczniowie klasy I gimnazjum opracowali prezentacje, na których w specjalnie przygotowanych kwestionariuszach osobowych zawarli informacje na temat wybranych kandydatur na supernauczyciela. Cel projektu sprowadzał się nie tylko do doskonalenia umiejętności uzupełniania tego rodzaju dokumentu, ale także do kształcenia innych cennych w dzisiejszych czasach umiejętności, takich jak pozyskiwanie informacji czy argumentowanie własnego stanowiska. Prace opatrzone zostały przez uczniów elementami graficznymi – karykaturami proponowanych nauczycieli – co z całą pewnością pozwoliło im „oswoić” niełatwy temat. Okazało się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”, a zawarte w pracach uzasadnienia wyboru kandydatur mogą być, dla nas – nauczycieli, jeszcze większą motywacją do pracy i podejmowania twórczych działań.

Sylwia Herman


zuziaZuzanna Sarnowska laureatką konkursu z matematyki

Miło jest nam poinformować, że Zuzia Sarnowska – uczennica klasy VI została laureatką Konkursu Przedmiotowego z Matematyki organizowanego przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu status laureata zwalnia Zuzię z pisania części pierwszej sprawdzianu szóstoklasisty, co jest jednoznaczne z osiągnięciem najwyższego wyniku i otrzymaniem oceny celującej z matematyki.
Ten wysoki wynik w konkursie Zuzia zawdzięcza przede wszystkim swoim zdolnościom, ale również sumiennej i cierpliwej pracy. Mamy nadzieję, że przykład naszej uczennicy będzie zachętą dla innych do systematyczności w nauce matematyki, udziału w zajęciach dodatkowych i konkursach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Lidia Bissinger


ZimowiskoMaECicheZIMOWISKO MAŁE CICHE

Jak co roku, podczas ferii zimowych Uczniowski Klub Sportowy „Alex” i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Aleksandrii zorganizował wyjazd na obóz narciarski, który w tym roku odbył się w niewielkiej podhalańskiej miejscowości Małe Ciche. Aż 43 dziewcząt i chłopców mogło wyjechać i cieszyć się górskim wypoczynkiem. Warto podkreślić, że pięcioro uczestników obozu skorzystało z dofinansowania w ramach funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Konopiskach, a jeden z chłopców wyjechał dzięki Fundacji Maxima Dzieciom, za co bardzo gorąco dziękujemy.

Góry przywitały nas wspaniałą zimową aurą. Ośnieżone i świetnie przygotowane stoki kusiły każdego do zimowych szaleństw. Pod okiem nauczycieli p. Ewy Chudzik, p. Ilony Marczak, p. Katarzyny Krauze, p. Martyny Wręczyckiej, p. Mariusza Stępnia oraz bardzo cierpliwego i wyrozumiałego instruktora i kierownika obozu w jednej osobie p. Wojciecha Krauze wszyscy mogli szkolić się w trudnej sztuce narciarstwa zjazdowego. Opieka nad obozowiczami odbywała się w ramach wolontariatu.

Na brak atrakcji nikt nie mógł narzekać, bo oprócz zjazdów ze stoków byliśmy na wycieczce w Zakopanym. Zwiedziliśmy tam„Dom do góry nogami”, na Wielkiej Krokwi obserwowaliśmy trening naszych skoczków narciarskich, a spacer po Krupówkach zrobił niemałe wrażenie zwłaszcza na najmłodszych obozowiczach. Kolejną atrakcją był pobyt w termach w malowniczej Bukowinie Tatrzańskiej. Było też prawdziwe góralskie wieczorne ognisko z kiełbaskami, spacery po okolicy, wyjście do pizzerii, dyskoteki, ślizgi na jabłuszkach i wspólne zdjęcia.

Podsumowaniem wspólnie spędzonego tygodnia była „Gala Mistrzostw Sportu”, na której zostały wręczone puchary i nagrody dla najlepszych zawodników slalomu narciarskiego oraz innych obozowych konkursów. Podczas tego wieczoru ujawniły się także talenty muzyczne, teatralne i taneczne naszych uczestników, które mogliśmy obejrzeć podczas występów.

Te siedem dni, upłynęło nam w wesołej i miłej atmosferze, zwłaszcza wieczory, kiedy wszyscy zmęczeni po narciarskich wyczynach na stoku spotykaliśmy się w przytulnej świetlicy przy ciepłej herbacie, spędzając miło czas na rozmowach, zajęciach plastycznych, przy muzyce i grach planszowych.
Jednakże ”Co dobre, szybko się kończy”. Mamy nadzieję że wspomnienie tych pięknych górskich widoków i wspólnie spędzonych chwil długo nas nie opuści. Już dziś tęsknimy i czekamy do następnych ferii zaś wszyscy obozowicze serdecznie dziękują organizatorom, darczyńcom i wolontariuszom za tak wspaniale zorganizowany obóz.

Ilona Marczak


IIIRegionalnyFestiwalPiosenkiOMiOsciIII Regionalny Festiwal Piosenki o Miłości

dyplom_Ania_blachownia


ling-logo_400INSTA.LING

W semestrze letnim 2014/2015 uczniowie siedmiu klas szkoły podstawowej i gimnazjum (od kl. III Sp do kl. III G) przystąpili do projektu Insta.Ling. Jest to darmowy program do nauki słownictwa, do którego dostęp mają zarówno uczniowie, jak i rodzice, którzy mogą na bieżąco kontrolować postępy swoich dzieci w nauce słownictwa. Raporty postępów otrzymuje też nauczyciel prowadzący, który systematycznie dba o przydział nowego słownictwa i nadzoruje pracę uczniów. Uczniowie pracują głównie w domu, wykorzystując komputer, tablet czy telefon komórkowy. Praca opiera się na systematycznym logowaniu się do programu ( https://instaling.pl/ ) i powtarzaniu przez kilka – kilkanaście minut dziennie słówek. Jest to przyjemny i skuteczny sposób na wzbogacenie swojego słownictwa z języka angielskiego. A rywalizacja między uczniami tylko ich motywuje do dodatkowej pracy.

Joanna Lewandowska


gosczukrainyGość z Ukrainy w klasie trzeciej

26. stycznia uczeń z naszej klasy, Norbert, sprawił nam niespodziankę. Zaprosił na zajęcia swoją przyjaciółkę z Ukrainy – Sofię, która przyjechała w odwiedziny do Polski. Sofia uczęszcza do szkoły we Lwowie. Ponieważ ma 9 lat i jest również uczennicą klasy trzeciej, zaciekawiło nas, jak przebiega nauka w szkole na Ukrainie.

Z dziewczynką rozmawialiśmy po polsku. Oprócz naszego i ukraińskiego języka, uczy się ona jeszcze w szkole: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego! Sofia była bardzo zaskoczona tym, że my uzupełniamy ćwiczenia w podręcznikach. U nich podręcznik jest jeden, wypożycza się go z biblioteki i trzeba go szanować, żeby dzieci z klas młodszych mogły z niego skorzystać w następnym roku, a piszą w zeszytach „w kratkę” i w „jedną linię”. Inaczej też wygląda w szkole ukraińskiej ocenianie. Można tam otrzymać ocenę w skali od 1 do 12. Sofia bardzo się zdziwiła, że u nas jest ocena opisowa, musieliśmy jej wyjaśnić , na czym ona polega i co trzeba umieć, żeby otrzymać ocenę A, B lub C. Rozmowa z naszym gościem trochę się wydłużyła, bo pytań zarówno z naszej strony, jak i ze strony Sofii było sporo. Dowiedzieliśmy się, że trzecioklasiści z Ukrainy umieją już liczyć do 1000, a my zaledwie do 100, że w klasie Sofii jest 21 uczniów, w tym tylko 10 dziewczynek (Prawie jak w naszej klasie).

