Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii przystąpił do kampanii „Postaw na rodzinę”. Udział w kampanii jest możliwy dzięki wsparciu Komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych działającej przy Gminie Konopiska. Kampania „Postaw na rodzinę!” jest ważnym elementem działań profilaktycznych, dlatego planujemy wiele aktywności z udziałem rodzin naszych uczniów.
Wybrane przez nas działania w ramach programu to:
- „Wywiadówka profilaktyczna” – spotkanie z Jackiem Wroną, biegłym sądowym Sądu Okręgowego w Częstochowie, autorem wielu publikacji specjalistycznych z zakresu narkomanii.
- Zajęcia profilaktyczne dotyczące uzależnień dla klas gimnazjalnych.
- Dzień rodziny.
- Piknik rodziny w przedszkolu.
- Konkurs Plastyczny „Moja rodzina”.
„Wywiadówka profilaktyczna”
Nasilające się w ostatnich latach zagrożenia w procesie wychowania młodego pokolenia zmuszają do aktywności, do poszukiwania środków profilaktycznych. Zespół Szkolno – Przedszkolny im . Jana Kochanowskiego w Aleksandrii wychodząc temu naprzeciw zorganizował w dniu 15.05.2012r z udziałem rodziców i specjalisty „wywiadówkę profilaktyczną”.
„Wywiadówkę profilaktyczną” zorganizowaną w ramach kampanii „Postaw na rodzinę” prowadził Pan Jacek Wrona, biegły sądowy w zakresie kryminologii slangu narkotykowego i przestępczości narkotykowej Sądu Okręgowego w Częstochowie, autor wielu publikacji specjalistycznych z zakresu narkomanii. Pan Jacek Wrona od wielu lat zajmował się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Pracował w Centralnym Biurze Śledczym w Warszawie, prowadził wykłady dla pedagogów, funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej na temat przeciwdziałania narkomanii.
Publikacje książek „Narkotyki, narkomania: krótka analiza problemu”, „Dopalacze: demony naszych czasów” , „Riki – tiki narkotyki, czyli rozważania gliniarza”, „Narkotyki, narkomania: krótka analiza problemu” spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem czytelników.
Prelekcja dla rodziców oraz zajęcia profilaktyczne dla młodzieży gimnazjalnej w Aleksandrii również spotkała się z uznaniem zgromadzonych osób, gdyż niosły szereg przydatnych w praktyce, nowych i zaskakujących informacji.
Często rodzice chociaż boją się problemu są przekonani, że zjawisko narkomanii nie dotyczy ich dziecka, ponieważ zbyt mocno utrwaliło się w nich przekonanie, że po środki odurzające sięgają osoby ze środowisk patologicznych. Prowadzący podkreślał, że wiedza młodych ludzi, chociaż znacznie szersza, przeważnie opiera się na mitach krążących wśród rówieśników i autorytetach zaczerpniętych z mediów nie zawsze pozytywnie wpływających na postawy młodych ludzi.
Młodzi ludzie z reguły zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw wynikających z zażywania narkotyków, wychodzą jednak z założenia, że potrafią panować nad używaniem, narkotyki traktują na równi z alkoholem i papierosami, a przetwory konopi, i tzw. „dopalacze” uważają wręcz za mało szkodliwe używki.
Rozbieżność w spostrzeganiu problemu narkotyków przez młodzież i dorosłych, brak rzetelnej wiedzy, lęk wywołany przez narkotyki utrudniają dorosłym dyskusje z młodzieżą, a tym samym możliwość oddziaływań wychowawczych.
Można zatem oczekiwać, że ta prelekcja obudzi świadomość społeczną i zainicjuje szereg działań środowiskowych na rzecz profilaktyki narkomanii.
Pedagog szkolny
mgr Joanna Ering
Wyniki konkursu plastycznego organizowanego w ramach kampanii Postaw na rodzinę p.t. „Moja rodzina”
I grupa – przedszkole
- Cyprian Zeller – wyróżnienie
- Nikola Gondro – wyróżnienie
- Paulina Wolska – wyróżnienie
- Kacper Świetliczny – wyróżnienie
- Julia Budzik – wyróżnienie
II grupa wiekowa – klasy I – III SP
- Agnieszka Berska, klasa III – I miejsce
- Krystian Drobina, klasa III – I miejsce
- Jan Nowak, klasa I – II miejsce
- Adam Nowak, klasa I – II miejsce
- Roksana Nowakowska, klasa I – II miejsce
III grupa wiekowa – klasy IV – VI SP
- Mateusz Kregulewski – klasa V – I miejsce
- Bartosz Franczak – klasa V – II miejsce
- Julia Fonfara – klasa VI- III miejsce
- Marek Budzik – klasa VI – III miejsce
IV grupa wiekowa – GIMNAZJUM
- Klaudia Jabłońska – klasa I – wyróżnienie