Archiwum przedszkola – 2012/2013

ROK 2012/2013

zakprz22Zakończenie roku szkolnego 2012/2013 w Przedszkolu

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w przedszkolu odbyło się 27 czerwca o godz. 14:00. Część oficjalną rozpoczął dyrektor Pan Paweł Bekus, który powitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość, a następnie podziękował Rodzicom, którzy służyli pomocą i prezentowali wspaniałą postawę przyjaciół naszej placówki. Następnie głos oddał przedszkolakom, które zaprezentowały program artystyczny.
Jak nakazuje tradycja dzieci z grupy młodszej wierszem, piosenką oraz upominkiem pożegnały swych starszych kolegów, a starszaki w swym przygotowanym występie wykazały się umiejętnościami tanecznymi, wokalnymi i recytatorskimi z humorem wspominając chwile spędzone w przedszkolu i dziękując za trud i wychowanie. W nagrodę przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki i słodkie czekoladki. Uroczystość zakończył poczęstunek dla rodziców i dzieci.

Sześciolatkom życzymy samych sukcesów w szkole, natomiast wszystkim dzieciom i ich rodzicom spokojnych i udanych wakacji !!!

Urszula Cierniak


dyplomameliadyplommonika


WyjazdDoDzieciecegoRajuHulaKulaWyjazd do Dziecięcego Raju „Hula- Kula”

12 czerwca 2013 r. tuż po śniadaniu przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Dziecięcego Raju „Hula- Kula” w Rędzinach koło Częstochowy. Już na samym wejściu dzieci powitały animatorki i zaprosiły do bajecznej sali zabaw. Duża ilość drabinek i lin, zagadkowe przejścia zmuszające do myślenia, przeszkody wymagające zachowania równowagi, baseny z kulkami, domki, zjeżdżalnie, bujaki to wyzwania, które nie pozwoliły przedszkolakom się nudzić. Dodatkowym bodźcem okazał się wystrój sali, który oddziałując szeroką paletą barw na zmysły estetyczne dzieci, pobudzał ich wyobraźnię przenosząc ich do krainy fantazji.
W przerwie nadszedł czas na poczęstunek. Poproszono nas do stołu, gdzie czekały już na nas frytki i soki do picia. Nie zabrakło również smakołyków: cukierków, paluszków, ciastek, czipsów i innych łakoci. W czasie miłej zabawy czas szybko płynie. Nikt nie był zadowolony, kiedy minęły trzy godziny i musieliśmy zbierać się w drogę powrotną. Pobyt w Dziecięcym Raju dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń i radości.
Był wspaniałą przygodą przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Urszula Cierniak


DniKonopiskDni Konopisk

W niedzielę, 19 maja dzieci z naszego przedszkola miały okazję zaprezentować się szerszej publiczności podczas uroczystych obchodów Dni Konopisk. Przedszkolaki przedstawiły program muzyczno-ruchowy pod hasłem „Moja mama”. Występ podobał się zgromadzonej publiczności i nagrodzony został gromkimi brawami. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał słodki upominek.

Urszula Cierniak


OdwiedzamyKregielnieMETROOdwiedzamy kręgielnię METRO

25 kwietnia br. naszych przedszkolaków spotkała miła niespodzianka. Dzieci wraz ze swoimi paniami oraz przy wsparciu nauczycielek: p. J. Lewandowskiej i p. I. Marczak , wybrały się do kręgielni. Przez trzy godziny przedszkolaki wesoło bawiły się korzystając z licznych atrakcji tego niezwykłego miejsca: suchego basenu z piłeczkami, zjeżdżalni, przeplotni, itp. Dodatkową atrakcją były obchodzone w tym dniu szóste urodziny Janka , któremu zaśpiewaliśmy 100 lat. W przerwie na odpoczynek, przedszkolaki wzięły udział w słodkim poczęstunku. Wesołe harce dość mocno zmęczyły dzieci. Po powrocie do przedszkola, większość z nich długo odpoczywała słuchając bajek, rysując , bądź układając puzzle. Wszyscy okazali zadowolenie z pobytu w Metro.

