Z wizytą w KGW w Kopalni

             Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kopalni w dniu 26.10.2017 zaprosiły dzieci z klasy pierwszej. Podczas spotkania zaprezentowały tradycje, zwyczaje i obyczaje kultywowane przez pokolenia naszych przodków. Dzieci aktywnie, z wielkim zainteresowaniem brały udział w darciu pierza. Gospodynie opowiadały jak niegdyś w zimowe wieczory kobiety zbierały się w chatach i godzinami skubały pierze, by było z czego zrobić poduszki i pierzyny. Kolejną atrakcją zorganizowaną dla dzieci było kiszenie kapusty. Pierwszoklasiści mieli okazję kroić kapustę, trzeć marchew, a następnie ugniatać ją nogami w wielkim glinianym garze. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały, dotykały, bawiły się przedmiotami znajdującymi się w izbie regionalnej. W izbie zgromadzone jest wszystko, co się udało uratować ze starych czasów. Wśród przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu są kołowrotki, koniki drewniane na biegunach, kołyska dla dzieci, maselnica i wiele innych ciekawych przedmiotów.

GALERIA ZDJĘĆ

Aleksandra Bladziak