Archiwum przedszkola – 2011/2012

ROK 2011/2012

ZakonczenieRokuSzkolnego20112012WPrzedszkoluZakończenie roku szkolnego 2011/2012 w Przedszkolu

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 w przedszkolu odbyło się w czwartek 28 czerwca o godz. 14 00. Pan dyrektor powitał gorąco wszystkich przybyłych na tę uroczystość ,a następnie złożył serdeczne podziękowania Rodzicom za aktywny udział w życiu przedszkola w ciągu całego roku. Dzieci z oddziału młodszego pożegnały swoich starszych kolegów pięknymi wierszykami i piosenkami, natomiast starszaki w dostojny sposób rozpoczęły swój występ polonezem i z dużą powagą rozważały o losach związanych z pójściem do pierwszej klasy. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i książeczki, a wychowawcy całusy i miłe słowa.

Dziękujemy Rodzicom za ciepłe słowa i życzymy pociechy z naszych wychowanków na dalszej drodze obowiązków szkolnych. A Wam, drogie dzieci wspaniałych, rodzinnych wakacji !!!

Longina Jeziorska


WycieczkaDoMagicznejKrainyWycieczka do Magicznej Krainy

Z myślą o tym, aby ostatni dzień pobytu w przedszkolu przed wakacjami dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń , zorganizowany został wyjazd do Magicznej Krainy. Na miejscu czekało wiele atrakcji. Dzieci dały upust swojej energii korzystając ze zjeżdżalni, pokonując przeszkody w postaci wielopoziomowych labiryntów, przeplotni i wspinaczek. Miękkie elementy, takie jak fale, ruchome schodki, materacyki, wałki i baseny z piłeczkami dodały atrakcyjności wizycie w Sali zabaw. Niezapomnianą uciechę sprawiły dzieciom skakańce – dmuchańce . Podczas wycieczki nie zabrakło czasu na wspólny posiłek i odpoczynek.

Longina Jeziorska


I Gminny Konkurs Sportowy „Spartakiada Przedszkolaka 2012”

dyplomprzedszkole IGminnyKonkursSportowySpartakiadaPrzedszkolaka2012


DzienRodzinyPrzedszkoleDzień Rodziny

Dnia 26.05.2012 r. na placu szkolnym obchodziliśmy uroczyście Dzień Rodziny w ramach kampanii „Postaw na Rodzinę”. Nad przebiegiem uroczystości czuwała Pani Ewa Chudzik. Na uroczystość przybyli rodzice, nauczyciele, a także zaproszeni goście. Wszystkich zebranych powitał dyrektor Pan Paweł Bekus.
Pierwszym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zatytułowanego „Moja Rodzina” i wręczenie laureatom nagród i pamiątkowych dyplomów. Następnie miał miejsce występ artystyczny w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz dzieci przedszkolnych. Dzieci recytacją, śpiewem i tańcem dziękowały swoim ukochanym rodzicom za miłość i cierpliwość , którą okazują im na każdym kroku. Na zakończenie rodzice zostali obdarowani kwiatami i zaproszeni na kiełbaski z grilla.
Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.

Urszula Cierniak


piknik22Piknik rodzinny w ramach kampanii „Postaw na rodzinę”

W maju w naszej szkole odbył się piknik rodzinny dla przedszkolaków propagujący kampanię : „POSTAW NA RODZINĘ”.
Cele:
* zaspakajanie potrzeby emocjonalnego związku z rodziną
* stworzenie warunków do różnej aktywności dzieci poprzez aktywny udział w zabawach i konkursach
*umocnienie więzi rodzinnej
*stwarzanie sytuacji sprzyjającej dobrej zabawie
Wszystkich przybyłych na piknik przywitał pan dyrektor mgr P. Bekus życząc nam miłej i radosnej zabawy.
wraz z paniami panią mgr Longiną Jeziorską oraz mgr Urszulą Cierniak zorganizowałyśmy szereg zabaw kołowych i konkursów w których udział brali wszyscy uczestnicy mianowicie rodzice, dzieci, nauczycielki. Po wysiłku był także czas na wspólne rozmowy i miło spędzony czas przy herbacie, kawie oraz pieczonych kiełbaskach.
Bardzo dziękujemy rodzicom oraz dzieciom za udział i pomoc w przygotowaniu rodzinnego pikniku.