Sofia okazała się otwartą, wesołą, niezwykle sympatyczną dziewczynką. W czasie tak krótkiego pobytu w naszej szkole wszyscy zdążyliśmy ją polubić i chyba z wzajemnością. Świadczy o tym list, który zdążyła do nas napisać przed swoim wyjazdem do Lwowa. List napisany jest po ukraińsku, ale wychowawczyni nam go przetłumaczyła. Zakończenie listu Sofia napisała w języku polskim. Mamy nadzieję, że ta znajomość będzie trwać nadal. W każdym razie zamierzamy odpowiedzieć na list Sofii.

Uczniowie klasy III z wychowawczynią, Grażyną Kubis


XIPrzegladKoledIPastoraEkXI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Już po raz jedenasty 22 stycznia 2015 r. w naszej placówce odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. W tym roku cieszył się on wyjątkowym powodzeniem bo nadesłano nań aż 40 zgłoszeń i tyluż uczestników wystąpiło na scenie. Poziom był bardzo wyrównany szczególnie w grupie klas IV-VI szkoły podstawowej i w grupie gimnazjum. Mimo to, profesjonalna komisja w składzie: Przewodniczący-pan Tomasz Kiepura oraz siostra Ewa Narolska MC i pan Mariusz Migas, nie miała wątpliwości i według kryteriów konkursowych wydała następujący werdykt:

Grupa przedszkolna:
I miejsce – Wiktoria Herman – z Aleksandrii,
II miejsce – Zuzanna Wierzchowska – z Rększowic,
III miejsce – Wiktoria Harabas – z Jamek-Korzonka,
wyróżnienie – Zofia Rudnik – z Konopisk.

Grupa młodsza – klasy I – III szkoły podstawowej:
I miejsce – Nadia Bednarek z Rększowic,
II miejsce – Wiktoria Wojtaluk z Konopisk,
III miejsce – Amelia Piwek z Hutek,
wyróżnienie – Monika Miąskiewicz z Aleksandrii.

Grupa starsza – klasy IV – VI szkoły podstawowej:
I miejsce – Jakub Bagrincew z Konopisk,
II miejsce – Wiktoria Burzyńska z Łaźca,
III miejsce – Julia Kozik z Konopisk,
wyróżnienia – Natalia Wilk z Aleksandrii
– Nadia Podsiadły z Aleksandrii.

Grupa gimnazjum:
I miejsce – Anna Bissinger z Aleksandrii,
II miejsce – Natalia Kosowska z Konopisk; akompaniament gitarowy Aleksandra Ziora,
III miejsce – Angelika Nalewajka z Hutek,
wyróżnienie – Jakub Morawiec z Konopisk.

Nagrody sponsorowane przez Wójta Gminy Konopiska pana Jerzego Żurka wręczyła pani zastępca wójta Zofia Kuśmierska. Poczęstunek został ufundowany ze środków Rady Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii.

Dariusz Herman


DyskotekaKarnawaOwa02Dyskoteka karnawałowa


DzienBabciIDziadka03BABCIU… DZIADKU… KOCHAMY WAS!!!

„ Co to jest w dziadkach, że są tak kochani?

Chciałbym powiedzieć, że dziadkowie są darem Boga dla dzieci.

I jeśli dzieci mogą zobaczyć, usłyszeć i poczuć to, co ci ludzie mają do zaoferowania,

mogą dojrzewać w szybkim tempie”

/ Bill Cosby/

Babcie i Dziadkowie w naszej szkole, w Aleksandrii, są traktowani w szczególny sposób. Co roku zapraszamy ich tutaj, aby okazać im, jak wiele dla nas znaczą.

23. stycznia nadszedł ten dzień. Licznie zgromadzonych Gości przywitał i złożył Im życzenia pan Dyrektor, Paweł Bekus. Prowadząca program artystyczny, uczennica z klasy VI, w imieniu wszystkich uczniów, przywitała Babcie i Dziadków życzeniami. W nastrój popołudnia wprowadziły widzów tancerki z klas młodszych, które wspaniale wykonały taniec pingwinów. Potem dzieci z przedszkola przedstawiły „Jasełka”, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Po nich weszły na scenę gimnazjalistki, które zaprezentowały się w tańcach nowoczesnych, wzbudzając swoim występem ogólny zachwyt. Następnie Goście mogli podziwiać klasę pierwszą w inscenizacji. Występy pojedynczych uczniów przerywane były brawami. Tak samo Babcie i Dziadkowie reagowali podczas występu uczniów z klasy drugiej, którzy przygotowali przedstawienie „Świąteczne rozmowy” ze wzruszającą prezentacją multimedialną. Część artystyczną zakończyli uczniowie z klasy trzeciej. Pokazali oni prawdziwy kunszt aktorski w humorystycznych inscenizacjach: „Z życia wzięte” i „Zielony Kapturek”.

Gdy ucichły brawa, przedstawicielka wszystkich uczniów podziękowała Gościom za przybycie i zaprosiła na poczęstunek. Kiedy Babcie i Dziadkowie w otoczeniu swoich wnucząt delektowali się ciastem i popijali herbatkę czy kawę, uczennice z gimnazjum obdarowywały Ich upominkami – piernikami w kształcie serc z lukrowaną dedykacją.

Atmosfera całego spotkania była ciepła, radosna, prawdziwie rodzinna. Do zobaczenia za rok!

Grażyna Kubis


DSC_8557-zyczeniaPrzedświąteczny czas skłania do spotkań oraz chwili refleksji. Warto czasem w pędzie zatrzymać się, rozejrzeć dookoła, uśmiechnąć się do swojego dziecka i cieszyć się razem z nim z rzeczy drobnych.

Od kilku już lat, oczekując na święta Bożego Narodzenia, spotykamy się w szkole, w świetle świec i gwiazd, na Wieczorku Gwiazdkowym. Zapraszamy rodziców, dla których przygotowujemy inscenizację. W tym roku przedstawienie pt. „Świąteczne rozmowy” przeniosło nas w różne rejony świata. Zaprezentowaliśmy w jaki sposób obchodzone są święta w różnych krajach, a także jaka postać przynosi dzieciom prezenty, bo jak się okazuje, nie tylko Mikołaj obarczony jest tym odpowiedzialnym zadaniem. Występy, nastrojowe, świąteczne piosenki zachęcają uczestników zabawy, do wspólnego wykonania ozdób, które stroją naszą papierową choinkę. Wspólnie spędzony czas wzmacnia więzi między rodzicem a dzieckiem, daje szanse na lepsze poznanie możliwości dziecka, jego mocnych i słabych stron. Udział rodziców w zajęciach inspiruje ich do wspólnych zabaw z dziećmi ale także buduje dobre relacje między rodzicem a nauczycielem.

Lubimy być razem, cieszą nas sukcesy dzieci, a każdy występ, nawet przed nieliczną publicznością, wywołuje bardzo wiele pozytywnych emocji.