Longina Jeziorska


RuchNaSwiezymPowietrzuRuch na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe na powietrzu należy umożliwiać dzieciom przez cały rok. W czasie ich trwania stwarzamy dzieciom możliwość spontanicznej zabawy, pracy i hartowania, zapewniamy korzystanie z nieograniczonych, wielozmysłowych bodźców wpływających na wszechstronny ich rozwój. Żadne, nawet pięknie urządzone sale, przybory i środki techniczne nie zastąpią słońca, śniegu, wiatru, mgły, świeżego powietrza, rosy, zapachu kwiatów. Specjaliści podkreślają, że tajemnica powodzenia w zakresie rozwoju fizycznego i motorycznego tkwi w powrocie do ruchu w naturalnych warunkach i w świadomym korzystaniu z każdej okazji dobrze zorganizowanej aktywności na powietrzu.

Longina Jeziorska


PoszukujemyZwiastunowWiosnyPoszukujemy zwiastunów wiosny

Przedłużająca się w tym roku zima sprawia, że wszyscy coraz bardziej tęsknimy za zielenią, słoneczkiem i ciepłem. Przedszkolaki codziennie zapraszają wiosnę śpiewając między innymi : ,,Hej, wiosenko miła , czyżbyś się zgubiła ?…”. Częste spacery i wyjścia z przedszkola w celu poszukiwania zwiastunów wiosny przynoszą marne efekty. Wiosna bardzo nieśmiało daje o sobie znać.

Tym razem wychodząc na wycieczkę udało nam się usłyszeć pierwsze, zalotne śpiewy ptaków, zaobserwować srokę zbierającą patyczki i trawki na budowę swojego gniazdka oraz przyjrzeć się z bliska biedronkom, które dość licznie zgromadziły się na leśnej polance. Dzieci wypatrzyły również pąki na gałązkach drzew oraz bazie. Maluchy były bardzo zadowolone, że udało im się spotkać pierwsze oznaki wiosny, a jaskrawe promyki słońca sprawiły, że spacer okazał się jeszcze przyjemniejszy.

Longina Jeziorska


KolorowySniegKolorowy śnieg

„Czy wam nie przyszło nigdy do głowy, że śnieg powinien być kolorowy…? „.

Choć zima nie rozpieszcza bogactwem kolorów, to jednak w oczach dzieci barwy zimowego krajobrazu wcale nie muszą ograniczać się do bieli , błękitu i czerni. Inspiracją do malowania kolorowej zimy był przeczytany maluchom wiersza J. L. Kerna ,,Kolorowy śnieg”, który bardzo pobudził ich wyobraźnię.

Longina Jeziorska


MySieZimyNieBoimyMy się zimy nie boimy !

Zimowy, słoneczny i śnieżny dzień, to pokusa dla dzieci, aby jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Maluchy postanowiły wykorzystać cudowną, zimową aurę i wybrały się na boisko szkolne. Zabawom na białym puchu nie było końca- dzieci rzucały się śnieżkami, upiększały bałwany, które były ulepione przez starszych kolegów, chodziły po śladach i poszukiwały ,, kryształków”. Po udanej zabawie z dobrymi humorami i rumieńcami na policzkach wróciły do przedszkola na ciepły obiad.

Longina Jeziorska


JaseKaWPrzedszkolu02Jasełka w Przedszkolu

10 stycznia 2013 r. w naszym przedszkolu odbyły się jasełka. Dzieci z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtworzyły wydarzenia z Betlejem o narodzeniu Jezusa. Obsada była tradycyjna: Maryja, Józef, królowie, pasterze i aniołki. Całość przedstawienia pokazującego scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka przeplatana była kolędami i pastorałkami tworzącymi niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Mali aktorzy zachwycili zgromadzoną publiczność pięknymi kostiumami i zaangażowaniem w odegranie swoich ról, czego dowodem były wzruszone i uśmiechnięte twarze rodziców oraz gorące brawa. Uwieńczeniem spotkania jasełkowego był wspólny poczęstunek.

