Archiwum przedszkola – 2013/2014

ROK 2013/2014


ZakonczenieRokuSzkolnego20132014WPrzedszkoluZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

 

 

 

 


Konkurs plastyczny ,, Bezpieczny pieszy”

Prace plastyczne kilkorga przedszkolaków wzięły udział w eliminacjach międzyszkolnych konkursu ,, Bezpieczny Pieszy” organizowanego pod patronatem Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Tematyka dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także była związana z wizerunkiem Policji w społeczeństwie.

Praca plastyczna naszej sześcioletniej wychowanki – Adrianny Pasternak – zajęła drugie miejsce, natomiast dwie najmłodsze uczestniczki: Nadia Kotarska i Klaudia Binek otrzymały wyróżnienie.

Dziewczynkom gratulujemy sukcesu!

dyplom_kotarska_prz dyplom_pasternak_prz dyplom_kbinek_prz

Longina Jeziorska


PrzedszkolakiSprzatajaSwiatPrzedszkolaki sprzątają Świat

30 kwietnia 2014 r. przedszkolaki w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w akcji ,, Sprzątanie Świata” i oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę. Dzieci wyposażone w rękawice ochronne i plastikowe worki prześcigały się w zbieraniu śmieci i starały się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie. Tego typu akcje uświadamiają wszystkim potrzebę dbania o swoje środowisko.

Cieszymy się , że mogliśmy wspólnie poprawić stan naszego otoczenia.

Longina Jeziorska


WyjscieDoKregielniMetroWyjście do kręgielni ,,METRO”

25 kwietnia 2014 r. przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się do kręgielni ,,METRO”. Na dzieci czekały liczne atrakcje mianowicie: zjeżdżalnie, wieże, basen z kolorowymi kulkami. W czasie zabaw uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy naszych dzieci. Przedszkolaki miały okazję dać upust swoim nieograniczonym możliwościom ruchowym, głosowym i pomysłowym. W przerwie na dzieci czekał słodki poczęstunek. Po trzygodzinnej zabawie przedszkolaki zmęczone, ale szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

Urszula Cierniak


WizytaKsiedzaRekolekcjonistyWizyta Księdza Rekolekcjonisty

W piątek,11 kwietnia do naszego przedszkola zawitał Ksiądz Rekolekcjonista wraz z siostrą Ewą. Przedszkolaki już na samym wejściu powitały gości przygotowanymi wcześniej rysunkami. Było bardzo ciekawie a dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Ksiądz Rekolekcjonista zachęcał przedszkolaków do codziennej modlitwy i opowiedział o zbliżających się świętach wielkanocnych, natomiast siostra Ewa śpiewem przy akompaniamencie gitary uświetniła spotkanie.

Na zakończenie dzieci otrzymały boże błogosławieństwo.

Urszula Cierniak


PrzedszkolakiWSwietlicyPodLipaPrzedszkolaki w świetlicy ,,Pod Lipą”

24 kwietnia 2014 r. dzieci z naszego przedszkola odwiedziły świetlicę środowiskową ,,Pod Lipą”. Dla całej grupy zorganizowano zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały prace pastelami i farbami akwarelowymi oraz grały w gry planszowe. Do dyspozycji przedszkolaków były także komputery. Czas pobytu w świetlicy minął szybko i trzeba było wracać, ale już teraz wszyscy dobrze wiedzą, gdzie można wesoło i ciekawie spędzić wolny czas.

Dziękujemy za miłe przyjęcie i wspaniałą zabawę.

Urszula Cierniak


WielkanocneJajaWielkanocne jaja

 

 

 

 


ZajeciaPlastyczneZajęcia plastyczne

 

 

 

 


SpotkanieZFunkcjonariuszamiPolicjiSpotkanie z funkcjonariuszami Policji

W poniedziałek, 7 kwietnia 2014 r. na zaproszenie do naszego przedszkola przybyli funkcjonariusze z Komendy Policji w Blachowni. Przedszkolaki bardzo serdecznie powitały gości i z dużym zainteresowaniem wysłuchały prelekcji z zakresu bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród najmłodszych.
Funkcjonariusze przypomnieli przedszkolakom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na placu przedszkolnym oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób obcych. W czasie spotkania dzieci wykazały się dużą aktywnością zadając liczne pytania Panom Policjantom. Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się wśród dzieci prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy.

Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze, a ważne informacje przekazane przedszkolakom za pewne pozostaną na długo w ich pamięci.