Anna Ankowska


IMG_20150113_111308

III miejsce w kategorii klas I – III w MIEDZYPOWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „ANIOŁ” organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach zajęła uczennica klasy II Szkoły Podstawowej Kinga Solecka. GRATULACJE!


serceNASZA „CEGIEŁKA” W XXIII FINALE WOŚPNASZACEGIEKAWXXIIIFINALEWOSP

W niedzielę 11. stycznia 2015 r. w Gminnej Hali Sportowej w Konopiskach świętowaliśmy XXIII finał WOŚP. Cieszymy się, że uczestnicząc w kolejnym już finale tej akcji, staliśmy się „cegiełką” pomocy w leczeniu dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz wsparliśmy godną opiekę medyczną seniorów. W części artystycznej zaprezentowały się m.in. dzieci przedszkolne z naszej szkoły, tańczące w zespole „Konopielki” oraz uczennice wchodzące w skład Zespołów „Mała Afera”, „Afera” i Mażoretki „Szyk”. ZSP w Aleksandrii reprezentowały również wokalistki: Karolina Skaczyło i Nadia Podsiadły z klasy VI oraz Justyna Łuszczyńska z klasy I gimnazjum.

XXIII finał WOŚP wsparli także wolontariusze z klasy II gimnazjum w naszej szkole.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.konopiska.pl

Sylwia Herman


stop-AIDS1. grudnia, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ustanowiono Światowym Dniem Walki z AIDS. W związku z obchodami tego dnia w Zespole Szkół w Konopiskach odbył się, pod patronatem Gminnej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych, Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS. Uczestniczyli w nim gimnazjaliści z Aleksandrii, Hutek i Konopisk. Miło nam poinformować, iż III miejsce w tym konkursie zajęła uczennica naszej szkoły – Oliwia Chłąd.

Sylwia Herman


„Każdy nałóg robi z człowieka niewolnika.
A podobno ludzie pragną wolności…”

„Życie bez nałogów” było tematem przewodnim konkursu, który ogłosił Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Konopiskach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas II i III gimnazjum, pod opieką p. Dariusza Hermana. Uczestnicy musieli zaprezentować nie tylko” grę aktorską”, czy pochwalić się umiejętnościami z zakresu stosowania technologii informacyjnych, ale także przedstawić własną koncepcję na przekazanie ludziom, jak ważne jest życie bez nałogów. Uczniowie z naszej szkoły zajęli II miejsce, za co otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 800 złotych. Młodzi artyści przeznaczyli ją na zakup pełnego kompletu reflektorów dla naszej szkoły, za który niezmiernie dziękujemy. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Klaudia Pilarska


WYSTĘPY NASZYCH UCZENNIC W XI POWIATOWYM FESTIWALU PIOSENKI EUROPEJSKIEJ

12. grudnia 2014 r. w ZS w Konopiskach odbył się XI Powiatowy Festiwal Piosenki Europejskiej. Wykonawców, prezentujących swe umiejętności wokalne w dwóch kategoriach: klasy 4-5 SP i Gimnazjum, oceniało jury: p. Katarzyna Podsiadlik, p. Tomasz Hadrian, p. Jacek Walentek.
Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii reprezentowały Agnieszka Wolańska z piosenką Eda Sheerana „I see fire” i Anna Bissinger, która zaprezentowała utwór „Imagine”. Wyjątkowe wykonanie piosenki Johna Lennona zapewniło Ani II miejsce w kategorii „Gimnazjum”. Serdecznie gratulujemy!

Sylwia Herman


dawidbDAWID BINEK W FINALE MISTRZOSTW POLSKI

Miniony 2014 rok był bardzo udany dla najlepszego szachisty młodego pokolenia – DAWIDA BINKA – trzecioklasisty z naszej szkoły. Ukoronowaniem wszystkich sukcesów było zakwalifikowanie się do Finału Mistrzostw Polski Juniorów do lat 10. Finał odbędzie się w Jastrzębiej Górze na wiosnę /uczestnicy będą o rok starsi/, aby tam pojechać Dawid wystartował jesienią w Półfinale Mistrzostw Polski Juniorów do lat 9 w Ustroniu. Turniej trwał okrągły tydzień, kwalifikowało się 6 zawodników, mimo dopiero 21 pozycji wg tzw. „siły gry” na starcie zawodów, nasz mistrz uplasował się na V pozycji i jako jedyny zawodnik z naszego regionu wystąpi w finale. Trzy lata temu Dawid zakwalifikował się do Finału Mistrzostw Polski Przedszkolaków, zajął XVI miejsce na 180 startujących, powtórzenie tamtego sukcesu będzie niezmiernie trudne, większość kwalifikantów gra z wyższą kategorią szachową. Niejako „po drodze” Dawid w minionym roku zdobył mistrzostwo powiatu częstochowskiego szkół podstawowych, mistrzostwo Częstochowy w szachach szybkich, zdobywał miejsca na podium w wielu turniejach, gdzie jako 9-latek musiał walczyć ze starszymi kolegami i z dorosłymi. Jest podporą naszej gminnej drużyny i wraz z rodzicami /których nauczył grać szachy/ zdobywają cenne punkty w ramach rozgrywek o Złotą Wieżę jako eliminację do Mistrzostw Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Swoją przygodę z „królewską grą” rozpoczął w wieku 5 lat w przedszkolu w Aleksandrii, odkrywcą jego nieprzeciętnego talentu, pierwszym nauczycielem i trenerem jest Pan Henryk Żydek, który w ramach oferty Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji prowadzi sekcję tenisa stołowego i szachów w naszej szkole.

Dawid, kibicujemy Ci wszyscy, powodzenia!!!

Henryk Żydek


lodow

Wyjazd na lodowisko


JaseKaSzkolneJasełka szkolne


GwiazdkowaAlejaZMOdymiArtystamiZGminyKonopiska„Gwiazdkowa Aleja” z młodymi artystami z Gminy Konopiska

W dniach 19 – 23 grudnia 2014 r. mogliśmy uczestniczyć w kolejnej edycji „Gwiazdkowej Alei”, czyli VIII Targów Bożonarodzeniowych w Częstochowie. Tradycyjnemu jarmarkowi produktów regionalnych i świątecznych, towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży.
20. grudnia w ramach prezentacji artystycznych podziwialiśmy przedszkolaków i uczniów szkół z terenu naszej gminy, w tym młodych artystów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Aleksandrii występujących w zespołach GCKiR pod kierunkiem p. Ewy Błaszczyk i p. Karoliny Słowik. Dzięki pani Marioli Łyszczarz na częstochowskiej scenie swe wokalne umiejętności zaprezentowały uczennice klas gimnazjalnych – Anna Bissinger z Aleksandrii, która wykonała piosenki „Przychodzi Jezus na świat” oraz „Kołysankę dla Jezusa” z repertuaru grupy UNIVERSE oraz Angelika Nalewajka z Hutek, prezentując kolędy „Mizerna, cicha” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Przed sceną, podczas występów naszych dzieci licznie zgromadziła się publiczność (nie tylko rodziny występujących), która z zainteresowaniem słuchała i oglądała prezentacje oraz pozytywnie komentowała poczynania naszych wychowanków. Mimo mrozu, występujący, posileni kubkiem kakao i drożdżówkami, pokazali się z najlepszej strony, a szczęścia dopełniły otrzymane po prezentacji słodycze.

Dariusz Herman


NocneCzytanieNocne czytanie

Nie trzeba przeprowadzać specjalnych badań, aby wiedzieć, iż Polacy przestają czytać. Dlatego 12.12.2014 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Aleksandrii po raz drugi zorganizowano „nocne czytanie”. Spotkania te, organizowane w ramach pracy koła literackiego „Stowarzyszenie umarłych poetów”, mają na celu wyrabianie nawyków czytelniczych wśród młodzieży. Tym razem wspólnie czytaliśmy powieść Johna Marsdena pt. „Jutro”, która stała się największym młodzieżowym bestsellerem Australii. Wybrano tę pozycję nie tylko ze względu na jej popularność na świecie, ale przede wszystkim dlatego, że we współczesnych realiach przedstawia wartości uniwersalne: przyjaźń, miłość, odwagę i honor.

