Komunikat Gminy Konopiska w sprawie otwarcia przedszkoli

Drodzy Mieszkańcy! Drodzy Rodzice i opiekunowie dzieci!

W związku z komunikatem Premiera RP i podjętymi decyzjami dotyczącymi możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja poprosiliśmy w ubiegłym tygodniu dyrektorów placówek oświatowych z terenu Gminy Konopiska o przeprowadzenie diagnozy wśród rodziców. Pytaliśmy m.in. ilu rodziców zdecydowałoby  się na posłanie dzieci od 6 maja do żłobka lub przedszkola, czy placówka jest wyposażona w zapas środków dezynfekujących, maseczki i rękawiczki, czy kadra została przeszkolona jak postępować w sytuacji kiedy występują obostrzenia sanitarne spowodowane COVID – 19, czy jest możliwość podzielenia grup na mniejsze biorąc oczywiście pod uwagę odpowiednią opiekę i warunki, czy w placówkach są termometry, czy jest dodatkowe pomieszczenie wraz z wyposażeniem, które mogłoby służyć izolacji w razie potrzeby według wskazań Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czy w placówce będzie wydawane pełne wyżywienie.

Ponadto dyrektorzy zobowiązani są przygotować regulaminy zawierające wewnętrzne procedury bezpieczeństwa pod kątem sanitarno – higienicznym na terenie placówki mając na uwadze wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wraz z wynikami ankiety prześlemy do konsultacji Sanepidu. Opinia Sanepidu będzie wskaźnikiem do podjęcia decyzji.

To bardzo poważna sytuacja i dlatego wraz z dyrektorami przedszkoli i żłobków intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą bezpiecznie zorganizować pracę naszych placówek. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie  wysokiej higieny, mycia i dokładnej dezynfekcji zabawek, wszystkich sprzętów, wszelkich powierzchni, stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców. W tej sytuacji musimy podjąć wszelkie starania, żeby przewidzieć możliwe zagrożenia dlatego otwarcie publicznych przedszkoli nie nastąpi 6 maja. Decyzja o wysłaniu dzieci do przedszkola rodziców pracujących, nie mogących pogodzić pracy z opieką nad dziećmi musi również zostać dobrze przemyślana. Jeżeli rodzice mają możliwość, powinni zostać ze swoimi dziećmi. Prosimy rodziców o rozważenie decyzji w każdym szczególe. Zagrożenie jest ogromne. Nawet podejrzenie o chorobie i możliwości zarażania przez  któregokolwiek
z podopiecznych lub osoby z personelu uruchomi cały szereg działań. Zamknięcia placówki, badań, kierowania na kwarantannę całych rodzin oraz bezwzględnej dezynfekcji całego budynku. Wszyscy musimy mieć świadomość ryzyka wznowienia siły epidemii. Wspólnie musimy podjąć mądre decyzje. Otwarcie żłobków i przedszkoli wymaga przede wszystkim rozwagi nie odwagi.

Nie chcielibyśmy odbierać możliwości posłania dzieci do przedszkoli, ale bezpieczeństwo,  zdrowie i życie dzieci, personelu w placówkach i wszystkich mieszkańców jest najważniejsze. Prosimy  rodziców i opiekunów dzieci o cierpliwość i wyrozumiałość. Musimy mieć pewność, że pobyt w placówce będzie dla wszystkich bezpieczny.

Zachęcamy Państwa również o zapoznanie się z poniższymi materiałami

https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-dla-przedszkoli

https://gis.gov.pl/bip_list/organizacja-urzedu/wytyczne-glownego-inspektora-sanitarnego/

https://gis.gov.pl/bip_list/organizacja-urzedu/wytyczne-glownego-inspektora-sanitarnego/