Monika Patynowska


PrzedstawienieTeatralneZEkologiiSwiatNiechSYniePrzedstawienie teatralne „Z ekologii świat niech słynie”

W dniu 28 maja 2012 r., w ramach projektu ,,Ekologia- kogo obchodzą losy cywilizacji” realizowanego przez Stowarzyszenie ,,Partnerstwo Północnej Jury” nasze przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny pt.: ,,Z ekologii niech świat słynie”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy głównych bohaterów i na bieżąco oceniały ich zachowanie w stosunku do przyrody i środowiska. Przedstawiony teatrzyk pozwolił dzieciom uzupełnić i utrwalić wiedzę na temat ochrony przyrody i postaw proekologicznych, a jednocześnie wzbudził w nich entuzjazm i radość uczestniczenia w tej innowacyjnej formie edukacyjnej. W ramach tego projektu przedszkolaki wzięły również udział w konkursie plastycznym pt.: ,, Ziemia – mój dom”, za co otrzymały gadżety ekologiczne .

Składamy gorące podziękowania Stowarzyszeniu ,,Partnerstwo Północnej Jury” za udział w tym projekcie.

Longina Jeziorska

 


PierwszyDzienWiosnyWPrzedszkoluPIERWSZY DZIEŃ WIOSNY TOPIENIE MARZANNY – 21.03.2012

Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji jest topienie marzanny, które odbywało się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był z odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek. Marzanna – symbol zimy – to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana w białe płócienne szaty, przystrojona wstążkami.
Dziś topienie Marzanny jest przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży, odbywającą się 21 marca. Świętuje się wówczas dzień wiosny i wagarowicza. Zgodnie z tradycją przedszkolaczki naszego przedszkola z wielką ochotą i zaangażowaniem, rankiem zabrali się do zrobienia Marzanny by móc ją potem spalić. Nasza marzanna powstała ze słomy oraz kolorowej bibuły w okrzykach radości i miłej atmosferze tworzenia dzieła. Po zakończonej pracy przedszkolaki ubrały się i wyszły na spacer aby wrzucić marzannę do spalenia i całkowicie pożegnać się z zimą by móc cierpliwie czekać na nadejście cieplejszych dni.
Dzieci wróciły do przedszkola dumne z siebie i zadowolone z dzieła, którego dokonali.

Monika Patynowska


konk22Konkurs ” Przygoda z Łowiczanką”

Nasze przedszkole bierze udział w programie wspierającego akcję „Szklanka mleka” pod nazwą „Przygoda z łowiczanką”.
Organizatorem konkursu jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu. Celem programu jest kształtowanie u dzieci pozytywnego wizerunku OSM w Łowiczu. Ponadto rozbudzanie zamiłowań plastycznych, gromadzenie doświadczeń przez wykonywanie prac z zastosowaniem różnych technik plastycznych.

Monika Patynowska

 


wios22W poszukiwaniu wiosny…

Na początku marca nasze dzieci z przedszkola wybrały się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Wsłuchiwały się w wesoły świergot ptaków. Spacer zakończył się powodzeniem znaleźliśmy bazie kotki. Wiosna odnaleziona. Ze śpiewem wróciliśmy do przedszkola.

Monika Patynowska


dzewPraca plastyczna grupowa ” Wiosenne drzewo”

Dzieci z grupy młodszej na zajęciach wykonały wspólną pracę plastyczną. Celem było rozbudzanie twórczości i pomysłowości u dzieci, rozwijanie umiejętności przestrzegania zasad zgodnego funkcjonowania w grupie. Inspirowanie dzieci muzyką podczas wykonywania wspólnego dzieła. Zawieszenie pracy w kąciku plastycznym.