Urszula Cierniak

 


MikoAjoweSpotkaniePrzedszkolakowWKonopiskachGminne ,,Mikołajki” dla przedszkolaków

6 grudnia 2012 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w gminnych ,,Mikołajkach” , które odbyły się w hali widowiskowo- sportowej w Konopiskach. Poszczególne grupy przedszkolne zaprezentowały się przed św. Mikołajem w prezentacji wokalno- tanecznej, a następnie, wspólnie z Królową Śniegu, kolędowały i śpiewały pastorałki. Program zawierał również: animacje z Elfem i Śnieżynkami, warsztaty plastyczne oraz zawody sportowe pod hasłem ,, Wyścigi reniferów”. Wszystkie dzieci zostały obdarowane przez św. Mikołaja upominkiem w postaci kalendarza adwentowego i kolorowanki o tematyce świątecznej.
Atmosfera spotkania okazała się bardzo wyjątkowa, a dzieci wróciły do przedszkola szczęśliwe i zadowolone. Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę.

Longina Jeziorska


MikoAjoweSpotkanieWTeatrzeWCzestochowieMikołajowe spotkanie w Teatrze w Częstochowie

5 grudnia 2012 r. dzieci z grupy młodszej i starszej wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechały do teatru na spektakl pt. ,,Niesamowite przygody robaczka Kłaczka”. Niektóre przedszkolaki po raz pierwszy odwiedziły salę teatralną. Wszyscy z dużym zainteresowaniem oglądali przygody robaczków. Było dużo zabawnych scen, a dzieci śmiechem reagowały na każdą z nich.
Po spektaklu odbyło się spotkanie z Mikołajem, który w asyście Śnieżynki wręczył każdemu dziecku paczkę. Przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że takie spędzenie przedpołudnia bardzo im się podobało i chętnie znowu pojadą do teatru.

Urszula Cierniak


MikoAjUPrzedszkolakowMikołaj u Przedszkolaków

 

 

 

 


OdwiedzamyMiejscaPamieciOdwiedzamy miejsca pamięci

Święto Zmarłych to dzień zadumy, wspomnień o wszystkich ludziach, którzy odeszli, o dziejach własnej rodziny oraz historii własnego kraju. Jak co roku kultywowaliśmy tradycję związaną z tym dniem. Obok rozmów przeprowadzonych podczas zajęć, wybraliśmy się na cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze na grobie mieszkańców Aleksandrii poległych w czasie wojny i swoich bliskich.

Urszula Cierniak


SkarbyJesieniSkarby jesieni

Jesień to bardzo kolorowa i inspirująca pora roku. Różnobarwne liście zachęcają dzieci do przebywania na świeżym powietrzu. Podczas spacerów przedszkolaki zamieniają się w prawdziwych poszukiwaczy skarbów! Szczególną wartość stanowią zbierane przez nie piękne, lśniące kasztany , żołędzie w okrągłych czapeczkach oraz różnobarwne liście o różnych kształtach. Gromadzenie takich skarbów jest dla maluchów wspaniałą przygodą , budzi zainteresowanie przyrodą i pozwala zachwycać się pięknem otaczającego świata. Po powrocie do przedszkola wszystkie okazy zamieniają się w przeróżne figurki: koniki, pajacyki, jeżyki, itp. Wtedy można się przekonać, jak daleko sięga wyobraźnia dzieci i ile radości sprawiają im tego typu zajęcia.

