Archiwum przedszkola 2010/2011

 ROK 2010/2011

ZakonczenieRokuWPrzedszkoluZakończenie roku w Przedszkolu

 

 

 

 


Wycieczka do Zaczarowanego Lasu

W poniedziałek, 30 maja dzieci przedszkolne wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Zaczarowanego Lasu w miejscowości Piasek koło Janowa. Po dotarciu na miejsce przywitała nas Dobra Wróżka, która zaprosiła wszystkich uczestników na przejażdżkę karawaną konną do Zaczarowanego Lasu. Jadąc przez las spotkaliśmy Czerwonego Kapturka, od którego każde dziecko otrzymało ciasteczko spełniające marzenia. Następnie rozmawialiśmy z Jasiem i Małgosią, dzięki którym mogliśmy zwiedzić dom Baby Jagi. Dzieci brały udział w zabawie sprawdzającej grzeczność i prawdomówność a wszystko to za sprawą kolorowego węża Leona. Po drodze spotkaliśmy także Ducha Lasu, który zaprowadził nas do Kopciuszka. Kopciuszek był tak miły, że zaprosił wszystkie głodne i zmęczone dzieci na poczęstunek
na leśnej polanie. Prawdziwa leśna sceneria, bajkowe postacie, wycie wilka stworzyło niepowtarzalny klimat. Pełni wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do przedszkola, planując następny wyjazd.

Urszula Cierniak


kubusdyplomKubusiowi Przyjaciele Natury

Nasze przedszkole bierze udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jest to program powstały z inicjatywy firmy Tymbark – producenta soków Kubuś. Program ten ma na celu edukowanie dzieci w zakresie przyrody i ekologii oraz jej ochrony. Będzie on realizowany przez drugi semestr do kwietnia 2011 roku. W ramach programu zrealizowano następujące zagadnienia :
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny
Obchody Zielonego Dnia
Obchody Dnia Marchewki
Segregacja śmieci w przedszkolu
Patrol ekologiczny w najbliższej okolicy
Wycieczka do lasu
Ankieta ekologiczna dla rodziców
Konkurs plastyczny na plakat, zachęcający do oszczędzania energii

KubusiowiPrzyjacieleNaturyKącik przyrody w przedszkolu Zdrowa energia- Dzień Warzyw , Owoców i Soków
Dzień wody – dodatkowo
Realizacja 3 scenariuszy zajęć wraz z kartami zadań dla dzieci.

 

 

Urszula Cierniak


dyplomprzedszkolesKonkurs Plastyczny

Dzieci z grupy starszej z naszego przedszkola przystąpiły do IV Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego pod tytułem ,,Ozdoba Wielkanocnego Stołu” zorganizowanego przez Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Konopiskach. Celem konkursu była popularyzacja twórczości dzieci, rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez tworzenie przedmiotów użytkowych dotyczących świąt. Przedszkolaki wykonując pracę zbiorową -Wielkanocny koszyk (techniką- masa solna) otrzymały II miejsce w tym konkursie. Serdecznie im gratulujemy i dziękujemy za pomoc p. J. Niepiekło.

Urszula Cierniak


filmrioWyjazd do kina

Dnia 18 kwietnia 2011 r. nasze przedszkolaki były w kinie na najnowszym, animowanym filmie pt. ,, Rio ”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły niezwykłe przygody udomowionej papugi, która porzuciła wygodne życie w małym miasteczku na amerykańskiej prowincji i wyruszyła do egzotycznego Rio de Janeiro. Film dostarczył dzieciom ogromnych wrażeń, ale również sam pobyt w Cinema City okazał się dla nich dużym przeżyciem.

Longina Jeziorska


Bal karnawałowy

W nietypowej, pięknej scenerii odbył się 5 stycznia 2011r. bal dla przedszkolaków. Pomysłowo przebrane dzieci z dumą prezentowały swoje wymyślne stroje. Zabawą kierował wodzirej, który odznaczał się szczególną umiejętnością nawiązywania kontaktu z uczestnikami imprezy i zachęcania wszystkich do wspaniałej zabawy. Były tańce w parach, kole oraz wężyki. Mimo zimowej aury, atmosfera na sali była niezwykle gorąca. Organizatorom i uczestnikom imprezy serdecznie dziękujemy!

Longina Jeziorska


Jasełka w przedszkolu

W dniu 20 grudnia 2010 r. w naszym przedszkolu odbyły się jasełka dla rodziców. W pięknej scenografii i wspaniałych strojach dzieci z grupy młodszej
i z grupy starszej odtworzyły narodziny Jezusa. Dzięki przedszkolakom mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak do stajenki, do Bożej Dzieciny przybywali pasterze, aniołowie, trzej królowie. Kwestie mówione przeplatane były kolędami i pastorałkami przy akompaniamencie p. Dariusza Hermana.

Jasełka wprowadziły wszystkich widzów w świąteczny nastrój. Sprawiły, że wszyscy przystanęli na chwilę, zadumali się i przenieśli myślami do stóp żłóbka, do Betlejem. Przedstawienie wszystkim się podobało, czego wyrazem były duże brawa. Rodzice otrzymali od swoich pociech drobne upominki. Atrakcją był także kiermasz bożonarodzeniowy na którym można było zakupić ozdoby świąteczne. Jasełka zakończyły się przemówieniem pana dyrektora Pawła Bekusa, który złożył rodzicom i dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczno- noworoczne.

