Innowacja pedagogiczna ,,Bajkoterapia w przedszkolu”

W tym roku szkolnym w naszym przedszkolu w grupie młodszej była realizowana innowacja pedagogiczna pt.,, Bajkoterapia w przedszkolu”. W ciągu całego roku Rodzice bardzo aktywnie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się w cykl innowacyjnych działań, czytając odpowiednio dobrane  i dostosowane do wieku dzieci, zainteresowań, a także potrzeb i możliwości rozwojowych bajki. Podczas cyklu zajęć czytano maluchom teksty bajek promujące pozytywne wzorce postaw i zachowań,  uczące ważnych wartości życiowych oraz sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W miesiącu maju przedszkolaki wysłuchały kolejnych bajek z literatury dziecięcej, dzięki którym tym razem pozbyły się strachu i nabrały odwagi przed podróżowaniem pociągiem, ciemnością i niektórymi zwierzętami. Ponadto utrwaliły zasady słuchania swoich rodziców i opiekunów. Tym razem w rolę czytających rodziców wcieliły się Panie: Magdalena Ciuk, Martyna Wolniaczyk i Justyna Kwietniowska.

W ramach podsumowania  innowacji odbył się ,,Bajkowy Dzień”, w którym przedszkolaki w pięknych  kostiumach utrwaliły niektóre z poznanych bajek uczestnicząc w zabawach dydaktycznych  i muzyczno- ruchowych.   Ponadto maluchy brały udział w pokazie mody bajkowej, prezentując  swoje  przebrania i pozbywając  się w ten sposób nieśmiałości przed publicznym występem.

Ostatnim  punktem zaplanowanych działań było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Moja ulubiona bajka” w toku którego wyłoniono zwycięzców :

I miejsce – Maja Bator
II miejsce – Hubert Ociepa
III miejsce – Marcelina Szczap

Pozostali  uczestnicy otrzymali wyróżnienia, a wszyscy pamiątkowe dyplomy. Cykl  zrealizowanych zajęć  wpłynął korzystnie na zachowania  i postawy naszych przedszkolaków  oraz przyczynił  się do rozwoju  zainteresowań  czytelnictwem.

Galeria zdjęć

Urszula Cierniak