Dzień Kropki

Nie każdy wie, że 15 września 2003 roku trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka „The Dot” – napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. Ta niepozorna, napisana oszczędnym językiem historia Vashti – dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości – porusza serca nauczycieli, którzy czytają ją swoim uczniom i rozmawiają o talentach, drzemiących w każdym z nas. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wydana alfabetem Braille’a i stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).

Historia Dnia Kropki sięga roku 2009, kiedy to nauczyciel muzyki z Iowa Terry Shay zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom i nauczycielom by przeczytać książkę, wspólnie bawić się i tworzyć na początku roku szkolnego – 15 września. I tak już od 12 lat w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

W naszej szkole również świętowaliśmy Dzień Kropki. Uczniowie bawili się świetnie, a w ich pamięci pozostanie inspirująca historia Vashti.

Galeria zdjęć

Aneta Kościelniak – Blukacz