Monika Patynowska


bal21Bal karnawałowy dla najmłodszych

To był bal nad bale, wyczekiwany od wielu dni. Przedszkolaki z przejęciem opowiadały o swoich pomysłowych strojach. Spotkać można było księżniczki, wróżki, piratów. Dzieci z dumą prezentowały swoje stroje pozując do zdjęć. Bal prowadzony był przez wodzireja, który zachęcał do wspólnej zabawy oraz udział w organizowanych konkursach. Wszyscy świetnie się bawili przy rytmicznej, skocznej muzyce. Na koniec dzieci dostały słodki poczęstunek.

Monika Patynowska


dzbabci20DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W naszej szkole odbyła się jak co roku uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nasze najmłodsze pociechy również przedstawiły program artystyczny. Wnuki i wnuczki dostarczyli wiele radości i wzruszeń swoim Babciom i Dziadkom. Wspólny poczęstunek i spędzony miło czas. Rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniach uroczystości.

Monika Patynowska


jaselka20Jasełka w przedszkolu

Nadszedł czas Świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji przedszkolaki wraz z nauczycielkami zorganizowały przedstawienie jasełkowe dla Rodziców. Wiele wzruszeń dostarczyło im wysłuchanie kolęd i pastorałek w wykonaniu ich dzieci w pięknej scenografii i wspaniałych strojach . Atrakcją był także kiermasz bożonarodzeniowy na którym można było zakupić ozdoby świąteczne. Rodzice siedząc wspólnie przy stole z dumą podziwiali swoje pociechy. Dzieci rozdały również drobne upominki. Jasełka zakończyły się przemówieniem pana dyrektora Pawła Bekusa, który złożył rodzicom i dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczno- noworoczne.

Monika Patynowska


ZajeciaOtwarteWPrzedszkoluZAJĘCIA OTWARTE W PRZEDSZKOLU

W grudniu w przedszkolu w grupie starszej odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Zajęcia tematycznie związane były z zimową porą roku : „zimowe renifery”. Rodzice wspólnie z dziećmi wzięli udział w zabawach kołowych, zabawy z folią oraz rozwiązywaniu zagadek . Zajęcia otwarte miały na celu pokazanie rodzicom, w jaki sposób można połączyć zabawę z nauką przy pomocy różnorodnych materiałów ( torebek papierowych, guzików, folii, szarego papieru).
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za obecność i wspólną zabawę.

Monika Patynowska


MikoAjkiWTeatrzeMikołajki w Teatrze

6 grudnia 2011 r. przedszkolaki wyjechały na spektakl pt.: ,, Jaś i Małgosia” do Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Na dużej scenie, oprócz tytułowych bohaterów, można było zobaczyć groźną Baba Jagę, przebiegłego Kocura, a także sympatyczne Wiewiórki, w roli narratorów i komentatorów scenicznych. Ten bajkowy nastrój dopełniła leśna scenografia, ładne kostiumy i łatwo wpadająca w ucho muzyka. Śledząc przygody głównych bohaterów mali widzowie uczyli się odróżniać dobro od zła, przeżywali emocje i uczyli się kulturalnego odbioru sztuki. Aby tradycji stało się zadość, po przedstawieniu na scenie ukazały się dwie śnieżynki i z pomocą dzieci zaczęły głośno nawoływać św. Mikołaja. A kiedy ten wyjątkowy Gość pojawił się na scenie, nastała cisza i wszystkie dzieci w ogromnym skupieniu wsłuchiwały się w jego słowa i wyczekiwały chwili, kiedy będą proszone po odbiór prezentu. Potem łapały głęboki oddech i szybko zaspokajały swoja ciekawość rozpakowując prezenty. Ten dzień dostarczył naszym przedszkolakom niezapomnianych wrażeń.

