Wystawa IPN „ Stan wojenny 1981- 1983” w szkole w Aleksandrii

W dniach 6 i 7 października w naszej szkole zaprezentowana została wystawa  katowickiego oddziału IPN „ Stan wojenny 1981- 1983” przedstawiająca materiał informacyjny i fotograficzny  dotyczący sytuacji w Polsce w latach stanu wojennego.

Udostępnienie ekspozycji szkołom jest elementem, realizowanego również w naszej szkole, projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!” upamiętniającego  40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Prezentacja wystawy uczniom poprzedzona została  lekcjami okolicznościowymi w kl. 5-8, podczas których uczniowie poznali sytuację polityczno- gospodarczą w PRL w latach siedemdziesiątych i początkach lat osiemdziesiątych XX wieku oraz okoliczności wprowadzenia stanu wojennego.

Siódmo- i ósmoklasiści obejrzeli ponadto  film dokumentalny  „Nie zabierajcie Mamy”, opowiadający  historię kobiet związanych z ruchem „Solidarność”, aresztowanych i internowanych w okresie stanu wojennego w Polsce. Film prezentował  wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.

W ramach projektu ogłoszony został również konkurs literacki „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”, a o zbliżającej się rocznicy przypomina, zorganizowane w szkole, miejsce historyczno- patriotyczne.

Karina Bekus