Urszula Cierniak


BibliotekaWizytaPrzedszkolakowBIBLIOTEKA – wizyta dzieci przedszkolnych

Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Już małe dzieci z zaciekawieniem oglądają z dorosłymi ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Stopniowo literatura, zwłaszcza w przedszkolach, towarzyszy dzieciom prawie, na co dzień.
W dniu 01.04.2014 roku dzieci z przedszkola w Aleksandrii odwiedziły Bibliotekę w Aleksandrii. Dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie „mieszka książka”. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać.
Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Głównym tematem było zwrócenie uwagi na budowę książki oraz jak o nią dbać.
Takie spotkania umożliwiają bezpośredni kontakt z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą i jej autorów, jednocześnie są do działalności plastycznej Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie, kolorowe książeczki i zakładki. Dzieci obiecały często odwiedzać to ciekawe miejsce. Żegnając się zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.
Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze, umożliwiło dzieciom bezpośredni kontakt z książką.
BARDZO DZIĘKUJEMY .

Monika Patynowska


OsrodekZdrowiaWizytaPrzedszkolakowOŚRODEK ZDROWIA – wizyta przedszkolaków

7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia. My także postanowiliśmy uczcić to święto, dlatego wybraliśmy się do Ośrodka Zdrowia w Aleksandrii. Spotkaliśmy się z panią pielęgniarką pracującą w Przychodni, która opowiedziała nam o pracy lekarza i pielęgniarki. Uświadomiła nam, że kiedy zachorujemy, to należy odwiedzić lekarza, przyjmować lekarstwa i zastrzyki. Aby nie chorować, należy też prawidłowo się odżywiać: jeść owoce, warzywa, mięso, pić mleko. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy też wyposażenie gabinetu lekarskiego.
Niektóre dzieci chciałyby w przyszłości zostać lekarzem lub pielęgniarką, choć to bardzo trudny zawód.
Przedszkolaki dowiedziały się wiele rzeczy na temat profilaktyki zdrowotnej. Pielęgniarka i lekarz mówili o tym jak ważne jest zdrowe odżywianie. Zachęcali dzieci do ćwiczeń i dbania o higienę. Następnie lekarz zaprezentował dzieciom sprzęt medyczny z którym pracuje na co dzień – stetoskop, otoskop, strzykawki. Na koniec wizyty pani pielęgniarka zwróciła uwagę także na szczepienia profilaktyczne, których dzieci nie powinny się bać, bo ukłucie igłą prawie w ogóle nie boli.

Na koniec wizyty maluchy podziękowały za bardzo ciekawe spotkanie, a pani pielęgniarka wręczyła im naklejki ” DZIELNY PACJENT”.

Bardzo dziękujemy. Życzymy wszystkiego co najlepsze, a przede wszystkim wytrwałości.

Monika Patynowska


ZajeciaPlastyczneDlaDzieciZajęcia plastyczne dla dzieci mają na celu rozbudzić wrażliwość na piękno, wyzwolić ekspresję twórczą oraz poszerzyć horyzonty poznawcze wśród dzieci. Takie zajęcia stają się nie tylko źródłem przyjemności estetycznych ale relaksują oraz dają radość z tworzenia. Rozwijają fantazję, pomysłowość i przyczyniają się do poznania otaczającego nas świata. Dzieci poprzez prace plastyczne wyrażają swoje uczucia, myśli oraz pokazują nam dorosłym niezwykły świat dziecięcych marzeń. Rysowanie, malowanie, lepienie, wycinanie czy inne przejawy tzw. sztuki dziecka, doskonalą sprawność manualną , w ten sposób dzieci ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową oraz zdobywają podstawową wiedzę dotyczącą różnych technik plastycznych.
Na Wielkanoc dzieci wykonały przepiękne baranki na dużym arkuszu papieru.

Monika Patynowska


Zajęcia otwarte dla rodziców

W lutym w grupie dzieci młodszych odbyły się zajęcia dla rodziców.
Cele:
– pogłębianie kontaktu fizycznego i emocjonalnego z rodzicem
– możliwość obserwacji własnego dziecka podczas zajęć
– doskonalenie umiejętności współpracy z drugim dzieckiem
– rozwijanie zamiłowania do ruchu przy muzyce
– wytworzenie radosnego i pogodnego nastroju wśród uczestników

Zajęcia rozpoczęły się przedstawieniem „Jaś i Małgosia” . Następnie dzieci pokazywały swoje umiejętności taneczno-ruchowe w różnego rodzaju zabawach : ” Wiewióreczka”, „Dalej w tany”, „Poleczka”, „Myszka”, taniec z kolorowymi wstążeczkami. Pociechy wspólnie z rodzicami przy muzyce wykonały – reniferki . Na koniec zajęć był słodki upominek nagroda – lizak.
Bardzo dziękuję rodzicom za przybycie i miło spędzony czas.

