Wyjazd  do Teatru w Będzinie oraz  do Muzeum  Śląskiego w Katowicach

        29 listopada 2019r. uczniowie klasy II i III naszej szkoły, w ramach  projektu Fundacji PZU ,, Otwórz się na kulturę”  realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Gminy Konopiska TIIS,   pod opieką nauczycieli wybrali się na spotkanie ze sztuką. Niemal pięćdziesięcioosobową gromadką zawędrowaliśmy do Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie na spektakl pt. Pinokio, który dla młodych widzów okazał się prawdziwą lekcją zmagania się z własnymi niedoskonałościami  oraz podejmowania decyzji na drodze do dorosłości.

      Spektakl bardzo podobał się publiczności i dostarczył wszystkim znakomitych doznań estetycznych. Szczególne wrażenie wywarła na widzach ekspresja gry aktorskiej, bogactwo rekwizytów i oryginalne pomysły scenograficzne. Wyjątkowym atutem przedstawienia była oprawa muzyczna: piękne, wpadające w ucho piosenki oraz  zaskakujące efekty dźwiękowe. To wspaniałe widowisko z pewnością zwiększyło  wrażliwość naszych  uczniów i zachęciło ich do częstszych  wizyt w teatrze.

      W celu jeszcze większego podniesienia kompetencji kluczowych naszych wychowanków w zakresie odbioru sztuki, jak również umożliwienia  im samodzielnego odkrywania i próbowania swoich sił w poczynaniach artystycznych, zorganizowano dla nich udział w warsztatach w Muzeum Śląskim w Katowicach.  Uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach pt. ,, ABC teatru” przeprowadzonych w przestrzeni wystawy stałej Centrum Scenografii Polskiej.  Poprzez zabawę i proste ćwiczenia początkujący odbiorcy sztuki zostali wprowadzeni w podstawowe zagadnienia związane z pracą w teatrze, produkcją przedstawień oraz scenografią. Nasi starsi wychowankowie byli z kolei uczestnikami zajęć  warsztatowych  pt. ,,W 60 minut dookoła świata”, w trakcie których wspólnie z bohaterem powieści Alfreda Szklarskiego ,, Na tropie Tomka”  mieli możliwość poznawania bogatych tradycji odległych kultur narodowych. Wszystko to odbywało się w przyjaznym otoczeniu pobudzającym zmysły , wspomagającym naturalną pomysłowość  i zachęcającym do współpracy.

    Ten piątkowy wyjazd okazał się dla wszystkich ciekawą formą nauki, wspaniałą rozrywką, okazją do poszerzenia horyzontów, sposobem kreatywnego spędzenia czasu,  a przede wszystkim kulturalną aktywnością społeczną.

GALERIA ZDJĘĆ

Longina   Jeziorska