Projekt ”Nadzieja, Zwycięstwo”

7 . listopada wraz z Panem dyrektorem Pawłem Bekusem i moim kolegą z VIII klasy – Dawidem – uczestniczyliśmy w spotkaniu w świetlicy „Ikar”, zorganizowanym w ramach projektu ”Nadzieja, Zwycięstwo” w budynku MPK w Częstochowie .

Celem projektu NADZIEJA, ZWYCIĘSTWO jest przypomnienie postaci Jana Pawła II i Jego wkładu w budowanie wolnej i niepodległej Polski oraz jedności narodowej, a także zwrócenie szczególnej uwagi na wizytę papieża Polaka w Częstochowie w dniach od 04 do 06 czerwca 1979r. Ponadto celem pomysłodawców projektu stało się przypomnienie, o nieznanym w kraju oraz w regionie częstochowskim, proteście w klubie „Ikar w Częstochowie. Wydarzenia, do których doszło w dniach 11-19 listopada 1980 roku, do dnia dzisiejszego pozostają nie tylko na marginesie „wielkiej historii”, ale także nie znajdują swojego miejsca w opracowaniach promujących historię naszej małej Ojczyzny. Dzieje tego strajku przybliżyła zebranym w świetlicy „Ikar” inscenizacja przygotowana przez uczniowską grupę aktorską ”Pod Wiszącym Kotem ” pt.: ”39 lat temu w Ikarze”.

Co się wtedy wydarzyło? 11 listopada strajkowicze na cotygodniowym zebraniu w klubie ”Ikar” rozpoczęli strajk, żądając, by wojewoda wyjaśnił, czemu wprowadzono stan wyjątkowy. Zamierzali siedzieć, tam tak długo, aż osiągną zamierzony skutek. Wojewoda zaś zlekceważył strajkujących. Komisja ”Ikara” domagała się odwołania wojewody z pozycji, uparcie oskarżając go o m.in.: nadużywanie władzy. Dnia 13 listopada organizacje ”S”, nie przerywając swojej działalności, podsuwały strajkowiczom coraz to nowe argumenty. Zarzucano władzom wiele. W oskarżeniach można było znaleźć wybudowanie nowego budynku KW PZPR, podczas gdy w Częstochowie brakowało siedzib na noclegi dla pielgrzymów i szpitali. Obawiano się spotkania z ministrem. Podejrzewano, że minister zignoruje protestujących po wysłuchaniu ich próśb i zarzutów, a ponadto władzy nie ufano. W dniu 15 listopada przed klubem zebrały się tłumy. Pomimo pustych półek w sklepach, przekazywano strajkującym pożywienie i kwiaty. Strajkujący odmówili wyjścia do władz, żądając, by władze spotkały się z nimi w ”Ikarze”. W niedzielę duszpasterz Ireneusz Skubiś odprawił Mszę Świętą dla protestujących. Dzięki wytrwałości protestujących w dążeniu do celu i wielkiemu poparciu społeczeństwa skłoniono władzę do rozmów. Negocjacje z władzą trwały przez całą noc i były transmitowane za pomocą głośników. Wreszcie 19 listopada osiągnięto porozumienie ze strajkującymi. Na postawie tego porozumienia, ze stanowisk odwołano m.in. wojewodę i prezydenta Częstochowy. Był to jeden z niewielu strajków, który nie tylko zwalczał komunizm, lecz też wypowiedział władzy posłuszeństwo i konsekwentnie, używając ”siły spokoju i pokoju” osiągnął zamierzony cel.

Dzięki możliwości uczestniczenia w tym projekcie, dowiedzieliśmy się, że jedną z motywacji do wywołania strajku, była wizyta Jana Pawła II w ojczyźnie w czerwcu 1979r. oraz Jego słowa wypowiedziane na placu Zwycięstwa w Warszawie, które stały się mottem pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny: ”Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

Dopełnieniem naszej wizyty  w świetlicy „Ikar” była możliwość obejrzenia wystawy zdjęć ilustrujących tamte wydarzenia.

GALERIA ZDJĘĆ

Uczennica kl. VII w ZS-P w Aleksandrii – Iliana Sikora