Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Każdy z nas ma swoje Westerplatte – te słowa Jana Pawła II zaczerpnięte z  homilii w czasie liturgii słowa skierowanej do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte w czerwcu 1987 roku – stały się motywem przewodnim uroczystości z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020.

Uroczystość rozpoczął dyrektor Paweł Bekus, który serdecznie powitał  uczniów, grono pedagogiczne, rodziców i gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością podczas inauguracji roku szkolnego. Jednocześnie w krótkim przemówieniu nawiązał do 80. rocznicy II wojny światowej i poprosił obecnych o uczczenie minutą ciszy wszystkich, którzy polegli w obronie Ojczyzny.

Zgromadzeni w sali gimnastycznej szkoły mogli zobaczyć tego dnia dwuczęściowy program artystyczny. Pierwsza część, upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przeniosła nas do zdarzeń z września 1939 i czasu “apokalipsy”. Występujący upamiętnili nostalgiczną recytacją ofiary II wojny światowej. Prezentację artystyczną dopełniła prezentacja multimedialna nawiązująca do ataku na Westerplatte i wydarzeń przywołanych w recytowanych utworach. W tej części inauguracji wybrzmiały słowa Jana Pawła II: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”.

Tę część prezentacji zamknęła uczniowska refleksja, że wolność, którą możemy się dziś radować, realizując swoje marzenia i pasje, zawdzięczamy przodkom, którzy wzorowo odrobili lekcje życia, unieśli swoje „Westerplatte”.

Druga część prezentacji w humorystyczny sposób nawiązywała do relacji nauczyciele – uczniowie, która aby wzorowo funkcjonować, musi stanowić udaną kompozycję. Młodzi artyści w humorystycznej scence dopuścili się zadziwiającego wyznania.  Okazało się, że ukrywają swe liczne talenty i pasje, aby motywować nauczycieli do wytrwałej pracy. Kończąc występ artystyczny, uczniowie życzyli sobie i nauczycielom, aby ten rok szkolny zaowocował wieloma odkrytymi talentami.

GALERIA ZDJĘĆ

Sylwia Herman