Kocham Wolność – niepodległościowy koncert w ZS-P w Aleksandrii

       „Wolność to możliwość powiedzenia – nie!”, Wolność to brak zniewolenia”, „Wolność przekonań pozwala mi pozostać sobą”, „Nie wiem dokładnie, czym jest wolność, ale wiem, kiedy ją czuję. Czuję ją w małych, zwykłych rzeczach” –  to tylko niektóre refleksje na temat trudnego tematu wolności, do wyrażenia których skłoniła uczniów naszego gimnazjum kolejna, 99. rocznica  odzyskania przez Polskę niepodległości i które wybrzmiały podczas szkolnych obchodów tego święta.

         Pojęcie wolności można rozpatrywać na różnych płaszczyznach, można ją pojmować w wieloraki sposób, jedyne, co jest pewne i niestety smutne, to fakt, że często znaczenie wolności uświadamiamy sobie dopiero w momencie jej utraty. Przygotowany przez uczniów ZS-P w Aleksandrii koncert „Kocham Wolność”  opierał się w całości na utworach muzycznych i poetyckich podkreślających wartość wolności   i adresowany był do rodziców, uczniów  oraz wszystkich pozostałych mieszkańców miejscowości, którzy późnym popołudniem 15 listopada znaleźli czas na refleksję oraz  zadumę i przyszli na tę patriotyczną wieczornicę. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który wypełniony został odnoszącymi się do różnych wydarzeń z  polskiej historii XX w. i  zaśpiewanymi  przez chór i solistów piosenkami przeplatanymi wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  oraz tekstami Wojciecha Młynarskiego i Marka Grechuty. O akompaniament dla wszystkich śpiewanych utworów zadbał, składający się z gitarzystów, perkusistów oraz skrzypków, uczniowski band.

        Widowisko podparte było obrazem w formie prezentacji multimedialnej, której istotnym elementem były krótkie filmiki prezentujące uczniowskie przemyślenia na temat wolności w wielu jej aspektach, a klimatu całości koncertu dodawała nastrojowa atmosfera listopadowego wieczoru.

GALERIA ZDJĘĆ

Karina Bekus