Monika Patynowska


Wiosna tuż… tuż…

Kukułeczka głośno kuka
Kuku, kuku
Bociek żabki sobie szuka
Mniam, mniam, mniam …

Nasze przedszkolaki przy wiosennych piosenkach wykonały prace plastyczną „Wiosenny staw”. Wszystkie dzieci wspólnie ozdabiały, składały papier i przyklejały świetnie się przy tym bawiąc. Dzieci wykonały żabki z kółeczek, trawę z zielonego sznurka, przydał się także pognieciony papier i bibuła.
Dzięki pracom plastycznym dzieci uczą się współpracy w grupie, dzielenia się z innymi . Rozwijają myślenie, pomysłowość, motorykę oraz koordynacje wzrokowo-ruchową.

Monika Patynowska


OkruszekNieba,, Okruszek nieba ”

W środę 12 marca dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w muzycznym widowisku w formie operetki pt. ,, Okruszek nieba”, w wykonaniu aktorów łódzkiej sceny muzycznej . Dzieci obejrzały niezwykłe przygody trzech przyjaciół o niespotykanych imionach: zająca- Jaki Taki, misi- Miska Miodu oraz lisa- Rudzika. Zwierzątka przemierzały nasz kraj od gór po morze w poszukiwaniu okruszka nieba. W czasie wędrówki poznały nowych przyjaciół, ich muzykę i obyczaje . Po wielu przygodach stwierdziły, że tam gdzie jest ich dom , rodzina i przyjaciele – tam jest ich własny ,,okruszek nieba”. Wrażenia były niezapomniane , a nauka płynąca z pouczających treści z pewnością posłuży dzieciom , kiedy znajdą się w różnych trudnych sytuacjach życiowych.

Longina Jeziorska


WycieczkaDoLasuWycieczka do lasu

Otaczające środowisko, to dla dzieci najbliższy świat dostarczający im wielu bodźców, przeżyć i doświadczeń, które próbują poznać i zaakceptować. Przedszkolaki obserwując najbliższe otoczenie i działając w nim uczą się odpowiedzialności za przyrodę. Na wycieczkach i spacerach zwraca się uwagę dzieci na to, dlaczego należy chronić środowisko i jak to robić, ale również wzmacnia się ich siły fizyczne, hartuje organizm, odpręża układ nerwowy, rozwija ich sprawność i zręczność.

Podczas wycieczki do lasu ,której celem zasadniczym było zaobserwowanie budzącej się do życia przyrody, starszaki brały udział w ciekawych zabaw ruchowych . Znane dzieciom zabawy ,tj. : ,,Berek drewniany”, ,, Wielkoludy i krasnale” czy ,,Tropiciele” przeprowadzone w terenie dały im dużo większą możliwość do pobiegania i okazania radości, niż wymaga od nich uczestnictwo w tych samych zabawach przeprowadzonych w sali przedszkolnej.

Longina Jeziorska


WalentynkiWalentynki

Walentynki to taki dzień, kiedy możemy okazać nasze uczucia , powiedzieć osobie , którą lubimy, że jest dla nas kimś ważnym. Dla przedszkolaków z grupy młodszej był to jednak przede wszystkim dzień wspaniałej zabawy i niespodzianek. Dzieci radośnie uczestniczyły w pląsach i zabawach tanecznych, brały udział w konkursach. Wykonały piękne walentynkowe serca dla swoich kolegów i koleżanek oraz dla rodziców. Nie zabrakło również walentynkowego deseru, który samodzielnie wykonały i dodatkowo osłodził ten wyjątkowy dzień.

Urszula Cierniak


WFerieTezJestFajnieW ferie też jest fajnie

Ferie w naszym przedszkolu spędzamy bardzo miło i wesoło. Mimo że śniegu za oknem brak nasze przedszkolaki bawią się bardzo wesoło. Wspólne zabawy integracyjne, gry edukacyjne, wycinanie z kolorowego papieru, lepienie z plasteliny, korzystanie z salki gimnastycznej wyposażonej w kolorowe atrakcyjne sprzęty. Dzieci uczęszczające do przedszkola nie powinny się nudzić.