Longina Jeziorska


DoNaszejSzkoYPrzyjechaCyrkCyrk

Do naszej szkoły przyjechał cyrk. Przedstawienie odbyło się na dużej sali gimnastycznej, która zamieniła się na godzinę w kolorową, cyrkową arenę pełną zwierząt. Widzowie, zarówno dzieci, jak i nauczyciele z zapartym tchem obserwowali akrobacje na scenie, ale także podziwiali niezwykle efektowne stroje aktorskie. Cyrkowy spektakl przeniósł naszych przedszkolaków w kolorowy, wesoły świat i stał się dla nich okazją do wspaniałej zabawy.

Monika Patynowska


SwietoPieczonegoZiemniakaDzień pieczonego ziemniaka

Dnia 21 IX 2011 r. w na terenie szkolnego placu zabaw obchodziliśmy ”święto pieczonego ziemniaka”. Jak co roku, była to okazja do integracyjnego spotkania dzieci, ich rodziców oraz nauczycielek z przedszkola. Zgodnie z tradycją rozpaliliśmy ognisko, w którym piekliśmy kiełbaski oraz ziemniaczki. Oczekując na pieczone pyszności organizowaliśmy liczne zabawy plenerowe, tańce oraz zajęcia plastyczne, podczas których rodzice i ich pociechy wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Rodzicom naszych przedszkolaków dziękujemy za pomoc w organizacji ogniska , a wszystkim uczestnikom – za miło spędzony czas.

Monika Patynowska


SadzimyISiejemyNasionkaSadzimy i siejemy nasionka

Wiosna zawitała do nas na dobre! Coraz piękniejsza pogoda, śpiew ptaków i powolne budzenie się przyrody do życia zainspirowały nas do założenia własnej hodowli roślin. Przygotowaliśmy niezbędne akcesoria do pracy ,,małego ogrodnika” i przystąpiliśmy do zasadzenia fasolki, cebulki i zasiania nasion pietruszki dekoracyjnej. Rozmawialiśmy na temat pielęgnacji roślin i warunków niezbędnych do ich wzrostu. Wszyscy z niecierpliwością będziemy czekać na efekt naszej pracy.

Longina Jeziorska


DzienKsiazkiŚwiatowy Dzień Książki

Z okazji Światowego Dnia Książki starszaki odwiedziły bibliotekę szkolną. Z ogromnym zaciekawieniem zapoznawały się z jej wystrojem i wyposażeniem. Brały udział w rozmowie z panią bibliotekarką na temat zasad korzystania z biblioteki i wypowiadały się o sposobach użytkowania książek. Na zakończenie pobytu, każde dziecko obdarowane zostało czerwoną różą.

Longina Jeziorska


OdkrywamyTajemniceWiosennejPrzyrodyOdkrywamy tajemnice wiosennej przyrody

Na wiosennym spacerze dzieci znalazły opuszczone ptasie gniazdo. Miały okazję przyjrzeć się z bliska, jak precyzyjnie zostało ono wykonane oraz jakich z materiałów. Zaczęły się też zastanawiać nad losem piskląt, które z niego wyfrunęły. Te rozważania zachęciły dzieci do przedstawienia swoich wyobrażeń w postaci rysunków. Dały kolejny dowód na to, że ich wyobraźnia jest nieograniczona.

Longina Jeziorska


SmacznieIZdrowoSieOdzywiamySmacznie i zdrowo się odżywiamy

W ramach promocji zdrowego stylu życia przedszkolaki z grupy starszej samodzielnie przygotowywały pyszne potrawy i desery ze zdrowych produktów. Dzieci poznały wartości odżywcze nabiału, owoców i warzyw, segregowały przyniesione produkty, nazywały je, określały skąd pochodzą a następnie odpowiednio przygotowywały do spożycia. W wyniku naszej pracy powstała pyszna pasta nabiałowa, twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką oraz wiosenne kanapki. Z racji upodobań dzieci do słodyczy, przygotowaliśmy również coś pysznego dla „łasuszków”. Najprzyjemniejszą chwilą był moment degustacji.

