„Pomagamy polskim dzieciom na Kresach”- spotkanie z panią Marzeną Bladziak

13 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania z panią Marzeną Bladziak, mieszkanką Aleksandrii i działaczką społeczną od lat wspierającą Polaków mieszkających na Litwie. Termin spotkania nie był przypadkowy. Kilka dni po polskim Narodowym Święcie Niepodległości i niewiele ponad miesiąc przed Świętami Bożego Narodzenia to idealny czas, aby z jednej strony wspomnieć o sytuacji litewskiej Polonii, a z drugiej zmotywować do jej materialnego wsparcia, tak bardzo potrzebnego, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Pani Bladziak opowiedziała o  sytuacji polskich placówek oświatowych w Ławaryszkach i Czarnym Borze, gdzie uczącym się w  starych, trudnych do ogrzania budynkach, dzieciom często nie można zapewnić nawet podstawowych środków higienicznych. Nierzadko  również w ich rodzinnych domach sytuacja materialna nie jest najlepsza, dlatego też ich oczekiwania są niewielkie, a radość z udzielonej pomocy ogromna. Nasza szkoła od kilku lat wspiera Polaków na Wileńszczyźnie organizując zbiórki odzieży, środków higienicznych, artykułów szkolnych, zabawek  i żywności długoterminowej, ale dzięki środowemu spotkaniu motywacja do niesienia pomocy będzie jeszcze większa, ponieważ jej odbiorcy przestali być dla nas anonimowi. Widoku twarzy dzieci z niecierpliwością wypatrujących przez okno  przyjazdu ich rodaków  z Polski, które mogliśmy  zobaczyć na zdjęciach naszego gościa, nie sposób bowiem zapomnieć. Spotkanie zakończyło się wręczeniem własnoręcznie przygotowanych przez dzieci mieszkające na Litwie podziękowań dla szkoły w Aleksandrii, na co odpowiedzią było nagranie dla nich pozdrowień przekazanych wspólnie przez naszych uczniów.

GALERIA ZDJĘĆ

                                                                                                                                                          Karina Bekus