Ewa Chudzik


paczka„Świąteczna akcja charytatywna”

Uczniowie biorący udział w projekcie Comenius zorganizowali w szkole akcję charytatywną, z której zyski zostały przekazane na świąteczną paczkę dla najbardziej potrzebujących rodzin w naszej szkole. Młodzież opracowała i wydrukowała piękne kalendarze, w których motywem przewodnim są atrakcje turystyczne Birmingham – miasta, w którym w listopadzie tego roku miała miejsce wizyta grupy Comenius. Kalendarze zostały sprzedane na kiermaszu podczas zebrania z rodzicami. Dochód ze sprzedaży kalendarzy decyzją uczniów i Rady Pedagogicznej został przekazany na zakup paczek z artykułami spożywczymi dla wytypowanych najbardziej potrzebujących rodzin dzieci uczęszczających do szkoły w Aleksandrii.

Do tej akcji przyłączyli się również nauczyciele przedszkola w Zespole, którzy podczas przedszkolnych „Jasełek” przygotowali kiermasz ozdób świątecznych. Szczególnym powodzeniem cieszyły się piękne choinki i bombki , własnoręcznie wykonane przez nauczycielkę Magdalenę Klechę. Zyski z kiermaszu świątecznego również przekazane zostały na paczki dla tych przedszkolaków i ich rodzin, którym pomoc jest najbardziej potrzebna .

Należy na koniec podkreślić, że naturalne odruchy serca jakimi są dzielenie się z innymi i pomoc osobom , które potrzebują naszego wsparcia, są szczególne cenne we współczesnym zmaterializowanym społeczeństwie, w którym wielu ludzi z różnych względów może czuć się wykluczona.

Paweł Bekus


SpektaklSachemWWykonaniuGrupyTeatralnejEvvivaLArteIWarsztatyTeatralneMłodzi, ambitni, utalentowani …, czyli „Evviva l’arte!” w ZSP im. Jana Kochanowskiego

„(…)do jesiennych tak podobni liści,
i tak wykrzykniem; gdy wszystko nic warte,
evviva l’arte!”
Kazimierz Przerwa-Tetmajer „EVVIVA L’ARTE!”

28. listopada 2014r. o godzinie 10:00, mieliśmy przyjemność gościć w ZSP im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii grupę teatralną „Evviva l’arte!”. Grupę wyjątkową, bo gromadzącą utalentowaną młodzież ze szkół średnich regionu częstochowskiego, która zawiązała się podczas warsztatów teatralnych, trwających w okresie ferii zimowych (18-23 I 2013r.). Zajęcia z młodzieżą prowadzili aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza (oprócz Artura Żymełki – kierownika baletu i choreografa Teatru Muzycznego w Łodzi):
– Marek Ślosarski – Elementarne zadania aktorskie
– Czesława Monczka – Wiersz i dykcja
– Agnieszka Łopacka – Pozawerbalne środki ekspresji
– Małgorzata Marciniak – Wybrane sceny dramatyczne
– Artur Żymełka – Ruch sceniczny.

„EVVIVA L’ARTE!” można było podziwiać podczas występów:

• „Ku wolności” w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie – 13 V 2014r.

• „Sachem” i „Strych” – Teatr im. Adama Mickiewicza – 15 VI 2014r.

• „Sachem” (gościnnie) na Przeglądzie Zespołów Szkół Średnich
„Młodzi Młodym” w Teatrze im. Adama Mickiewicza – 16 VI 2014r.

• Narodowe Czytanie: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza – w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie – 6 IX 2014r.
• „Sachem” na Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj – Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie – 12 X 2014r.

•„Ku wolności” w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie – 13 XI 2014r.

Na „aleksandryjskiej scenie” obejrzeliśmy spektakl na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Sachem” w reżyserii Adama Hutyry. Ponadto grupa przeprowadziła z młodzieżą warsztaty teatralne, które obejmowały zajęcia z emisji głosu i dykcji, improwizacji oraz zabaw ruchowych.
W spektaklu „Sachem” w Aleksandrii udział wzięli: Gabriela Bissinger, Emilia Florczyk, Izabela Głąb, Maria Magdalena Jeziorowska, Julia Lach, Angelika Matusz, Natalia Pałyga, Piotr Kramer, Kacper Rafalski, Jakub Wilk.

Młodym wykonawcom dziękujemy za odwiedziny i składamy szczere gratulacje.

Za cenne materiały, wykorzystane w tym artykule, składam podziękowania absolwentce naszej szkoły i członkini „Evviva l’arte!” – Gabrieli Bissinger.

Sylwia Herman

LINKI:

• Oficjalna strona na Facebook’u
https://www.facebook.com/evvivalarciaki

• Pokaz z 15 czerwca 2014r.
https://www.youtube.com/watch?v=RiExqd0MbVA

• Pierwszy spektakl „Ku wolności”

http://vimeo.com/107956022

• http://www.teatr-mickiewicza.pl/n148,Warsztaty-teatralne–Final


MikoAjoweEdukowanie„Mikołajowe edukowanie”

09. grudnia uczniowie z klasy I i III odwiedzili Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Kalinie, gdzie uczestniczyli w zajęciach pod tytułem: „Mikołaj i Święta Bożego Narodzenia”.

Dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą dokarmiania zwierząt w okresie zimowym oraz tradycji i zwyczajów związanych z Mikołajem i świętami Bożego Narodzenia. Po prezentacji każdy uczestnik pomalował farbami wybraną przez siebie gipsową figurkę przedstawiającą mikołajka lub aniołka i zabrał ją na pamiątkę do domu jako ozdobę świąteczną.

Uczniowie zwiedzili również piękną ekspozycję przyrodniczą przedstawiającą ekosystemy leśne i obszary wodno – błotne, po której „oprowadzał” ich ekspert – Pan Leśniczy. Sprawdzianem wiedzy zdobytej na zajęciach była gra „Koło Fortuny”, podczas której uczestnicy podzieleni na zespoły, odpowiadali na pytania z różnych dziedzin przyrody. Na zwycięską drużynę czekała nagroda ukryta w dziupli drzewa. Były to mapy Parku Krajobrazowego „Lasy na Górną Liswartą” oraz cukierki.

Wyjazd był prezentem od Świętego Mikołaja i okazał się strzałem w dziesiątkę! Dziękujemy Ci, Święty Mikołaju!!!

Grażyna Kubis


wyjazdcomeniusWYJAZD GRUPY COMENIUS DO BIRMINGHAM

W dniach 07 – 17. 11. 2014 grupa Comenius (10 uczniów gimnazjum oraz 3 opiekunów) wyjechała na wizytę do Birmingham. Nasza szkoła gościła w maju grupę partnerską z Wielkiej Brytanii, a teraz nadszedł czas na rewizytę. Dla większości uczestników dużym przeżyciem był pierwszy w życiu lot samolotem. Podróż przebiegła bez komplikacji, mogliśmy zatem zameldować się w hostelu, położonym bardzo blisko centrum miasta. Miejsce o tyle ciekawe, że można tu zadzierzgnąć znajomości z ludźmi z niemal całego świata. Pierwszy dzień pobytu przeznaczyliśmy na rozpakowanie się, odpoczynek i spacer po okolicy.