Longina Jeziorska


UczymySiePoprzezZabaweUczymy się poprzez zabawę

Przedszkole to miejsce, gdzie dzieci mogą świetnie się bawić, rozwijać oraz budować swoje dziecięce marzenia. Dorośli są przekonani, że podczas zabaw dzieci uczą się tylko umiejętności społecznych a więc bycia ze sobą, zgodnego współdziałania, właściwego stosunku do zabawki, dzielenia się nimi, itp. . Rzadko, kto dostrzega, że dzieci uczą się także podczas zabaw spontanicznych i sytuacji organizacyjno – porządkowych. O tym, że doświadczenia gromadzone podczas zabawy są ważne dla dziecka świadczy jego ogromne zaangażowanie: jest pochłonięte, np. budowaniem z klocków wieży, a gdy konstrukcji ulegnie katastrofie, śmieje się i z radością tworzy nową wieżę. Jest to niewątpliwie intensywny proces uczenia się. Dziecko potrafi swoimi myślami objąć coraz to więcej części (klocki), które dają się połączyć w całość typu: jeden na drugim. Jeżeli taka zabawa trwa dłużej dostrzec można wzrost precyzji wykonywanych czynności (nabieranie wprawy). Skracanie czasu, w którym dzieci mogą się bawić, w co chcą i jak chcą kładzie się cieniem na rozwoju umysłowym zwłaszcza tych dzieci, które potrzebują więcej doświadczeń. Dlatego dzieci mają bawić się możliwie często a zadaniem dorosłego jest skłaniać je do przedłużenia czasu trwania zabawy i wzbogacania jej o nowe doświadczenia.

Longina Jeziorska


JesienneDegustacjeJesienne degustacje

Trudno nie docenić roli, jaką owoce i warzywa odgrywają w codziennej diecie dzieci. Dlatego też ostatni tydzień września w grupie starszaków upłynął pod hasłem :,,Zapamiętaj sobie, że owoce i warzywa to samo zdrowie” Dzieci podczas zabaw segregowały warzywa i owoce, liczyły, porównywały oraz rozpoznawały ich nazwy po dotyku, zapachu i smaku. Uwieńczeniem naszych działań była surówka wykonana z marchwi i jabłek, którą dzieci zjadły z wielkim apetytem.

Urszula Cierniak


integr22Spotkanie integracyjne

11 października 2012 r. w naszym przedszkolu odbyło się integracyjne spotkanie dzieci z rodzicami, wychowawczyniami grup oraz dyrekcją. Dzieci wspólnie z rodzicami oddali się przyjemności zabawy. Razem uczestniczyli w zabawach kołowych ze śpiewem, w zabawach ruchowych z pedagogiki zabawy, w konkurencjach sportowych oraz w zajęciach plastycznych. Kulminacyjnym punktem spotkania były pieczone kiełbaski. Czas wspólnej zabawy szybko minął i trzeba było wracać do domu. Będziemy jednak pamiętać, że nawet chłodne i deszczowe dni mogą być radosne jeśli się tylko ma ciekawy pomysł na ich spędzenie.

Urszula Cierniak


MiOSpedzamyCzasNaOrlikuMiło spędzamy czas na Orliku

Ruch na świeżym powietrzu jest ważny od samego dzieciństwa. Gry i zabawy dają młodemu człowiekowi możliwość rozwoju zdolności motorycznych i somatycznych. Dobra zabawa oraz chęć czynnego wypoczynku to podstawowe elementy, które nieoderwalnie łączą się z pracą z dziećmi. Dla ,,maluchów”, które po raz pierwszy miały możliwość biegania po bezpiecznej, równej nawierzchni, pobyt na Orliku okazał się ogromną frajdą. Chłopcy , jak tylko otrzymali piłki, od razu wiedzieli do czego służą te olbrzymie, w stosunku do ich wzrostu, bramki. Natomiast dziewczynki relaksowały się chodząc boso po murawie, skacząc na skakankach i kręcąc hula – hopem .

Longina Jeziorska


Nowy plac zabaw

NowyPlacZabawDługo oczekiwany przez przedszkolaków z Aleksandrii plac zabaw, przyjął realne kształty. Plac wyposażony został w huśtawki sprężynowe i łańcuchowe, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, balkonem i przeplotnią oraz zestaw typu ,, pociąg” . Odnowiona została piaskownica oraz znajdująca się tam karuzela, przeplotnia i zjeżdżalnia. Ponadto, w obrębie zamontowanych zestawów, nawierzchnia została pokryta żółtym piaskiem, który w znacznym stopniu amortyzuje upadek dziecka. To wspaniałe miejsce do zabaw dla dzieci powstało dzięki wspólnym staraniom władzy gminy Konopiska i dyrekcji naszego Zespołu.

Longina Jeziorska