Monika Patynowska


BalKarnawaOwyPrzedszkolakowBal karnawałowy przedszkolaków

Dla przedszkolaków bal karnawałowy to czas niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszej szkole taki bal odbył się 9 stycznia 2014 r. Niezliczone księżniczki, towarzyszący im kowboje, Indianie, policjanci, motylki, biedronki, kotki, pająki a także inne postacie z kreskówek opanowały pięknie przystrojoną salę. Całą zabawą kierował Pan Wodzirej, który usilnie starał się, aby uśmiech nie znikał z twarzy milusińskich nawet przez chwilę. Do zabawy włączyli się również rodzice, sprawiając tym wiele radości swoim pociechom. W przerwie balu był czas na słodki poczęstunek i wykonanie zdjęć w karnawałowych przebraniach. Kiedy czas pląsów dobiegł końca, najbardziej zagorzali tancerze z żalem opuszczali balową salę.

Longina Jeziorska


JaseKaWPrzedszkolu03Świąteczny czas…

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest obchodzony w naszym przedszkolu bardzo szczególnie. Dzieci tradycyjnie przygotowują występy artystyczne w ramach „Spotkania Wigilijnego”.

Rodzice mogli podziwiać jak ich dzieci pięknie przebrane śpiewały kolędy oraz recytowały wierszyki. Przedstawienie wprowadziło wszystkich w rodzinną i świąteczną atmosferę. Pan Dyrektor w imieniu całego personelu przedszkola złożył serdeczne życzenia świąteczne dla wszystkich przybyłych rodziców oraz dzieci. Po zakończeniu jasełek wszyscy spotkaliśmy się na poczęstunku gdzie rodzice dostali upominki specjalnie przygotowane na tak wyjątkową okazję.
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział i wspólnie spędzony świąteczny czas.

Monika Patynowska


MikoAjWPrzedszkoluMikołaj w przedszkolu

Mikołaj wraz z dwiema Śnieżynkami odwiedził nasze dzieci . Na szczęście do przedszkola chodzą grzeczne dzieci, dlatego też wszyscy otrzymali upominki a nie obiecywane „rózgi” . Przedszkolaki specjalnie dla przyjaciela z Laponii przygotowały piosenki i wierszyki. Od samego rana dzieci nie mogły się doczekać miłego gościa. Gdy tylko pojawił się w drzwiach , pięknie udekorowanej sali na wszystkich buźkach pokazał się piękny uśmiech. Mikołaj przygotował dla każdego piękne podarki, które miał ukryte w wielkim worze. Mikołajki w przedszkolu to świetna okazja, by wywołać uśmiechy na twarzach naszych maluchów.

Dziękujemy Mikołaju!

Monika Patynowska


SPOTKANIEPRZEDSZKOLAKOWZMIKOAJEMWMETROSPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z MIKOŁAJEM W METRO

W piątek 06.12.20013 dzieci z naszego przedszkola wybrały się do Metro. Tam czekała ich nie tylko zabawa, ale także poczęstunek. Jednak jednym z najważniejszych wydarzeń stał się tak długo oczekiwany Św. Mikołaj z workiem na plecach. Tą chwilę i uśmiech naszych pociech będziemy pamiętać bardzo długo.

Dziękujemy za przygotowanie poczęstunku oraz bardzo miłej atmosfery.

Monika Patynowska


SwietaTuzTuzŚwięta tuż tuż …

Nasze przedszkolaki wykonały już piękne kolorowe aniołki. Twórczość naszych przedszkolaków możemy oglądać na zdjęciach. Rozwijanie spostrzegawczości, sprawności manualnych, użycie różnych technik plastycznych oraz faktur papieru .
Kreatywność, tworzenie, otwartość czyni każdego szczęśliwym, a szczęśliwym dzieckiem jest to dziecko, które dostrzega swoje możliwości, odkrywa, poszukuje, buduje, sprawdza, tworzy.

Monika Patynowska


WOczekiwaniuNaSwietegoMikoAjaW oczekiwaniu na Świętego Mikołaja…

Nasze dzieci z przedszkola już nie mogą się doczekać kiedy odwiedzi nas Święty Mikołaj. W piątek 06.12.2013 mamy wyjście do Metro gdzie Święty Mikołaj rozda dzieciom prezenty. Będzie także poczęstunek – Dziękujemy.