Już w sobotę, nie tracąc cennego czasu, ruszyliśmy na zwiedzanie. Według wcześniej przygotowanego harmonogramu pobytu w Birmingham, tego dnia mieliśmy zwiedzać słynną fabrykę czekolady Cadbury World. Oprócz fragmentu linii produkcyjnej, mogliśmy obejrzeć fantastyczną projekcję, opowiadającą historię powstania fabryki czekolady, obejrzeć film w technologii 3D oraz degustować czekoladowe smakołyki. Słodko będziemy ją wspominać.

W niedzielę wybraliśmy się do miejsca związanego z narodzinami, życiem i pochówkiem Williama Shakespeare’a – Stratford – Upon – Avon. Zwiedziliśmy domy związane z rodziną pisarza (Shakespeare’s Birthplace, Anne Hathaway’s Cottage), doskonale zachowane, przygotowane do zwiedzania przez 3,5 miliona turystów rocznie. Nie pominęliśmy też Holy Trinity Church, miejsca chrztu i pochówku wielkiego pisarza. Byliśmy też świadkami pochodu, poświęconego poległym podczas I wojny światowej. Przemarsz upamiętniał Remembrance Day (Dzień Pamięci), zwany też Poppy Day (Dzień Maku). Urokliwe miejsce położone nad rzeką Avon na długo pozostanie w naszej pamięci.

W poniedziałkowy poranek spotkaliśmy się z naszymi partnerami ze szkoły St. John Catholic School, z którą pracujemy nad naszym projektem. Gospodarze oprowadzili nas po szkole, mogliśmy zaobserwować podobieństwa i różnice w sposobie nauczania, oceniania czy spędzania czasu podczas przerw. Był też czas na wspólne zajęcia integracyjne i prace nad projektem. Szczególną przyjemność sprawiło nam wspólne gotowanie. Konkurs MasterChef polegał na przygotowaniu w grupach polsko – brytyjskich według przepisu spinach curry. Potrawy wyszły znakomicie, mogliśmy się nimi potem delektować podczas kolacji.

We wtorek uczestniczyliśmy w zajęciach angielskiego, religii i informatyki, podczas której stworzyliśmy na tabletach filmy „Avatar”, co było świetną zabawą i nauką języka jednocześnie. Uczestniczyliśmy też w przedstawieniu teatralnym, poświęconym „Remembrance Day”.

W kolejnych dniach pracowaliśmy nad projektem, opracowując ofertę wyjazdów naszego nowopowstałego biura podróży, z uwzględnieniem kosztorysu opartego na rzeczywistych wydatkach. Przygotowaliśmy też w mieszanych grupach językowych prezentacje multimedialne, poświęcone tematyce obchodzonego Dnia Pamięci.

Popołudniami staraliśmy się zobaczyć jak najwięcej, zwiedzić miasto i jego niewątpliwe atrakcje. Byliśmy w Symphony Hall – przepięknej sali koncertowej, na przedpremierowym koncercie fortepianowym; w Museum of Jewellery Quarter, gdzie jeszcze niedawno ręcznie produkowano biżuterię (sami mieliśmy okazję wypróbować narzędzia jubilerskie); Gas Street Basin – cudownie rozświetlone wieczorową porą kanały z uroczymi mostkami i kawiarniami; New Street, gdzie byliśmy naocznymi świadkami rozpoczynającego się właśnie sezonu świątecznego z ciągnącą się kilometrami paradą świąteczną, gdzie ustawiono olbrzymią choinkę rozświetloną tysiącami lampek oraz na Victoria Square, gdzie rozstawiał się właśnie German Market – gigantyczny jarmark świąteczny z jedzeniem, napojami, pamiątkami czy ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi. Mieliśmy też okazję obejrzeć miasto oświetlone błyskiem lampek z perspektywy Wielkiego Koła. Byliśmy też w największej bibliotece w Europie, gdzie uczniowie pracowali z kartą pracy w grupach polsko – angielskich. Zwiedziliśmy też Museum & Art Gallery, z imponującą wystawą arcydzieł malarstwa, ceramiki, dzieł z zakresu archeologii, historii czy etnografii.

Doskonaliliśmy język angielski na wiele sposobów: a to pracując czy przebywając wśród Brytyjczyków, a to porozumiewając się w hostelu, czy też wypełniając zadania praktyczne (zakup biletów, posiłków, pytanie o drogę). Czas przeznaczony na wyjazd wykorzystaliśmy maksymalnie, szlifując język, zwiedzając świat i nabierając pewności siebie i przekonania, że w wielu sytuacjach, również za granicą, jesteśmy w stanie sobie poradzić. Pozwoliło nam to uwierzyć we własne siły i możliwości. Teraz chcemy wykorzystać ten „wiatr w żagle”, spożytkować naszą świeżo nabytą wiedzę czy umiejętności. Dlatego też już dziś zapraszamy Państwa na prezentację dotyczącą wyjazdu grupy Comenius oraz wystawę zdjęć uczniów. Chcemy też Państwu zaprezentować efekt naszej pracy, opartej na doświadczeniach z wyjazdu – kalendarz na Nowy Rok 2015. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Spotkanie odbędzie się w szkole w dn. 15. 12. 2014. Gorąco zapraszamy.

Birmingham

wyjazdcomenius
Black Country Living Museum

BlackCountryLivingMuseum
Londyn

Londyn
St. John Wall Catholic School

StJohnWallCatholicSchool
Stratford-Upon-Avon

StratfordUponAvon
Podróż

Podroz
Cadbury World

CadburyWorld
Madame Tussauds

MadameTussauds

Joanna Lewandowska


MikoAjkiOdwiedziny Świętego Mikołaja

W Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii Mikołaj nie zapomniał o uczniach. Jak co roku, zawitał w szkolnych progach. Można śmiało powiedzieć, że z Laponii przyjechał samochodem, bo śniegu w tym czasie nie zauważono. Mikołaj odwiedził wszystkie klasy, od najmłodszych przedszkolaków do 3. gimnazjum. Młodsi w zamian za wierszyki lub piosenki otrzymali prezenty, starsi uczniowie – cukierki. Dla nauczycieli nie zabrakło symbolicznej rózgi. Wszyscy byli tego dnia szczęśliwi. Mamy nadzieję, że Mikołaj przyjedzie (tym razem na saniach) również w przyszłym roku.

Oliwia Chłąd


Andrzejki02Andrzejki

„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja” – mówi stare przysłowie. Bo też wigilia św. Andrzeja, przypadająca 29. listopada, to tradycyjny wieczór wróżb, podczas którego dziewczęta usiłowały poznać swój przyszły los. Św. Andrzej jest zatem patronem panien liczących na szybkie zamążpójście. W naszej szkole andrzejki stały się pretekstem do udanej zabawy. W ramach ich obchodów nie zabrakło dyskoteki, powszechnie znanych wróżb, „malowania twarzy” i wielu innych atrakcji.

Sylwia Herman


AmeliaUczennica III klasy naszej szkoły, Amelka Ligenza, bardzo dużo czyta, posiada wszechstronne zainteresowania i rozległą wiedzę na różnorodne tematy. Pisze także własne utwory. Na zbliżające się święta Bożego Narodzenia ułożyła wiersz:

„ W ten szczęśliwy dzień”

Kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazdka,
błysną też światła we wszystkich domach i miastach.
Barszcz z uszkami wejdzie na stół,
pierogami podzielimy się na pół.
I wszyscy będą bardzo szczęśliwi,
a w każdym domu będzie choinka z igliwiem.
Ponadto karp w wannie już zaśnie,
a ciasta mamy na pewno będą smaczne.
I każdy w ten szczęśliwy dzień
do życia będzie miał chęć.

