Pasje nadają życiu sens

Pozytywnie zakręceni

Pasje nadają życiu sens – ta zasada dotyczy nie tylko, dorosłych, ale również najmłodszych. W przypadku dzieci realizowanie zainteresowań może okazać się co najmniej doskonałym motorem do rozwoju – wzmacniać funkcje poznawcze i pewność siebie, rozwijać umiejętności interpersonalne, rozbudzać kreatywność  i samodzielność. Pasje i zainteresowania stanowią skuteczne odskocznię od trosk  i problemów, czasami przeradzają się w styl życia i karierę zawodową. Wspólnie spędzony czas nie tylko sprzyja rozwojowi dziecka, ale także pogłębia więzi.

Wykorzystując okoliczności i możliwości, kierując się zasadą, że uczymy się od najlepszych, skorzystaliśmy z zasobów, wiedzy i umiejętności rodziców, którzy wzbogacili nasze edukacyjne działania. Dzięki temu uczniowie mogli uczyć się przez działanie, obserwację i doświadczanie.

A oto pasje rodziców, które stały się dla nas inspiracją:

Pan Przemysław Winek – strażak, aktywny zawodowo, tata Nataszy i Wiktora. 

Jego bogata kolekcja, na którą składają się przedmioty użytkowe, urządzenia elektryczne, pojazdy, monety z dawnych lat , wykorzystana została do stworzenia wystaw towarzyszących imprezom szkolnym . Obie wystawy wzbudziły wielkie zainteresowanie. Rodzice i dziadkowie wrócili wspomnieniami do czasów swojej młodości, dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści i wyjaśnień obsługi przedmiotów, których zastosowanie często było niełatwe do odgadnięcia. Pan Przemek wyszukuje również stare, zużyte przedmioty związane z jego pracą. Rekonstrukcja i renowacja  tych urządzeń nadaje im nowe życie. Efekty pracy są zaskakujące (patrz zdjęcia). Jak mówi pan Przemek, tworzenie kolekcji daje odprężenie od pracy, wzbudza ekscytację podczas poszukiwań eksponatów czy licytacji. Swoimi  zainteresowaniami zaraża swoje dzieci, odczuwa wsparcie żony Eli, która ze zrozumieniem przyjmuje kolejne eksponaty w domowej kolekcji.  

Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w zajęciach, prowadzonych przez pana Przemka, podczas których poznali pracę strażaka, dowiedzieli się o zagrożeniach jakie mogą je spotkać w codziennym życiu, jak ich unikać oraz jak wzywać pomoc w nagłych wypadkach. Pierwsze zajęcia odbyły się podczas pandemii i miały formę zajęć on- line. Drugie spotkanie odbyło się w strażnicy, gdzie pracuje pan Przemek.

Pani Agnieszka Kosmala– policjantka, mama Zuzi, Nastazji i Sabrinki.

Jej pasją jest ogrodnictwo. Kilkuletnia praca nad stworzeniem ogrodu przyniosła imponujące efekty. Stworzyła nowoczesny, ekologiczny ogród w skrzyniach (patrz zdjęcia). W jej ogrodzie znajdziemy warzywa, owoce, zioła i kwiaty. Wybór jest ogromny. Jak mówi pani Agnieszka, ogród to miejsce,  w którym odpoczywa. Jest również miejscem, w którym cała rodzina spędza każdą wolną chwilę. Dziewczynki angażowane są w prace ogrodowe. Mają swoje rabaty kwiatowe, dbają o nie, maja wyznaczone listy zadań, które codziennie wypełniają. 

Skorzystaliśmy z zaproszenia pani Agnieszka i w ramach zajęć – pusta klasa- w jej ogrodzie odbyła się lekcja przyrody: Warzywa i owoce. Pani Agnieszka podzieliła się swoją ogromną wiedzą. Opowiadała o pracy ogrodnika,  jak rosną rośliny,  jakie maja potrzeby. Niezwykłe zainteresowanie wzbudził ul,  w którym pszczoły murarki zaprezentowały się podczas pracy. Uczniowie poznawali ogród wielozmysłowo zjedli dorodne rzodkiewki, wąchali zioła, dotykali delikatnych liści roślin. W końcu posiali na grządce nasionka rzodkiewek.

 

 

 

Pani Agnieszka Kuśmierska– cukiernik – cukierniczka, mama Oliwki i Mai.

Jej pasja i niezwykłe umiejętności kulinarne oraz artystyczne przerodziły się w styl życia. Na co dzień prowadzi firmę „ Słodka Pasja”. Jej słodkie wyroby są nie tylko smakowite, ale zaskakują również swoją formą i zdobieniami ( patrz zdjęcia). To prawdziwe cukiernicze dzieła. Znamy smak babeczek, lizaków czy ciasteczek, cieszą oczy i rozpieszczają podniebienia. Pani Agnieszka przygotowuje je na klasowe i szkolne imprezy. Dochód z ich sprzedaży zasilał szkolny budżet. Jak mówi, kiedy dziewczynki są w szkole pracuje w kuchni,  sama przygotowując wypieki.  Kiedy  dzieci są w domu włączają się w niektóre prace. Prace w kuchni uczą je dobrej organizacji, utrzymywania porządku, rozwijają zdolności manualne. Mimo natłoku pracy, pani  Agnieszka jest również zaangażowana  w życie klasy i szkoły. Swoimi pomysłami i organizacyjnym talentem wspiera działania Rady Rodziców.

Pani Julita Paulińska– prowadzi mała pracownię artystyczną, mama Dawida, Piotrka i Mai.

Pani Julita jest osobą niezwykle praktyczną i zorganizowaną. Umiejętności krawieckie, techniczne  i artystyczne wykorzystuje do tworzenia niezwykłych wyrobów – codziennego użytku, a także kreacji scenicznych, w których prezentują się jej dzieci podczas uroczystości szkolnych. Jak mówi, spędza bardzo dużo czasu z dziećmi w pracowni. Dzieci uczą się wykonywać prace domowe, są kreatywne, potrafią współpracować, pogłębiają więzi rodzinne.

Swoją wiedzą i umiejętnościami podzieliła się z nami podczas zajęć praktycznych przeprowadzonych w naszej klasie pod hasłem „ Zero waste”. Uczniowie zaprojektowali i wykonali różne przedmioty z materiałów, które mogły trafić do kosza. Stosowali różne techniki: uczyli się szyć, łączyć materiały w nietypowy sposób. Stworzyli bardzo interesujące przedmioty – zabawki, torebki, organizery. Pani Julita w ciągu trzech lat angażowała się w życie klasy, przygotowywała upominki dla uczniów, współorganizowała imprezy klasowe i szkolne.

   

 

Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy wspierali nas w naszych działaniach. Dzięki waszemu zaangażowaniu mogliśmy wzbogacić ofertę edukacyjną, miło spędzaliśmy czas w szkole i na zajęciach pozaszkolnych.

Wychowawczyni klasy trzeciej Anna Ankowska