Święty Mikołaj… ale nie taki z bajek… w czerwonym płaszczu i długiej siwej brodzie wyglądający jak krasnal, ale ten którego wspomnienie obchodzimy właśnie 6 grudnia… Św. Mikołaj Biskup z Miry, który dzięki swoim dobrym uczynkom został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty.
Życzymy wszystkim, by Święty Mikołaj uczył nas radosnego dzielenia się sercem i dobrem oraz uśmiechem na twarzy dzieci.

Monika Patynowska


AndrzejkiAndrzejki

28 listopada w grupie maluchów zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją przyszłość. Lanie wosku, przekłuwania serduszek z imionami, czarodziejskie karty, ustawianie bucików i szereg innych wróżb oraz towarzyszące im magiczne zaklęcia wypowiadane przez wróżkę, dostarczyły dzieciom wielu przeżyć i radości. Nie zabrakło również tańców i pląsów przy wesołej i skocznej muzyce. Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.

Urszula Cierniak


ZajeciaOtwarteDlaRodzicowZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

Jedną z wielu form współpracy przedszkola z rodzicami są organizowane zajęcia otwarte, na które zapraszamy rodziców naszych wychowanków. Takie zajęcia odbyły się w ostatnich dniach listopada w grupie starszej. Rodzice mieli możliwość zaobserwowania , jak ich dziecko współdziała w grupie, jak zachowuje się w stosunku do rówieśników i nauczyciela, ale również jakich nabyło umiejętności i osiągnięć. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców oraz pana dyrektora, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Tematyka zajęć okazała się bardzo bliska dzieciom, ponieważ dotyczyła zdrowia i higieny osobistej. Te zajęcia dostarczyły rodzicom i dzieciom dużo radości i satysfakcji.

Longina Jeziorska


DzienPluszowegoMisia03DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W poniedziałek, 25 listopada, starszaki obchodziły ,,Dzień Pluszowego Misia”. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola z małym lub większym przyjacielem – misiem. Podczas zajęć nasi najmłodsi poznali historię powstania tej maskotki, wysłuchali wybranych fragmentów bajek, uczestniczyli w zgadywankach, konkursach i pląsach. Nie zabrakło więc dobrego humoru i wspaniałej zabawy. Uwieńczeniem spotkania był konkurs plastyczny na najweselszego misia.

Longina Jeziorska


ZabawyRuchoweZabawy ruchowe

Wspólna zabawa z rówieśnikami w salce gimnastycznej wyposażonej w atrakcyjne sprzęty sprawia dzieciom wiele radości, a zwłaszcza przyczynia się do ich rozwoju fizycznego oraz uczy współżycia w grupie. Przedszkolaki ćwicząc trenują nie tylko swoje ciało, ale również umiejętności społeczne; uczą się stać w kolejce do zjeżdżalni czy drabinek. To trening współpracy, kreatywności i współzawodnictwa. Zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej od najmłodszych lat przeradza się w pozytywne nastawienie do aktywnego stylu życia w wieku szkolnym.

Urszula Cierniak


OrigamiOrigami

Przedszkolaki uczestniczą w zajęciach z origami. Tym razem wykonywaliśmy jesienne parasolki. Zajęcia mają za zadanie rozwijać zdolności i zainteresowania dzieci. Stosowanie na zajęciach sztuki origami , a w szczególności origami płaskiego z koła, pomaga stworzyć atmosferę aktywności twórczej, dokładności i precyzji manualnej, rozwija inicjatywę dziecka, zapewnia osiągnięcie sukcesu, motywuje do dalszej pracy, a także uczy dyscypliny. Technika ta jest również metodą na szybki sukces i dowartościowanie dziecka. Poprawne wykonywanie przez dziecko złożeń i zgięć papieru, pozwala na samodzielne stworzenie określonej figury, modelu czy ciekawej dekoracji. Wykonane dzieło można dotknąć, wziąć do ręki, przekładać, obracać i modelować. Origami cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, ponieważ sprawia im radość i daje satysfakcję z wykonanej pracy.