Amelka przejawia talent poetycko-literacki od wczesnego dzieciństwa. Na naszej stronie internetowej zadebiutowała mając 8 lat. Jej utwory znajdują się w „Pracach uczniów”.

Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli przeczytać następne dzieła Amelki.

Grażyna Kubis


DSCN9657Z piątoklasistami na Olimpie

Cykl lekcji poświęcony greckiej mitologii, tradycyjnie już, zamknęły uczniowskie prezentacje poszczególnych bogów i herosów czczonych przez starożytnych Greków. Piątoklasiści, prezentując przygotowane wcześniej scenki dramowe, udowodnili, że znakomicie czuliby się na greckim Olimpie. Perfekcyjnie skomponowane (niejednokrotnie przy udziale sporej części rodziny J) kostiumy, ale także wiedza, kreatywność i emocjonalność w przekazie prezentowanych treści, złożyły się na niewątpliwy sukces sceniczny uczniów.

Sylwia Herman


PatriotycznaWywiadowkaPatriotyczna „wywiadówka”

Edukacja patriotyczna to ważny element Programu Wychowawczego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. 20. listopada 2014r. mogli się o tym przekonać Rodzice naszych wychowanków uczestniczący w comiesięcznym „Dniu Otwartym”. Tym raz jednak wyjątkowym, bowiem dane im było podziwiać swoje dzieci w niezwykłym przedsięwzięciu – „Koncercie Niepodległościowym – Życzenia dla Ojczyzny”.

Przygotowany specjalnie na tę okazję scenariusz uroczystości autorstwa p. Sylwii Herman i p. Kariny Bekus, a opierający się na zestawieniu doświadczeń, myśli i pragnień człowieka wojny i człowieka XXI wieku, stanowił kompilację pieśni o charakterze patriotycznym, fragmentów utworów poetyckich wykorzystujących motywy: młodości, miłości, walki, Boga, śmierci i emigracji, a przede wszystkim oryginalnych autorskich życzeń dla Ojczyzny, pisanych przez uczniów naszej szkoły.

Zgromadzeni tego wieczoru w sali gimnastycznej szkoły mogli wysłuchać utworów w wykonaniu solistów: Anny Bissinger, Karoliny Skaczyło i Dawida Kosmali oraz szkolnego chóru z akompaniamentem p. Dariusza Hermana. Na długo zostaną w naszych głowach i sercach uczniowskie wersje pieśni: „Nim wstanie dzień”, „Piechota”, „Legiony”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Boże, coś Polskę”, „Jak długo na Wawelu”, „Pytasz mnie” w wyjątkowych aranżacjach.

Zaangażowanie uczniów i ich nauczycieli, emocjonalny przekaz prezentowanych treści, muzyka „na żywo”, a także efekty świetlne, z całą pewnością, złożyły się na niezwykłe widowisko – niezwykłe, bo dowodzące, że patriotyzm jest, wbrew powszechnemu mniemaniu, wartością ciągle istotną w życiu młodych ludzi.

Sylwia Herman


NASITENISISCIPODPORAGMINNEJREPREZENTACJINASI TENISIŚCI PODPORĄ GMINNEJ REPREZENTACJI

Tradycyjnie już, w listopadzie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Częstochowskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w tenisie stołowym. Tym razem w roli gospodarza wystąpiła gmina Mstów. W sobotę, 8-go listopada, w osiemnastoosobowym składzie reprezentującym 5 kategorii wiekowych przystąpiliśmy do obrony wywalczonego przed rokiem tytułu Drużynowego Vicemistrza Powiatu. Cel został osiągnięty, jest to już 16!!! kolejne miejsce na podium gminy Konopiska. Wszyscy zawodnicy / w tym absolwenci / z naszej szkoły powołani do reprezentacji gminy zdobywali czołowe miejsca w swoich kategoriach wiekowych i walnie przyczynili się do końcowego sukcesu.

ŻACY –Wiktoria Janik IV miejsce, Monika Miąskiewicz, Kamil Wolski II, Daniel Prokopowicz III.

/Wiktoria, Monika i Daniel debiutowali na zawodach rangi powiatowej, spisali się wyśmienicie !/

MŁODZICY-Emilia Skwara III, Melisa Kotas IV, Krystian Drobina II .

KADECI-Zuzanna Patynowska.

JUNIORZY –Karina Zamróz, Delfina Kozak, Arkadiusz Zaremba II.

Medaliści z poszczególnych kategorii będą nominowani w 2015 roku do Sportowej Nagrody Wójta, w czwartek, 27 listopada, siódemka naszych młodych sportowców /tenis + szachy/ odbierze nagrody pieniężne za osiągnięcia sportowe w ubiegłym roku.

W roli kierownika drużyny wystąpiła Agata Miąskiewicz, która na zawodach pełniła zaszczytną rolę sędziny najmłodszej grupy wiekowej. Opiekę nad najmłodszą grupą zawodników sprawowała Pani Ewelina Janik reprezentująca Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach.

Czołowa piątka zawodów przedstawia się następująco:

1.POCZESNA, 2.KONOPISKA, 3.DĄBROWA ZIELONA, 4.MSTÓW, 5.LELÓW.

Drużynę przygotował do zawodów i prowadził niżej podpisany

Henryk Żydek


liter2MISTRZOWIE LITEROWANIA PO ANGIELSKU

Każdego roku w naszej szkole przeprowadzany jest konkurs „Spelling bee”, wyłaniający mistrza literowania po angielsku. Tak też było i w tym roku. Konkurs odbył się wśród uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej, którzy w kolejnych rundach literowali coraz dłuższe wyrazy. Zawodnicy okazali się tak dobrze przygotowani, że aż cztery osoby stanęły na podium, zajmując I miejsce. Wyrazy uznania i wielkie brawa należą się:

Amelce Ligenzie, Emilce Ankowskiej, Dawidowi Binkowi oraz Norbertowi Kęsoniowi.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, upominki oraz burzę zasłużonych braw. Wielkie gratulacje!

Joanna Lewandowska


DSCN9549W średniowiecznym grodzie…

Grody pochodzące z wczesnego średniowiecza były osadami obronnymi lokalizowanymi na ogół w miejscach charakteryzujących się trudną dostępnością. Wznoszono je najczęściej w międzyrzeczach, na cyplach otoczonych mokradłami lub naturalnych wzniesieniach. Dodatkowo funkcję obronną pełniły fosy, wały ziemne, palisady czy bramy wjazdowe. Uwzględniając te elementy fortyfikacyjne, uczniowie klasy piątej próbowali stworzyć makiety średniowiecznego grodu, nie zapominając o najważniejszych zabudowaniach znajdujących się na jego terenie: siedzibie księcia oraz kościele. Efektem pracy piątoklasistów stały się imponujących rozmiarów makiety, które można było zobaczyć w szkolnej pracowni historycznej.

Karina Bekus


Zdjęcie0102Uczymy się od siebie … pracując w grupach

Uczniowie klasy szóstej kolejny raz pracowali na lekcji historii i społeczeństwa wykorzystując metodę projektu. Zagadnieniem, z którym tym razem zmierzyli się szóstoklasiści, była sytuacja Polaków pod zaborami, uwzględniając z jednej strony represje zaborców wobec naszych rodaków, z drugiej strony natomiast akcentując formy obrony Polaków przed germanizacją i rusy fikcją. Najważniejszym etapem projektu była jego prezentacja, która musiała być na tyle jasna i przejrzysta, aby zrozumiana i zapamiętana została przez pozostałych uczniów. Na zakończenie, zgodnie z zasadami projektu edukacyjnego, szóstoklasiści dokonali samooceny swojej pracy biorąc pod uwagę wszystkie jej etapy: zaczynając od wyszukiwania materiału merytorycznego, na prezentacji kończąc.

