SZACHIŚCI  NA  MEDAL  !!!

            Ogromne emocje towarzyszyły rozgrywanym 4-go listopada w Zespole Szkół Mechaniczno -Elektrycznych w Częstochowie zawodom szachowym w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do tej fazy rozgrywek /półfinał wojewódzki/ zakwalifikowały się dwie szkoły z naszej gminy – Aleksandria i Kopalnia. Byliśmy jedyną gminą wiejską, która na ten szczebel rozgrywek wprowadziła dwa zespoły. Bardzo wyrównany poziom gry trzymał w napięciu zawodników i ich opiekunów do ostatniej rozgrywanej partii. Przed ostatnią 7 rundą rozgrywek nie było wiadomo, kto stanie na podium i w jakiej kolejności. Bardzo dobrze spisali się reprezentanci Aleksandrii, którzy po ostatnim zwycięskim pojedynku awansowali na III miejsce w klasyfikacji generalnej, przegrywając w całych zawodach tylko jeden mecz. Wyprzedziły ich minimalnie dwie prywatne szkoły z Częstochowy, w których nauka gry w szachy traktowana jest na równi z innymi przedmiotami. W tym roku szkolnym zmieniono formułę rozgrywek, zamiast oddzielnych zmagań dziewcząt i chłopców wprowadzono rywalizację czteroosobowych drużyn z obowiązkowym wystawieniem zawodniczki na czwartej szachownicy. Gdyby nie ta zmiana, wicemistrzowie z ubiegłego roku w kategorii chłopców /Dawid Binek i Adrian Wróż z Aleksandrii/ awansowaliby  do finału wojewódzkiego, na 14 rozegranych przez nich partii oddali rywalom zaledwie pół punktu. Dawid Binek wygrał rywalizację na pierwszej szachownicy z kompletem 7 zwycięstw, Adrian Wróż wygrał rywalizację na trzeciej szachownicy z dorobkiem 6,5 punktu, Mikołaj Wolański był czwarty na drugiej szachownicy, a najmłodsza uczestniczka Lena Sitek uplasowała się na V miejscu na czwartej szachownicy. Zawodnicy z Kopalni byli debiutantami na tym poziomie rozgrywek, najlepiej spisał się Filip Pyrkosz zdobywając brązowy medal na trzeciej szachownicy. W skład drużyny wchodzili jeszcze Oskar Chmielarz, Mateusz Sosnecki i Małgorzata Glińska. Zespół z Kopalni zakończył zawody na VII miejscu. Od wielu lat dzieci i młodzież mają możliwość uczestnictwa w zajęciach szachowych prowadzonych przez Pana Henryka Żydka w ramach oferty kierowanej dla nich przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach.

          Wszystkim zawodnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

GALERIA

                                                                                                                    inf. własna