Urszula Cierniak


Mikołaj w przedszkolu

6 grudnia to dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Od rana w przedszkolu jest nasłuchiwanie, kiedy rozlegnie się głos dzwoneczka sygnalizujący nadejście tajemniczego gościa. Gdy Mikołaj pojawia się w asyście śnieżynek, w sali nastaje cisza. Wszystkie dzieci z ogromnym przejęciem spełniają jego prośby, aby móc odebrać słodki upominek. No cóż, nie pozostaje nic innego, jak czekać rok na ponowne przybycie Mikołaja.

Longina Jeziorska


Przedszkolaki w teatrze

03.12.2010 r. dzieci z przedszkola w Aleksandrii pojechały na bajkę pt.,,Trzy świnki” do teatru w Częstochowie. Bajka ,,Trzy świnki” Roberta Dorosławskiego to przekształcenie znanej i bardzo lubianej opowieści pochodzącej ze zbioru baśni bracia Grimm. Tytułowe świnki zachorowały na nudę. Nie chcą się bawić z innymi zwierzętami, nie zamierzają także budować domu, ani porządkować podwórka, choć zima tuż tuż…. Pozostałe zwierzęta wpadają na pewien pomysł i zachęcają świnki do wspólnej pracy i zabawy. Brawurowe przygody, gwałtowne zwroty akcji sprawiły , że dzieci nie nudziły się ani przez chwilę. Punktem kulminacyjnym było przybycie Świętego Mikołaja w asyście Śnieżynki i wręczenie wszystkim dzieciom paczek.

Urszula Cierniak


Andrzejki w przedszkolu

W poniedziałek 29 listopada 2010 r. w przedszkolu zorganizowano andrzejki. Wszystkie dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, a także przy pomocy „czarodziejskiej butelki” i lania wosku przez dziurkę do klucza dowiadywały się, co czeka je w przyszłości. Przedszkolaki z uśmiechem reagowały na przepowiednie skierowane w ich stronę. Uwieńczeniem wspólnego wróżenia były pląsy i zabawa przy dźwiękach muzyki.

Urszula Cierniak


Mali patrioci – Święto Niepodległości w Przedszkolu

Ojczyzna i patriotyzm to dla małych dzieci pojęcia abstrakcyjne. Nawet jeśli nie organizujemy akademii z okazji Święta Niepodległości, to nie brak w naszym przedszkolu akcentów nawiązujących do obchodów tego święta. Z tej właśnie okazji przekazujemy dzieciom krótką historię naszego kraju, przedstawiamy symbole narodowe, a także zachęcamy je do wysłuchania pieśni patriotycznych. Wspólnie wykonaliśmy chorągiewki biało – czerwone i udekorowaliśmy nimi okna naszej sali. Bardzo ważnym akcentem był spacer na cmentarz i zapalenie zniczy na grobie żołnierzy, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny.

Longina Jeziorska


Nowe sale dla przedszkolaków

Rozpoczęcie roku szkolnego okazało się bardzo radosne dla przedszkolaków. Dzieci wprowadzono do nowych, większych sal. Wszystko możemy zawdzięczać dyrekcji oraz władzom gminnym , którzy stanęli na wysokości zadania, aby dzieci zgłoszone do naszego przedszkola, mogły zostać przyjęte w stu procentach.
W wakacje przystąpiono do działań. Przebudowano część korytarza na parterze, zaadaptowano jedną salę zajęć i gabinet dyrektora. Utworzono dwie sale dla dwóch grup przedszkolnych. Jak zwykle, nie zawiedli rodzice. Bardzo chętnie pomagali w ustawianiu mebli i urządzaniu sal, w których przebywa obecnie pięćdziesięcioro dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Większa przestrzeń do zajęć i zabaw z pewnością ułatwi dzieciom realizację własnych potrzeb, a w tym tak ważnej potrzeby, jaką jest ruch i zabawa. Z obecnych warunków zadowolone są również nauczycielki. To one są w pełni odpowiedzialne za realizację głównych założeń Podstawy programowej, w myśl której : ,, Dziecko kończące edukację przedszkolną ma być szczęśliwe, bogate w doświadczenia, gotowe do ekspansji w nowym środowisku szkoły.’’

Longina Jeziorska


Bliżej się poznajemy !

Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci. Posyłając swą ,,pociechę’’ do przedszkola, oczekują pomocy i wsparcia w wychowaniu i sprawowaniu opieki nad nią. Aby sprostać ich oczekiwaniom, należy ujednolicić kierunki oddziaływań placówki przedszkolnej i rodziny. Staje się to możliwe dzięki dobrze układającej się współpracy .
Właśnie w tym celu organizuje się w naszym przedszkolu zajęcia otwarte dla rodziców, wspólne spotkania okolicznościowe i imprezy z udziałem członków rodziny. Takie spotkanie miało miejsce w piątek, 1 października 2010r w godzinach popołudniowych. W sali gimnastycznej zebrali się rodzice, dzieci i zaproszeni goście, m. innymi pan dyr. P. Bekus. Zapanowała bardzo ożywiona atmosfera. Dzieci popisywały się zdobytymi dotychczas umiejętnościami ( tańcem, śpiewem, recytacją ), za co nagradzani byli gromkimi brawami. Wreszcie nastąpiła wspólna zabawa. Rozłożona chusta animacyjna, zgromadziła wszystkich w duży krąg. Trudno było zapanować nad okazywaniem radości przez dzieci. Rodzice postarali się , aby mali artyści wyszli ze spotkania zadowoleni, dlatego obdarzyli ich skromnymi upominkami i dla wszystkich przygotowali poczęstunek w postaci pieczonych kiełbasek. To spotkanie pozwoliło bliżej się poznać i mile spędzić piątkowe popołudnie.

Longina Jeziorska