Longina Jeziorska


MikoAjOdwiedziStarszakowMikołajki w przedszkolu

Przedszkolaki oczekują Mikołaja na długo przed jego oficjalnym przybyciem. Wystarczy podsycić ich wyobraźnię odpowiednio poprowadzoną rozmową, rysunkiem czy okolicznościową piosenką, a już spoglądają w okna i wypatrują niezwykłego gościa. Tak było i w tym roku. Ku radości dzieci ten oczekiwany Gość przybył do przedszkola zaraz z rana 6 grudnia. Najpierw odwiedził grupę maluchów, a potem zawitał do starszaków. Św. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców oraz pań w przedszkolu i domagał się, aby zaśpiewały mu piosenkę i powiedziały wierszyk. W nagrodę obdarował wszystkich słodkim upominkiem i zgodził się na krótką sesję zdjęciową.

Longina Jeziorska


JesienneInspiracjePlastyczneJesienne inspiracje plastyczne

Jesień to pora roku, która oferuje bogactwem materiału przyrodniczego wspaniale nadającego się do działań artystycznych z dziećmi. Podczas częstych spacerów wszystkimi zmysłami chłoniemy bogatą gamę barw, czujemy na policzkach podmuch wiatru i łaskotanie promieni słonecznych, obserwujemy wiewiórki pracowicie robiące zapasy na zimę, wsłuchujemy się w odgłosy ptaków i szelest liści pod stopami. Po takim spacerze należy tylko przygotować odpowiednie pomoce, pobudzić wyobraźnię ( doskonale działa odpowiednio dobrana muzyka) i zaobserwować, jak dziecko rozwija swoje zdolności jednocześnie doskonale się przy tym bawiąc.

Longina Jeziorska


PamiecOZmarYchPamięć o zmarłych

W Dzień Zaduszny starsza grupa przedszkolaków była na cmentarzu. Dzieci bez większych problemów odszukiwały groby zmarłych swoich bliskich i zapalały na nich znicze. Chwilą zadumy uczciliśmy również pamięć mieszkańców Aleksandrii pomordowanych w czasie wojny i pod pamiątkową płytą złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Po powrocie do przedszkola wspólnie dokonaliśmy opisu widoku cmentarza a następnie dzieci namalowały to, co zaobserwowały na cmentarzu.

Longina Jeziorska


JakPrzedszkolakiObchodziYDzienNiepodlegOsciJak przedszkolaki obchodziły Dzień Niepodległości?

Listopad to miesiąc, który ze względu na wydarzenia, często stwarza okazję do refleksji i zadumy. Jest w nim również czas na lekcję patriotyzmu . Starszaki przez cały tydzień przyswajały sobie wiedzę o Ojczyźnie i symbolach narodowych -poznały ,,Katechizm polskiego dziecka”, uczyły się hymnu a na znak obywatelskiej wspólnoty, wykonywały flagi i kotyliony. 10 listopada starsza grupa przedszkolna wzięła udział w akademii przygotowanej przez młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum. Pięknie przygotowany występ udowodnił najmłodszym wychowankom, jak ważną dla Polski datą jest 11 listopada.

Longina Jeziorska


DzienDzieckaWPrzedszkoluDzień Dziecka

31 maja maluchy uczestniczyły w Integracyjnym Dniu Dziecka, który odbył się na Stadionie Orlik. Wspólnie bawiły się na świeżym powietrzu – były zabawy z piłką, rzuty, biegi, skoki na trampolinie, jazda na hulajnodze, malowanie twarzy oraz występy grupy tanecznej i teatralnej. Pogoda dopisywała, było super!!!
Po smacznym posiłku druga część obchodów odbyła się w sali, przy muzyce i pląsach. Na zakończenie każde dziecko zostało obdarowane symbolicznym upominkiem-zabawką do puszczania baniek mydlanych i balonami.

