IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. 9. edycja (ŚDTM 2019) odbyła się 4 października 2019. Nasza szkoła wzięła w niej udział po raz pierwszy.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Do ŚDTM uczniowie aktywnie przygotowywali się powtarzając tabliczkę mnożenia nie tylko na lekcjach matematyki, ale także na przerwach wykorzystując przygotowane specjalnie na tę okazję plakaty, którymi ozdobiona była szkoła. Na plakatach można było znaleźć szeroką gamę przykładów z tabliczki mnożenia, a także techniki szybkiego liczenia.

„Tabliczkowa wiedza” została sprawdzona w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia w formie ustnej lub pisemnej na lekcjach matematyki. Egzaminatorami byli uczniowie. Tworzyli oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy przepytywali kolegów oraz dorosłych.  Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i odznakę.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji i dobrej matematycznej zabawy.

Gratulujemy Mistrzom i Ekspertom znajomości tabliczki mnożenia i technik szybkiego mnożenia. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w akcji  oraz  Egzaminatorom i Asystentom za pomoc w przeprowadzeniu akcji.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Lidia Bissinger