Nie sprzedaję garnków – ale powiem Wam jak ochronić swoje dziecko w sieci

             W poniedziałek 16 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Aleksandrii odbyło się szkolenie dla rodziców pt. „Nie sprzedaję garnków – ale powiem Wam jak ochronić swoje dziecko w sieci”. Szkolenie przeprowadził Robert Majer- Prezes Zarządu  Fundacji Smarter Klaster, doradca  internetowy, społecznik zaangażowany w pomoc techniczną dla różnych organizacji pozarządowych, pasjonat nowych technologii, swoje doświadczenie  zdobywał  m. in. pracując w Grupie Onet. pl SA. W trakcie godzinnej prezentacji rodzice otrzymali podstawowy zasób wiedzy na temat potencjalnych niebezpieczeństw czekających na użytkowników sieci oraz sposobów ich eliminacji lub ograniczania. Prowadzący zwracał uwagę na obecny stan prawny w kontekście udostępniania i korzystania z materiałów w sieci internetowej. Podczas spotkania dało się zauważyć, że wielu rodziców nie zauważa lub nie  zdaje sobie sprawy z konsekwencji zamieszczania np. zdjęć swoich pociech na portalach społecznościowych, w tym z faktu , że zdjęcia tam  raz umieszczone przestają być ich własnością. Bardzo wymowne i przekonujące były zaprezentowane fragmenty filmów, pokazujące jak anonimowe kontakty w sieci mogą  okazać się niebezpieczne dla potencjalnych ofiar pedofilii i innych przestępców. Rodzice zostali  uświadomieni na temat powszechnie używanych przez dzieci  różnych aplikacji na smartfony takich jak  WhatsApp, Snatchap, Instargam, Vine , You Tube itd. , dowiedzieli do czego one służą i jakie mogą wynikać konsekwencje dla ich użytkowników.

           Podczas szkolenia rodzice otrzymali kilka prostych recept na poszerzenie kontroli rodzicielskiej nad aktywnością dzieci w sieci a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa dzieci  w internecie, które ogólnie można sprowadzić do następujących zasad:

– zabezpiecz domową sieć WI FI,

-ustaw konta  kontrolowane na komputerze,

-zabezpiecz przeglądarkę,

– sprawdzaj konta telefonów,

– bądź przyjacielem w mediach społecznościowych,

– rozmawiaj  z dzieckiem i sam się ucz.

            Dyrektor Zespołu składa serdeczne podziękowania Panu Robertowi Majerowi za merytoryczne, ciekawe i dobrze przeprowadzone szkolenie, które swoją tematyką wpisuje się w jedno z najważniejszych zadań zawartych w  Koncepcji Pracy Zespołu  tj. zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniom szkoły i wychowankom przedszkola.

dyr. Paweł Bekus

GALERIA