Urszula Cierniak


SpotkanieZPolicjantem02Spotkanie z policjantem

W dniu 18 maja 2012 r. odbyło się spotkanie z policjantem, który opowiedział dzieciom o swojej pracy, wytłumaczył do czego służą elementy wyposażenia policjanta i jaka jest rola w życiu publicznym. Dzieci miały okazję obejrzeć radiowóz policyjny, który wzbudził u nich wielkie zainteresowanie.
Spotkanie z policjantem dla przedszkolaków było ciekawym doświadczeniem.

Urszula Cierniak

 


DzienPostaciZBajekDzień postaci z bajek

W dniu 08 maja 2012 r. w grupie młodszej odbył się ,,Dzień postaci z bajek”, który miał na celu wzbudzić zainteresowanie literaturą dziecięcą. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozwiązywały zagadki ,,Jaka to bajka”, bawiły się w teatr naśladując wybranych bohaterów i układały puzzle. Na zakończenie dzieci pomalowały obrazki ulubionych postaci, a w nagrodę obejrzały bajkę pt. ,,Hello Kitty”. Zabawa sprawiła dzieciom wiele radości.

Urszula Cierniak


CzekoladoweSOdkosciCzekoladowe słodkości

W ramach Dnia czekolady, które jest obchodzone 12 kwietnia, przedszkolaki z grupy młodszej poznały historię powstania czekolady, jej wartości odżywcze oraz rodzaje czekolad. Dzieci brały udział w konkursie ”Rozpoznaj smak” i rozwiązywały zagadki. Jednak najprzyjemniejszym punktem tego dnia była zabawa w fabrykę czekolady. Przedszkolaki samodzielnie smarowały wafle i ciasteczka czekoladą. Po przygotowaniu czekoladowych słodkości nastąpił punkt kulminacyjny czyli degustacja, wszystkim bardzo smakowało.

Urszula Cierniak


MikoAjMikołaj

Na spotkanie z Mikołajem dzieci zawsze czekają z niecierpliwością. We wtorek 06 grudnia przybył do grupy maluchów. Dzieci były bardzo szczęśliwe, a zarazem zawstydzone, kiedy do sali wszedł długo oczekiwany gość wraz ze swoimi pomocnikami. Przywitano Go piosenką pt. „Mikołaj jedzie samochodem”, a następnie dzieci zaprezentowały wiersze.
Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Po zapewnieniach dzieci, że będą starały zachowywać się grzecznie w domu, i w przedszkolu, Mikołaj obdarował je słodkimi upominkami i obiecał dzieciom, że wróci w przyszłym roku.

Urszula Cierniak


DzienPluszowegoMisiaDzień Pluszowego Misia

29 listopada w grupie maluchów obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkim dzieciom towarzyszyły pluszowe maskotki. Były misie małe i duże, niebieskie, żółte, brązowe, w ubrankach i z kokardkami… Nie było dwóch jednakowych, a każdy był piękny i wyjątkowy… Podczas zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia; słuchały bajki o kolorowym misiu, bawiły się przy dźwiękach muzyki oraz wykonały pracę plastyczną. W tym dniu nikt nie był smutny mając u swego boku wiernego kompana i przyjaciela wszystkich dzieci.

Urszula Cierniak


JesiennySpacerJesienny spacer

Ciepłego jesiennego dnia dzieci z grupy młodszej wyruszyły na spacer do pobliskiego lasu, aby podziwiać uroki jesiennej przyrody. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i zbierały okazy przyrodnicze. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków: szum drzew, śpiew ptaków, szelest suchych liści. Przedszkolaki przekonały się że w lesie można się doskonale bawić. Po spacerze dzieci dzieliły się wrażeniami, segregowały przyniesione dary w kąciku przyrody oraz wykonały prace plastyczne.

Urszula Cierniak