Spotkanie z panią Marią Foltyńską

        W środę, 27 listopada 2019r., w ramach programu „Szkoła pamięta”, naszą szkołę odwiedziła jedna z mieszkanek Aleksandrii – Pani Maria Foltyńska. Celem spotkania z uczniami klas piątych było przybliżenie dzieciom czasu II wojny światowej.

        W pierwszej części spotkania Pani Maria opowiadała nam o różnych doświadczeniach ze swego dzieciństwa, które przypadło na czas II wojny światowej. Pani Maria podzieliła się z nami wieloma ciekawymi wspomnieniami. Dzięki Niej dowiedzieliśmy się, że w Aleksandrii w czasie wojny znajdowały się dwa bunkry, z czego jeden istnieje do dziś i znajduje się na prywatnej posesji. Szczególnie przeraziła nas opowieść o nalotach bombowych w tamtych czasach.  Nauczyliśmy się, jak trudne było codzienne życie w czasie wojny – praktycznie wszystkie produkty żywnościowe były dostępne na kartki, dlatego żywność wydzielano członkom rodziny i nigdy jej nie marnowano.

Nie było wtedy zabawek, takich jakimi mogą się bawić dziś dzieci. Ponadto dowiedzieliśmy się, że musimy doceniać możliwość uczenia się i zdobywania wykształcenia, ponieważ  w czasach dzieciństwa pani Marii odbywało się tajne nauczanie. Zabronione było używanie języka polskiego, należało posługiwać się wyłącznie językiem niemieckim. Dawniej różne książki, elementarze były przekazywane  przez nauczycieli, a gdyby ktoś został przyłapany na nauczaniu lub posługiwaniu się językiem polskim, czekała go za to surowa kara. Pani Maria opowiadała nam też o trudnych warunkach sanitarnych i konieczności leczenia chorych różnymi domowymi sposobami, ponieważ w tamtych czasach nie było dostępu do wielu lekarzy. Mnie szczególnie zaciekawiła opowieść o „stawianiu baniek”. W drugiej części spotkania mogliśmy zadawać pytania zaproszonemu gościowi.

To była dla nas ciekawa lekcja historii. Naprawdę podobało mi się to spotkanie. Dziś wiem, że warto uczyć się historii od tych, którzy jej doświadczyli. Trzeba pytać ludzi, którzy przeżyli wojnę o ich wspomnienia, bo informacje, które możemy zdobyć są bezcenne.

GALERIA ZDJĘĆ

Wiktoria Herman