Karina Bekus


DSCN0181 dyplomdawid1


CAM03125Oliwia Chłąd laureatką konkursu literackiego

„Ziemia Częstochowska: moje życie, moja tożsamość, moja historia”

plakat CAM03131

Dnia 21. października 2014 roku komisja konkursowa w składzie: Przewodniczący Komisji: Rzecznik Praw Osób Starszych – Ryszard Majer, Członkowie: Urszula Giżyńska – redaktor naczelny Gazety Częstochowskiej, Kazimierz Słobodzian – prezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Agape”, Adrian Skrzypczak –prezes Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Częstochowskie, wytypowała zwycięzców konkursu literackiego „Ziemia Częstochowska: moje życie, moja tożsamość, moja historia”.
30. października w Restauracji „Cafe 29” Ryszard Majer uroczyście ogłosił wyniki Konkursu Literackiego, organizowanego pod honorowym patronatem Szymona Giżyńskiego Posła na Sejm RP oraz „Gazety Częstochowskiej” Tygodnika Regionalnego, oraz wręczył statuetki laureatom. Komisja oceniła, iż przesłane na konkurs prace cechują się wysokim, choć zróżnicowanym poziomem artyzmu literackiego, w związku z czym, postanowiła wyróżnić wszystkich uczestników. Zdecydowała jednakże o przyznaniu trzech wyróżnień specjalnych, które opisano jako miejsca na podium. Miło nam poinformować, że II miejsce za pracę literacką „Historia z życia rodziny Anioł” zajęła Oliwia Chłąd – uczennica klasy I gimnazjum w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii.

Sylwia Herman


PasowanieNaCzytelnikaBibliotekiSzkolnejPasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Celem spotkania bibliotekarza z pierwszoklasistami 27.10.2014 r. było zapoznanie najmłodszych uczniów z biblioteką szkolną i z zasadami korzystania z księgozbioru, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, wdrażanie do właściwego posługiwania się książkami z biblioteki i ich poszanowania oraz ukazanie korzyści wypływających z kontaktu każdego człowieka z książką. Było to zarazem oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej.
Po złożeniu przez uczniów przyrzeczenia i pasowaniu na czytelnika wszyscy otrzymali z rąk Pani Wicedyrektor Agnieszki Kotarskiej symboliczne prezenty, jako zachętę do częstego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie każdy nowoprzyjęty czytelnik wypożyczył z biblioteki pierwszą książkę.

Ewa Chudzik


PasowaniePierwszoklasistowPasowanie Pierwszoklasistów

17. października dzieci z klasy pierwszej złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i zostały pasowane na uczniów. To ważne dla nich wydarzenie przeżywały w gronie zaproszonych gości: p. wicewójt M. Jarosz – Wawrzyńczak, radnego M. Poleszczuka, sołtysa R. Skoczylasa, dyrekcji i nauczycieli, rodziców oraz starszych koleżanek i kolegów. Wielkim sprawdzianem i przeżyciem dla nich był pierwszy występ przed tak szeroką publicznością. W ocenie zgromadzonych w sali gimnastycznej, naszym „pierwszakom” nie można nic zarzucić, bo egzamin z dodawania i odejmowania zdali na pewno na piątkę. Talentów wokalnych również im nie brakuje, co pokazali śpiewając przygotowane wcześniej piosenki. Zatem recytując, śpiewając, odpowiadając na pytania i zagadki udowodniły, że są już gotowe sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nimi szkoła.

Wszyscy pasowani uczniowie otrzymali legitymacje szkolne – swój pierwszy ważny dokument, pamiątkowe dyplomy, upominki od klasy szóstej, czekolady od p. wójt i kolorowe „rogi obfitości” od dumnych ze swych pociech rodziców, na co „pierwszaki” czekały zapewne najbardziej. Miłym odprężeniem i rozładowaniem emocji był klasowy poczęstunek.

Małgorzata Smyła, Oliwia Chłąd


nocneczytanie (1)Nocne czytanie

26 września 2014 r. w ramach koła literackiego odbyło się pierwsze „nocne czytanie”. W spotkaniu, mającym na celu propagowanie czytelnictwa w sposób nieco niekonwencjonalny, bo przez dobrą zabawę, wzięły udział: Daria Kozak, Justyna Łuszczyńska, Oliwia Makowska, Angelika Kołodziejczyk, Natalia Pyrkosz i prowadząca – Ewa Chudzik. Zadaniem na tę noc było przeczytanie książki pt. „Stowarzyszenie umarłych poetów”, od której koło przyjęło nazwę. Niedowiarków zapewniamy, że w jeden wieczór i część nocy można przeczytać książkę liczącą 155 stron i jeszcze mieć czas na dobrą zabawę. Oczywiście atrakcją tego wieczoru i nocy była także wspólna kolacja i spanie w śpiworach.

Ewa Chudzik


DSCN0100O kompozycji… tym razem kulinarnej

23. października 2014r. piątoklasiści uczestniczyli w kulinarnej lekcji plastyki, która odzwierciedlała ich dotychczasową wiedzę na temat kompozycji. Uczniowie pokazali, że dobrze czują się w roli kucharzy. Udowodnili również, iż nie obca im jest umiejętność tworzenia kompozycji kulinarnych. Liczył się bowiem nie tylko smak, dobór składników i ich prezentacja, ale także estetyka oraz walory prozdrowotne potraw. W rezultacie mogliśmy podziwiać i smakować wiele rodzajów sałatek owocowych i warzywnych. Gdy uczniowie skończyli swoją pracę, poddali się ocenie surowych jurorów w osobach pana Pawła Bekusa oraz pani Agnieszki Kotarskiej . Oceny jurorów były bardzo zadowalające, zaś smakołyki przygotowane przez klasę V smaczne i zdrowe.

Aleksandra Nocoń


DzienEdukacjiNarodowejWGminieKonopiskaDzień Edukacji Narodowej w Gminie Konopiska

„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić” (Menander)

„Nauczyciel otwiera tylko drzwi, a dorosły uczeń wejść już musi sam.” Te wartościowe słowa zostały zawarte w przemówieniu pana dyrektora Pawła Bekusa, które rozpoczęło uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w Gminie Konopiska. Dyrektor w słowach skierowanych do zebranych 14. października w Hali Sportowej w Konopiskach, wskazał na niełatwą do realizacji misję nauczyciela XXI wieku – nauczyciela, od którego wymaga się nie tylko przygotowania merytorycznego, ale przede wszystkim sztuki budzenia w uczniach kreatywności, a także indywidualizacji w podejściu do wychowanków i sprostania biurokratycznym wymogom i wyzwaniom, które stawia przed nim Ministerstwo Oświaty.

Zaproszeni na tę uroczystość nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, a także przedstawiciele władz gminnych mogli obejrzeć wyjątkowy program artystyczny przygotowany na tę okoliczność przez organizatorów – uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. Młodzi artyści przeprowadzili nas w stylu rap przez najważniejsze wydarzenia w dziejach edukacji, wzbogacając wyraz artystyczny prezentacją postaci w kostiumach charakterystycznych dla poszczególnych epok. Przenieśli także widzów do szkolnej biblioteki, by w scence kabaretowej brutalnie obnażyć niechęć do czytania, tak charakterystyczną dla współczesnego ucznia. Klamrę części artystycznej imprezy stanowiły prezentacje wokalne utworów „Imagine” Johna Lennona i „Make you feel my love” Adele w znakomitym wykonaniu uczennicy klasy II gimnazjum.

