Maja Makowska na obozie językowym w Załęczu Wielkim

            Uczennica klasy VI – Maja Makowska – została wyróżniona za pracę w poprzednim roku szkolnym, wykazując się niezwykłą pracowitością i zaangażowaniem w realizację zadań w projekcie „Healthy English”, realizowanym od września 2018r. Nagrodą był dwutygodniowy obóz języka angielskiego w Załęczu Wielkim, a fundatorem nagrody był Program English Teaching, stworzony przez Polsko-Amerykańską  Fundację Wolności, której krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida.

            „Wakacje z angielskim” to obozy językowo-naukowe, w których oprócz zajęć poświęconych nauce języka angielskiego w formie różnotematycznych warsztatów prowadzonych w grupach utworzonych według poziomu zaawansowania językowego, znalazły się też zajęcia rekreacyjne, konwersacje, zajęcia multimedialne, sportowe czy integracyjne. Warsztaty językowe prowadzone były przez lektorów z USA, rekrutowanych we współpracy z Fundacją Kościuszkowską ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz nauki języka, młodzież miała możliwość poznać kulturę tego kraju.

            Maja była jedyną uczennicą naszej szkoły, której Program English Teaching sfinansował obóz. Jego koszt to ponad 2500zł.

            A tak Maja wspomina przygodę językową w Załęczu Wielkim:

„Zajęcia odbywały się w grupach i polegały na konwersacji z native speaker’ami. Moim opiekunem językowym był Nicolas, którego bardzo polubiłam. Dobrze czułam się też w towarzystwie Sami. Program obozu był bardzo zróżnicowany, gdyż po zajęciach typowo językowych odbywały się wycieczki, a wieczorami dyskoteki lub zabawy integracyjne. Oprócz tego uczestniczyliśmy w grach terenowych i wycieczkach, na przykład do Muzeum Wsi w Opolu czy Muzeum Dywizjonu 303. Dzięki obozowi poznałam wiele ciekawych osób i tradycji amerykańskich oraz przekonałam się, że da się żyć bez telefonu. Mój angielski jest też z pewnością dużo lepszy, poznałam wiele nowych zwrotów, z większą łatwością mogę się porozumiewać w tym języku. W przyszłym roku na pewno tam wrócę.”

            Jestem przekonana, że wytypowanie Mai jako jedynej uczestniczki obozu z naszej szkoły było dobrym wyborem. Dla niej to była wspaniała przygoda językowa, szansa na rozwój umiejętności językowych, możliwość poznania nowych ludzi i przełamanie bariery mówienia w obcym języku. Dla innych uczniów to dowód, ze marzenia się spełniają, warto się starać, ciężko i systematycznie pracować, bo nagroda może przyjść nieoczekiwanie.

      Joanna Lewandowska