„Tylko jeden dzień” – wizyta w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.

        28 listopada br. uczniowie klas: czwartej i piątej naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach – jednego z najstarszych, bo istniejących od 1945 roku – zespołów lalkowych w Polsce. Wyjazd odbył się w ramach projektu pt. „Z Kulturą na Ty” Fundacji „PZU z Kulturą”, realizowanego przez stowarzyszenie Miłośników Gminy Konopiska „ TIIS” w Aleksandrii.

             Nasi uczniowie obejrzeli sztukę Tylko jeden dzień Martina Baltscheita w reżyserii Bogdana Nauki. Miała ona na celu przede wszystkim oswoić wychowanków z  niełatwym tematem, jakim jest niewątpliwie opowiadanie dzieciom o śmierci i umieraniu, szczególnie w teatrze, gdzie młody widz szuka przede wszystkim rozrywki. Napisana w konwencji bajki zwierzęcej sztuka niemieckiego pisarza i ilustratora Martina Baltscheita powstała w 2010 roku i od tamtej pory regularnie wystawiana jest na scenach Niemiec i Austrii, ciesząc się dużym zainteresowaniem młodej widowni. Tak też było i w tym przypadku. Historia jętki jednodniówki – smutna i poruszająca – ale podana w niezwykle przystępnej formie i niestandardowej scenografii, ożywianej przez kolorowe światła, a także wzbogacona o wspaniałą sferę dźwiękową, przypadła do gustu młodym widzom. To właśnie sfera dźwiękowa szczególnie ujęła naszych uczniów. Odpowiedzialnego za nią Świerszcza (Piotra Janiszewskiego) – niemą postać sztuki, wyposażoną w gitarę i instrumenty perkusyjne, uczniowie mieli okazję poznać jeszcze przed rozpoczęciem spektaklu, uczestnicząc we wspólnej nauce piosenki.

          Choć ta historia pozbawiona jest klasycznego happy endu, to spektakl wieńczy piękna i optymistyczna scena ze śpiewaną przez Lisa i Dzika kołysanką w tle oraz efektem specjalnym – mnóstwem baniek mydlanych wydostających się z zamkniętego kontenera – ilustruje ona zapowiedź nowego życia.

GALERIA ZDJĘĆ

Sylwia Herman