Część oficjalna uroczystości należała do przedstawicieli władz Gminy Konopiska – pani wicewójt Magdaleny Jarosz -Wawrzyńczak oraz pana wójta Jerzego Sochy, który złożył wszystkim zebranym życzenia, a także wręczył okolicznościowe dyplomy i przyznał nagrody wyróżnionym dyrektorom szkół i nauczycielom.

Sylwia Herman


20141009_082609Bajka bawi, uczy, wychowuje… i inspiruje, czyli piątoklasiści na scenę!

„Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły” – słowa te kończące bajkę Ignacego Krasickiego „Przyjaciele” stanowią przestrogę dla tych, którzy niewłaściwie dobierają sobie przyjaciół, a jednocześnie uczą, jak ważną i rzadką wartością jest prawdziwa przyjaźń. Morał bajki dobrze zrozumieli uczniowie klasy piątej, którzy, zamykając cykl zajęć poświęcony wartościom w życiu człowieka, zaprezentowali na lekcji języka polskiego wersję sceniczną tego utworu.

Sylwia Herman


WycieczkaDoLasu02Wycieczka do lasu

8. października uczniowie klasy III udali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Celem wycieczki była obserwacja roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych warstwach lasu. Dzieci bez problemu rozróżniały gatunki drzew z najwyższej warstwy, krzewów spotkanych w podszycie oraz roślin zielnych w runie. Fragmenty roślin, które nie są pod ochroną, zebrały do kącika przyrodniczego. Uczniowie zaobserwowali też sporo zwierząt, m.in.: pasikoniki, mrówki, biedronki, motyle, pająki, zające, a nawet sarny, które tak jak my, cieszyły się piękną, słoneczną, złotą polską jesienią. Uczniowie zebrali również grzyby, obserwowali przez lupy ich budowę, a w klasie opisali najładniejszego maślaka.

Grażyna Kubis


20141003_110652„Nauki mędrca” wciąż aktualne? Spotkanie z bajką filozoficzną na lekcjach języka polskiego.

3 października 2014r. uczniowie klasy VI zaprezentowali na lekcji języka polskiego swoje wizje bajki filozoficznej Michela Piquemala „Nauki mędrca”. Przedstawione w bajce zdarzenia pokazują, dlaczego należy dążyć do wyzbycia się kompleksów. Mocno zaakcentowane w prezentacjach artystycznych przesłanie „… rób to, co wydaje ci się słuszne, i idź własną drogą” wynika z faktu, iż cokolwiek byśmy nie zrobili, nie będziemy w stanie zadowolić wszystkich; zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział lepiej niż my. Prezentując wspomniane treści, szóstoklasiści znakomicie wcielili się w role sprzedawców oraz syna i ojca, który daje dziecku lekcję życia. Całości dopełniły przygotowane specjalnie na tę okazję elementy scenografii.

Sylwia Herman


Otrzesiny2014Otrzęsiny 2014

2 października w naszej szkole odbyły się „Otrzęsiny gimnazjalistów”. Za program i organizację tej emocjonującej dla „pierwszaków” imprezy odpowiadała klasa III gimnazjum, która nie szczędziła zadań – wyzwań swoim młodszym kolegom i koleżankom. Na początek, jeszcze nieoficjalni gimnazjaliści mieli do przebycia „ścieżkę zdrowia” (wszak dreptanie po pokrzywach może mieć walory zdrowotne;-)). Następnie nasze niezwykle wytrwałe „pierwszaki” próbowały swoich sił w licznych konkurencjach typu: konsumpcja magicznego napoju i ciastek, konkurs wokalny na najciekawsze wymiauczenie utworu „Wlazł kotek na płotek” z bułką tartą w ustach (dla poprawienia warunków dykcyjnych), konkurs sportowy „Rzut jajkiem” i wiele innych. Jak się okazało, dla chcącego nic trudnego. Uczniowie klasy pierwszej zdali egzamin w stu procentach, toteż na zakończenie uroczystości kochane „Kotki” otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zostały oficjalnie przyjęte przez p. dyrektor Agnieszkę Kotarską w poczet gimnazjalistów.

Agnieszka Wolańska


wiktorwSUKCES WIKTORA

Z wielką radością informujemy, że Wiktor Winek, uczeń klasy III, zdobył I miejsce w Turnieju Tenisa Ziemnego „Victoria Junior CUP 2014”, który odbył się w CzKT „Viktoria” w Częstochowie 29 września 2014r.

Gratulacje!


SprzatanieSwiata2014Sprzątanie Świata 2014

Akcja „Sprzątanie świata” wywodzi się z Australii, do Polski zawitała w 1994r., jej patronem i koordynatorem jest Fundacja „Nasza Ziemia”.
30. września 2014r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny, pod opieką swoich wychowawców, przyłączyli się do akcji ,,Sprzątania Świata’’. Każda klasa miała przydzieloną ulicę, na której musiała posprzątać. Sprzątanie przebiegło sprawnie, zebrano kilkanaście worków odpadów.
„Sprzątanie Świata” jest akcją niebywale potrzebną, gdyż zachęca uczniów do działania, uczy odpowiedzialności, pobudza inicjatywę i pomysłowość.
Tego typu inicjatywy budzą chęć do dbania o środowisko oraz są niezwykle istotnym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

Edyta Cierniak


WyboryDoSamorzaduUczniowskiego02Wybory do Samorządu Uczniowskiego

19. września odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Szkolnego. Chęć uczestnictwa w wyborach zgłosiło pięcioro kandydatów, którzy po spełnieniu wymogów formalnych, mogli rozpocząć kampanię wyborczą. Uczniowie szkoły wybierali swoich przedstawicieli do Zarządu w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym.
W tym roku szkolnym funkcję przewodniczącej Samorządu Szkolnego objęła uczennica klasy III gimnazjum – Agnieszka Wolańska, jej zastępcą została uczennica tej samej klasy – Paulina Łuszczyk. Prawdziwą niespodzianką okazał się wybór do zarządu Samorządu ucznia klasy V – Konrada Łukasiewicza, który objął funkcję sekretarza.

Paulina Łuszczyk


UroczysteRozpoczecieRokuSzkolnego20142015Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

„Życie to nieustanna szkoła lekcji udzielanych i przyjmowanych” – te słowa znanego polskiego pedagoga – Czesława Banacha – stały się motywem przewodnim uroczystości z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015. Wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej szkoły mogli uczestniczyć tego dnia w lekcjach: historii, języka polskiego, geografii, ale przede wszystkim, wracając wspomnieniami do zdarzeń z września 1939 i czasu „apokalipsy” – powstania warszawskiego, w prawdziwej lekcji życia. Występujący upamiętnili bowiem ofiary II wojny światowej w 75. rocznicę jej wybuchu; przypomnieli o bohaterskiej postawie powstańców, w związku z 70. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. Finalną częścią uroczystości była prezentacja multimedialna, ukazująca najpiękniejsze zakątki naszego kraju, a opatrzona wyraźnym uczniowskim przesłaniem, że możemy się nimi cieszyć dzięki zaliczonym wzorowo przez naszych przodków lekcjom życia.

Sylwia Herman, Klaudia Pilarska