Urszula Cierniak


DzienMarchewkiDzień Marchewki

W ramach Projektu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury” w przedszkolu obchodzono ,,Dzień’ Marchewki”. W tym dniu dzieci przyszły ubrane na kolor pomarańczowy. Biletem wstępu do sali była oczywiście marchewka. Przedszkolaki dowiedziały się różnych ciekawostek, dotyczących bohatera dnia, a następnie uczestniczyły w marchewkowych zabawach. Punktem kulminacyjnym była degustacja pokrojonej marchewki, która wszystkim bardzo smakowała. Ten dzień poszerzył wiedzę dzieci na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców oraz był inny od wszystkich- marchewkowy, pomarańczowy i zdrowy… Na pewno na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Urszula Cierniak


ZajeciaWPrzedszkoluMalowankiWyklejankiTwórczość naszych przedszkolaków

W przedszkolu twórczość plastyczna pełni szczególną rolę. To za pośrednictwem twórczej ekspresji plastycznej i percepcji otaczającego świata dziecko gromadzi doświadczenia zarówno poznawcze, jak i twórcze.
Sztuka dziecka nie tyle naśladuje naturę, ile jest odzwierciedleniem jego przeżyć. Dziecko kształtuje rzeczywistość na wzór idei, którą sobie stworzyło. Jak widać na zdjęciach dzieci są w pełni zaangażowane i szczęśliwe.

Monika Patynowska


WykonujemyPraceZMasySolnejWykonujemy prace z masy solnej

Podstawowymi składnikami masy solnej jest mąka, sól i woda. To takie proste. Nasze przedszkolaki także świetnie się przy tym bawiły. Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziećmi przedszkolnymi wpływa na wzrost zainteresowania się sztuką, pobudza do działania i wyzwala ekspresję . Rozwija spostrzegawczość oraz sprawność manualną.

Monika Patynowska


ZabawySwobodneDzieciZABAWY SWOBODNE DZIECI

Zabawa swobodna, niekierowana przez dorosłego to bardzo ważny obszar aktywności w życiu każdego dziecka . Bez zabawy oraz swobody ekspresji i spontanicznego działania nie da się wychowywać człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy.
Dorośli powinni zrozumieć, że „dziecko nie bawi się dlatego, że jest dzieckiem, ale bawi się dlatego, by stać się dorosłym”.

Longina Jeziorska


listopadODWIEDZAMY GROBY

,,W ciszy, w milczeniu pamięć zmarłych czcimy,
na grobach kwiaty kładziemy i znicze palimy.”

Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę o szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Przedszkolaki jak co roku wybrały się na spacer na pobliski cmentarz i na grobach swoich bliskich zapaliły znicze.

Longina Jeziorska


JesiennySpacerDoLasuJesienny spacer

” A tu lecą nam na głowę liście złote i brązowe…”.

W jesienne przedpołudnie grupa maluchów wybrała się do pobliskiego lasu na zabawy edukacyjne z przyrodą. No bo jak najlepiej uczyć się o przyrodzie? Wiadomo w jej naturalnym środowisku ! I to w dodatku najciekawiej jest poznawać ją sensorycznie, czyli wszystkimi zmysłami. Podczas zabaw obserwowaliśmy przyrodę: nazywaliśmy drzewa, owoce, kolory liści, oglądaliśmy runo leśne, owady – żuki, a także udało nam się zebrać trochę grzybów. Zebrane skarby jesieni, po powrocie do przedszkola wykorzystaliśmy do wykonania prac plastycznych.

Urszula Cierniak


ZabawyZChustaAnimacyjnaZabawy z chustą animacyjną

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody starszaki wybrały się n a boisko Orlik, by tam poćwiczyć, pobiegać i wspólnie się pobawić. Zabrały ze sobą chustę animacyjną, która trochę przypominała jesienny parasol, a niektórym kojarzyła się ze spadochronem. Pomysłów na zabawę było wiele. Wszyscy czerpali ogromną radość i zadowolenie z pobytu na boisku.

Longina Jeziorska


SpotkanieIntegracyjne02SPOTKANIE INTEGRACYJNE

26 września 2013 r. o godz. 1500 w sali gimnastycznej naszej szkoły zebrali się rodzice wraz ze swoimi przedszkolakami , aby wspólnie pobawić się przy muzyce i bliżej się poznać. Spotkanie to miało się odbyć w ogródku przedszkolnym, jednak ze względu na niesprzyjającą aurę, musieliśmy przeprowadzić je w budynku szkolnym. Kiełbaski pieczone na elektrycznym grillu smakowały wszystkim równie dobrze, jak z ogniska. Całej imprezie towarzyszyła miła, radosna atmosfera.

Longina Jeziorska