Tradycje bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia to czas, na który wszyscy czekamy z utęsknieniem. Jest wiele tradycji bożonarodzeniowych, które kultywujemy w naszych domach. Podczas zdalnej edukacji mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak ten magiczny czas przeżywają osoby mieszkające w innych krajach.

Uczniowie kl. I poznali, jakie zwyczaje świąteczne panują w Irlandii, Opowiedziała nam o nich mama Nikoli, uczennicy naszej klasy, która kilka lat mieszkała w tym kraju. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w nocy Mikołaj zostawia prezenty, które wszyscy znajdują dopiero pierwszego dnia świąt.  Kolejnymi naszymi gośćmi były Olivia i Laila, które od urodzenia mieszkają w Londynie. Dziewczynki opowiedziały nam o zwyczajach tam panujących, które różnią się nieco od naszych. Angielskie dzieci wywieszają swoje skarpety za drzwi po to, by następnego dnia znaleźć je wypełnione prezentami. Kolejną tradycją w Wielkiej Brytanii są tzw. Christmas crackers – strzelające upominki bożonarodzeniowe.

Mimo różnych tradycji, które celebrujemy w naszych domach, okres świąteczny jest czasem niezwykłym i wyjątkowym, który wprowadza nas w bajkowy nastrój.

Tatiana Nocoń